Рішення № 101681595, 06.12.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2021
Номер справи
140/10117/21
Номер документу
101681595
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/10117/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бобли-Агро» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Волинській області звернулась із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бобли-Агро» (далі – ТзОВ «Бобли-Агро») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення виконання робіт в частині експлуатації свердловини, що розташована за місцем провадження господарської діяльності підприємства (вулиця Центральна, 148, село Бобли, Волинська область) до усунення порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища, а саме отримання дозволу на спеціальне водокористування; забезпечення первинного поточного обліку видобутої води; встановлення засобів вимірювальної техніки обліку забору та використання вод.

В обґрунтування позову позивач вказав, що посадовими особами Інспекції в період з 05 липня 2021 року по 16 липня 2021 року проведено планову перевірку дотримання ТзОВ «Бобли-Агро» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. За результатами перевірки встановлено порушення позивачем вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів. Так забір води для господарсько-побутових потреб здійснюється з однієї артезіанської свердловини, при цьому дозвіл на спеціальне водокористування відсутній; облік обсягу добутої води не здійснюється, що є порушенням статей 44, 48, 49 Водного кодексу України. З актом перевірки було ознайомлено директора ТзОВ «Бобли-Агро», яка пояснень чи зауважень щодо проведеної перевірки та складеного акта не надавала. Крім того, директора ТзОВ «Бобли-Агро» притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу. Також відповідачу було видано припис від 09 липня 2021 року №000154 з вимогою усунути виявлені під час перевірки порушення. Разом з тим, станом на сьогоднішній день відповідач продовжує здійснювати господарську діяльність, порушуючи вимоги законодавства.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою від 21 вересня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її судовий розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Копію ухвали від 21 вересня 2021 року надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою місцезнаходження відповідача, зазначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та вручено йому 01 жовтня 2021 року, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с.37).

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав.

Суд, перевіривши доводи позову, дослідивши письмові докази встановив такі обставини.

ТзОВ «Бобли-Агро» зареєстроване як юридична особа 24 листопада 2016 року; його видами діяльності згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД) є: 01.11 -вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.19 вирощування інших однорічних і дворічних культур; 01.41 - розведення великої рогатої худоби молочних порід; 01.46 розведення свиней; 01.50 - змішане сільське господарство; 01.61 допоміжна діяльність у рослинництві; 01.63 - післяурожайна діяльність; 49.41 вантажний автомобільний транспорт; 77.31 - надання в оренду сільськогосподарських машин і устатковання, що встановлено з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.38).

З метою виконання річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України на 2021 рік, затвердженого наказом Держекоінспекції від 27 листопада 2020 року №454 (а.с.11-12), відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Волинській області від 24 червня 2021 року №208 (а.с.13) та направлення на проведення планової перевірки від 25 червня 2021 року №339 (а.с.15), посадовими особами Інспекції у період з 05 по 16 липня 2021 року проведено планову перевірку дотримання ТзОВ «Бобли-Агро» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

За результатами перевірки складено акт від 09 липня 2021 року №289/07.21, яким встановлено порушення відповідачем: 1) статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» - відсутній дозвіл спеціально уповноваженого органу виконавчої влади на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; 2) пункту 7 статті 44 Водного кодексу України - відсутній первинний поточний облік об`єму видобутої артезіанської води; 3) статті 48 пункту 9, статті 44 Водного кодексу України – відсутній дозвіл на спеціальне водокористування; 4) статті 17, статті 35 Закону України «По відходи» - не подана декларація про відходи на 2020 рік.

За наслідками перевірки складено протоколи від 08 липня 2021 року №001231, №001232 про адміністративне правопорушення у зв`язку із фактом здійснення підприємством забору підземної води без дозволу на спеціальне водокористування та незабезпечення первинного обліку обсягу добутої підземної води (а.с.20-21). Постановою від 09 липня 2021 року №001156 директора ТзОВ «Бобли-Агро» притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф (а.с.24).

Крім того, 09 липня 2021 року Інспекцією було видано припис №000154, яким ТзОВ «Бобли-Агро» зобов`язано у термін до 31 грудня 2021 року подати декларацію про утворення відходів на 2020 рік, забезпечити первинний поточний облік обсягу добутої води, встановити засоби вимірювальної техніки обліку забору та використання вод, отримати дозвіл на спеціальне водокористування, отримати дозвіл спеціально уповноваженого органу виконавчої влади на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (а.с.26).

Вирішуючи питання наявності правових підстав для застосування до відповідача заходів реагування, про які просить позивач, суд виходить з того, що спірні правовідносини регулюються Законом України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон №877-V), Законом України від 25 червня 1991 року №1264-XII «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі – Закон №1264-XII), Водним кодексом України (далі – ВК України).

