Рішення № 101685704, 26.11.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2021
Номер справи
440/8094/21
Номер документу
101685704
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/8094/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

20.07.2021 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 звернулись до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, а саме: просять визнати протиправним та скасувати рішення десятої сесії восьмого скликання Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 25.06.2021 "Про перелік земельних ділянок та про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціону)" в частині визначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності з кадастровими номерами 5320255100:00:005:1342, 5320255100:00:005:1343; 5320255100:00:005:1344; 5320255100:00:005:1345, розташованих на території Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області, право оренди на які підлягають продажу на земельних торгах (аукціоні).

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що рішенням десятої сесії восьмого скликання Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 25.06.2021 "Про перелік земельних ділянок та про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціону)" стало підставою для відмов позивачам у затвердженні розробленим ними проектів землеустрою та виділенні у власність земельних ділянок (відмови були оскаржені в інших адміністративних справах). За доводами позивачів, прийнявши це рішення, відповідач створив штучну перешкоду для надання їм земельних ділянок у власність. Також позивачі зазначили, що їх проекти землеустрою пройшли необхідну державну експертизу, про що складено відповідні висновки.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/8094/21.

29.08.2021 від відповідача надійшов відзив, у якому представник Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області заперечував проти позовних вимог позивачів та просив суд відмовити у їх задоволенні /а.с. 18-21, том 2/.

31.08.2021 позивачі скористалися правом подання відповіді на відзив /а.с.26-32, том 2/.

Протокольною ухвалою суду від 06.10.2021 відкладено розгляд справи до 20.10.2021 за клопотанням відповідача /а.с. 39, том 2/.

Протокольною ухвалою суду від 20.10.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 27.10.2021 /а.с. 60, том 2/.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Згідно з частиною дев`ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Протокольною ухвалою суду від 27.10.2021 перейдено до розгляду справи в письмовому провадженні.

З огляду на положення пункту 10 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд адміністративної справи здійснено у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 22.04.2021 №3145-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" надано дозволи громадянам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га кожному земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області /а.с.38, том 1/.

На замовлення позивачів ТОВ "Компанія ТЕРРА-Макс" виготовлено проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ 01.03) на території Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області /а.с.30-255, том 1/.

Рішенням одинадцятої сесії восьмого скликання Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 16.07.2021 ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою /а.с. 33, том 2/.

Рішенням одинадцятої сесії восьмого скликання Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 16.07.2021 ОСОБА_3 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою /а.с. 34, том 2/.

Рішенням тринадцятої сесії восьмого скликання скликання Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 11.08.2021 ОСОБА_2 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою /а.с. 35, том 2/.

Рішенням тринадцятої сесії восьмого скликання Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 11.08.2021 ОСОБА_6 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою /а.с. 36, том 2/.

Водночас, рішенням десятої сесії восьмого скликання Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 25.06.2021 "Про перелік земельних ділянок та про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціону)" визначено земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, землі водного фонду, розташовані за межами селища Велика Багачка та в межах села Довганівка на території Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області, право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні), а саме: земельні ділянки з кадастровими номерами: 5320255100:00:005:1342, 5320255100:00:005:1343; 5320255100:00:005:1344; 5320255100:00:005:1345 /а.с. 22-23, том 2/.

Вважаючи протиправним рішення десятої сесії восьмого скликання Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 25.06.2021 "Про перелік земельних ділянок та про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціону)", позивачі звернулись до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України.

Згідно з частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Пунктом "б" частини першої статті 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,00 гектара.

Згідно з частиною першою статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Отже, у силу статті 122 Земельного кодексу України відповідача наділено повноваженнями передавати у власність або у користування для всіх потреб земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності відповідної територіальної громади.

За приписами частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Судом встановлено, що рішенням десятої сесії восьмого скликання Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 25.06.2021 "Про перелік земельних ділянок та про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціону)" визначено земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, землі водного фонду, розташовані за межами селища Велика Багачка та в межах села Довганівка на території Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області, право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні), а саме: земельні ділянки з кадастровими номерами: 5320255100:00:005:1342, 5320255100:00:005:1343; 5320255100:00:005:1344; 5320255100:00:005:1345 /а.с. 22-23, том 2/.

