Рішення № 101688018, 07.12.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.12.2021
Номер справи
640/672/21
Номер документу
101688018
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2021 року м. Київ № 640/672/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у вигляді неперерахування та невиплати перерахованої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , відмови у розрахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів з 24.05.2017 по теперішній час у зв`язку із порушенням строків виплати пенсії;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві: здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» з 02.01.2020 на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 06.08.2020 № 21-1543зп про розмір збільшеної заробітної плати ОСОБА_1 станом на 02.01.2020, у розмірі 60 % від вказаної у зазначеній довідці місячної (чинної) заробітної плати ОСОБА_1 , та з 26.03.2020 на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 06.08.2020 № 21-1533зп про розмір збільшеної заробітної плати ОСОБА_1 станом на 26.03.2020, у розмірі 60 % від вказаної у зазначеній довідці місячної (чинної) заробітної плати ОСОБА_1 , з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, розрахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів з 24.05.2017 та до повної погашення заборгованості з пенсії, у зв`язку із порушенням строків виплати пенсії, відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» № 2050-ІІІ від 19.10.2000 та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 із відповідними змінами.

Ухвалою суду від 07.12.2021 позов ОСОБА_1 залишено без розгляду в частині позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» з 13.12.2019 на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 06.08.2020 № 21-1542зп про розмір збільшеної заробітної плати ОСОБА_1 станом на 06.09.2017, у розмірі 60 % від вказаної у зазначеній довідці місячної (чинної) заробітної плати ОСОБА_1 .

В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, закони України «Про прокуратуру», Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв"язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001, та зазначає, що він має право на перерахунок його пенсії на підставі довідок Офісу Генерального прокурора № 21-1543зп та від 06.08.2020 № 21-1533зп про розмір збільшеної заробітної плати ОСОБА_1 , проте Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку. Також позивач вказує про протиправність відмови відповідача щодо здійснення розрахунку та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів з 24.05.2017 по теперішній час у зв`язку із порушенням строків виплати пенсії.

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на Конституцію України, Бюджетний кодекс України, закони України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 № 2148-VII, "Про прокуратуру", "Про компенсацію громадянами втрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків їх виплати" та зазначає, що пенсія позивачу виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Також відповідач вказав, що розмір пенсії встановлений в результаті перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2020 на підставі довідки № 21-1533 від 06.08.2020 буде поновлений у разі звільнення позивача з посади, передбаченої Законом України "Про прокуратуру".

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 працює прокурором відділу Офісу Генерального прокурора та перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України.

На підставі постанови Печерського районного суду міста Києва від 20.10.2017 у справі № 757/34804/17-а, яка набрала законної сили 02.10.2019, позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014 з 24.05.2017.

10.08.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії, в тому числі, на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 06.08.2020 № 21-1533зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, яка видана на підставі рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7 (ІІ)/2019 та від 26.03.2020 № 6-р/2020, та довідки Офісу Генерального прокурора від 06.08.2020 № 21-1543зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, яка видана на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7 (ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155.

Листом від 28.08.2020 № 2600-0311-8/12453 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило ОСОБА_1 , що враховуючи Рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020 та від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 органи Пенсійного фонду України перераховують пенсії за вислугу років з 01.04.2020 прокурорам Офісу Генерального прокурора на підставі наданих органами прокуратури довідок про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 26.03.2020, в яких зазначено збільшений розмір посадового окладу. В листі вказано про проведення перерахунку пенсії згідно із Законом України "Про прокуратуру" в зв"язку із збільшенням заробітку з 01.04.2020 на підставі довідки № 21-1533 від 06.08.2021 та зазначено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2020 на підставі довідки № 21-1543 від 06.08.2021, виданої за нормами чинними станом на 02.01.2020.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України є Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (надалі - Закон № 1697-VII).

Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні:

жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»;

законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Проте, Кабінет Міністрів України не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив наступне:

визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив наступний порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для видачі органами прокуратури довідок для перерахунку пенсій з 13.12.2019.

При цьому, відповідно до правової позиції викладеної Верховним Судом у рішенні від 14.09.2020 у справі № 560/2120/20, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» є чинною та є рішенням уряду про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

В свою чергу, 11.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів", якою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1-3.

На підставі даної постанови та Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7 (ІІ)/2019 Офісом Генерального прокурора позивачу видана довідка від 06.08.2020 № 21-1543зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

Вважаючи наявність права на перерахунок пенсії з 02.01.2020 на підставі довідки від 06.08.2020 № 21-1543зп позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, у задоволенні якої позивачу було відмовлено.

При цьому, суд зазначає наступне.

Пунктом 7 постанови № 1155 установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Рішеннями Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2021 у справі №640/1290/20, яке набрало законної сили 25.05.2021, та від 27.01.2021 у справі №640/969/20, яке набрало законної сили 28.04.2021, визнано протиправним та нечинним пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів».

Таким чином, з 01.05.2021 виникли підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 06.08.2020 № 21-1543зп.

В свою чергу, рішенням Конституційного Суду України від 26 березня 2020 року № 6-р/2020 у справі № 1-223/2018(2840/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Зазначене положення визнане неконституційним і таким, що втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення - з 26 березня 2020 року.

Як встановлено судом, Офісом Генерального прокурора позивачу видана довідка від 06.08.2020 № 21-1533зп на підставі рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7 (ІІ)/2019 та від 26.03.2020 № 6-р/2020.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу на підставі довідки від 06.08.2020 № 21-1533зп Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2020.

