
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/5337/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий-суддя Кедик М.В.,
секретар судового засідання Винник В.М.,
за участю:
позивач ОСОБА_1 ,
представник позивача Мукан Б.С.,
представник відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, в якому згідно із заявою про зміну предмета позову просить суд визнати протиправним та скасування розпорядження про позбавлення права на отримання субсидії від 19.11.2020 № 161.
Ухвалою від 12.04.2021 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Ухвалою від 15.06.2021 суддя перейшла із спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін до розгляду справи № 380/5337/21 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що згідно з повідомленням Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 19.11.2020 позивачу відповідно до п. 120 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 припинено надання житлової субсидії з 01.11.2020. Звертає, увагу, що згідно із довідкою про склад сім`ї з 28.11.2017 по даний час, за адресою АДРЕСА_1 зареєстрований лише ОСОБА_1 .
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву від 03.08.2021 (вх. № 56199), відповідно до якого вказує, що в результаті проведеної Залізничним відділом соціального захисту перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що позивачем свідомо не було повідомлено інформацію про сімейний стан, зокрема у декларації про доходи і витратиосіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не зазначено члена сім`ї саме: дружину ОСОБА_2 , яка зареєстрована за адресою відмінною від місця отримання житлової субсидії ОСОБА_1 , а саме адресою: АДРЕСА_2 . Отже, враховуючи вищезазначене ОСОБА_1 повинен був подати з 01.05.2018 нову заяву про призначення житлової субсидії із відповідним пакетом документів, а у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії зазначити інформацію про дружину та її доходи, які повинні бути враховані при призначенні житлової субсидії. Залізничний відділ соціального захисту не мав правових підстав для призначення житлової субсидії у період з 01.05.2018 до 31.10.2020 ОСОБА_1 , оскільки не міг її розрахувати, враховуючи доходи дружини позивача.
Таким чином, житлова субсидія призначена незаконно з вини заявника, який не повідомив інформацію, що вплинула на виплату житлової субсидії. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій на суму 20848,17 грн.
Позивач подав відповідь на відзив від 08.09.2021 (вх. № 65279), у якому вказує, що відповідач не спростував вимоги позовної заяви щодо необхідності скасування розпорядження про позбавлення права на отримання субсидії від 19.11.2020 № 161, оскільки у період з 01.05.2018 по .10.2020 не відбулося зміни у складі сім`ї позивачата не було інших підстав, які б зобов`язували повідомляти відповідача про зміни наведені у ст. 16 Положення про порядок призначення.
У судовому засіданні позивач, представник позивача позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в позові, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
26.10.2020 ОСОБА_1 подав до Залізничного відділу соціального захисту заяву про припинення житлової субсидії, здійснення розрахунку субсидії з 01.05.2018 у зв`язку з неподанням інформації щодо даних про дружину ОСОБА_2 та зобов`язувався повернути утворену переплату. До заяви було долучено копії персональних даних ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ..
Залізничним відділом соціального захисту 19.11.2020 прийнято розпорядження про позбавлення права на отримання субсидії №161 на підставі заяви ОСОБА_1 від 26.10.2020.
Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повідомленням від 19.11.2020 повідомив ОСОБА_1 , що виплата житлової субсидії припиняється з 01.11.2020 та зобов`язав ОСОБА_1 повернути виплачену суму субсидії нараховану з 01.05.2018 по 31.01.2019 та з 01.05.2019 по 30.09.2019 - 6701,92 грн; нараховану з 01.02.2019 по 30.04.2019 - 3102,34 грн; 01.10.2019 по 31.10.2020 - 11042,91 грн.
Не погодившись із вказаними розпорядженням позивач звернувся з позовом до суду.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затверджено «Положення про порядок призначення житлових субсидій» у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Положення № 848).
Відповідно до пункту 3 Положення № 848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Відповідно до п. 13 Положення № 848, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);
декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Згідно з п. 16 Положення № 848 після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:
зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;
зміни у складі сім`ї члена домогосподарства;
зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання;
настання умов, зазначених у підпунктах 2 і4 пункту 6 цього Положення.
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Пунктом 9 Положення № 848 визначено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначенням житлової субсидії та на визначення її розміру.
Суд встановив, що ОСОБА_1 подав 06.12.2017 заяву про призначення субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.
У п. 3 декларації «особи , які зареєстровані (для орендарів) - особи, які фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку» вказав ОСОБА_1 .
При цьому 26.10.2020 ОСОБА_1 подав до Залізничного відділу соціального захисту заяву про припинення житлової субсидії, здійснення розрахунку субсидії з 01.05.2018 у зв`язку з неподанням інформації щодо даних про дружину ОСОБА_2 та зобов`язувався повернути утворену переплату.
За наслідками розгляду документів позивача, Залізничним відділом соціального захисту, винесено повідомлення про припинення надання житлової субсидії від 19.11.2020 та розпорядження про позбавлення права на отримання субсидії від 19.11.2020 № 161.
Також згідно з п. 16 Положення (в редакції, яка діяла на момент призначення житлової субсидії), громадянин, якому призначено житлову субсидію, обов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема зміни у складі сім`ї члена домогосподарства. У разі зміни складу зареєстрованих у житлової приміщенні осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Відповідно до п. 4 Положення (в редакції, яка діяла на момент призначення житлової субсидії) житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, ОСОБА_1 повинен був подати з 01.05.2018 нову заяву про призначення житлової субсидії із відповідним пакетом документів, а у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії зазначити інформацію про дружину та її доходи, які повинні бути враховані при призначенні житлової субсидії.
При цьому, Залізничний відділ соціального захисту не мав правових підстав для призначення житлової субсидії у період з 01.05.2018 до 31.10.2020 ОСОБА_1 , оскільки не міг її розрахувати у звязку з відстуністю інформації про доходи дружини позивача.
Відповідно до п. 119 Положення № 848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;
громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;
під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.
Відповідно до Положення про порядок призначення житлової субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 Залізничним відділом соціального захисту розглянуто заяву ОСОБА_1 від 26.10.2020 у зв`язку з чим припинено житлову субсидію та скеровано ОСОБА_1 повідомлення про припинення надання житлової субсидії від 19.11.2020.
Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд дійшов висновку, що при прийнятті спірного розпорядження, відповідач діяв в межах наданих законом повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з приписами ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін на підтвердження своїх правових позицій, суд доходить переконання, що вимоги позивача не знаходять належного правового обґрунтування та спростовуються наявними у справі доказами, у зв`язку з чим, у задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст судового рішення складений 07.12.2021.
Суддя Кедик М.В.