
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/12287/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до державного підприємства «Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках,
в с т а н о в и в :
Головне управління ДПС у Львівській області звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства «Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить стягнути з відповідача грошові кошти до бюджету у розмірі 177 766,73 грн, які знаходяться на рахунках в банках та інших фінансових установах, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач має податковий борг перед бюджетом, що складається з податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, військового збору та по земельному податку. Оскільки вказана заборгованість відповідачем добровільно не погашається, позивач просить стягнути таку в судовому порядку.
Відповідач позов визнає, однак у зв`язку з припиненням процедури реорганізації підприємства, відсутністю коштів для своєчасного та повного внесення платежів до бюджету просить затвердити графік погашення заборгованості на загальну суму заборгованості 177 766,73 грн.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом цієї справи, слід зазначити, що ухвалою судді від 02.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами; запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати суду відзив на позовну заяву.
Копія ухвали судді від 02.08.2021 вручена відповідачу 06.09.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи.
Державне підприємство «Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 05.11.2003 із присвоєнням коду ЄДРПОУ 00702009.
Згідно з довідкою Головного управління ДПС у Львівській області про податкову заборгованість №3149/5/13-01-13-04 від 16.03.2021, податкова заборгованість державного підприємства «Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» станом на 11.03.2021 становить 251 820,50 грн, у тому числі: 36 639,84 грн – податок на додану вартість (36 534,00 грн – основний платіж, 105,84 грн - пеня); 197 109,33 грн – основний платіж за актом документальної перевірки по податку на доходи фізичних осіб; 15 465,87 грн – основний платіж за актом документальної перевірки по військовому збору; 2605, 46 – основний платіж по земельному податку з юридичних осіб.
Заборгованість відповідача виникла на підставі наступного:
1) по податку на додану вартість:
- податкова декларація з податку на додану вартість від 21.12.2020 на суму 18 510, 00 грн (термін сплати 30.12.2020);
- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.01.2021 на суму 1 731,00 грн (термін сплати 01.02.2021);
- податкова декларація з податку на додану вартість від 22.02.2021 на суму 16 293,00 (термін сплати 02.03.2021).
105,84 грн – пеня, згідно з інтегрованою карткою платника податків.
2) по податку на доходи фізичних осіб:
- податкове повідомлення-рішення №0002040716 від 30.10.2020, винесене на підставі акта перевірки №663/07-3/00702009 від 22.09.2020, на суму 206109,33 грн. Залишок суми, яка підлягає стягненню становить 197 109,33 грн, згідно з інтегрованою карткою платника податків. Зазначене повідомлення-рішення вручене відповідачу 09.11.2020, що підтверджується даними з офіційного веб-сайту Укрпошти.
3) по військовому збору:
- податкове повідомлення-рішення №0002050716 від 30.10.2020, винесене на підставі акта перевірки №663/07-3/00702009 від 22.09.2020, на суму 15465,87 грн. Зазначене повідомлення-рішення вручене відповідачу 09.11.2020, що підтверджується даними з офіційного веб-сайту Укрпошти.
4) по земельному податку:
- податкова декларація з плати за землю від 17.02.2020 на суму 1 302,73 грн (термін сплати 01.02.2021);
- податкова декларація з плати за землю від 22.02.2021 на суму 1 302,73 грн (термін сплати 02.03.2021).
Як підтверджується матеріалами справи, 26.10.2020 Головним управлінням ДПС у Львівські області відповідачу виставлено податкову вимогу форми «Ю» №12708-13, згідно з якою загальна сума податкового боргу платника податків станом на 25.10.2020 становить 1555158,22 грн. Зазначена вимога належним чином вручена відповідачу 02.11.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
У відповідності до припису норми пп. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Відповідно до пп.14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пп. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п. 15.1. ст. 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п. 16.1.4. ст. 16 ПК України).
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 57.1 ст. 57 ПК України визначено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню податкове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п. 57.3. ст. 57 ПК України).
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Як встановлено в абз. 4 п. 56.18 ст. 56 ПК України, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу, податкове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
З аналізу наведених положень слідує, що у разі несплати платником податків протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, визначених контролюючим органом грошових зобов`язань та не оскарження у зазначений строк відповідного рішення контролюючого органу, такі податкові зобов`язання вважаються узгодженими.
Враховуючи те, що суми податкових зобов`язань по податку на додану вартість та земельному податку самостійно визначені відповідачем у податкових деклараціях і оскарженню не підлягають, а доказів щодо оскарження податкових повідомлень-рішень №0002040716 від 30.10.2020, №0002050716 від 30.10.2020 відповідачем не надано, суд доходить висновку, що станом на момент звернення позивача із даним позовом до суду та станом на момент розгляду даної справи, заявлені позивачем до стягнення грошові зобов`язання відповідача вважаються узгодженими.
У той же час, грошові зобов`язання не сплачені у встановлений строк, тому набувають статусу податкового боргу.
Згідно зі ст. 124 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов`язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов`язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов`язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов`язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно з п. 59.1, 59.5 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
При цьому податковим законодавством не передбачено необхідності повторного направлення платнику податків податкової вимоги у разі зміни (крім зменшення до нуля) суми його податкового боргу.
В такому випадку право на стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу виникає у контролюючого органу на наступний день після закінчення 30 днів з дня скерування на адресу платника податків податкової вимоги, надісланої на раніше існуючий податковий борг, і реалізація такого права у часі не обмежена, а право на стягнення новоствореного податкового боргу виникає на наступний день, що настає за днем граничного строку сплати узгодженого грошового зобов`язання.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.10.2020 Головним управлінням ДПС у Львівській області державному підприємству «Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» виставлено податкову вимогу форми «Ю» №12708-13, згідно з якою загальна сума податкового боргу станом на 25.10.2020 становить 1 555 158,22 грн.
Доказів оскарження та скасування зазначеної податкової вимоги та визначеної у ній суми податкового боргу відповідачем не надано.
Порядок реалізації права органу державної податкової служби на звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу визначено ст. 95 ПК України. Зокрема, відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 ПК України).
У п. 95.3 ст. 95 ПК України зазначено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Зазначена норма встановлює послідовність стягнення податкового боргу за рахунок різних джерел: спочатку за рахунок коштів, а у разі їх недостатності - за рахунок майна, яке перебуває в податковій заставі. Таким чином, законом закріплено пріоритет погашення податкового боргу за рахунок коштів.
Таким чином, з наведеного вбачається, що, по-перше, позивачем дотримані вимоги п. 95.2 ст. 95 ПК України, а відтак і дотримана встановлена ПК України процедура, яка передує зверненню до суду із позовом про стягнення податкового боргу; по-друге, вимоги позивача про стягнення податкового боргу за рахунок грошових коштів на банківських рахунках платника податків, відповідають приписам чинного законодавства.
З огляду на наведене, а також враховуючи, що узгоджена сума податкового зобов`язання набула статусу податкового боргу, а її розмір підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, беручи до уваги направлення контролюючим органом податкової вимоги та відсутність доказів добровільної сплати відповідачем визначеної суми боргу, визнання позовних вимог відповідачем, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для стягнення з відповідача спірної суми заборгованості, яка є предметом розгляду даної справи.
З огляду на це суд вважає позовні вимоги Головного управління ДПС у Львівській області обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить затвердити графік погашення заборгованості на загальну суму заборгованості 177 766,73 грн.
Відповідно до статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови. Пунктом 2 частини шостої статті 246 КАС України передбачено, що у разі необхідності у резолютивній частині рішення також вказується про надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.
В обґрунтування необхідності розстрочення виконання рішення суду відповідач покликається на відсутність коштів для своєчасного та повного внесення платежів до бюджету, що підтверджує звітом про фінансові результати за перший квартал 2021 року, відновлення фінансово-господарської діяльності підприємства після припинення процедури реорганізації.
З огляду на повідомлені відповідачем обставини та надані на їх підтвердження докази, суд дійшов висновку, що наявні об`єктивні обставини, які суттєво ускладнюють виконання цього судового рішення. Наведене є підставою для задоволення клопотання відповідача про розстрочення виконання рішення суду.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе задовольнити клопотання відповідача та розстрочити виконання рішення суду таким чином:
- до 6 січня 2021 року - 15 000,00 грн;
- до 6 лютого 2022 року - 15 000,00 грн;
- до 6 березня 2022 року - 15 000,00 грн;
- до 6 квітня 2022 року - 15 000,00 грн;
- до 6 травня 2022 року - 15 000,00 грн;
- до 6 червня 2022 року - 15 000,00 грн;
- до 6 липня 2022 року -15 000,00 грн;
- до 6 серпня 2022 року - 15 000,00 грн;
- до 6 вересня 2022 року - 15 000, 00 грн;
- до 6 жовтня 2022 року -15 000,00 грн;
- до 6 литопада 2022 року - 15 000, 00 грн;
- до 6 грудня 2022 року - 12 766,73 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд
в и р і ш и в :
позов Головного управління ДПС у Львівській області до державного підприємства «Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках – задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» грошові кошти до бюджету, які знаходяться на рахунках в банках та інших фінансових установах, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів у розмірі 177 766 (сто сімдесят сім тисяч сімсот шістдесят шість) гривень 73 копійок.
Розстрочити виконання рішення суду про стягнення з державного підприємства «Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» 84 885,25 грн для погашення податкового боргу на 12 місяців, затвердивши такий графік платежів на виконання цього рішення суду:
- до 6 січня 2021 року - 15 000,00 грн;
- до 6 лютого 2022 року - 15 000,00 грн;
- до 6 березня 2022 року - 15 000,00 грн;
- до 6 квітня 2022 року - 15 000,00 грн;
- до 6 травня 2022 року - 15 000,00 грн;
- до 6 червня 2022 року - 15 000,00 грн;
- до 6 липня 2022 року -15 000,00 грн;
- до 6 серпня 2022 року - 15 000,00 грн;
- до 6 вересня 2022 року - 15 000, 00 грн;
- до 6 жовтня 2022 року -15 000,00 грн;
- до 6 литопада 2022 року - 15 000, 00 грн;
- до 6 грудня 2022 року - 12 766,73 грн.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням положень положень підп. 15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 розд. VI «Прикінцеві поллження» Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: Головне управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ ВП 43968090).
Відповідач: державне підприємство «Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (79058, м. Львів, пр. Чорновола, 4; код ЄДРПОУ 00702009).
Суддя Сидор Н.Т.