Рішення № 101687277, 07.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2021
Номер справи
560/9016/21
Номер документу
101687277
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/9016/21

РІШЕННЯ

іменем України

07 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Летичівської селищної ради Летичівського району Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Летичівської селищної ради Летичівського району Хмельницької області, в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Летичівської селищної ради та скасувати відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею - 1,0 га. для ведення особистого селянського господарства із земель запасу загальною площею 9,2895 (кадастровий номер 6823055100:09:006:0006);

- зобов`язати Летичівську селищну раду повторно розглянути заяву (клопотання) ОСОБА_1 від 08.06.2021 та зобов`язати прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,0 га для ведення особистого селянського господарства, із земель запасу, кадастровий номер 6823055100:09:006:0006;

- стягнути з відповідача Летичівської селищної ради на користь позивача ОСОБА_1 , картка фізичної особи - платника податків № НОМЕР_1 , р/р НОМЕР_2 , банк одержувача АТ КБ «Приват Банк» судовий збір в розмірі 908 грн. та моральну шкоду у розмірі 20000 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що ним було подано до Летичівської селищної ради Летичівського району Хмельницької області заяву з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,0 га для ведення особистого селянського господарства, із земель запасу, кадастровий номер 6823055100:09:006:0006. Вважає, що відповідач протиправно відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки відповідач не надав жодних доказів на підтвердження обставин викладених у рішенні.

Ухвалою від 06.08.2021 Хмельницьким окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

20.08.2021 судом отримано відзив на позов, згідно якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що відповідно до рішення № 35 від 13.07.2021 гр. ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,0000 га із земель запасу (16.00) сільськогосподарського призначення комунальної власності загальною площею 9,2895 га (кадастровий номер 6823055100:09:006:0006) для ведення особистого селянського господарства (01.03), категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами смт. Летичів Хмельницького району Хмельницької області, у зв`язку з тим, що відповідно до рішення Хмельницької обласної ради від 26.09.2002 року № 17 охоронна зона навколо орнітологічного Заказника місцевого значення «Щедрівський» становить 200 метрів. Відповідно до рішення Хмельницької обласної ради № 17 від 26 вересня 2002 року «Про затвердження Положення про охоронні зони заподіяних об`єктів» охоронна зона, м, для територій та об`єктів природно - заповідного фонду місцевого значення становить 200 м. Отже, звернення гр. ОСОБА_1 з позовом до суду про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії є необґрунтованим та безпідставним. Тако, представник відповідача зазначив, що позовні вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди у розмірі 20 000 грн. є такими, які не підлягають задоволенню так як є необґрунтованими та безпідставними, оскільки позивачем не надано жодних змістовних обґрунтувань та належних доказів заподіяння йому моральної шкоди.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені такі обставини.

08.06.2021 до Летичівської селищної ради звернувся гр. ОСОБА_1 із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею - 1,0 га для ведення особистого селищанського господарства, із земель запасу, кадастровий номер (6823055100:09:006:0006).

Рішенням Летичівської селищної ради 8 скликання 13 сесії № 35 від 13.07.2021 гр. ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,0000 га із земель запасу (16.00) сільськогосподарського призначення комунальної власності загальною площею 9,2895 га (кадастровий номер 6823055100:09:006:0006) для ведення особистого селянського господарства (01.03), категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами смт. Летичів Хмельницького району Хмельницької області, у зв`язку з тим, що відповідно до рішення Хмельницької обласної ради від 26.09.2002 року № 17 охоронна зона навколо орнітологічного Заказника місцевого значення «Щедрівський» становить 200 метрів.

Також, судом встановлено, що відповідно до рішення Хмельницької обласної ради № 17 від 26 вересня 2002 року «Про затвердження Положення про охоронні зони заподіяних об`єктів» охоронна зона, м, для територій та об`єктів природно - заповідного фонду місцевого значення становить 200 м.

Позивач, вважаючи відмову викладену рішенні № 35 від 13.07.2021 протиправною та такою, що порушує його права, звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Згідно п. "б" ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Статтею 116 Земельного кодексу встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частинами 2 та 3 вказаної статті передбачено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно ст. 118 Земельного кодексу України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Частиною 2 цієї статті визначено, що рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

В подальшому, згідно ч. 9 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Таким чином Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який розширеному тлумаченню не підлягає.

Однією з підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою є невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.

Як встановлено в ході розгляду справи, відповідач заперечуючи проти позову зазначив, що підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,0000 га із земель запасу (16.00) сільськогосподарського призначення комунальної власності загальною площею 9,2895 га (кадастровий номер 6823055100:09:006:0006) для ведення особистого селянського господарства (01.03), категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами смт. Летичів Хмельницького району Хмельницької області стало те, що відповідно до рішення Хмельницької обласної ради від 26.09.2002 № 17 охоронна зона навколо орнітологічного Заказника місцевого значення «Щедрівський» становить 200 метрів.

У підтвердження вказаних доводів відповідач надав рішення Хмельницької обласної ради № 17 від 26 вересня 2002 року «Про затвердження Положення про охоронні зони заподіяних об`єктів» охоронна зона, м, для територій та об`єктів природно - заповідного фонду місцевого значення становить 200 м.

Дослідивши надані представником відповідача докази, суд вважає, що такі докази підтверджують доводи відповідача про невідповідність місця розташування земельної ділянки, що, згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України, є безумовною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на все вищезазначене, суд вважає, що оскаржуване рішення Летичівської селищної ради Хмельницької області VII скликання тринадцятої сесії № 35 від 13.07.2021 є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Відносно позовних вимог про стягнення моральної шкоди у розмірі 20000 грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 №4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв`язку з ушкодженням здоров`я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв`язку з незаконним перебуванням, під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Позивачем не надано суду доказів спричинення йому моральної шкоди, не вказано, в чому вона полягає, а також не доведено причинних зв`язків між завданою шкодою та конкретними діями відповідача. Тому в цій частині позову також необхідно відмовити.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Летичівської селищної ради Летичівського району Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Летичівська селищна рада Летичівського району Хмельницької області (вул. Соборна, 16, смт. Летичів, Хмельницька область, 31500 , код ЄДРПОУ - 04404548)

Головуючий суддя І.І. Тарновецький