Згідно з частиною першою статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

При цьому земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (частина третя статті 134 Земельного кодексу України).

Водночас, позивачі зверталися до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області з клопотаннями про надання їм дозволів на розроблення проектів землеустрою на відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 2,000 га на підставі статей 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України.

Відповідно до статей 15-1, 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 22.04.2021 №3145-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" надано дозволи громадянам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га кожному земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області /а.с.38, том 1/.

Також 17.06.2021 листом №1958/03-05 Великобагачанська селищна рада Миргородського району Полтавської області звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, згідно з яким просила надати копії наказів на розроблення документації із землеустрою за періоди 2020-2021 роки, з копіями графічних матеріалів /а.с. 71/.

24.06.2021 листом № 18-16-0.332-4671/2-21 Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області відповідно до підпункту 58 пункту 4 розділу І та пункту 5 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 № 1423-IX та доручення Держгеокадастру від 01.06.2021 № 22-28-0.133-6435/2-21 повідомлено Великобагачанську селищну раду про надані дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення для безоплатної передачі громадянам України за рахунок земель державної власності, що відповідно до пункту 24 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України переходять до земель комунальної власності, якщо рішення про затвердження такої документації та надання земельних ділянок у власність Головним управлінням не прийнято. До зазначеного листа додано додаток 1 в електронному вигляді, у якому міститься інформація про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою позивачам у справі. Також повідомлено, що графічне зображення бажаного місця розташування зазначених земельних ділянок можливо переглянути на Публічній кадастровій карті України в шарі "Розпорядження с/г землями" - інформація про наміри /а.с.25-28, 65-67/.

Суд зазначає, що відповідно до статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірах не більше 2,0 гектара. При цьому, згідно з частиною третьою статті 134 Земельного кодексу України земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадку, передбаченому, зокрема, 121 цього Кодексу.

Проте, відповідач 25.06.2021 прийняв рішення "Про перелік земельних ділянок та про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціону)", яким визначено земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, землі водного фонду, розташовані за межами селища Велика Багачка та в межах села Довганівка на території Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області, право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні), а саме: земельні ділянки з кадастровими номерами: 5320255100:00:005:1342, 5320255100:00:005:1343; 5320255100:00:005:1344; 5320255100:00:005:1345.

Отже, відповідач, маючи доступ до всієї наявної інформації щодо надання позивачам дозволів на розроблення документації із землеустрою, всупереч вимогам частини третьої статті 134 Земельного кодексу України прийняв оскаржуване рішення.

Суд зазначає, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб`єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що відповідач повинен діяти відповідно до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом". Застосування такого принципу забезпечує введення владних функцій у законні рамки і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, за загальним правилом, не можна визнати неправомірними, якщо вони ґрунтуються на законі, чинному на момент прийняття відповідного рішення таким суб`єктом.

При цьому, відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищезазначені висновки суду відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не доказав правомірності свого рішення, що є підставою для задоволення позову.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, враховуючи задоволення позову, на користь позивачів підлягають відшкодуванню судові витрати, сплачені позивачами за подання цього позову.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 132, 139, 243-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (с. Броварки, Глобинський район, 39026, рнокпп НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 , НОМЕР_4 ) до Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області (вул. Каштанова, 20, смт. Велика Багачка, Миргородський район, Полтавська область, 38300, код ЄДРПОУ 21044600) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення десятої сесії восьмого скликання Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 25.06.2021 "Про перелік земельних ділянок та про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціону)".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області (вул. Каштанова, 20, смт. Велика Багачка, Миргородський район, Полтавська область, 38300, код ЄДРПОУ 21044600) на користь ОСОБА_1 (с. Броварки, Глобинський район, 39026, рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області (вул. Каштанова, 20, смт. Велика Багачка, Миргородський район, Полтавська область, 38300, код ЄДРПОУ 21044600) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області (вул. Каштанова, 20, смт. Велика Багачка, Миргородський район, Полтавська область, 38300, код ЄДРПОУ 21044600) на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великобагачанської селищної ради Миргородського району Полтавської області (вул. Каштанова, 20, смт. Велика Багачка, Миргородський район, Полтавська область, 38300, код ЄДРПОУ 21044600) на користь ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.С. Канигіна