Рішення № 101686688, 07.12.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2021
Номер справи
520/19321/21
Номер документу
101686688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

07 грудня 2021 р. № 520/19321/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Полях Н.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу (код ЄДРПОУ ВП: 43983495, вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- скасувати податкові повідомлення-рішення від 31.05.2021 №583353-2416-2038, №11707-2416-2038;

- визнати протиправною та скасувати податкову вимогу (форми "Ф") від 06.09.2021 №0088545-1313-2038.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем в повному обсязі виконано свій обов`язок щодо орендної плати за земельну ділянку. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Сторони були належним чином повідомлені про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що доводи, викладені у позові стосовно неправомірного винесення спірних податкових повідомлень-рішень по орендній платі з фізичних осіб суперечать вимогам законодавства та первинним документам, а тому є безпідставними та необґрунтованими. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Керуючись приписами ст.ст. 171, 257, 258 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, що на адресу позивача від посадових осіб Головного управління ДПС у Харківській області надійшло податкове повідомлення-рішення №583353-2416-2038 від 31.05.2021, відповідно до якого позивачу нарахована сума податкового зобов`язання за 2021 рік з орендної плати з фізичних осіб – 125142,69 грн. (а.с. 42).

Також, на адресу позивача від посадових осіб Головного управління ДПС у Харківській області надійшло податкове повідомлення-рішення №11707-2416-2038 від 31.05.2021, відповідно до якого позивачу нарахована сума податкового зобов`язання за 2020 рік з орендної плати з фізичних осіб – 112799,85 грн. (а.с. 41).

Крім того, посадовими особами контролюючого органу була виставлена податкова вимога (форми "Ф") №0088545-1313-2038 від 06.09.2021 року, відповідно до якої сума податкового боргу ОСОБА_1 з орендної плати фізичних осіб становить 218650,42 грн. (а.с. 43).

Позивач не погоджується із зазначеними податковими повідомленнями рішеннями та податковою вимогою; вважає свої права порушеними, з метою захисту своїх прав позивач звернувся із зазначеним позовом до Харківського окружного адміністративного суду.

По суті спірних вимог суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов`язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальності за порушення податкового законодавства урегульовані Податковим кодексом України (далі за текстом – ПК України).

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України, податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 16.1 ст. 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За визначенням пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України, плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно пп.14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об`єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.

За приписами п. 285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Відповідно до п. 285.2 ст. 285 ПК України, базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

За приписами п.286.5 ст.286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Пунктом 288.1 ст. 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Згідно з п. 288.4 ст. 288 ПК України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Зі змісту зазначених правових норм вбачається, що законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки незалежно від того, чи збігається її розмір із визначеним у договорі.

Таким чином, з набранням чинності ПК України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

Виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п. 5.2 ст. 5 ПК України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 цього Кодексу, враховуючи при цьому положення ч.1 ст.58 Конституції України, згідно з якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, по факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Вказана правова позиція також відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладених в постановах від 07.08.2018 року по справі № 826/20301/13-а, від 25.02.2019 року по справі № 805/4039/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Пунктом 288.7 ст. 288 ПК України встановлено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

За нормами п. 289.1 ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Стосовно розміру орендної плати за землю, колегія суддів зазначає, що ПК України встановлено тільки обмеження щодо максимального та мінімального розміру орендної плати за землю (п.288.5 ст.288 ПК України). За цим виключенням, інші питання щодо розміру орендної плати регулюються виключно договором оренди.

Відносини, пов`язані орендою землі, регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України від 06.10.1998 року № 161-XIV "Про оренду землі" (далі - Закон № 161-XIV), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 161-XIV, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 161-XIV, орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно ст. 13 Закону № 161-XIV, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 Закону № 161-XIV визначені істотні умови договору оренди, серед яких є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Матеріалами справи встановлено, що між Харківською міською радою (в якості орендодавця) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПУЛЬС" (в якості орендаря) 17.03.2010 укладено договір оренди землі.

Відповідно до п. 1 вказаного Договору орендодавець на підставі рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2908 року №35/08 "Про припинення та надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться АДРЕСА_2 .

Строк дії договору до 01.02.2032 (пункт 8 договору).

За змістом пункту 9 договору орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківський області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки (а.с. 10 – 14).

Актом приймання-передачі від 17.05.2010 №278/10 земельну ділянку передано в оренду строком до 01.02.2032 (а.с. 15).

У зв`язку з припиненням у Товариства з обмеженою відповідальністю "Пульс" (попередній орендар) на підставі закону права оренди земельної ділянки, кадастровий номер 6310138800:01:013:0017, право оренди на цю земельну ділянку та всі права і обов`язки по договору оренди землі, згідно додаткової угоди від 30.01.2020, перейшли до нових власників об`єктів нерухомого майна - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які є сторонами цього договору, як "Орендарі".

За угодою від 30.01.2020 вносяться зміни в договір оренди землі (номер запису про інше речове право 32981558 від 23.08.2019 року), згідно яких змінюється сторона договору - особа Орендар з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПУЛЬС" на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які підписавши цю угоду підтверджують прийняття в повному обсязі всіх прав та обов`язків Орендарів, передбачених цим договором. Додаткова угода є невід`ємною частиною договору оренди землі (право оренди земельної ділянки зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, дата державної реєстрації 23.18.2019 року, номер запису про інше речове право 32981558), складена у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий та третій - в Орендарів, і є підставою для проведення державної реєстрації внесення змін в інше речове право (право оренди) щодо орендарів земельної ділянки (а.с. 18).

