Рішення № 101687334, 07.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2021
Номер справи
560/12988/21
Номер документу
101687334
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/12988/21

РІШЕННЯ

іменем України

07 грудня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Хмельницької міської ради, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,7000 га що розташована за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район за межами с. Масівці Хмельницька міська територіальна громада, із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з метою передачі її оренду, в порядку, визначеному ст. 123 ЗК України;

- зобов`язати Хмельницьку міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 08.06.2021 та в порядку передбаченому ст. 123 ЗК України надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,7000 га, що розташована за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район за межами с. Масівці Хмельницька міська територіальна громада, із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з метою передачі її оренду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на звернення до Хмельницької міської ради із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,7000 га що розташована за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район за межами с. Масівці Хмельницька міська територіальна громада, із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з метою передачі її оренду, відповідач відмовив у наданні дозволу, із зазначенням підстави для відмови вказана земельна ділянка знаходиться у санітарно – захисній зоні кладовища с. Масівці.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.10.2021 позовну заяву залишено без руху.

Відповідно до ухвали від 21.10.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

На адресу суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечив проти позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою правомірно. Хмельницька міська рада діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, оскільки бажане місце земельної ділянки знаходиться у санітарно – захисній зоні кладовища. Просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Суд дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Позивач звернувся до Хмельницької міської ради із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,7000 га що розташована за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район за межами с. Масівці Хмельницька міська територіальна громада, із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з метою передачі її оренду. До заяви позивач додав всю необхідну документацію.

Листом від 20.07.2021 позивача повідомлено про те, що йому відмовлено у наданні дозволу на розробку вказаної землевпорядної документації. Причиною відмови у задоволенні клопотання зазначено те, що бажана земельна ділянка знаходиться у санітарно-захисній зоні кладовища с. Масівці.

Як на правову підставу вказаної відмови у наданні дозволу, відповідач посилається на пункт 3.5 Державних санітарних правил та норм 2.2.2.028-99 «Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України», затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01.07.1999 №28, яким передбачено, що санітарно-захисна зона від території кладовища традиційного поховання і крематорію до житлових і громадських будівель, зон відпочинку, а також колективних садів та городів повинна бути не меншою 300 метрів.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Відповідно до частини 2 статті 123 ЗК України Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини 3 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.

При цьому, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Статтею 12 ЗК України, передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону та інше.

Однак, відповідач у місячний строк не розглянув клопотання позивача від 07.06.2021 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,7000 га що розташована за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район за межами с. Масівці Хмельницька міська територіальна громада, із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з метою передачі її оренду, та не прийняв з цього питання жодного рішення (надання такого дозволу або мотивованої відмови у його наданні).

Водночас, пункт 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 13 статті 46 Закону №280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Згідно з частиною 5 статті 46 Закону №280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

За змістом частин 1, 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Судом встановлено, що позивач відповідно до вимог статті 123 ЗК України, звернувся до органу місцевого самоврядування - Хмельницької міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою від 08.06.2021, однак, правомірного рішення щодо розгляду заяви відповідач не прийняв.

При цьому, позивач отримав лист Управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 20.07.2021 року № А/4177-04-2021, яким повідомлено позивача про повернення поданих ним документів.

Отже, рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради, що визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", а тому суд вважає, що Хмельницька міська рада порушила порядок розгляду заяви ОСОБА_1 , оскільки така заява не розглядалася на пленарному засіданні сесії і не має відповідного рішення по суті заяви позивача.

Крім того, згідно з статтею 7 Закону України "Про звернення громадян" якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.

Враховуючи встановлені обставини, суд вважає, що заява позивача, яка була подана в порядку Земельного кодексу України, розглянута в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян", що вказує на протиправність дій відповідача щодо не розгляду заяви позивача в порядку, передбаченому статтею 123 ЗК України.

У Рішенні від 20.10.2011 у справі "Rysovskyy v. Ukraine" Суд Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип "належного урядування" передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб ("Beyeler v. Italy", "Oneryildiz v. Turkey", "Megadat.com S.r.l. v. Moldova", "Moskal v. Poland"). На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Lelas v. Croatia" і "Toscuta and Others v. Romania") і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (Oneryildiz v. Turkey", та "Beyeler v. Italy").

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Lelas v. Croatia").

Аналізуючи положення наведених актів законодавства, суд приходить до висновку, що вирішення заяви позивача повинно було відбуватись в порядку визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", тобто на пленарному засіданні Хмельницької міської ради із прийняттям відповідного рішення, оскільки саме такий спосіб прийняття рішення передбачений законодавством.

Як встановлено з матеріалів справи, Хмельницька міська рада не розглянула заяву ОСОБА_2 , про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в строк та в порядку, встановленому нормами ЗК України у місячний строк та не прийняла відповідного рішення.

Суд звертає увагу відповідача, що у даному випадку рішення за заявою позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або відмова у його наданні Хмельницькою міською радою не приймалось, а відмова Управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради, оформлена листом №А-4177-04-2021 від 20.07.2021 не може вважатися належним розглядом заяви позивача, у порядку передбаченому ЗК України.

На момент розгляду справи рішення Хмельницькою міською радою за заявою ОСОБА_1 , від 08.06.2021 прийнято не було, у зв`язку із чим суд вважає, що Хмельницька міська рада допустила саме протиправну бездіяльність, яка полягає у неприйнятті рішення про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,7000 га що розташована за адресою : Хмельницька область, Хмельницький район за межами с. Масівці Хмельницька міська територіальна громада, із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з метою передачі її оренду.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду спору відповідач не довів правомірності своїх дій, тому, вимоги позивача щодо визнання протиправної бездіяльності відповідача у неприйнятті рішення про надання дозволу або про відмову у наданні ОСОБА_1 , дозволу на розробку проекту землеустрою є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Хмельницької міської ради розглянути клопотання ОСОБА_1 від 08.06.2021 та в порядку передбаченому ст. 123 ЗК України надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,7000 га, що розташована за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район за межами с. Масівці Хмельницька міська територіальна громада, із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з метою передачі її оренду, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, Хмельницька міська рада не розглянула звернення ОСОБА_1 від 08.06.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в строк та в порядку, встановленому нормами ЗК України та не прийняла відповідного рішення.

Разом з тим, суд вважає, що найбільш ефективним способом захисту прав позивача є зобов`язання Хмельницької міської ради розглянути на пленарному засіданні заяву ОСОБА_1 від 08.06.2021 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,7000 га, що розташована за адресою : Хмельницька область, Хмельницький район за межами с. Масівці Хмельницька міська територіальна громада, із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з метою передачі її оренду, та прийняти рішення відповідно до вимог статті 123 Земельного кодексу України та статті 59 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".

Тому, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що наявні правові підстави для часткового задоволення позову.

Предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог. Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 у справі №620/1116/20.

Оскільки судові витрати підлягають розподілу, суд вважає, що необхідно стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 908 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницької міської ради.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради, яка полягає у неприйнятті рішення про надання дозволу або про відмову у наданні ОСОБА_1 на підставі його заяви від 08.06.2021 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,7000 га що розташована за адресою : Хмельницька область, Хмельницький район за межами с. Масівці Хмельницька міська територіальна громада, із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з метою передачі її оренду.

Зобов`язати Хмельницьку міську раду розглянути на пленарному засіданні заяву ОСОБА_1 від 08.06.2021 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,7000 га, що розташована за адресою : Хмельницька область, Хмельницький район за межами с. Масівці Хмельницька міська територіальна громада, із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з метою передачі її оренду, та прийняти рішення відповідно до вимог статті 123 Земельного кодексу України та статті 59 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908 грн., (дев`ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницька міська рада (вул. Гагаріна, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 33332218)

Головуючий суддя В.К. Блонський