Рішення № 101687224, 02.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2021
Номер справи
560/13599/21
Номер документу
101687224
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/13599/21

РІШЕННЯ

іменем України

02 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М.

за участю:секретаря судового засідання Корзун Н.О. позивача ОСОБА_1 представника відповідача Гринишина І.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області щодо не нарахування та не виплати грошового забезпечення з урахуванням доплат за роботу в нічний час та понаднормовий час та стягнути з Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області на користь позивача невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час в період з листопада 2015 по березень 2018 та за службу у понаднормовий час за період з листопада 2015 по лютий 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно наказу ГУНП в Хмельницькій області №2 по особовому складу від 07.11.2015, позивача призначено старшим інспектором - черговим Шепетівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області.

Згідно наказу № 128 по особовому складу від 17 червня 2016 року, позивача призначено на посаду начальника сектору реагування патрульної поліції № 4 Шепетівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області, звільнивши з посади старшого інспектора - чергового Шепетівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області.

Відповідно до наказу №85 по особовому складу від 22 лютого 2021 року, позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 4 частини 1 статті 77 (у зв`язку із скороченням штатів або проведення організаційних заходів).

Вказує, що згідно розрахункових листів по виплаті позивачу заробітної плати видно, що у період з листопада 2015 року по березень 2018 року не здійснювались нарахування та виплата коштів за службу у нічний час. Даний вид грошового забезпечення (нічні) не виплачувались за несення служби в грудні 2015, жовтні 2016 , листопаді 2016, січні 2017, березні 2017, квітні 2017, липні 2017, серпні 2017, вересні 2017, жовтні 2017, листопаді 2017, грудні 2017, січні 2018, лютому 2018.

Зазначає, що 16 червня 2021 звернувся із запитом на інформацію до ГУНП в Хмельницькій області з проханням повідомити чи нараховувалась позивачу доплата за службу у нічний час в період з 17.06.2016 по 22.03.2018. Листом № 121 зі/29\05-2021 від 25.06.2021 позивачу надані копії табелів служби у нічний час деяких місяців вказаного періоду та копії розрахункових листів.

Вказує, що 23 серпня 2021 року позивач звернувся з заявою до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про нарахування та виплату грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з листопада 2016 по січень 2018 року. На дане звернення отримав лист за №29-Л-234 від 24.09.2021 в якому повідомлено, що підстав для нарахування та виплати доплат за службу в нічний час не має.

Зазначає, що 23 серпня 2021 року звернувся із заявою до ГУНП в Хмельницькій області про нарахування та виплату грошового забезпечення у вигляді доплати за службу у понаднормовий час, однак відповіді не отримував, внаслідок чого позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 18.10.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 17.11.2021 призначено судове засідання на 02.12.2021 за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно відзиву, який наявний в матеріалах справи, відповідач не погоджується із позовними вимогами та просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Зазначає, що з 07 листопада 2015 року по 16 червня 2016 року позивач проходив службу на посаді старшого інспектора - чергового Шепетівського відділу поліції, а з 17 червня 2016 року по 23 лютого 2021 року на посаді начальника сектору реагування патрульної поліції №4 Шепетівського відділу поліції ГУНП.

Наказом ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2021 №85 о/с «Про особовий склад» звільнено відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» зі служби в поліції за пунктом 4 частини 1 статті 77 (у зв`язку із скороченням штатів або проведення організаційних заходів) майора поліції ОСОБА_1 , начальника сектору реагування патрульної поліції №4 Шепетівського відділу поліції ГУНП, з 23 лютого 2021 року, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, з виплатою компенсації за невикористані 4 доби щорічної чергової основної оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у 2021 році, встановивши премію за лютий 2021 року в розмірі 25,168%.

Зазначає, що 18.06.2021 до ГУНП в Хмельницькій області надійшла заява ОСОБА_1 від 16.06.2021, якою позивач просив повідомити чи здійснювалась йому доплата за службу в нічний час в період з 17.06.2016 по 22.03.2018.

На вказане звернення позивача надана відповідь від 25.06.2021 №121 зі/29/05-2021 з розрахунковим листами за період з червня 2016 по березень 2018 в яких зазначено за який місяць йому була нарахована доплата за несення служби в нічний час, відповідно до довідок обліку несення служби поліцейськими поданими Шепетівським відділом поліції ГУНП в Хмельницькій області до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку.

Вказує, що в період з листопада по грудень 2018 року Шепетівським відділом поліції ГУНП в Хмельницькій області до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП подані довідки (табеля) несення служби ОСОБА_1 в нічний час за листопад - грудень 2015 року, січень-вересень, грудень 2016 року та лютий 2017 року, що стало підставою для нарахування та виплати ОСОБА_1 вказаної доплати за відповідні місяці підтвердженням чого є розрахункові листи за відповідні роки. Разом з тим, за інші періоди служби довідки обліку несення служби ОСОБА_1 в нічний час до ГУНП в Хмельницькій області, не подавались, а відповідальним за облік служби в нічний час у Шепетівському ВП визначений сам позивач.

Вказує, що позовні вимоги є безпідставними та необгрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.

Позивач подав до суду відповідь на відзив в якій зазначає, що надав докази несення служби в нічний час (фотокопії наказів про залучення до чергувань), де чітко зазначено та завізовано керівником підрозділу час заступання на чергування та час зміни з чергування. А тому, просить задоволити позовні вимоги.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що з 07 листопада 2015 року по 16 червня 2016 року позивач проходив службу на посаді старшого інспектора - чергового Шепетівського відділу поліції, а з 17 червня 2016 року по 23 лютого 2021 року на посаді начальника сектору реагування патрульної поліції №4 Шепетівського відділу поліції ГУНП.