У відповідності до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проведено державну реєстрацію прав та їх обтяжень стосовно права оренди земельної ділянки, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 06.02.2020 (а.с. 19).

Таким чином, у позивача виник обов`язок сплати орендної плати за спірну земельну ділянку з лютого 2020 року.

Листом (вх. від 18.02.2021) відповідача повідомлено, що у зв`язку з передачею права оренди земельної ділянки ТОВ "Пульс" за адресою: АДРЕСА_2 до нових власників об`єкта нерухомого майна, а саме ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , згідно додаткової угоди до договору оренди землі від 30.01.2020, взяти їх на облік, як орендарів земельної ділянки з усіма правами та обов`язками.

До листа додано копії додаткової угоди до договору оренди землі від 30.01.2020, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.

Листом від 14.07.2021 позивач повторно звертався до контролюючого органу з проханням взяти на облік, як орендаря земельної ділянки з усіма правами і та обов`язками.

У відповідності до розрахунку розміру плати за земельну ділянку комунальної власті розмір плати за землю в місяць становить 10428,56.

Згідно п.9 договору оренди землі від 17.03.2010 р. орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Таким чином, позивач зобов`язаний щомісячно сплачувати орендну плату за землю.

Сплата позивачем оренди за земельну ділянку підтверджується платіжними документами: від 15.04.2020 №0.0.1677208974.1 на суму 10428,56 грн., від 19.05.2020 №4664456 на суму 10428,56 грн., від 19.06.2020 №4868200 на суму 10428,56 грн., №5042879 на суму 10428,56 грн., від 17.08.2020 №5213268 на суму 10428,56 грн., від 16.09.2020 №5371970 на суму 10428,56 грн., від 20.10.2020 №5541013 на суму 10428,56 грн., від 17.11.2020 №5673722 на суму 10428,56 грн., від 09.12.2020 №5775181 на суму 10428,56 грн., від 13.01.2021 №5908328 на суму 10428,56 грн., від 22.02.2021 №6053219 на суму 10428,56 грн., від 22.03.2021 №6148950 на суму 10428,56 грн., від 22.04.2021 №6248112 на суму 10428,56 грн., від 21.05.2021 №6334326 на суму 10428,56 грн., від 22.06.2021 №6399477 на суму 10428,56 грн., від 22.07.2021 №6454205 на суму 10428,56 грн., від 20.08.2021 року №6501936 на суму 10428,56 грн., від 22.09.2021 №6556601 на суму 10428,56 грн. (а.с. 23 – 40).

Згідно вказаних платіжних документів у розділі призначення платежу платниками є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які домовились між собою сплачувати суму 10428,56 грн. порівну.

При цьому, під час сплати позивачем враховано, що 18 березня 2020 року набув чинності Закон України від 17 березня 2020 року № 533-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення, коронавірусної хвороби (СОVID)" (Закон № 533), яким, зокрема, внесені зміни до порядку нарахування та сплати плати за землю.

Так, підрозділ 10 "Інші перехідні положення" розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповненої новим пунктом 524, згідно з яким за період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.

З огляду на вказане, позивачем в повному обсязі виконано свій обов`язок щодо сплати орендної плати за земельну ділянку.

Частиною 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, відповідачем, на якого ч. 2 ст. 77 КАС України покладений обов`язок доказування правомірності свого рішення, не довів суду правомірність прийняття податкових повідомлень-рішень від 31.05.2021 №583353-2416-2038, №11707-2416-2038.

Таким чином, суд дійшов висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті всупереч приписам чинного законодавства та підлягають скасуванню.

При цьому, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Щодо позовної вимоги визнати протиправною та скасувати податкову вимогу (форми "Ф") від 06.09.2021 №0088545-1313-2038, суд наголошує, що оскаржувана податкова вимога складена на підставі сум, зазначених як податковий борг в податкових повідомленнях-рішеннях від 31.05.2021 №583353-2416-2038, №11707-2416-2038.

Приписами пункту 23 частини 1 статті 4 КАС України встановлено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Отже, задоволення позову залежить від скасування судом податкових повідомленнь-рішень від 31.05.2021 №583353-2416-2038, №11707-2416-2038.

Оскільки правомірність похідного залежить від правомірності основного, а похідне не породжує прав і обов`язків без основного, суд зробив висновок про правомірність основної вимоги та скасування податкових повідомлень-рішень від 31.05.2021 №583353-2416-2038, №11707-2416-2038.

Таким чином, суд дійшов висновку про визнання протиправною та скасування податкової вимоги (форми "Ф") від 06.09.2021 №0088545-1313-2038.

Такий правовий висновок поділяє і КАС у складі Верховного Суду (постанова від 05 травня 2021 року у справі №160/1505/20).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу (код ЄДРПОУ ВП: 43983495, вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №583353-2416-2038 від 31.05.2021, відповідно до якого ОСОБА_1 нарахована сума податкового зобов`язання за 2021 рік з орендної плати з фізичних осіб – 125142,69 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №11707-2416-2038 від 31.05.2021, відповідно до якого ОСОБА_1 нарахована сума податкового зобов`язання за 2020 рік з орендної плати з фізичних осіб – 112799,85 грн.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу (форми "Ф") №0088545-1313-2038 від 06.09.2021 року, відповідно до якої сума податкового боргу ОСОБА_1 з орендної плати фізичних осіб становить 218650,42 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу (код ЄДРПОУ ВП: 43983495, вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) суму судового збору у розмірі 2379,50 грн.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 07 грудня 2021 року.

Суддя Н.А. Полях