
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06 грудня 2021 року Справа № 280/9155/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (29001, м. Хмельницький, вул. Шевченка, 53, код ЄДРПОУ 4035830) до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу,
ВСТАНОВИВ:
29.09.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (далі - позивач) до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд тягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , штраф у сумі 1700,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28.05.2021 спеціалістом відділу захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області складено протокол про порушення законодавства про рекламу № 0002 та 01.07.2021 складений протокол № 0003, якими зафіксовано факт розміщення і розповсюдження фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (" ІНФОРМАЦІЯ_2 "), що у ТРЦ "Оазис" по вул. С. Бандери, 2А м. Хмельницького , зовнішньої реклами знижок цін на товари (знижки до 60%) без зазначення відомостей про дату початку та закінчення знижок цін на продукцію. Вказаним порушено вимоги ч. 5 ст. 8 Закону України "Про рекламу". Рішення № 27 від 20.07.2021 прийнято відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, ч. 6 ст. 27, тобто 1700 гривень 00 копійок. Відповідач - ФОП ОСОБА_1 у добровільному порядку штраф у розмірі 1700,00 грн. не сплатила. Враховуючи викладене у позові керуючись ст. ст. 26, 27 Закону України "Про рекламу", п. 20 Постанови Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004 року "Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу" просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 04.10.2021 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач правом на подання відзиву не скористалась, заяв та клопотань до суду не надала, про розгляд справи повідомлялася належним чином за адресою, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприєжмців та громадських формувань.
У період з 27.11.2021 по 04.12.2021 суддя Запорізького окружного адміністративного суду перебувала у відпустці, у зв`язку з чим розгляд справи здійснюється в перший робочий день.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем з 24.02.2021, номер запису 2001030000000112264, основний вид діяльності: 47.72 роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах.
28.05.2021 спеціалістом відділу захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області складено протокол про порушення законодавства про рекламу № 0002, яким зафіксовано факт розміщення і розповсюдження фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (" ІНФОРМАЦІЯ_3 "), що у ТРЦ "Оазис" по вул. С. Бандери, 2А, м. Хмельницького , зовнішньої реклами знижок цін на товари (знижки до 60%) без зазначення відомостей про дату початку та закінчення знижок цін на продукцію. Вказаним порушено вимоги ч. 5 ст. 8 Закону України "Про рекламу".
На адресу реєстрації ФОП ОСОБА_1 та на адресу здійснення нею господарської діяльності у магазин " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Головним управлінням, 28.05.2021 та 16.06.2021 направлялися листи вих. № 5-1/1/2375, № 5- 1/1/2380, № 5-1/1/2668, № 5-1/1/2669, з проханням направити на адресу Головного управління копії матеріалів, які необхідні для здійснення повноважень, передбачених Законом України "Про рекламу", а саме: копію свідоцтва про державну реєстрацію, копію договору з рекламодавцем, копію договору з виробником реклами, копію затвердженого макету з виробником реклами, довідку про вартість виготовлення і розповсюдження реклами (без ПДВ), копію затвердженого макету з розповсюджувачем реклами, копію договору з розповсюджувачем реклами.
ФОП ОСОБА_1 на листи Головного управління щодо надання документів не відреагувала, документів не надала.
01.07.2021 головним спеціалістом відділу захисту споживачів складений протокол № 0003 про порушення законодавства про рекламу по факту неподання Головному управлінню інформації щодо вартості виготовлення та розповсюдження зовнішньої реклами знижок цін на товари (знижки до 60%) без зазначення відомостей про дату початку та закінчення знижок цін на продукцію фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (" ІНФОРМАЦІЯ_3 "), що у ТРЦ "Оазис" по вул. С. Бандери, 2А, м. Хмельницького . Вказаним порушено вимоги ч. 2 ст. 26 Закону України "Про рекламу".
01.07.2021 прийнято рішення № 0003 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, по факту неподання інформації ФОП ОСОБА_1 щодо вартості виготовлення та розповсюдження зовнішньої реклами знижок цін на товари (знижки до 60%) без зазначення відомостей про дату початку та закінчення знижок цін на продукцію.
01.07.2021 на адресу реєстрації ФОП ОСОБА_1 та на адресу здійснення нею господарської діяльності у магазин " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Головним управлінням направлено листи вих№ 5-1/1/2947 та № 5-1/1/2948 про запрошення на розгляд справи, яка відбудеться 20.07.2021 о 10.00 год., за порушення законодавства про рекламу, згідно ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу".
