Рішення № 101684702, 29.11.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2021
Номер справи
380/8000/21
Номер документу
101684702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2021 року

справа №380/8000/21

провадження № П/380/8115/21

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Раєнко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу № 380/8000/21 за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Зубрівська, 34» до Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Зубрівська, 34» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17 вересня 2020 року позивач подав до Львівської міської ради клопотання надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою для надання у користування земельної ділянки, орієнтовною площею 0,2 га. для обслуговування будинку №34 по вул. Зубрівська у м. Львові. До клопотання додавались графічні матеріали з розташуванням земельної ділянки. Листом від 22.09.2020 року №2403-вих.-73444, у відповідь на клопотання, Львівська міська рада повідомила , що звернення не може бути розглянуте тому, що до нього не долучено, передбачених ухвалою сесії Львівської міської ради додаткових документів.

Позивач вважає таку бездіяльність незаконною та необґрунтованою з підстав, що згідно із ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Отже вимога відповідача про надання інших документів на думку позивача є незаконною.

Законом визначено, що таке клопотання у місячний строк має розглянути повноважний орган і надати мотивовану відповідь. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду додаткові пояснення та докази просив суд позов задоволити повністю.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, що 17.09.2020 року позивач звернувся у Львівську міську раду із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою для надання у користування земельної ділянки орієнтовною площею 0,2 га для обслуговування будинку № 34 по вул. Зубрівська у м. Львові.

Листом управління земельних ресурсів від 22.09.2020 року № 2403-вих-73444 розглянуто звернення позивача від 17.09.2020 року та повідомлено, що відповідно до ухвали Львівської міської ради від 14.09.2017 року № 2372 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада» та ухвали міської ради від 13.07.2018 року № 3772 «Про затвердження Тимчасового порядку надання об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків земельних ділянок у постійне користування» для одержання у користування земельної ділянки шляхом її відведення, заявникам необхідно подати звернення у Львівську міську раду на ім`я міського голови про погодження місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і представити відповідні документи.

Проте, після отримання вказаної відповіді, позивач не звертався до Львівської міської ради з повним пакетом документів для одержання у користування земельної ділянки шляхом її відведення на вул. Зубрівська, 34 у м. Львові.

Згідно п. 1 ч. 2.4 розділу 7 ухвали Львівської міської ради № 777 від 14.06.2016 року «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради» управління земельних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради здійснює участь у формуванні та реалізації політики міської ради та її виконавчих органів у сфері земельних відносин і організації землеустрою, створення умов для раціонального та економічно обґрунтованого використання земель, здійснення заходів щодо розвитку земель м. Львова.

Відповідно до п. 2 вказаної частини до повноважень управління земельних ресурсів належить підготовка матеріалів та внесення пропозицій щодо справляння плати за землю, викупу земельних ділянок для суспільних потреб територіальної громади м. Львова, організації і здійснення землеустрою та моніторингу земель, внесення на розгляд міської ради подання про зупинення рішень та дій, які суперечать законодавству України у сфері регулювання земельних відносин, а також про вжиття заходів щодо поліпшення якості земель.

Пунктом 6,10,15 ч. 2.4 розділу 7 ухвали Львівської міської ради № 777 від 14.06.2016 року «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради» передбачено, що на управління земельних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради покладається участь у виборі земельних ділянок для розміщення об`єктів будівництва, підготовка проектів ухвал міської ради щодо передачі у приватну власність земельних ділянок, надання у користування земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення документацій із землеустрою, затвердження документацій із землеустрою, а також викупу та вилучення земель, організація виконання землевпорядних робіт, розроблення та реалізацію плану земельно-господарського устрою, проекту землеустрою щодо впорядкування території м. Львова, а також, підготовка і внесення на розгляд міської ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, які перебувають у власності територіальної громади м. Львова.

Управління земельних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради є виконавчим органом, структурним підрозділом Львівської міської ради виконує її функції з питань земельних ресурсів, є підзвітним та підконтрольним їй. Питання розгляду заяв (клопотань) на отримання земельної ділянки віднесено до управління земельних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради, тоді як Львівська міська рада приймає рішення в порядку, встановленому регламентом міської ради.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 24.05.2021 року у даній справі відкрито спрощене провадження у справі. Ухвалою судді від 03.08.2021 року постановлено про перехід з спрощеного провадження в загальне позовне провадження.

