
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про прийняття звіту про виконання судового рішення
07 грудня 2021 р. Справа №200/4548/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши за участю секретаря судового засідання Купріян В.Ю. звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідно до якого просив суд зобов`язати виплатити недоотриману пенсію за період з 25.10.2017 по 30.06.2018 в розмірі 50949,57 грн. та за вересень 2018 року у розмірі 7860,03 грн. та провести відповідні нарахування недоотриманої пенсії на особистий рахунок.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2019 року по справі №200/4548/19-а позовні вимоги задоволено та зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію за період з 25.10.2017 по 30.06.2018 в розмірі 50949,57 грн та за вересень 2018 року у розмірі 7860,03 грн та провести відповідні нарахування недоотриманої пенсії на особистий рахунок.
Рішення суду допущено до негайного виконання в частині виплати пенсії ОСОБА_1 у межах суми стягнення пенсії за один місяць.
Вказане судове рішення набрало законної сили 26.07.2019 року, виконавчі листи по справі видано позивачу 28.10.2019 року.
24 червня 2021 року від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 15.05.2019 року, яка вмотивована тим, що після набрання чинності рішення суду позивач звернулась до Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Маріуполі, яким було відкрито виконавче провадження ВП 617999266 та 10.04.2020 року, проте станом на червень 2021 року рішення суду в частині виплати недоотриманої пенсії за період з 25.10.2017 по 30.06.2018 в розмірі 50949,57 грн. та за вересень 2018 року у розмірі 7860,03 грн. не виконано. Виконавче провадження закрито та повернуто виконавчий лист.
05 липня 2021 року ухвалою суду заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено та зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом 30 днів з дня отримання копії даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2019 року по справі № 200/4548/19-а, яким зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію за період з 25.10.2017 по 30.06.2018 в розмірі 50949,57 грн та за вересень 2018 року у розмірі 7860,03 грн та провести відповідні нарахування недоотриманої пенсії на особистий рахунок.
Крім того, попередити керівника Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.
Апеляційна скарга відповідача на вказану ухвалу повернута апелянту постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 16.09.2021 року та набрала законної сили 16.09.2021 року.
Адміністративна справа №200/4548/19-а надійшла до суду 05.10.2021 року.
З 18 жовтня 2021 року по 27 жовтня 2021 року включно суддя перебував в щорічній черговій відпустці.
18 серпня 2021 року до суду від відповідача надійшов звіт про виконання судового рішення по справі, в якому відповідач зазначив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.09.2019 по справі №200/4548/19-а, управлінням проведено нарахування коштів за період з 25.10.2017 року по 30.06.2018 року в розмірі 50949,57 грн та за вересень 2018 року у розмірі 7860,03 гр. Позивачу щомісячно сплачується поточний розмір пенсії.
03 листопада 2021 року ухвалою суду встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2019 по справі №200/4548/19-а та зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати до 03 грудня 2021 року звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2019 по справі №200/4548/19-а, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.
01 грудня 2021 року від відповідача до суду надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому відповідач зазначив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.09.2019 по справі №200/4548/19-а, управлінням проведено нарахування коштів за період з 25.10.2017 року по 30.06.2018 року в розмірі 50949,57 грн та за вересень 2018 року у розмірі 7860,03 грн, позивачу щомісячно сплачується поточний розмір пенсії.
Відповідач зазначив, що за період 2019-2021 року Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було направлено листи, щодо виділення коштів на фінансування виплат за рішенням суду ОСОБА_1 , які призначені за рішенням суду.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було направлено до Пенсійного фонду України лист від 26.11.2021 №0500-1803-5/114101 щодо запиту коштів на виконання рішення суду відносно ОСОБА_1 .
Згідно п.п. 3, 5, 8 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014 року, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду. забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
На виконання Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року №20-1, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2019 року по справі №200/4548/19-а внесено до Реєстру судових рішень.
Виплата коштів проводиться в порядку черговості отримання рішення суду, після отримання відповідних асигнувань.
Відповідач вказує на приписи ст.ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України, згідно яких будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Вирішуючи питання про прийняття звіту відповідача про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Положеннями частини другої статті 14, частини першої статті 370 КАС України, передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч. 1ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Рішення суду не виконано відповідачем в повному обсязі у зв`язку з відсутністю фінансування з боку розпорядки бюджетних коштів вищого рівня.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого КМУ від 23 липня 2014 р. № 280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства. Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України (п. 2 Положення).
Пунктом 7 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
З огляду на встановлені обставини та на підставі аналізу зазначених норм права, суд дійшов вірного висновку, що невиконання судового рішення позивачем в частині невиплати пенсії за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відповідачем частково виконано рішення суду щодо перерахунку пенсії, однак для її виплати відсутнє відповідне фінансування.
Суд вважає за необхідне врахувати правову позицію Верховного Суду, викладену в постановах від 21 листопада 2018 року у справі №373/436/17, 19 лютого 2020 року у справі № 821/1491/17, згідно якої невиконання боржником (пенсійним органом) судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу (пенсіонеру) за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Відповідачем до суду надано копії листів, адресованих до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, та листів Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, адресованих до Пенсійного фонду України, щодо фінансування виплати заборгованості за рішенням суду на користь позивача.
Вказані документи відповідачем направлялись систематично, з жовтня 2021 року щомісячно.
Означене свідчить, що пенсійний орган виконав всі можливі дії направлені на виконання судового рішення, поряд з цим суд не встановив ознак ухилення відповідача від виконання рішення, тож суд дійшов висновку, що підстави для подальшого встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відсутні.
Поряд з цим судом встановлено, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2020 року №925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України», наказу Пенсійного фонду України «Про заходи у зв`язку із реорганізацією деяких територіальних органів Фонду» від 02 листопада 2020 року №115, проведено реорганізацію територіальних органів Пенсійного фонду України в Донецькій області. Згідно додатку до постанови Кабінету міністрів України від 09.10.2020 року №925, Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010).
Згідно із п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. №1074, у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виступає правонаступником всіх майнових прав та обов`язків Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Клопотання про заміну сторони по справі сторонами не заявлялось.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 370, 382 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4548/19-а від 15.05.2019 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко