Рішення № 101684570, 06.12.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2021
Номер справи
380/9416/21
Номер документу
101684570
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/9416/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Львівської міської ради та Львівського комунального підприємства «Сяйво» про зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

на розгляд суду надійшла позовна заява Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 з вимогою зобов`язати відповідача демонтувати металевий гараж, розміром 3,00х6,00 м, самочинно встановлений на землях комунальної власності міста біля житлових будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .

Позов мотивовано тим, що відповідачем здійснено самочинне будівництво металевого гаража розміром 3,00х6,00 м на землях комунальної власності міста біля житлових будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 . За результатами розгляду неодноразових звернень мешканців будинку АДРЕСА_1 , ЛКП «Сяйво» 26.01.2021 направило відповідачу вимогу про демонтаж самостійно встановленого гаражу, а 15.02.2021 склало протокол на ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення. На засіданні міжвідомчої комісії при Залізничній районній державній адміністрації Львівської міської ради від 23.02.2021 рекомендовано відповідачу демонтувати металевий гараж розміром 3,00х6,00 м на землях комунальної власності міста біля житлових будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 . 15.03.2021 головою Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради винесено розпорядження №89 «Про демонтаж металевого гаража, самочинно встановленого гр.. ОСОБА_1 » В подальшому ЛКП «Сяйво» скерувало відповідачу попередження №2-299 про необхідність виконання вищезгаданих рекомендацій, викладених у розпорядженні №89. Актом, складеним працівниками ЛКП «Сяйво», зафіксовано факт невиконання відповідачем рекомендацій, викладених в розпорядженні голови Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради. У зв`язку з цим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом справи, слід зазначити наступне.

На виконання вимог ч. 3 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд перевірив вказані у позовній заяві відомості про зареєстроване місце проживання відповідача та отримав від Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС України у Львівській області щодо зареєстрованого місця проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_3 .

Ухвалою судді від 08 липня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення засідання за наявними матеріалами; залучено Львівське міське комунальне підприємство «Сяйво» та Львівську міську раду до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати відзив на позовну заяву.

Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Згідно з матеріалами справи, ОСОБА_1 є власником квартири за адресою АДРЕСА_3 .

З матеріалів справи судом встановлено, 26.01.2021 по зверненню мешканців проведено обстеження прибудинкової території буд. АДРЕСА_1 по питанню самовільно встановлених металевих гаражів. При обстеженні виявлено, що на прибудинковій території мешканцем квартири АДРЕСА_3 на порушення п. 20.1.31 «Правил благоустрою міста Львова» самовільно встановлений металевий гараж.

За результатами обстеження Залізничною районною адміністрацією Львівської міської ради ОСОБА_1 винесено вимогу в термін до 11.02.2021 демонтувати самовільно встановлений гараж.

15.02.2021 Львівським комунальним підприємством «Сяйво» складено протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 52 КУпАП.

22.02.2021 адміністративна комісія при Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради постановила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та наклала стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн.

23.02.2021 міжвідомча комісія при Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради розглядала питання щодо самочинно встановленого гаражу та рекомендувала громадянину ОСОБА_1 демонтувати металевий гараж розміром 3,00х6,00 м, самочинно встановлений на землях комунальної власності міста біля житлових будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .

Головою Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради винесено розпорядження № 89 від 15.03.2021 «Про демонтаж металевого гаража, самочинно встановленого гр. Чернихівським на землях комунальної власності міста біля житлових будинків АДРЕСА_1 та №1 на вул. Озерній у м. Львові », яким рекомендовано відповідачу знести вищезгаданий гараж.

Згідно з матеріалами справи, Львівське комунальне підприємство скерувало відповідачу попередження №2-299 від 02.04.2021 про обов`язковість виконання рекомендацій щодо демонтажу до 30.04.2021 гаража, самочинно встановленого на землях комунальної власності міста біля житлових будинків АДРЕСА_1 та №1 на вул. Озерній у м. Львові, яке доставлене останньому 07.05.2021.

Актом, складеним працівниками Львівського комунального підприємства «Сяйво» 19.05.2021, зафіксовано факт невиконання відповідачем рекомендацій, викладених в розпорядженні голови Залізничної районної адміністрації №89 від 15.03.2021.

Оскільки відповідач добровільно не виконав розпорядження Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради від 15.03.2021 № 89 та не усунув допущених порушень, Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради як суб`єкт владних повноважень на виконання управлінських функцій зі здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів звернулася до суду з позовом про зобов`язання відповідача демонтувати самочинно зведений гараж.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з п. 7 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів належать повноваження щодо організації благоустрою населених пунктів.

Згідно до п. п. 3 п. «б» ч.1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів належить здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Згідно з п. 4.3.3 Ухвали № 777 від 14.07.2016 «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради», також із п. 4.50 «Положення про Залізничну районну адміністрацію Львівської міської ради та її структури», затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 01.11.2016 № 977, до повноважень районної адміністрації належить розгляд та вжиття заходів у встановленому виконавчим комітетом, департаментом містобудування порядку щодо фактів самочинного будівництва.