Наведене свідчить про відсутність порушеного права позивача щодо неперерахунку його пенсії на підставі довідки від 06.08.2020 № 21-1533зп.

При цьому, враховуючи, що пенсія позивачу перерахована з 01.04.2020 на підставі довідки від 06.08.2020 № 21-1533зп, яка визначає більший розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії позивача (62 166,66 грн), ніж довідка від 06.08.2020 № 21-1543зп (50 426,26 грн), суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для зобов"язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.05.2021 на підставі довідки від 06.08.2020 № 21-1543зп, оскільки внаслідок здійснення такого перерахунку розмір пенсії позивача буде зменшений, що є недопустимим.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у вигляді неперерахування пенсії позивача та про зобов"язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідок Офісу Генерального прокурора.

Щодо розміру призначеної пенсії позивачу суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, розмір якої обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, оскільки позивач продовжує працювати.

Позивач зазначає про протиправність розрахунку пенсії не у відповідності до Закону України "Про прокуратуру".

При цьому суд зазначає, що згідно з абзацом четвертим частини п"ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», особам (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», а також працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Ці норми законодавства на час подачі позивачем заяви про перерахунок пенсії та розгляду даної адміністративної справи є чинними і не визнані неконституційними, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами.

Таким чином, на позивача, як посадову особу органу прокуратури, який працює на посаді та умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру", поширюються положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" в частині встановлення обмеження щодо отримання пенсії у період служби в органах прокуратури.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд приходить до висновку про законність дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виплати позивачу пенсії в розмірі 6 480,88 грн, розрахованої відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки позивач працює на посаді та на умовах, передбачених законом України "Про прокуратуру" та пенсія йому призначена після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року.

Аналогічна правова позиція при вирішенні подібних спорів викладена в постанові Верховного Суду від 12.04.2018 у справі № 520/16048/16-а.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 20 липня 2006 року у справі "Сокуренко і Стригун проти України" (Заяви №29458/04 та №29465/04) вказав: "Судова гілка влади у демократичному суспільстві не залежить від органів виконавчої влади, але керується законом, що приймається парламентом" (п.23 рішення).

Вищенаведені зміни у законодавстві щодо пенсійного забезпечення не обмежують право позивача на соціальний захист, оскільки у разі його звільнення з органів прокуратури виплата пенсії буде поновлена.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовляючи позивачу у виплаті пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру", здійснювало свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Щодо позовних вимог в частині оскарження відмови у розрахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів з 24.05.2017 по теперішній час у зв`язку із порушенням строків виплати пенсії, суд виходить з наступного.

Приписами частини другої статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 03.12.2020 № 27506-28720/М-02/8-2600/20, пенсію позивачу на виконання судового рішення призначено з 24.05.2017. Пенсія за жовтень 2020 року в сумі 6 480,88 грн нарахована на рахунок банку ПАТ КБ "ПриватБанк". Кошти в сумі 77 352,44 грн за період з 02.10.2019 по 30.09.2020 нараховані в жовтні 2020 року на банківську установу. Виплата коштів в сумі 155750,18 грн, нарахованих за період з 01.10.2017 по 01.10.2019, здійснюється за рахунок бюджету.

Позивач в своїх поясненнях на виконання ухвали суду від 23.11.2021 вказав, що заборгованість у розмірі 155 750 грн він отримав 19.03.2021. Заборгованість з пенсії за період з 24.05.2017 по 30.09.2017 в сумі 27 596 грн, нараховану Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.03.2021 у справі № 640/1024/21, не виплачена.

Наведене підтверджує доводи позивача щодо несвоєчасності отримання пенсії. Доказів зворотнього матеріали справи не містять.

При цьому, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" №2050-ІІІ та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159.

Згідно із статтями 1, 2 Закону №2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Зі змісту вказаних норм слідує, що їх дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. (стаття 4 Закону №2050-III).

Відповідно до пункту 2 Порядку №159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року. Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Верховний Суд розглядав справи за подібними правовідносинами і у постанові від 15.08.2018 у справі №653/3356/17 дійшов наступного висновку:

"Наведене нормативне регулювання не встановлює першочерговості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов`язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.

Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Використане у статті 3 Закону № 2050-ІІІ та пункті 4 Порядку формулювання, що компенсація обчислюється як добуток "нарахованого, але не виплаченого грошового доходу" за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.

Отже, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-IV, статті2 Закону №2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Водночас компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.

Водночас, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 Закону № 2050-ІІІ, окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але невиплачені.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд України у справі № 6-58цс11, справі № 21-2003а16, та Верховним Судом у справах №336/4675/17, № 523/1124/17, №521/940/17, № 264/6796/16-а, №460/8138/20.

Враховуючи наведене правове регулювання та враховуючи, що під час ухвалення рішення у справі № 640/1024/21 Окружним адміністративним судом міста Києва питання виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії не вирішувалось, суд приходить до висновку, що позивачу підлягає виплата компенсація втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати з 24.05.2017.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у розрахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів з 24.05.2017 у зв`язку із порушенням строків виплати пенсії та про наявність правових підстав для зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві розрахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів з 24.05.2017 у зв`язку із порушенням строків виплати пенсії, відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» № 2050-ІІІ від 19.10.2000 та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог в частині, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню частково.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у розрахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів з 24.05.2017 у зв`язку із порушенням строків виплати пенсії.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві розрахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів з 24.05.2017 у зв`язку із порушенням строків виплати пенсії, відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» № 2050-ІІІ від 19.10.2000 та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 454 (чотириста п"ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368)

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева