Рішення № 101690949, 07.12.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.12.2021
Номер справи
640/15560/21
Номер документу
101690949
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/376

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2021 року м. Київ № 640/15560/21

за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві провизнання протиправними дій, зобов`язати вчинити діїСуддя О.В.Головань

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві викладені у листах № 10416-9216/5-02/8-2600-21 від 21.04.2021 року та № 12874-13837/5- 02/8-2600/21 від 14.05.2021 в частині здійснення перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 60% (замість 90%) від суми місячної (чинної) заробітної плати, і застосування, при здійсненні перерахунку пенсії, обмеження максимальним розміром;

скасувати незаконні рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладені у листах № 10416-9216/5-02/8-2600-21 від 21.04.2021 року та № 12874-13837/5- 02/8-2600/21 від 14.05.2021 в частині здійснення перерахунку пенсії в розмірі 60% (замість 90%) від суми місячної (чинної) заробітної плати, і застосування, при здійсненні перерахунку пенсії, обмеження максимальним розміром;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії, призначеної за вислугу років у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури, відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697 -VII в первинній редакції, у розмірі 90% місячної (чинної) заробітної плати з посади прокурора Дніпровського району м. Києва, з урахуванням фактично отриманих виплат і умов праці, що існували на день звільнення, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року, відповідно до довідки прокуратури м. Києва від 27.02.2020 року №18/95, без обмеження її максимального розміру та виплатити недоплачену різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією, за період з 13.12.2019 року.

Ухвалою суду від 17.06.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.

21.07.2021 р. до суду надано відзив на позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України з лютого 2007 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Прокуратурою міста Києва позивачу видано довідку від 27.02.2020 № 18/95 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії. Довідка вида на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», згідно з якою розмір заробітної плати (грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій) за посадою прокурор району (керівник) становить 42 740, 55 грн.

10.03.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Прокуратури міста Києва від 27.02.2020 № 18/95.

Листом від 13.03.2020 за № 2600-0302-8/35282 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України № 1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.11.2020 р. у справі №640/11055/20 -

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки Прокуратури міста Києва від 27.02.2020 № 18/95 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії;

зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Прокуратури міста Києва від 27.02.2020 № 18/95 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

Оскільки відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

На звернення позивача від 26.03.2021 р. листом від 21.04.2021 р. за №10416-9216/Б-02/8-2600/21 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що на виконання судового рішення ним з 13.12.2019 р. проведено перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки Прокуратури міста Києва від 27.02.2020 № 18/95 з застосуванням максимального обмеження розміру пенсії, з розрахунку 60% грошового забезпечення, і розмір пенсії визначено у 28 512, 35 грн., з застосуванням максимального обмеження - 16 380 грн., що підвищується щоквартально.

На звернення позивача від 06.05.2021 р. за №13837/Б-2600-21 листом від 14.05.2021 р. за №12874-13837/Б-02/8-2600/21 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про підстави застосування обмежень під час розрахунку його пенсії.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає дії щодо обмеження розміру його пенсії протиправними, посилаючись на відсутність підстав для застосованих обмежень.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на проведення перерахунку пенсії позивача згідно з вимогами законодавства.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Щодо застосування відсоткового значення від суми заробітної плати при визначенні розміру пенсії суд зазначає наступне.

На момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах дванадцятій та сімнадцятій статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, якими передбачалось, зокрема, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за таким призначенням або перерахунком.

Позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ із розрахунку 90% складових заробітної плати.

З моменту призначення позивачу пенсії згідно з Законом України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ до статті 50-1 вказаного Закону неодноразово вносились зміни.

Зокрема, згідно з ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VIII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

При вирішенні спору в даній частині суд враховує правову позицію Верховного Суду, висловлену в постанові від 04.02.2019 р. у справі №240/5401/18 щодо зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки принципи нарахування пенсій військовослужбовцям та працівникам прокуратури є однаковими і визначаються відповідними спеціальними Законами.

Згідно з вказаною правовою позицією відсоткове співвідношення уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії, стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених; законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Щодо застосування до позивача обмеження максимального розміру пенсії суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з п. 1, 2 р. ІІ Закону "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-VI цей Закон набирає чинності з 1 жовтня 2011 року, крім абзацу одинадцятого підпункту 11 та абзацу сто тридцять восьмого підпункту 17 пункту 6 розділу II цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2012 року.

Обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, до позивача як до особи, якій пенсія призначена до набрання чинності Законом № 3668-VI (2007 р.), не застосовуються передбачені аб. 1 п. 2 р. ІІ Закону № 3668-VI обмеження, тоді як застосовуються передбачені аб. 2 п. 2 р. ІІ ІІ Закону № 3668-VI обмеження.

Щодо застосування до позивача передбачених ч. 15 ст. 86 Закону №1697-VII обмежень, то вони до позивача не застосовуються, оскільки пенсія позивачу призначена до набуття чинності вказаним Законом.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо розрахунку пенсії ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури міста Києва від 27.02.2020 № 18/95 в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (05053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки Прокуратури міста Києва від 27.02.2020 № 18/95 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 07.12.2021 р.