На розгляд справи ФОП ОСОБА_1 не з`явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена, тому 20.07.2021 складений протокол засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу № 0002, в якому вирішено прийняти рішення про накладення штрафу по матеріалам справи, протокол № 0003 від 01.07.2021 про порушення законодавства про рекламу, відповідно до ч. 6 ст.27 Закону України "Про рекламу".
Рішення № 27 від 20.07.2021 прийнято відносно фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, ч. 6 ст. 27, тобто 1700 гривень 00 копійок.
Відповідач - ФОП ОСОБА_1 у добровільному порядку штраф у розмірі 1700,00 грн. не сплатила у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення вказаного штрафу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Засади рекламної діяльності в Україні визначає Закон України «Про рекламу» №270/96-ВР від 03.07.1996 (надалі Закон № 270/96-ВР), який регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.
Відповідно до ст. 1 Закону № 270/96-ВР реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг (абз.6 ст. 1 Закону № 270/96-ВР).
Згідно із ч. 9 ст. 8 Закону України «Про рекламу» інформація про ціни на товари, тарифи на послуги, наведені у рекламі, яка розміщується чи розповсюджується на території України, зазначається виключно у гривні.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про рекламу» реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форми чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу.
Згідно із ч. 1 ст. 25-1 Закону України «Про рекламу» реклама об`єктів будівництва з метою продажу житлових або нежитлових приміщень, в тому числі пов`язаних із залученням коштів населення, дозволяється лише за наявності ліцензії (дозволу) на здійснення будівельної діяльності та дозволу на виконання будівельних робіт на конкретному об`єкті, що рекламується. Така реклама має містити номер ліцензії (дозволу), дату її видачі та найменування органу, який видав цю ліцензію (дозвіл).
За приписами ч. 1 ст. 26 Закону України №270/96-ВР, контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, зокрема, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
При цьому, Законом, який регулює відносини, які пов`язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України є Закон №270/96-ВР, а нормативним документом, що регулює питання накладення уповноваженими особами Держпродспоживслужби та її територіальними органами в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав), є Постанова Кабінету Міністрів України №693 від 26.05.2004, якою затверджений Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео - та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення нами повноважень щодо контролю.
Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробників та розповсюджувачів реклами обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі не правомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.
Органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менш ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України «Про рекламу» рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання, про порушення цього Закону мають право: бути присутнім на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про рекламу» особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про рекламу» відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:
1) рекламодавці, винні:
у замовленні рекламної продукції, виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами;
у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами;
у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом;
у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;
2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами;
3) розповсюджувачі реклами, винні у порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Відповідно до ч. 4 ст. 27 Закону України «Про рекламу» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесені виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штраф у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами, розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдження реклами.
Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу», за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. п. 8-12, 14, 16, 18 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники. Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно уповноваженою посадовою особою Держспоживінспекції. Підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів. Протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк. За наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках не пізніш як за один день.
За приписами п. 16, 18 згаданого Порядку №693, справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи. За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Як вбачається з матеріалів справи, за порушення ч. 2 ст. 26 Закону №270/96-ВР до ФОП ОСОБА_1 за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами застосовано штрафні санкції в розмірі 1700 грн., про що прийняте рішення №27 від 20.07.2021.
Частиною 11 статті 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.
З аналізу матеріалів справи та наданих документів, судом встановлено, що рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області від 20.07.2021 №27 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу відповідачем не оскаржено та штраф не сплачений.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне звернути увагу, що відповідно до Пункту 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 693 передбачено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Враховуючи викладене та зважаючи на той факт, що відповідач доказів погашення суми штрафу до суду не надав, докази оскарження вказаного рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в адміністративному або судовому порядку в матеріалах справи відсутні, сума штрафу є узгодженою, відтак, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області про стягнення з відповідача штрафу за порушення законодавства про рекламу підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз - відсутні, з врахуванням положень ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (29001, м. Хмельницький, вул. Шевченка, 53, код ЄДРПОУ 4035830) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу, - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штраф у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок в дохід державного бюджету: ГУК у Хмельниц.обл./м. Хмельницький/ і/к 21081100; код ЄДРПОУ 37971775 банк Казначейство України (ел.адм.подат.); UA418999980313070106000022490.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 06.12.2021.
Суддя О.О. Артоуз