Судом встановлені наступні обставини:

17.09.2020 року позивач звернувся до Львівської міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою для надання у користування земельної ділянки орієнтовною площею 0,2 га для обслуговування будинку № 34 по вул. Зубрівська у м. Львові, наступного змісту:

«На балансі і обслуговуванні ОССБ «Зубрівська, 34» перебуває будинок № 34 по вул. Зубрівська у м. Львові. У відповідності до пункту «д», ч. 2 ст. 92, 122, 123 Земельного кодексу України просимо надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою для надання у користування земельної ділянки для обслуговування будинок № 34 по вул. Зубрівська у м. Львові .

Земельна ділянка складає 0,2 га.

Додатки: Копія статуту.

Графічні матеріали».

22.09.2020 року листом Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради за № 2403-вих-73444 розглянуто звернення позивача від 17.09.2020 року та повідомлено, що відповідно до ухвали Львівської міської ради від 14.09.2017 року № 2372 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада» та ухвали міської ради від 13.07.2018 року № 3772 «Про затвердження Тимчасового порядку надання об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків земельних ділянок у постійне користування» для одержання у користування земельної ділянки шляхом її відведення, заявникам необхідно подати звернення у Львівську міську раду на ім`я міського голови про погодження місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і представити такі документи:

1.План земельної ділянки масштабу 1:500 із зазначеними межами ділянки і вирахуваною загальною її площею, виготовлений юридичними особами у складі яких працює не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, або фізичними особами-підприємцями, які є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, і володіють необхідним технічним та технологічним забезпеченням (два примірники).

2.Довідка із звітності з кількісного обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, видана Відділом у місті Львові Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (у разі формування нової земельної ділянки).

3.Письмова згода землекористувачів на ім`я Львівського міського голови щодо вилучення з користування земельної ділянки або її частини у разі долучення земельної ділянки (її частини) із земель цих землекористувачів (засвідчена нотаріально у поточному році).

4.Копія акта приймання-передачі житлового будинку на баланс ОСББ, засвідчена головою ОСББ.

5.Протокол загальних зборів ОСББ про оформлення документів на земельну ділянку для обслуговування багатоквартирного будинку.

6.Копії установчих документів ОСББ, засвідчені заявником.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає протиправною спірну бездіяльність відповідача, щодо розгляду його клопотання.

Судом не враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність спірної бездіяльності з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:

Позовні вимоги позивача визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо розгляду клопотання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « 3убрівська,34» про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою для надання у користування земельної ділянки, задоволенню не підлягають, оскільки за правовою природою протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих і обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем саме розглянуто клопотання позивача та надано вищевказану відповідь, з якою не погодився позивач, однак незгода позивача із такою відповіддю не є належним та допустимим доказом протиправної бездіяльності відповідача щодо розгляду клопотання позивача.

Також не підлягають задоволенню і позовні вимоги позивача зобов`язати Львівську міську раду розглянути клопотання об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « 3убрівська,34» про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою для надання у користування земельної ділянки, орієнтовною площею 0,2 га. для обслуговування будинку №34 по вул. Зубрівська у м. Львові , оскільки:

Згідно із ст. 92 ЗК України:

1. Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

2. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають:

д) співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Згідно із ст. 116 ЗК України:

1. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

2. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

5. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Згідно із ст. 122 ЗК України:

1. Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно із ст. 123 ЗК України:

1. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

2. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

З матеріалів справи вбачається, що позивач у згаданому клопотанні, зазначив лише орієнтовний розмір земельної ділянки, так не вказав про її цільове призначення. Також позивач не додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки.

Наданий позивачем план-схема прибудинкової території не є графічним матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки в розумінні ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр».

Відповідно у суду немає правових підстав зобов`язати відповідача вчинити певні дії щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, оскільки позивачем при зверненні до відповідача із вказаним питання недотримано всіх вимог законодавства.

Також суд враховує положення Висновку N 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

З цих же по суті підстав, судом не враховуються аргументи позивача, відповідно позовні вимоги задоволенню не підлягають повністю.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволені позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Зубрівська, 34» (79066, м. Львів, вул. Зубрівська, 34) до Львівської міської ради (79006, м. Львів, пл.. Ринок,1) про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5. п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 06.12.2021 року.

Суддя Гавдик З.В.