
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
01 грудня 2021 року м. Київ № 640/337/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М. розглянувши клопотання про закритий розгляд адміністративної справи
за позовом до треті особи Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" 1. Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, 2. Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 1.Товариство з обмеженою відповідальністю "АВ МЕТАЛ ГРУП", 2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Білоруський металургійний завод - керуюча компанія холдингу "Білоруська металургійна компанія"про визнання протиправними дії, та скасування рішення,ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Публічне акціонерне товариство "АрселорМіттал Кривий Ріг" із позовною заявою до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі та Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, у якій просить (з урахуванням уточнення позовних вимог):
визнати протиправним та скасувати рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі № АД-430/2019/4411-03 від 02 грудня 2019 року "Про Застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну прутків з вуглецевої та інших легованих сталей походженням з Республіки Білорусь та Республіки Молдова" в частині запровадження справляння остаточного антидемпінгового мита за ставкою 0,0% для ВАТ "БМЗ" та ЗАТ "БМЗ-Балтія";
визнати протиправними дії Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України по складанню та направленню до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі Основних фактів і висновків в частині, що стосується розрахунку маржі шкоди та пропозиції встановити розмір ставки остаточного антидемпінгового мита щодо імпорту в Україну товару походженням з Республіки Білорусь на рівні розрахованої ставки маржі шкоди, а саме: для ВАТ "БМЗ" - 0%;
внести зміни до тексту рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі № АД-43 0/2019/4411-03 від 02 грудня 2019 року "Про Застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну прутків з вуглецевої та інших легованих сталей походженням з Республіки Білорусь та Республіки Молдова" шляхом виключення з речення "для інших виробників та експортерів товару походженням з Республіки Білорусь - 31,08 %" слова "інших"."
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.01.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 03.03.2020 року до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів залучено Товариство з обмеженою відповідальністю "АВ МЕТАЛ ГРУП" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Білоруський металургійний завод - керуюча компанія холдингу "Білоруська металургійна компанія".
Ухвалою суду від 25.06.2020 року у справі № 640/337/20 призначено судово-економічну експертизу, проведення якої доручено акредитованим експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 6).
Одночасно, вказаною ухвалою суду зупинено провадження по справі № 640/337/20 на час проведення судово-економічної експертизи.
14 червня 2020 року до суду надійшов висновок експертів від 01.06.2021 року № 25175/25176/20-71 за результатами комісійної судово-економічної експертизи у адміністративній справі № 640/337/20.
Ухвалою суду від 14.07.2021 року поновити провадження в адміністративній справі №640/337/20 та її розгляд продовжено у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представником позивача подано до суду клопотання про закритий розгляд справи.
Необхідність закритого розгляду даної справи обґрунтовано тим, що інформація, яка була надана експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз є інформацією з обмеженим доступом діяльності ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг", розкриття якої може бути використане іншими особами йому на шкоду, що призведе до завдання останньому значних збитків.
А тому, позивач наполягає на необхідності забезпечення захисту такої інформації від її подальшого розголошення та можливого використання іншими особами, шляхом ухвалення рішення про закритий розгляд даної справи.
Беручи до уваги викладене вище, суд зазначає наступне.
Статтею 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що судові рішення, судові засідання та інформація щодо справ, які розглядаються судом, є відкритими, крім випадків, установлених законом. Ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа має право на вільний доступ до судового рішення в порядку, встановленому законом.
Інформація про суд, який розглядає справу, сторони спору та предмет позову, дату надходження позовної заяви, апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення, стадії розгляду справи, місце, дату і час судового засідання, рух справи з одного суду до іншого є відкритою та підлягає невідкладному оприлюдненню на офіційному веб-сайті судової влади України, крім випадків, установлених законом.
Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених законом. У відкритому судовому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи. У разі вчинення особою дій, що свідчать про неповагу до суду або учасників судового процесу, така особа за вмотивованим рішенням суду може бути видалена із зали судового засідання.
Розгляд справи у закритому судовому засіданні допускається за вмотивованим рішенням суду виключно у випадках, передбачених законом.
Згідно частин 8-10 статті 10 КАС України розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, визначених законом.
Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або оголосити закритою його частину.
Розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводиться з додержанням правил здійснення адміністративного судочинства. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов`язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбуваються в закритому судовому засіданні.
Як зазначено вище, клопотання позивача про розгляд справи в закритому судовому засіданні обґрунтоване тим, що товариством були долучені копії документів, які містять комерційну інформацію стосовно господарської діяльності товариства.
Відповідно до ст. 36 Господарського кодексу України відомості, пов`язані з виробництвом, технологією, управлінням, фінансовою та іншою діяльністю суб`єкта господарювання, що не є державною таємницею, розголошення яких може завдати шкоди інтересам суб`єкта господарювання, можуть бути визнані його комерційною таємницею. Склад і обсяг відомостей, що становлять комерційну таємницю, спосіб їх захисту визначаються суб`єктом господарювання відповідно до закону.
Згідно з абзацом другим ст. 1 Закону України "Про інформацію" під захистом інформації слід розуміти сукупність правових, адміністративних, організаційних, технічних та інших заходів, що забезпечують збереження, цілісність інформації та належний порядок доступу до неї. Тобто установою має бути утворена система захисту конфіденційної інформації, яка б унеможливила несанкціонований (незаконний) доступ до неї.
Згідно ст. 21 Закону України «Про інформацію» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про доступ до публічної інформації» конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону. Розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Положеннями ч.1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків; 4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Судом встановлено, що матеріали справи № 640/337/20 не містять конфіденційну інформацію, а обмеження доступу до інформації по справі є безпідставним.
Окрім цього, суд звертає увагу позивача, що згідно ухвали суду від 15.01.2020 року розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Також суд зазначає, що згідно п. 1 Розділу X «Надання судової справи для ознайомлення» Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затверджено наказом Державної судової адміністрації України від 20 серпня 2019 року № 814, справи (матеріали кримінального провадження) видаються для ознайомлення апаратом суду за резолюцією судді (судді-доповідача), або голови суду, або заступника голови суду, або секретаря відповідної судової палати на підставі письмової вимоги (заяви) таким особам:
прокуророві, який має право на участь у розгляді справи, - після пред`явлення службового посвідчення;
адвокатам, які беруть участь у розгляді справ (після пред`явлення документа, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги, зокрема: посвідчення адвоката, договору про надання правової допомоги; довіреності; ордера; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги);
учасникам справи (кримінального провадження), а також особам, які не брали участі в справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов`язки (після пред`явлення документа, що посвідчує особу: паспорта, службового посвідчення, пенсійного посвідчення тощо, та в необхідних випадках - доручення представника).
Особам, які мають право витребування справ за службовим становищем для проведення аналізів, узагальнень або з іншою метою, не пов`язаною з розглядом справи (матеріалів кримінального провадження), справи видаються тільки на підставі відповідної письмової вимоги з резолюцією голови суду (якщо провадження у справі закінчено) або судді/судді-доповідача (якщо провадження у справі не закінчено), після пред`явлення службового посвідчення.
Таким чином, вказане вище свідчить про те, що ознайомлення зі справою може здійснюватися лише учасниками справи та особам, які не брали участі в справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов`язки, що в свою чергу також спростовує доводи позивача про використання інформації, наявної в ній іншими особами, які не мають відношення до даної справи.
За таких обставин, суд відмовляє в задоволенні клопотання позивача про розгляд справи у закритому судовому засіданні.
Керуючись вимогами статей 10, 180, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" про розгляд адміністративної справи №640/337/20 у закритому судовому засіданні.
Копії ухвали невідкладно надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя І.М. Погрібніченко