Рішення № 101687079, 02.12.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2021
Номер справи
540/5304/21
Номер документу
101687079
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5304/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач) , у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсій станом на 05.03.2019 р., № 8/1/119 від 13.01.2021 р., із обов`язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, з урахуванням 100 % суми її підвищення, починаючи з 01.04.2019 р., у розмірі 80 % грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум та здійснити виплату недоотриманих сум;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсій станом на 05.03.2019 р., № 8/1/119 від 13.01.2021 р., із обов`язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, з урахуванням 100 % суми її підвищення, починаючи з 01.04.2019 р., у розмірі 80 % грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум та здійснити виплату недоотриманих сум;

- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 грошові кошти, у вигляді недоплаченої пенсії за період з 01.04.2019 по теперішній час у відповідності до вимог ч.3 ст.52 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Херсонській області та отримує пенсію призначену на підстав ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Позивач зазначає, що у зв`язку зі змінами у законодавства та на підставі рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 19.03.2021 у справі №540/513/21 Головним управлінням ПФУ в Херсонській області проведено перерахунок пенсії. При цьому з 01.04.2019 пенсія була перерахована не в повному обсязі - у розмірі 75% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018. Зазначає, що на його звернення відповідач повідомив, що згідно мотивувальної та резолютивної частинами рішення суду у справі №540/513/21 позивачу відмовлено в задоволенні цієї позовної вимоги.

Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

28.09.2021 відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав. Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Херсонській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Зазначає, що на день перерахунку пенсії була чинною та підлягала застосуванню Постанова КМУ №103, п.2 якої передбачено, що виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови пенсій, проводиться у таких розмірах: з 01.01.2018 р. - 50%, з 01.01.2019 р. - 75%, з 01.01.2020 р. - 100% суми підвищення пенсії визначеного станом на 01.03.2018 р. Разом з тим, після скасування п.1,2 Постанови №103, до врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови №103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалася в попередньо встановлених розмірах. 14.08.2019 р. Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №804, якою передбачено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом до 01.03.2018 р. та перерахованих з 01.01.2018 р. з урахуванням розміру окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 р. Враховуючи зазначені норми, вважає, що підстави для перерахунку та виплати пенсії позивачу з 05.03.2019 р. з урахуванням 100% суми підвищення - відсутні, та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 17.09.2021 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).

Згідно з ч.2 ст.262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та 2006 року позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 80% від суми грошового забезпечення, яка в подальшому сплачувалась відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992. № 2262-XII (далі - Закон № 2262).

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 р. по адміністративній справі № 540/381/19 позов ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80 % грошового забезпечення з 01.01.2018 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з розрахунку 80 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці Херсонського обласного військового комісаріату від 14.03.2018 року №ТХ26564, починаючи з 01.01.2018 року.

Разом з тим, на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 04.12.2020 р. по адміністративній справі № 540/2799/20 Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено оновлену довідку від 13.01.2021 р. № 8/1/119 про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 р.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 19.03.2021 у справі №540/513/21 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не перерахунку ОСОБА_1 основного розміру пенсії на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.01.2021 р. № 8/1/119 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 р., від 13.01.2021 р. № 8/1/119, із обов`язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, починаючи з 01.04.2019 р., з урахуванням виплачених сум.

На виконання вказаного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області було проведено перерахунок пенсії, розмір якої складав:

- з 01.04.2019 - 16226,25 грн (з урахуванням максимального розміру пенсії 14970 грн, попередньої суми пенсії 3244,31 та підвищення 8794,27 (75% від 11725,69 грн) - 12038,58 грн;

- з 01.07.2019 - 16243,00 грн. (з урахуванням максимального розміру пенсії 14970 грн, попередньої суми пенсії 3244,31 та підвищення 8794,27 (75% від 11725,69 грн) та перерахунку надбавок 16,75 грн - 12055,33 грн;

- з 01.12.2019 - 16261,50 грн. (з урахуванням попередньої суми пенсії 3244,31 та підвищення 9762,89 (75% від 13017,19 грн) - 13007,20 грн;

- з 01.01.2020 - 16261,00 грн. (з урахуванням попередньої суми пенсії 3286,67 та підвищення 12393,58 грн (100% від 12939,58 грн) - 16261,50.

23.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Херсонській області із заявою, у якій просив провести перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки зі урахуванням 100% суми підвищення, починаючи з 01.04.2019. Перерахунок пенсії просив здійснювати у розмірі 80% від сум грошового забезпечення.

Листом від 21.07.2021 №4775-4228/Р-03/8-2100/21 пенсійний орган повідомив позивачу, що у мотивувальній та резолютивній частині рішення Херсонського окружного адміністративного суду у справі №540/513/21 відмовлено у задоволенні вимоги позивача про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки з 01.04.2019 з урахуванням 100% суми підвищення. Отже, рішення суду виконано відповідно до визначених зобов`язань в установленому чинним законодавством порядку.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не проведення виплати пенсії з урахуванням 100% підвищення протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 р., збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

В свою чергу, п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 (чинна з 24.02.2018 р.) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704.

