Ухвала суду № 101685101, 07.12.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2021
Номер справи
400/11935/21
Номер документу
101685101
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

07 грудня 2021 р. справа № 400/11935/21

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Мороз А. О., ознайомившись з позовною заявою:

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

довідділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), пр-т Миру, 46/1, м. Миколаїв, 54056,

провизнання дій протиправними; стягнення моральної шкоди в розмірі 200 000,0 грн.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (надалі - відповідач), в якому просить суд:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо розгляду скарги позивача від 22.10.2021 року з порушенням ч. 4 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР;

2) стягнути з відповідача на користь позивача 200 000,0 грн. моральної шкоди, завданої порушенням прав, викликаних протиправними діями щодо розгляду скарги позивача від 22.10.2021 року з порушенням ч. 4 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР.

Суд ознайомився з позовом та встановив наступне.

Частиною 1 ст. 122 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За змістом п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України, у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо розгляду його скарги від 22.10.2021 року з порушенням ч. 4 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян".

Як вбачається з матеріалів позову, на скаргу позивача від 22.10.2021 року, відповідачем надано лист-відповідь від 02.11.2021 року, згідно якого скарга не відповідає вимогам ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження", відтак розглянута в загальному порядку.

Як зазначає сам позивач, лист відповідача від 02.11.2021 року він отримав 05.11.2021 року рекомендованим поштовим відправленням.

Позов надійшов до суду 30.11.2021 року, тобто через 25 днів з моменту отримання позивачем відповіді відповідача, а отже з пропуском десятиденного строку, визначеного ст. 287 КАС України.

Заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позивач не подав.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Окрім того, позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача 200 000,0 грн. моральної шкоди, завданої порушенням прав, викликаних протиправними діями щодо розгляду скарги позивача від 22.10.2021 року з порушенням ч. 4 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР.

Позивач просить звільнити його від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", надавши копію посвідчення, згідно з яким він має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Разом з тим, за змістом частин 1-2 ст. 132 КАС України, судовий збір входить до складу судових витрат, а його розмір та порядок сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до положень п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Разом з тим, зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22.10.1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

У статті 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" суд має враховувати предмет та підстави позову, а також перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12 і 22 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Аналогічний висновок сформований у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 року у справі № 545/1149/17, постанові Верховного Суду від 19.04.2021 року у справі № 580/2606/20.

Виходячи із змісту позовних вимог, правовідносини, що склалися у даній справі стосуються примусового виконання відповідачем рішення суду від 13.04.2021 року у справі № 400/3384/20 щодо виплати позивачу грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій.

Суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з органу державної виконавчої служби моральної шкоди в сумі 200 000,0 грн., не входить до переліку пільг, що визначені статтями 12 і 22 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", тому спір у вказаній частині не можна вважати таким, що стосується соціального захисту позивача, оскільки за своєю суттю відшкодування шкоди є відповідальністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю при здійсненні ними своїх повноважень.

Ставка судового збору за подання позовної заяви про відшкодування моральної шкоди становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ст. 4 Закону України "Про судовий збір").

З урахуванням зазначеного, розмір судового збору за подачу даного позову становить 3 000,0 грн.

Разом з цим, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Оскільки позивач подав позов за допомогою системи "Електронний суд", має застосовуватись коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, позивачу слід подати документ про сплату судового збору в розмірі 2 400,0 грн.

Судовий збір сплачується на рахунок № UA838999980313191206084014478, отримувач коштів Миколаїв.ГУК/тг м. Миколаїв/22030101, код отримувача 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030101, найменування збору: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), призначення платежу: судовий збір за позовом (ПІБ, ідентифікаційний код/серія та номер паспорта позивача).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищезазначене та керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

1. Залишити позовну заяву без руху.

2. Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до Миколаївського окружного адміністративного суду:

1) заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду;

2) документ про сплату судового збору в розмірі 2 400,0 грн.

3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.

4. Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя А. О. Мороз