Рішення № 101720945, 08.12.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2021
Номер справи
140/4468/21
Номер документу
101720945
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4468/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю “Дукат” про стягнення штрафу та пені,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП, позивач) звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Дукат” (далі – ТОВ “Дукат”, відповідач) про стягнення штрафу та пені в сумі 170 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має заборгованість перед Державним бюджетом України у зв`язку з несплатою у добровільному порядку штрафу у розмірі 85000,00 грн, накладеного постановою НКРЕКП від 23.12.2020 №2651 “Про накладення штрафу на ТОВ “Дукат” за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання”. Вказану постанову відповідач отримав 04.01.2021. У визначений статтею 22 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” строк відповідач штраф не сплатив, внаслідок чого останньому нараховано пеню у розмірі 85 000,00 грн. Позивач просить стягнути з ТОВ “Дукат” суму штрафу та пені в загальному розмірі 170 000,00 грн в примусовому порядку.

Ухвалою судді від 19.05.2021 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін .

Відповідач правом на подання до суду відзиву на адміністративний позов не скористався, при цьому подав клопотання про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №140/5820/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Дукат” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови від 23.12.2020 №2651.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24 червня 2021 року провадження у цій справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №140/5820/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Дукат” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови.

Відповідно до ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2021 року провадження у даній справі поновлено.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ТОВ “Дукат” зареєстроване як юридична особа 31.12.1992 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Постановою НКРЕКП від 23.12.2020 №2651 “Про накладення штрафу на ТОВ “Дукат” за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання” до позивача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 85 000, 00 грн. за неподання до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді, та до Сектору НКРЕКП у Волинській області на паперових носіях форму звітності №4-НКРЕКП за III квартал 2020 року, а також не подало до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді, та не подало до Сектору НКРЕКП у Волинській області на паперових носіях форму звітності №4а-НКРЕКП за вересень 2020 року, що є порушенням вимог пунктів 2.2, 2.3 глави 2 Інструкцій щодо заповнення форми звітності №4-НКРЕКП та №4а-НКРЕКП виробництва електричної та теплової енергії (квартальна) “Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів (цін) за видами діяльності”, затвердженої постановою НКРЕКП від 28.02.2019 №282.

Зазначеною постановою також роз`яснено відповідачу про необхідність сплати суми штрафу у 30-ти денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу.

Постанову НКРЕКП від 23.12.2020 №2651 ТОВ “Дукат” отримало 04.01.2021, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, однак штраф у 30-ти денний строк з дня її одержання у добровільному порядку не сплатило.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Закон України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю (частина перша статті 19 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”).

Відповідно до положень частини п`ятої статті 19 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.

У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.

Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Статтею 22 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:

1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;

2) накладення штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

З матеріалів справи слідує, що визначена постановою НКРЕКП від 23.12.2020 №2651 сума штрафу відповідачем сплачена не була, доказів на підтвердження вказаної обставини ТОВ “Дукат” суду не подано.

Водночас, ТОВ “Дукат” оскаржило вказану постанову від 23.12.2020 №2651 до суду.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27.08.2021 у справі № 140/5820/21 позов задоволено повністю. Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 23.12.2020 №2651 про накладення штрафу. Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Дукат” за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг судовий збір в сумі 2 270, 00 грн.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, НКРЕКП звернулася з апеляційною скаргою, за результатами розгляду якої Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 16.11.2021 у справі № 140/5820/21 апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг задовольнив. Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року у справі № 140/5820/21 скасував. Ухвалив постанову, якою у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Дукат” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови - відмовив. Вказано постанова суду апеляційної інстанції набрала законної сили 16.11.2021.

Отже, на даний час постанова НКРЕКП від 23.12.2020 №2651 є чинною.

Крім того, відповідно до частини 3 статті 5 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.

Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” строк (до 03.02.2021), пеня станом на 20.04.2021 складає 96 900,00 грн, яка розрахована наступним чином:

1,5 відсотка суми штрафу - 1275 грн (1,5% х 85 000,00 грн / 100%);

76 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова НКРЕКП від 23.12.2020 №2651 отримана відповідачем 04.01.2021 (з 04.02.2021 по 20.04.2021);

1275 грн х 76 днів = 96 900,00 грн.

Водночас враховуючи норму статті 22 вищезгаданого Закону, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора, сума пені становить 85 000,00 грн.

Беручи до уваги те, що відповідачем штраф в добровільному порядку не сплачено, постанова НКРЕКП від 23.12.2020 №2651 є чинною та узгоджена в судовому порядку, обов`язок сплати відповідачем суми штрафних санкцій разом із пенею підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем (який у спірних правовідносинах виступає суб`єктом владних повноважень) судового збору в сумі 2550,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 07.05.2021 № 541 з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Дукат” (43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Єршова, будинок 1, код ЄДРПОУ 21579984) 170 000,00 (сто сімдесят тисяч гривень 00 копійок) фінансових санкцій в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.Д. Ковальчук