
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/6432/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А2062 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Військової частини А2062 (далі – відповідач, ВЧ А2062, військова частина), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незастосування січня 2008 року як базового місяця під час нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 18.07.2016 до 28.02.2018;
- зобов`язати ВЧ А2062 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 18.07.2016 до 28.02.2018, ураховуючи січень 2008 року як базовий місяць, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проходження позивачем військової служби у військовій частині з 18.07.2016 по 05.10.2018 йому не виплачувалась індексація грошового забезпечення, тому він звернувся до суду і рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 у справі №400/4171/20 ВЧ А2062 зобов`язано нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 18.07.2016 року по 05.10.2018 року. Відповідач 22.04.2021 нарахував і виплатив йому індексацію грошового забезпечення начебто за вказаний період в сумі 3000,83 грн, однак при цьому не застосував як базовий місяць січень 2008 року, а відтак сума індексація виявилась меншою, ніж має бути, що порушує його права на отримання належного грошового забезпечення. Також зазначає, що визначення базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення за період з 18.07.2016 року по 05.10.2018 року не було предметом спору у справі №400/4171/20, яку розглядав Миколаївський окружний адміністративний суд, що надає йому право на звернення до суду із цим позовом.
Ухвалою від 27.10.2021 вказаний позов залишений без руху, позивачу наданий строк на усунення недоліків. Ухвала виконана, недоліки позову усунуті.
Ухвалою від 02.11.2021 провадження у справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач 25.11.2021 подав відзив на позовну заяву. За змістом відзиву відповідач не погоджується із доводами позивача та просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що ВЧ А2062 зареєстрована як юридична особа 30.09.2014, отже посади, яку обіймав позивач, у січні 2008 не існувало і за нею не було встановлено посадового окладу, з урахуванням якого можливо було б здійснити розрахунок індексації грошового забезпечення. Також зазначає, що з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» докорінно змінився порядок проведення індексації, зокрема, так званим «базовим місяцем» визначено січень 2016 року. З цього відповідач висновує відсутність підстав для застосування в якості базового місяця (місяця підвищення тарифних ставок (посадових окладів)) січня 2008 та, відповідно, необґрунтованість позовних вимог.
Ухвалою від 26.11.2021 відповідача зобов`язано надати докази.
Відповідач 06.12.2021 виконав ухвалу суду.
Ухвалою від 06.12.2021 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази, оцінивши доводи сторін, суд приходить до таких висновків.
Як видно із справи, позивач проходив військову службу у ВЧ А2062 з 18.07.2016 року по 05.10.2018 року.
Зокрема, наказом Міністра оборони України від 02.07.2016 №602 позивача призначено на посаду начальника продовольчої служби, а наказом командира ВЧ А2062 від 18.07.2016 №152 його зараховано до списків особового складу військової частини.
Наказом командувача Військово-Морських Сил від 15.09.2018 №187 позивача звільнено з військової служби в запас за п.п. "й" п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Наказом командира ВЧ А2062 від 05.10.2018 №229 позивача виключено зі списків особового складу частини.
На час виключення позивача зі списків особового складу його календарна вислуга років на військовій службі становила 8 років і 6 місяців.
У період проходження служби відповідач не нараховував і не виплачував позивачу індексацію грошового забезпечення.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 у справі №400/4171/20 ВЧ А2062 зобов`язано нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 18.07.2016 року по 05.10.2018 року.
На виконання цього судового рішення відповідач нарахував позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 18.07.2016 по 05.10.2018 в розмірі 3046,53 грн, в тому числі: з грудня 2016 по лютий 2017 - по 68,80 грн, у березні - квітні 2017 – по 132,80 грн, у травні 2017 -139,77 грн, з червня по серпень 2017 – по 207,13 грн, з вересня по листопад 2017 – по 264,39 грн, з грудня 2017 по лютий 2018 – по 340,07 грн.
З липня по листопад 2016, та з березня по жовтень 2018 індексація нарахована в розмірі 0,00 грн, оскільки з наданого відповідачем розрахунку сум індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , індекс споживчих цін не перевищував поріг індексації.