Отже, у відповідності до вказаного Положення Залізнична районна адміністрація має право звертатися у встановленому порядку до судових органів із вимогами щодо фактів самочинного будівництва і інших вимог, що виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Згідно з п. 7 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів належать повноваження щодо організації благоустрою населених пунктів

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до об`єктів благоустрою населених пунктів належать:

1) території загального користування:

а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;

б) пам`ятки культурної та історичної спадщини;

в) майдани, площі, бульвари, проспекти;

г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки;

ґ) пляжі;

д) кладовища;

е) інші території загального користування;

2) прибудинкові території;

3) території будівель та споруд інженерного захисту територій;

4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

До об`єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» , яка наводить перелік елементів(частин) об`єктів благоустрою, до таких належать малі архітектурні форми, які визначаються як елементи декоративного чи іншого оснащення об`єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об`єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, норм і правил.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.

Зокрема, правила благоустрою території населеного пункту включають: порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм.

Ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 №376 затверджено Правила благоустрою м. Львова.

Пунктом 12.2.6 Правил №376 передбачено, що демонтаж, перевезення та зберігання самочинно збудованих малих архітектурних форм здійснюється особою, яка його здійснила самочинно за свій рахунок або районними адміністраціями м. Львова з подальшим відшкодуванням витрат власниками і підлягає знесенню в установленому порядку.

Рішенням Львівської міської ради № 835 від 09.09.2011 затверджене «Положення про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові».

Згідно з п.1.5.3. Положення №835, малі архітектурні форми - це невеликі споруди декоративного, допоміжного чи іншого призначення, що використовуються для покращення естетичного виду громадських місць і міських об`єктів, організації простору та доповнюють композицію будинків, будівель та їх комплексів.

Пунктом 1.6 Положення №835 закріплені ознаки і класифікація самочинного будівництва, розширення, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, переобладнання, порушення правил експлуатації житлового фонду, охорони і використання пам`яток культурної спадщини, влаштування малих архітектурних форм. Зокрема, відповідно до п.1.6.6. до таких належить Влаштування (встановлення, будівництво) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності без дозволу виконавчого органу міської ради і належно затвердженої проектної документації або з істотним відхиленням від проекту.

Як підтверджується матеріалами справи, біля житлових будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 самочинно встановлено металевий гараж, який використовує відповідач за власними потребами, при зведенні якого відповідач не отримав дозволу органу місцевого самоврядування для встановлення відповідного елемента благоустрою та йому не було відведено земельну ділянку для таких цілей.

Згідно з підпунктом 3.4.8 п. 3.4 Положення №835 підготовку проектів розпоряджень голів районних адміністрацій за фактами здійсненого (здійснюваного) фізичними та юридичними особами самочинного будівництва (реконструкції) об`єктів містобудування здійснюють міжвідомчі комісії при районних адміністраціях. Висновок міжвідомчої комісії при районній адміністрації з рекомендаціями затверджує своїм розпорядженням голова районної адміністрації.

Підпунктами 5.1.3, 5.1.3.3 п. 5.1, п 5.3 Положення №835 передбачено, що міжвідомчі комісії при районних адміністраціях можуть приймати у кожному конкретному випадку самочинного будівництва одне з таких рішень: про знесення у терміни, визначені розпорядчими документами, самочинного будівництва особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, за її кошти у разі порушення прав інших осіб. У разі ухилення або відмови особи від знесення самочинного будівництва у терміни, визначені розпорядчими документами, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за кошти особи, яка здійснила будівництво.

Наведені вище обставини стали підставою для прийняття міжвідомчою комісією рекомендації щодо демонтажу відповідачем металевого гаража розміром 3,00х6,00, самочинно встановленого на землях комунальної власності міста біля житлових будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 та винесення розпорядження Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради від 15.03.2021 №89 «Про демонтаж металевого гаража, самочинно встановленого гр. ОСОБА_1 на землях комунальної власності міста біля житлових будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 ».

Оскільки вимоги, що наведені у Розпорядженні не були виконані, позивач як суб`єкт, що здійснює контроль за дотриманням правил благоустрою, зокрема, розміщення на прибудинкових територіях таких елементів благоустрою, як малі архітектурні форми без дозволу на їх розміщення, внаслідок існування порушення правил благоустрою звернувся до суду із цим позовом.

Отже, враховуючи вказане вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов`язання ОСОБА_1 демонтувати металевий гараж розміром 3,00х6,00 м, самочинно встановлений на землях комунальної власності міста біля житлових будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .

Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки доказів понесення таких витрат позивачем не представлено, судові витрати з відповідача стягувати не слід.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295, п. 3 розділу VI Прикінцевих положень, пп. 15.5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

позов Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Львівської міської ради та Львівського комунального підприємства «Сяйво» про зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Зобов`язати ОСОБА_1 демонтувати металевий гараж розміром 3,00х6,00, самочинно встановлений на землях комунальної власності біля житлових будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .

Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положення п. 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.

Позивач - Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради (79022, м. Львів, вул. Виговського, 34; код ЄДРПОУ 04056084).

Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; номер та серія паспорта: НОМЕР_1 )

Суддя Сидор Н.Т.