Виплату перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Як встановлено судом, під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.01.2021 р. № 8/1/119, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області було застосовано положення пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 та проведено перерахунок і виплату пенсії з урахуванням 75% суми підвищення.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Статтею 6 Конституції України передбачено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.

Вищим органом у системі органів виконавчої влади є Кабінет Міністрів України, який забезпечує, зокрема, державний суверенітет і економічну самостійність України, здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції і законів України, актів Президента України (ч.1 ст.113, п.1 ст.116 Конституції України).

За змістом ч.1 ст.117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 р. № 280 затверджено Положення про Пенсійний фонд України (далі - Положення № 280), відповідно до пунктів 1, 2 якого Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Пунктом 7 Положення № 280 передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. № 28-2 затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Положення № 28-2), пунктом 2 якого встановлено, що головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.

З аналізу вказаних норм вбачається, що відповідач, як територіальний орган центрального органу виконавчої влади, у своїй діяльності повинен керуватись, зокрема, обов`язковими до виконання постановами Кабінету Міністрів України, який за своїм конституційним статусом є вищим органом у системі органів виконавчої влади, при цьому ГУ ПФУ не наділене правом діяти на власний розсуд всупереч вимог підзаконних нормативно-правових актів, відступати від положень останніх, якщо такі є чинними, їх дія не зупинена, в порядку, передбаченому Конституцією і законами України, або вони не визнані неконституційними, протиправними, нечинними чи не скасовані у судовому порядку.

Згідно ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Так, п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, які застосовані відповідачем при виплаті пенсії ОСОБА_1 були визнані протиправними і нечинними у судовому порядку рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., а відтак, ураховуючи наведені вище положення процесуального закону, починаючи саме з цієї дати - 05.03.2019 р. вказаний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, у відповідній частині, втратив чинність і не підлягав застосуванню відповідачем.

Таким чином суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 01.04.2019 75 % суми підвищення пенсії, є протиправними.

Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 06.08.2019 р. у зразковій справі № 160/3586/19.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Водночас, суд зазначає, що 14.08.2019 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (набрала чинності 04.09.2019 р.), відповідно до пункту 1 якої виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

З огляду на те, що Постанова № 804 набрала чинності 04.09.2019 р., виплата позивачу пенсії в розмірі 75 % суми підвищення пенсії є безпідставною лише в період з 01.04.2019 по 03.09.2019 включно.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що з 01.04.2019 по 03.09.2019 включно пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, а тому дії відповідача щодо часткової сплати в цей період є протиправними.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.04.2019 у розмірі 80% сум грошового забезпечення, суд відмічає наступне.

Згідно наявних в матеріалах справи протоколів перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 02.09.2021, перерахунок пенсії позивача було проведено з 01.04.2019 із застосуванням відсоткового розміру пенсії 80%. Дана обставина не заперечується і відповідачем у справі.

Згідно з ч. 1 і 2 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист; захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також у будь-який спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження про порушення прав було обґрунтованим.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення (висновок, що сформований у постанові Верховного Суду України від 15 листопада 2016 року у справі №800/301/16).

Позивач не навів жодного факту порушення його суб`єктивного права чи охоронюваного законом інтересу в частині не застосування його індивідуального відсоткового розміру пенсії 80%.

Відтак відсутність порушеного права має наслідком відсутність судового захисту.

Враховуючи наведене, суд відмовляє у задоволенні позовну в цій частині.

Стосовно вимоги позивача стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області грошові кошти у вигляді недоплаченої пенсії за період з 01.04.2019 по теперішній час необхідно відмітити.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право, тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Тобто, адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.3 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за наявними критеріями.

З огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесенні до компетенції цього органу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги позивача стосовно стягнення з відповідача на користь позивача недоплаченої пенсії, не підлягають задоволенню, оскільки здійснення перерахунку та виплати сум пенсії в силу вимог ст.ст.10, 63 Закону № 2262 відноситься до виключних (дискреційних) повноважень відповідача, у зв`язку з чим суд не може перебирати на себе повноваження ГУ ПФУ в Херсонській області при здійсненні обрахунку належних позивачу сум пенсії.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

При вирішенні спорів щодо правомірності рішень, дій пенсійного органу як суб`єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб`єктом владних повноважень покладається на суб`єкта владних повноважень.

Разом із тим у разі надання пенсійним органом доказів, які свідчать, що спірні рішення, дії є правомірними, позивач має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення та ст. 9 КАС України, якою визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін.

За таких обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» розподіл витрат судом не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) щодо зменшення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) розміру пенсії за рахунок виплати з 01.04.2019 по 03.09.2019 включно 75 % суми підвищення пенсії, перерахованої на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 8/1/119 від 13.01.2021.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії з 01.04.2019 по 03.09.2019 включно з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 8/1/119 від 13.01.2021.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Г.М. Морська

кат. 112010201