Також зі згаданого розрахунку вбачається, що відповідач застосовував як базу для обчислення індексації два місяці – липень 2016 (коли позивача прийнято на службу) та березень 2018 (підвищення окладів військовослужбовців).
Нарахована на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 у справі №400/4171/20 індексація грошового забезпечення виплачена позивачу 22.04.2021 у розмірі 3000,83 грн (після відрахування податків і зборів).
Уважаючи, що при нарахуванні індексації за базовий місяць мав бути врахований січень 2008, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Також судом встановлено, що військова частина А2062 зареєстрована як юридична особа 30.09.2014, про що свідчить Довідка №46/15 від 29.04.2015 року.
При вирішенні цього спору суд виходить з такого.
Як вбачається з матеріалів справи та змісту позовної заяви, спірним у ній є виключно питання, чи повинен був відповідач при обчисленні позивачу індексації грошового забезпечення за період з 18.07.2016 року по 05.10.2018 року застосовувати в якості «базового місяця» (місяця підвищення тарифних ставок (посадових окладів)) саме січень 2008 року.
За змістом абзацу 2 частини третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з статтями 4, 6 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статей 16, 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року №2017-III держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.
Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 18 вказаного Закону).
Згідно з пунктом 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі також - «Порядок №1078»), підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року №491-IV «Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.
Наведений висновок викладений у пунктах 43-44 постанови Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі №380/1513/20.
Крім цього, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19 липня 2019 року у справі №240/4911/18, від 7 серпня 2019 року у справі №825/694/17, від 20 листопада 2019 року у справі №620/1892/19, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
Також Верховний Суд раніше вже звертав увагу на те, що місяць, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу), є базовим для проведення індексації (пункт 26 постанови від 5 лютого 2020 року у справі №825/565/17).
У цьому контексті Верховний Суд у постанові від 29 листопада 2021 року у справі №120/313/20-а зауважує, що за змістом пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, підставою для встановлення чи зміни базового місяця при проведенні індексації грошового забезпечення є підвищення тарифної ставки (окладу) військовослужбовця. Аналіз пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення свідчить про те, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пов`язується з місяцем підвищенням тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає військовослужбовець.
Отже, базовий місяць для такої індексації визначається нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, обираючи інакший місяць базовим, ніж той, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу). Збільшення грошового забезпечення не за рахунок зростання тарифної ставки (окладу), а завдяки додатковим видам грошового забезпечення, не дає підстав вважати відповідний місяць базовим для подальшої індексації.
Слід зауважити, що за приписами пункту 10-2 Порядку №1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Тобто, для новопризначеного військовослужбовця діють такі самі умови проведення індексації, як і для військовослужбовця, який перебуває на посаді вже деякий час.
З наведеного також можна виснувати, що визначальним для вирішення цього спору є не лише те, коли відбулось підвищення посадового окладу за посадою, яку обіймає позивач, але й те, коли ця посада утворена.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 (далі - Постанова №1294), встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені Додатком №1 до Постанови №1294.
Наступне підвищення посадових окладів військовослужбовців відбулось з 01.03.2018 у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Таким чином, для військовослужбовців взагалі у спірному періоді застосовувались два базових місяці – січень 2008 та березень 2018.
Законодавство (ні постанова №1294, ані постанова №704) не містить встановленого посадового окладу конкретно за такою посадою, як «начальник продовольчої служби».
У той же час, судом встановлено, що посада, яку обіймав позивач, утворена у 2014 році, позаяк військова частина, в штаті якої ця посада знаходиться, зареєстрована як юридична особа 30.09.2014 року.
З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що січень 2008 року, як базовий місяць для проведення індексації грошового забезпечення, у даному конкретному випадку не повинен застосовуватись.
Тому те, що при виконанні рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 у справі №400/4171/20 та нарахуванні позивачу індексації відповідач не застосовував січень 2018 року як базовий місяць, не утворює з його боку бездіяльності, а тим більше протиправної.
Суд також враховує, що питання визначення будь-якого іншого базового місяця, окрім як січень 2008, не є предметом спору у цій справі.
Відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат на підставі статті 139 КАС України не здійснюється у зв`язку з відмовою у задоволенні позову.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини А2062 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний
кат. 106030000