Наказом ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2021 №85 о/с «Про особовий склад» звільнено відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» зі служби в поліції за пунктом 4 частини 1 статті 77 (у зв`язку із скороченням штатів або проведення організаційних заходів) майора поліції ОСОБА_1 , начальника сектору реагування патрульної поліції №4 Шепетівського відділу поліції ГУНП, з 23 лютого 2021 року, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, з виплатою компенсації за невикористані 4 доби щорічної чергової основної оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у 2021 році, встановивши премію за лютий 2021 року в розмірі 25,168%.

18.06.2021 до ГУНП в Хмельницькій області надійшла заява ОСОБА_1 , якою позивач просив повідомити чи здійснювалась йому доплата за службу в нічний час в період з 17.06.2016 по 22.03.2018.

ГУНП в Хмельницькій області надана відповідь від 25.06.2021 №121 зі/29/05-2021 з розрахунковими листами за період з червня 2016 по березень 2018 в яких зазначено за який місяць позивачу нарахована доплата за несення служби в нічний час, відповідно до довідок обліку несення служби поліцейськими поданими Шепетівським відділом поліції ГУНП в Хмельницькій області до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку. В період з листопада по грудень 2018 року Шепетівським відділом поліції ГУНП в Хмельницькій області до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП подані довідки (табеля) несення служби ОСОБА_1 в нічний час за листопад - грудень 2015 року, січень-вересень, грудень 2016 року та лютий 2017 року, що стало підставою для нарахування та виплати ОСОБА_1 вказаної доплати за відповідні місяці підтвердженням чого є розрахункові листи за відповідні роки. Однак, за інші періоди служби довідки обліку несення служби ОСОБА_1 в нічний час до ГУНП в Хмельницькій області, не подавались.

Позивач не погодившись із такими діями відповідача звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає та враховує наступне.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначено Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VІІІ (Закон №580-VIII).

Частиною 1 ст. 91 Закону №580-VIII встановлено, що особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських:

- службу у святкові та вихідні дні;

- службу позмінно;

- службу з нерівномірним графіком;

- службу в нічний час.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Постанова №988) визначено, що Національна поліція з метою організації своєї діяльності фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України інших джерел, не заборонених законом, а також забезпечує ефективне і цільове їх використання.

Відповідно до п. 1 Постанови №988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 п. 5 Постанови №988 постановлено виплачувати поліцейським доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до ст. 94 Закон України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, Міністерство внутрішніх справ України видало наказ №260 від 06.04.2016, яким затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (Порядок №260).

Пунктом 11 Розділу І Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00.

Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.

Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.

Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Пунктом 15 Порядку № 260 визначено, що у разі звільнення зі служби грошове забезпечення поліцейським виплачується по день їх звільнення зі служби в поліції включно.

Суд звертає увагу, що доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Отже, єдиною підставою для доплати поліцейському за службу в нічний час є довідка обліку несення поліцейськими служби в нічний час, форма якої, визначена в додатку 1 до Порядку №260.

Крім того, як встановлено із матеріалів справи, довідки обліку несення служби позивачем в нічний час існують тільки за листопад-грудень 2015 року, січень-вересень, грудень 2016 року та лютий 2017 року, а тому відсутні правові підстави для виплати позивачеві доплати за службу в нічний час за період з листопада 2015 по березень 2018 (крім як за листопад-грудень 2015 року, січень-вересень, грудень 2016 року та лютий 2017 року, що було виплачено відповідно до розрахункових листів за відповідні роки), оскільки така виплата згідно пункту 11 розділу II Порядку №260 здійснюється виключно на підставі довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час.

Також, позивачем за вказаний у позовних вимогах період часу з листопада 2015 року по березень 2018 року не обгрунтувано та не доведено скільки годин останній відпрацював у нічний час.

Твердження позивача, що спеціальним законодавством не врегульовано питання виплати поліцейським грошового забезпечення за службу в понаднормовий час, а тому при вирішені таких правовідносин необхідно застосовувати положення КЗпП України, суд не приймає до уваги враховуючи наступне.

Відповідно до пункту 20 розділу 1 Порядку №260, за виконання службових обов`язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується.

Поліцейським, які виконували службові обов`язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) надається протягом двох наступних місяців.

А тому, спеціальним законодавством, а саме Порядком № 260 від 06.04.2016 вказане питання врегульовано, оскільки його положення містять норму яка чітко визначає, що за виконання поліцейськими службових обов`язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується, що є відмінним від положень КЗпП України, які під час вирішення даних правовідносин не застосовуються.

У постановах від 15.03.2019 (справа №814/2594/16), від 07.08.2019 (справа №820/5122/17), від 16.05.2019 (справа №825/100/15-а) Верховний Суд зазначив, що при розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному.

Враховуючи встановлене, суд робить висновок, що Головним управлінням Національної поліції України в Хмельницькій області не порушено вимоги чинного законодавства України під час нарахування та виплати грошового забезпечення позивача.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду спору відповідач довів правомірність своїх дій, тому в задоволенні позовних вимог позивача необхідно відмовити.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 07 грудня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,Хмельницький,Хмельницька область,29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)

Головуючий суддя А.М. Ковальчук