
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відмову в відстроченні виконання рішення суду
07 грудня 2021 р. Справа №200/11858/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши заяву Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Свободи, буд. 5)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області, відповідно до якого просив суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозрахування щомісячної страхової виплати у розмірі, встановленому виходячи з наявних в інформаційно-аналітичній системі Фонду соціального страхування України відомостей щодо середньомісячної заробітної плати позивача перед настанням нещасного випадку на виробництві, з її коригуванням відповідно до пункту 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266; зобов`язати відповідача перерахувати щомісячну страхову виплату, виходячи з наявних в інформаційно-аналітичній системі Фонду соціального страхування України відомостей щодо середньомісячної заробітної плати позивача перед настанням нещасного випадку на виробництві, з її коригуванням відповідно до пункту 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2021 року по справі №200/11858/20-а позовні вимоги задоволено.
Вказане судове рішення набрало законної сили 12 травня 2021 року, виконавчі листи по справі видано позивачу 14 вересня 2021 року.
29 листопада 2021 року від позивача надійшла заява про відстрочення виконання рішення суду, яка вмотивована тим, що в інформаційно-аналітичній системі Фонду соціального страхування України відомості щодо середньомісячної заробітної плати по застрахованим особам обліковуються з 2011 року. Позивач отримав травми 09.04.2010 та 03.01.1998.
Таким чином відповідач вказує на те, що виконання рішення суду управлінням є неможливим, так як в управлінні відсутні відомості щодо середньомісячної заробітної плати позивача в інформаційно-аналітичній системі Фонду соціального страхування України та розмір заробітної плати позивача перед настаннями нещасних випадків на виробництві.
На забезпечення виконання рішення суду Мирноградським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області був наданий запит до Пенсійного фонду України щодо отримання відомостей про його середньомісячну заробітну плату перед настанням нещасного випадку на виробництві. У відповіді по запиту до ПФУ по застрахованій особі ОСОБА_1 вказано, що за період з 01.04.2009 по 01.03.2010 відомості щодо середньомісячної заробітної плати позивача перед настанням нещасного випадку на виробництві відсутні.
Тож, відповідачем було зроблено все для належного виконання рішення суду, але на теперішній час рішення суду не може бути виконане управлінням, тому єдиним способом для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.02.2021 є отримання довідки про розмір середньої заробітної плати ОСОБА_1 на підприємстві ВАТ «Шахтоуправління «Донбас», на якому травмувався позивач за рік до настання страхових випадків.
Вирішуючи питання про відстрочення виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Положеннями частини другої статті 14, частини першої статті 370 КАС України, передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до ч.ч. 3-5 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
З аналізу викладених норм убачається, що нормами КАС України не встановлено вичерпного переліку обставин, за наявності яких суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може за заявою сторони відстрочити або розстрочити виконання судового рішення.
Поряд з цим, обов`язковою умовою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є доведення заявником факту існування обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення та/або роблять його неможливим.
Вказане кореспондує висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеному в постанові від 03 червня 2021 року по справі № 9901/598/19.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 11 жовтня 2019 року по справі №810/4643/18 зазначив, що нормами КАС не встановлено вичерпний перелік обставин, за наявності яких суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення в адміністративній справі. Це питання суд вирішує із врахуванням конкретних обставин адміністративної справи, зокрема, суб`єктного складу сторін у справі, зобов`язаної сторони (боржника) за рішенням суду, складного майнового стану чи складної життєвої ситуації зобов`язаної сторони (боржника), впливу виконання рішення спроможність зобов`язаної сторони (боржника) виконати інший публічний обов`язок чи зобов`язання перед особами, які потребують соціального захисту. У випадку розстрочення (відстрочення) виконання свого рішення суд, який здійснює контроль за його виконанням, повинен забезпечити баланс публічного і приватного інтересів.
Виконання судового рішення є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зобов`язання здійснення будь-яких додаткових дій позивачем для виконання рішення у даній справі, прийнятого на його користь, у рішенням суду не встановлено.
Згідно ч. 7 ст. 246 КАС України висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог не може залежати від настання або ненастання певних обставин (умовне рішення).
Поряд з цим, заявляючи клопотання про відстрочення виконання рішення суду, особа, не на користь якої ухвалене рішення, має довести, які заходи вона буде вживати у встановлений судом час відстрочення виконання рішення.
Однак відповідачем таких доводів та доказів суду не надано, натоміть відповідач фактично таким чином бажає перекласти відповідальність за забезпечення виконання рішення суду на позивача.
Також, суд враховує, що ВАТ «Шахтоуправління «Донбас» зареєстроване на тимчасово непідконтрольній території, що ускладнює отримання від останнього будь-яких документів не тільки відповідачем, але і позивачем.
Крім того, відповідач просить відстрочити виконання рішення на строк до отримання позивачем довідки про розмір середньої заробітної плати на підприємстві ВАТ «Шахтоуправління «Донбас», проте такий термін є невизначеним, тож в такому випадку надання відповідачу відстрочення виконання рішення також звільнить останнього від обов`язку вчиняти дії направлені на виконання рішення суду протягом року з покладенням його на відповідача.
Враховуючи викладене, відстрочення виконання рішення суду до надання позивачем документів необхідних для його виконання суперечить меті адміністративного судочинства, яка полягає в ефективному та надійному захисті прав відповідача від порушення його права з боку суб`єкта владних повноважень.
З оглядну на вказане, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви відповідача про відстрочення виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 370, 378 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення суду від 17.02.2021 року в адміністративній справі № 200/11858/20-а за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко