Рішення № 101701418, 06.12.2021, Зарічненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
06.12.2021
Номер справи
561/986/21
Номер документу
101701418
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

смт. Зарічне

06 грудня 2021 року Справа № 561/986/21

Зарічненський районний суд Рівненської області

в складі: головуючого судді Снітчук Р.М.

за участі секретаря Петровець М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Зарічне в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області Полюхович Оксани Володимирівни, Головного управління Національної поліції у Рівненській області про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності,

В С Т А Н О В И В :

12 листопада 2021 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області Полюхович О.В., Головного управління Національної поліції в Рівненській області про скасування постанови від 20 серпня 2021 року про притягнення її до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.

Вказує, що зі змісту зазначеної постанови вбачається, що вона 20 серпня 2021 року близько 08 год. 18 хв. повідомила на лінію «102» про факт домашнього насильства, який не підтвердився, тобто здійснила завідомо неправдивий виклик поліції, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183 КУпАП.

Зазначену постанову вважає незаконною і такою, що підлягає скасуванню. При цьому покликається на те, що завідомо неправдивого виклику поліції не здійснювала, у вказаний у постанові час дійсно телефонувала до органу поліції та повідомила достовірну і правдиву інформацію про те, що її син ОСОБА_2 ображав її нецензурними словами, намагався вчинити бійку. Вказує, що докази її вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, відсутні та у постанові про накладення на неї адміністративного стягнення не зазначені, оскаржувана постанова винесена поліцейським у її відсутності. Про існування постанови вона дізналася лише 05 листопада 2021 року, коли отримала від Зарічненського районного відділу ДВС постанову про відкриття виконавчого провадження, виклик державного виконавця.

Вказує, що відповідачем при винесенні постанови не з`ясовано повно, всебічно та об`єктивно всіх обставин, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зокрема чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, не зазначено відповідних доказів.

Вважає, що викладені у постанові висновки про вчинення нею зазначеного адміністративного правопорушення не відповідають фактичним обставинам справи та в її діях відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП.

У судове засідання позивачка не з`явилася, подала письмову заяву про розгляд справи у її відсутності, просила позов задовольнити.

Відповідач поліцейський сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області Полюхович О.В. та представник відповідача Головного управління Національної поліції в Рівненській області у судове засідання не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили, про день, місце та час розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином, відзиву на позов не подали. Оригінал постанови від 20 серпня 2021 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, який витребовувався ухвалою суду про відкриття провадження у справі, не надано.

Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що постановою поліцейського СРПП відділення поліції № 2 Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області Полюхович О.В. від 20 серпня 2021 року серії ГАВ № 083814 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.

Зі змісту зазначеної постанови вбачається, що ОСОБА_1 20 серпня 2021 року близько 08 год. 18 хв. зателефонувала на лінію «102» та повідомила про факт домашнього насильства, який не підтвердився, тобто здійснила завідомо неправдивий виклик поліції, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183 КУпАП.

Відповідно до ч. 2 ст. 283 КУпАП постанова про адміністративне правопорушення повинна містити у тому числі опис обставин, установлених під час розгляду справи. Разом з тим у вказаній постанові поліцейським не встановлено та не наведено фактичних даних, які б вказували на наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, зокрема його об`єктивної сторони, із вказівкою в чому саме виразився завідомо неправдивий виклик поліції.

Крім того, суть адміністративного правопорушення, опис обставин, встановлених при розгляді справи, є незрозумілими, оскільки надана позивачем копія постанови, яку він отримав від Зарічненського районного відділу ДВС у Вараському районі Рівненській області, є нечитабельною, викладена нерозбірливим почерком, що унеможливлює перевірку та з`ясування всіх обставин справи. Оригіналу постанови на вимогу суду не надано.

Ухвалою Зарічненського районного суду Рівненської області від 15 листопада 2021 року позивачу поновлено строк звернення до суду із вказаним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

У силу п. 1 ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

У Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23 жовтня 2019 року, у справі № 357\10134\17 Верховний Суд звернув увагу на приписи статті 251 КУпАП, в якій обумовлено, що орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи на підставі доказів, тобто будь-яких фактичних даних, які встановлюються, зокрема, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також іншими документами.

Крім того, згідно зі статтею 252 КУпАП посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Жодних доказів у підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення суду не надано. В оскаржуваній постанові також не міститься покликання на докази, які слугували підтвердженням вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП та підставою для накладення на неї адміністративного стягнення.

Сама лише постанова про накладення адміністративного стягнення не є свідченням наявності складу, події правопорушення та вини позивача у його вчиненні.

Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

За наведених обставин суд дійшов висновку про відсутність доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, що свідчить про відсутність події і складу зазначеного адміністративного правопорушеня.

Відповідно до ст. 72 – 76, 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», передбачено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.

Таким чином, обставини, що вказані посадовою особою в оскаржуваній постанові, повинні узгоджуватись з іншими доказами у справі, тоді вони можуть бути визнані судом достовірними та достатніми для висновку про винуватість особи в тому чи іншому адміністративному правопорушенні.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

За наведеного суд вважає, що при винесенні вказаної постанови посадовою особою не з`ясовано всіх обставин, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 280 КУпАП, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зі змісту ст. 7 КУпАП вбачається, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.

Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Зазначених вимог закону відповідачем при притягненні позивача до адміністративної відповідальності не дотримано.

Покликання позивача на те, що при притягненні його до адміністративної відповідальності відповідачем допущені порушення вимог закону суд вважає доведеними.

Таким чином суд дійшов висновку про те, що оскаржувана постанова є незаконною, необґрунтованою і такою, що підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, зокрема вони підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

На підставі наведеного та керуючись ст. 2, 3, 5-10, 12, 72-77, 90, 139, 246, 250, 257, 260, 286 КАС України, ст. 7, 9, 183, ст. 245, 246, 248, 249, 251, 254, 268, 280, 283, 285, 287, 288, 293 КУпАП,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області Полюхович Оксани Володимирівни, Головного управління Національної поліції в Рівненській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ГАВ № 083814 від 20 серпня 2021 року, винесену поліцейським сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області Полюхович Оксаною Володимирівною про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183 КУпАП.

Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 183 КУпАП – закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Рівненській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Зарічненський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 06 грудня 2021 р.

Інформація про сторони:

Позивач – ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .

Відповідач – поліцейський сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області Полюхович Оксана Володимирівна, смт. Зарічне, вул. Центральна,63 Вараського району Рівненської області.

Відповідач – Головне управління Національної поліції в Рівненській області, м. Рівне, вул. Хвильового,2, код ЄДРПОУ 41008761.

Суддя : Р. М. Снітчук