Рішення № 101682455, 06.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2021
Номер справи
200/10446/21
Номер документу
101682455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2021 р. Справа№200/10446/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Толстолуцької М.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «ЛЮБОВЬ» (місцезнаходження: 84137, Донецька область, с. Маяки, вул.. Ворошилова, 4; код ЄДРПОУ 37643632) до Головного управління ДПС у Донецькій області (ВП ДПС України: 44070187, місцезнаходження: вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515) про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Фермерське господарство «ЛЮБОВЬ» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (ВП ДПС України: 44070187), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 16.09.2020 №1937594/37643632.

Ухвалою суду від 25 серпня 2021 року позовну заяву залишено без руху з надання строку на усунення недоліків позовної заяви.

На виконання зазначеної ухвали суду, позивачем 08 вересня 2021 усунуто визначені недоліки.

Ухвалою суду від 10 вересня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 04 жовтня 2021 року клопотання Головного управління ДПС у Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.

Враховуючи, що суддя у період з 16 листопада 2011 року по 30 листопада 2021 року перебувала на лікарняному, розгляд справи здійснюється по виходу судді з лікарняного.

Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує наступне. На виконання п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України позивач склав та подав на реєстрацію податкову накладну № 1 від 11.08.2020 та податкову накладну №2 від 11.08.2020 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідач вказані податкові накладні прийняв, але реєстрацію зупинив. 14.09.2020 позивачем було надано повідомлення про надання пояснень та копій стосовно податкових накладних №№ 1, 2. Позивач, 14.09.2020 направив до відповідача таблицю даних платника податку на додану вартість за встановленою Порядком формою. В квитанції №2 до таблиці результат обробки зазначено – документ прийнято. В графі «Виявлені помилки» квитанції №2 вказано: «Інформацію Таблиці таблицю даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 14.09.2020 за №9232635837 не враховано автоматично через невиконання вимог ч.1 абз.3 п.18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою КМУ від 11.12.2019 №1165. Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.» 16.09.2020 відповідач прийняв рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 16.09.2020 №1937597/37643632, яким не врахував таблицю, вказав підстави: виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам. Вважає, що позивачем було надано усі документи, необхідні для прийняття контролюючим органом рішення про зарахування таблиці та реєстрацію податкових накладних.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якої заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав. Зазначив, що Фермерське господарство «ЛЮБОВЬ» 14.09.2020 засобами електронного зв`язку надіслано таблицю даних платника податку, про що свідчить надходження позивачу першої квитанції від 14.09.2020. За результатами розгляду надісланої позивачем таблиці даних платника податку Фермерським господарством «ЛЮБОВЬ» 14.09.2020 засобами електронного зв`язку отримано другу квитанцію від 14.09.2020. За результатами розгляду надісланої позивачем таблиці даних платника податку, комісією ГУ ДПС на оформленому протоколом від 16.09.2020 №154 засіданні було прийнято рішення від 16.09.2020 №1937594/37643632 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, з зазначенням «За результатами розгляду таблиці даних платника податку, зареєстрованої у контролюючому органі 14.09.2020 за № 9232635837, відповідно до пункту 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, прийнято рішення про її неврахування. Підстави: виявлення невідповідності визначених платником податку в табліці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам». Підставами для визнання невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобом стало пояснення Фермерського господарства «ЛЮБОВЬ» від 01.09.2020 №4, у якому було зазначено, що «Фермерське господарство «ЛЮБОВЬ» вирощує пшеницю, ячмінь, кукурудзу та соняшник, які реалізує крупним компаніям – зерновикам. Придбає посівний матеріал, гербіциди, добрива. У зв`язку з тим, що господарство не має своєї техніки для обробки землі, ТЗ або орендується, або господарство користується зовнішніми послугами. Зберігається продукція на елеваторах». Відповідач вказав, що Фермерське господарство «ЛЮБОВЬ» у наданій таблиці даних платника податку зазначило, що придбає послуги за кодом ДКПП 01.61 – Допоміжна діяльність у рослинництві, але з наданих пояснень та доданих документів незрозуміло які види робіт, якою технікою, якими контрагентами-постачальниками послуг виконувались відповідні роботи. Згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС (ДФС), станом на дату подання таблиці даних платника податку позивач повідомляв контролюючий орган про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Форма №20-ОПП), а саме про наявні у нього на правах власності оприскувач причіпний та праві користування комбайн, також у наданих поясненнях від 01.09.2020 №4 до таблиці даних платника податку Фермерське господарство «ЛЮБОВЬ» зазначає, що господарство не має своєї техніки для обробки землі. Отже, на думку відповідача не роз`яснено, яким чином позивач здійснює посів, роботи пов`язані з обробкою рослин, внесення добрив. Також, згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС (ДФС), станом на дату подання таблиці даних платника податку Фермерське господарство «ЛЮБОВЬ» не надало до контролюючого органу відомості про наявні у нього на правах власності та/або праві користуванні склади, ангари, сховища, про які він зобов`язаний повідомляти контролюючий орган за основним місцем обліку, що ставить під сумнів заявлені у таблиці даних платника податку та поясненнях позивачем від 01.09.2020 №4, «продукція зберігається на елеваторах», але придбаний позивачем посівний матеріал, гербіциди та добрива, потребують окремих умов зберігання, без чого не можливе подальше вирощування зернових та олійних культур. Вважає, що комісією ГУ ДПС правомірно прийнято рішення від 16.09.2020 №1937594/37643632 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість Фермерського господарства «ЛЮБОВЬ».

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, Фермерське господарство «ЛЮБОВЬ» зареєстроване як юридична особа 25.06.2011 номер запису: 12481020000000493, з 01.12.2013 зареєстроване платником податку на додану вартість.

Товариство знаходиться за адресою: 84137, Донецька область, с. Маяки, вул.. Ворошилова, 4. Видами діяльністі є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами; 41.10 Організація будівництва будівель; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель

14 вересня 2020 року Фермерським господарством «ЛЮБОВЬ» подано до ГУ ДПС в Донецькій області таблицю даних платника податку на додану вартість (далі за текстом - Таблиця) за формою, встановленою в додатку 5 до постанови Кабінету Міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019 року. Згідно квитанції № 2 від 14 вересня 2020 року вказаний документ доставлено до ГУ ДПС в Донецькій області.

16 вересня 2021 року Комісією ГУ ДПС в Донецькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 1937594/37643632 про неврахування такої таблиці даних платника податку. В обґрунтування зазначеного рішення вказано на виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.

Не погодившись з рішеннями контролюючого органа про відмову в урахуванні таблиці даних платника податку на додану вартість, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до підпункту 16.1.2, 16.1.3 пункт 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Підпунктом 20.1.45. пункт 20.1. статті 20 Податкового Кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.

Пункт 61.1. статті 61 Податкового Кодексу України встановлює, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи..

Підпунктом 62.1.2. пункту 62.1. статті 62 Податкового Кодексу України зазначено: податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Згідно з пунктом 71.1. статті 71 Податкового Кодексу України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Згідно із приписами пунктів 74.1., 74.3. статті 74 Податкового Кодексу України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю. Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу. Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Розділ V Податкового кодексу України (статті 180-211) регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об`єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.

Пункт 201.1 статті 201 Податкового Кодексу України: на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.16 статті 201 Податкового Кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Пунктами 12-16 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою. У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України. Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку. Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання. Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Відповідно до пункту 18 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли:

- така таблиця подається платниками податку-сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12);

- зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D > 0,02, P <м х 1,4, та в такій таблиці зазначені товари/послуги, обсяг постачання яких згідно з податковими накладними/розрахунками коригування, зареєстрованими за останні 12 календарних місяців у Реєстрі, становить більше 25 відсотків загального обсягу операцій з постачання за останні 12 календарних місяців.

За змістом вимог пунктів 19 та 20 Порядку № 1165 у разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7). Якщо таблиця даних платника податку врахована відповідно до пункту 18 цього Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку.

Як вже зазначалось, спірне рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість прийнято у зв`язку з виявленням невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам

Разом із тим, пунктом 17 Порядку № 1165 визначено, що у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

При цьому, загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

В той же час спірне рішення не містить деталізації обставин, які стали підставою для наведеного висновку контролюючого органа. В спірному рішенні не зазначено розшифрування податкової інформації стосовно "невідповідності". Даний факт позбавляє права платника податків на подання документів з метою підтвердження інформації, зазначеної в Таблиці даних платника податку на додану вартість.

Відповідачем, на якого покладено обов`язок доказування в адміністративному процесі, не надано жодних доказів, які досліджувались комісією ДПС України та які зумовили прийняття спірного рішення.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що рішення комісії ДПС України з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН № 1937594/37643632від 16 вересня 2021 року про відмову в урахуванні Таблиці даних платника податку на додану вартість прийняте необґрунтовано та без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття, а тому останнє підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, а також врахувавши ненадання контролюючим органом жодних доказів на підтвердження обставин, на яких ґрунтується його рішення, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Донецькій області.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фермерського господарства «ЛЮБОВЬ» (місцезнаходження: 84137, Донецька область, с. Маяки, вул.. Ворошилова, 4; код ЄДРПОУ 37643632) до Головного управління ДПС у Донецькій області (ВП ДПС України: 44070187, місцезнаходження: вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Донецькій області про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 16.09.2020 №1937594/37643632.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області на користь Фермерського господарства «ЛЮБОВЬ» судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

Повний текст рішення складено та підписано 06 грудня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.М. Толстолуцька