Відповідно до статті 20-2 Закону №1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом; надання обов`язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб`єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням.

Як визначено статтею 34 Закону №1264-XII, завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Згідно зі статтею 35 Закону №1264-XII державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Державному контролю підлягають, зокрема, використання і охорона поверхневих і підземних вод. Порядок здійснення державного контролю за охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів визначається цим Законом та іншими законами України.

За змістом пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275 (далі - Положення №275) Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з пунктом 7 Положення №275 Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07 квітня 2020 року №230, Державна екологічна інспекція відповідної області (далі - Інспекція) є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, відповідних областей, міст Києва та Севастополя, внутрішні морські води, територіальне море, виключну (морську) економічну зону України, континентальний шельф України та лимани.

Із наведеного вбачається, що контроль за охороною навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів покладено на Державну екологічну інспекцію України та її територіальні органи, яким є і Державна екологічна інспекція у Волинській області.

Відповідно до статті 15-1 ВК України до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, в галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить: 1) реалізація державної політики у сфері охорони та відтворення вод (поверхневих, підземних, морських), раціонального використання водних ресурсів; 2) участь у реалізації державних цільових, міждержавних програм використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів; 3) організація та здійснення державного моніторингу вод; 4) реалізація повноважень у сфері оцінки впливу на довкілля відповідно до законодавства про оцінку впливу на довкілля; 5) видача, анулювання, здійснення переоформлення та видача дублікатів дозволів на проведення робіт на землях водного фонду у межах прибережних захисних смуг уздовж морів, морських заток і лиманів, у внутрішніх морських водах, лиманах і територіальному морі; 6) розроблення і запровадження у встановленому порядку організаційно-економічних заходів щодо забезпечення охорони і використання вод та відтворення водних ресурсів; 7) вирішення інших питань у галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом №877-V.

Як встановлено статтею 1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) – діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі – органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) – планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) – процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною шостою статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акту; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Частина сьома статті 7 Закону №877-V передбачає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Нормами частини першої статті 8 Закону №877-V визначено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

У розумінні частини восьмої статті 7 Закону №877-V припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються (частина одинадцята статті 7 Закону №877-V).

Як передбачено частиною п`ятою статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності (стаття 3 Закону №877-V).

Також статтею 50 Закону №1264-XII обумовлено, що діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позивач наділений відповідними повноваженнями державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, у тому числі на вжиття до суб`єктів господарювання певних заходів реагування (зокрема, складання приписів, протоколів, розпоряджень про усунення виявлених порушень вимог). Нормами Закону №877-V передбачений вичерпний перелік заходів реагування, які застосовуються за рішенням суду, ухваленого за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю), а саме: 1) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) продукції; 2) повне або часткове зупинення реалізації продукції; 3) повне або часткове зупинення виконання робіт; 4) повне або часткове зупинення надання послуг. Передумовою прийняття такого рішення є встановлення факту (фактів) виконання робіт (надання послуг) суб`єктами господарювання та порушень вимог законодавства під час їх виконання, які завдають шкоду навколишньому природному середовищу. Виявлені факти порушень вимог законодавства фіксуються актами перевірки (заходу державного нагляду (контролю)).

Надаючи оцінку доводам сторін, суд зазначає, що підставою звернення до суду з цим позовом стали порушення відповідачем вимог законодавства, зафіксовані у акті перевірки від 09 липня 2021 року №289/07.21, а саме відсутність у нього первинного поточного обліку об`єму видобутої артезіанської води та відсутність дозволу на спеціальне водокористування.

За приписами статті 48 ВК України спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Не належать до спеціального водокористування: пропуск води через гідровузли (крім гідроенергетичних); скид води з водних об`єктів відповідно до встановлених для них режимів роботи для підтримання екологічних витрат у річці та з метою запобігання виникненню гідродинамічних аварій; подача (перекачування) води водокористувачам у маловодні регіони; усунення шкідливої дії вод (підтоплення, засолення, заболочення); використання підземних вод для вилучення корисних компонентів; вилучення води з надр разом з видобуванням корисних копалин; виконання розчистки русел річок, каналів і дна водойм, будівельних, днопоглиблювальних і вибухових робіт; видобування корисних копалин (крім підземних вод) і водних рослин; прокладання трубопроводів і кабелів; проведення бурових, геологорозвідувальних робіт; забір та/або використання води в об`ємі до 5 кубічних метрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води; інші роботи, які виконуються без забору води та скидання зворотних вод.

Відповідно до статті 49 ВК України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Законом України від 19 травня 2011 року №3392-VI «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» затверджено Перелік таких документів (додаток до Закону), у пункті 70 якого передбачений дозвіл на спеціальне водокористування.

Форму дозволу на спеціальне водокористування затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 23 червня 2017 року № 234.

У статті 1 Закону України від 06 вересня 2005 року №2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Пунктами 7, 9 частини першої статті 44 ВК України також передбачено, що водокористувачі зобов`язані: здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об`єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;

Необхідність отримання юридичними і фізичними особами дозволу на спеціальне водокористування для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб є обов`язковим.

У свою чергу порушення фізичними та юридичними особами водного законодавства може мати наслідком відшкодування збитків, завданих внаслідок таких порушень, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України, що обумовлено статтею 111 ВК України.

Суд зазначає, що заявлений позивачем захід реагування у вигляді зупинення виконання відповідачем робіт до моменту отримання дозволу на спеціальне водокористування, забезпечення первинного поточного обліку видобутої води, встановлення засобів вимірювальної техніки обліку забору та використання вод є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущене порушення реально створює загрозу негативного впливу на довкілля.

Поряд з тим в акті перевірки від 09 липня 2021 року №289/07.21 не зафіксовано, що такі порушення, виявлені під час планової перевірки, призводять до негативних наслідків та у графі «Опис негативних наслідків, що настали в результаті порушення вимог законодавства (за наявності)» (а.с.18) про негативні наслідки мова не йде. Так само у графі «Ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності» відсутні відповідні відмітки.

Суд звертає увагу на те, що позивачем не обґрунтовано необхідність вжиття заходів реагування, зазначених у позові, із урахуванням того, що ним вже ужито заходів на припинення виявлених перевіркою порушень шляхом видачі відповідачу розпорядчого документа - припису від 09 липня 2021 року №000154, яким встановлено строк для виконання цього припису до 31 грудня 2021 року, який ще не закінчився. При цьому позивачем не було здійснено перевірку виконання відповідачем ТзОВ «Бобли-Агро» вимог припису від 09 липня 2021 року №000154 та не було надано суду доказів його невиконання - у порядку та в строк, визначених Інспекцією.

Суд зауважує, що звернення до суду з адміністративним позовом щодо застосування заходів реагування у сфері державного контролю (нагляду) до суб`єкта господарювання можливе у разі, якщо відповідачем не будуть виконані у встановлений органом державного нагляду строк законні вимоги відповідного рішення суб`єкта владних повноважень (вимоги припису, розпорядження), які є обов`язковими для виконання відповідно до положень статті 7 Закону №877-V.

За обставинами цієї справи позивач не визначив необхідність негайного виконання вимог припису щодо усунення порушення пункту 7 статті 44 ВК України та забезпечення первинного поточного обліку обсягу добутої води, встановлення засобів вимірювальної техніки обліку забору та використання вод, а також щодо усунення порушення пункту 9 статті 44, статті 48 ВК України та отримання дозволу на спеціальне водокористування.

Наведене дозволяє суду дійти висновку про те, що позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування передчасно.

Суд зазначає, що під час прийняття судового рішення мають бути враховані не лише обставини і підстави, які спонукали позивача як суб`єкта владних повноважень звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування, але і ті, які існують на час ухвалення судового рішення. В протилежному випадку застосування заходів реагування, як виключного заходу, в судовому порядку поширюватиметься на всіх суб`єктів господарювання, відносно яких проведено перевірку і встановлено порушення. Втім, за своїм змістом і суттю застосування такого заходу, він застосовується до усунення виявлених порушень та існування реальної загрози життю та/або здоров`ю людей, негативного впливу на довкілля.

Оскільки у цій категорії справ обов`язок доведення позовних вимог законом покладено на позивача, то саме органи державного контролю (нагляду) мають обґрунтувати необхідність застосування зупинення виконання робіт суб`єктом господарювання, а суд дослідити вказані докази та надати їм відповідну правову оцінку.

У розглядуваній справі суд дійшов висновку, що позивач не навів підстав та переконливих доказів, які б підтверджували здійснення відповідачем діяльності, яка має наслідки прямого або опосередкованого негативного впливу на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища.

Таким чином, позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Волинській області до ТзОВ «Бобли-Агро» про застосування заходів реагування задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Державної екологічної інспекції у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Степана Бандери, будинок 20, ідентифікаційний код юридичної особи 38009738) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бобли-Агро» (44842, Волинська область, село Бобли, вулиця Центральна, будинок 148, ідентифікаційний код юридичної особи 40978938) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк