
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2021 р. № 400/5575/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54001,
треті особи:Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, про:визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), за участю третьої особи – Головного управління ПФУ в Миколаївській області, в якій просив суд:
визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягала у не підготуванні та не направленні до ГУ ПФУ в Миколаївській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 для перерахунку пенсії з 01.02.2020 та станом на 01 січня 2021 року для перерахунку пенсії з 01 лютого 2021 року;
зобов`язати Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 (виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року) із обов`язковим зазначенням наступних складових: посадовий оклад - 4880,00 грн., оклад за військове звання - 1510,00 грн., надбавка за вислугу років - 2875,50 грн., із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавку за кваліфікацію (8%) - 390,40 грн., надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (15%) - 732,00 грн., надбавку за особливі умови служби (25%) - 1220,00 грн., надбавку за особливо важливі завдання (50%) - 2440,00 грн.) та премії (10%) - 488,00 грн., встановлених у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення з 01.02.2020 перерахунку основного розміру пенсії та надіслати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області;
зобов`язати Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 (виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року) із обов`язковим зазначенням наступних складових: посадовий оклад - 5270,00 грн., оклад за військове звання - 1630,00 грн., надбавка за вислугу років - 3105.00 грн., із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавку за кваліфікацію (8%) - 421,60 грн., надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (15%) - 790,50 грн., надбавку за особливі умови служби (25%) - 1317,50 грн., надбавку за особливо важливі завдання (50%) - 2635,00 грн.) та премії (10%) - 527,00 грн., встановлених у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення з 01.02.2021 перерахунку основного розміру пенсії та надіслати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Ухвалою від 20.07.2021 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог ст.260 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на 01.01.2017р. пенсію ОСОБА_1 було обраховано виходячи з 53% загального розміру грошового забезпечення з урахуванням додаткових надбавок та виплат. Дізнавшись про те, що пенсію позивачу обчислено не у відповідності до вимог Постанови КМУ №704 від 30.08.2017р.позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу оновленої довідки для перерахунку пенсії з 01.02.2020р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021р. Проте, відповідач відмовив позивачу у наданні нової довідки в зв`язку з відсутністю підстав для прийняття останнім такого рішення.
Відповідач в строк, встановлений ухвалою суду від 20.07.2018 року про відкриття провадження в адміністративній справі, відзиву на позовну заяву не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Третя особа надала до суду пояснення щодо позову, в яких вказала про те, що підстав для порахунку пенсії в третьої особи не має. Головне управління ПФУ в Миколаївській області не наділено правом самостійно визначати розмір складових грошового забезпечення позивача, а лише може використовувати відомості надані державним органом, з якого позивач звільнився. В задоволенні позову третя особа просила суд відмовити повністю.
Відповідно до ст. 262 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку про наступне.
Позивач є військовим пенсіонером, який перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Миколаївській області, якому призначено пенсію за вислугу років в розмірі 53% від грошового забезпечення.
06.05.2021р. позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р. та станом на 01.01.2021 року для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2020р. та з 01.01.2021р.
Листом від 04.06.2021р. Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки відмовлено позивачу в підготовці нової довідки про грошове забезпечення в зв`язку з відсутністю на те підстав.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
При вирішенні даної справи суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).
Особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років (ч.1 ст.1 Закону № 2262).
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (ч.3 ст.52 Закону № 2262).
За змістом ч.4 ст.63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
В межах розгляду даної справи, спірним між сторонами є відмова у видачі відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р. та станом на 01.01.2021 року для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2020р. та з 01.01.2021р.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п.10 Постанови № 704 вона набирає чинності з 01 березня 2018 року.
Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.п.5, 6 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
1) установлювати: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 р. № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260).
Цей Порядок № 260 визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
З 05.03.2019 р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати пенсіонери мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262 та статті 9 Закону України № 2011.
Матеріали позовної заяви не містять доказів того, що у відповідача виникли підстави для видачі оновленої довідки станом на 01.01.2020р. та станом на 01.01.2021р., не містять доказів зміни, підвищення посадових окладів військовослужбовців з 01.01.2020р. та з 01.01.2021р.
Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_2 вже звертався до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом (справа № 400/5576/21) до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з вимогами про зобов`язання відповідача підготувати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. згідно з постановою Верховного Суду у зразковій справі №826/3858/18. Уїхвалою суду від 14.09.2021р. провадження у справі № 400/5576/21 було закрито з підстав того, що Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки добровільно було видано позивачу довідку для перерахунку пенсії з 01.04.2019р. станом на 05.03.2019р.
Міністерством соціальної політики України було розглянуто лист Міністерства оборони України 28.07.2020 року за вих. № 220/4429 та надано роз`яснення, а саме, встановлено, що рішенням № 826/3858/18 та іншими рішеннями суддів зобов`язання щодо проведення перерахунку пенсій не встановлено. Після 01.03.2018 та 05.03.2019 рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Урядом не встановлено. Відповідно підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям відсутні. У разі прийняття рішення стосовно підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців буде розглянуте питання внесення змін до Постанови № 45, у тому числі, щодо форми довідки про складові грошового забезпечення.
Крім того, з 01.03.2018 року розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій встановлюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704.
Пунктом 4 Постанови 704 (викладений у редакції згідно з пунктом 6 Постанови 103) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14 Постанови 704.
З 29.01.2020р. пункт 6 Постанови 103, яким внесені зміни, зокрема, до пункту 4 Постанови 704, Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано.
Таким чином, відповідно до редакції пункту 4 Постанови 704, яка діяла до внесення змін, та вимог пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови 704 розміри посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями з 29.01.2020 року мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з« додатками 1,12,13,14.
Проте, пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 06.12.2016р. №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закону №1774-VIII), який набрав чинності 01.01.2017 року, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Норми пункту 3 розділу II Закону №1774-VІІІ були чинними як на дату прийняття Постанови 704, так є чинними і станом на 29.01.2020, неконституційними не визнавалися.
Оскільки Закон України має вищу юридичну силу, ніж Постанова КМУ, які застосуванню підлягають саме норми Закону.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що у відповідача відсутні підстави для оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та на Вашу адресу нових довідок про розмір Вашого грошового забезпечення станом на 01.01.2020 та станом на 01.01.2021 з урахуванням щомісячних додаткових видів для проведення з 01.02.2020 та з 01.02.2021 перерахунку основного розміру пенсії.
Отже, суд вважає, що Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки відмовляючи позивачу в наданні відповідної довідки, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Позивачем не у повному обсязі доведено неправомірність дій відповідача щодо відмови у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р. та станом на 01.01.2021р. для перерахунку пенсії з 01.01.2020р. та з 01.01.2021р., а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 08299180) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов