
Справа № 755/19662/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" грудня 2021 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Виниченко Л.М.,
при секретарі Ганжа Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу № 755/19662/21 за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про визнання дій протиправними та скасування рішення в частині заборони в`їзду на територію України строком на три роки,-
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 в особі представника Сороки Р.Л. звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва із адміністративним позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління міграційної служби України в м. Києві та Київській області від 13.09.2021 року про примусове повернення до країни походження або третьої країни та заборону в`їзду громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині заборони в`їзду на територію України строком на три роки.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 11.11.2021 року громадянин Туркменістану ОСОБА_1 дізнався про порушення його прав Центральним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, оскільки 13.09.2021 року головним спеціалістом відділу протидії нелегальній міграції управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії Центрального міжрегіонального управління міграційної служби України в м. Києві та Київській області відносно нього складено адміністративний протокол за ч. 1 ст. 203 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення правил перебування на території України у виді штрафу в розмірі 5 100 грн. Вказаний штраф позивачем було сплачено в повному обсязі, що підтверджується відповідною квитанцією та відміткою у постанові про притягнення до адміністративної відповідальності від 27.09.2021 року про її виконання.
13 вересня 2021 року головним спеціалістом відділу протидії нелегальній міграції управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії Центрального міжрегіонального управління міграційної служби України в м. Києві та Київській області Максименко Є.П. прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язано позивача покинути територію України до 09.10.2021 року з подальшою забороною в`їзду на територію України строком на три роки до 13.09.2024 року. Відомості про заборону в`їзду на територію України до ОСОБА_1 доведено не було.
В позові зазначено, що ОСОБА_1 не розуміє українську мову, не розуміє її на слух та не вміє читати, частково розуміє російську мову, може частково писати та читати. Зі змісту отриманого рішення убачається, що перекладач був відсутній, а в графі «перекладач» стоїть лише підпис ОСОБА_1 . Текст рішення надруковано на українській мові, ОСОБА_1 відомий не був і він не розумів його змісту.
До адміністративної відповідальності ОСОБА_1 було притягнуто через те, що він дійсно не залишив територію України після закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання, тобто до 01.08.2021 року, за вказане правопорушення сплатив штраф у розмірі 5 100 грн. та повідомив про це службових осіб Центрального міжрегіонального управління міграційної служби України в м. Києві та Київській області. Змісту рішення позивачу відомо не було, а підписи ним було проставлено там де було вказано працівниками Центрального міжрегіонального управління міграційної служби України в м. Києві та Київській області, при цьому йому було роз`яснено про необхідність залишити територію України, проте про заборону в`їзду ніхто не пояснив.
Також зазначено, що до виїзду з України ОСОБА_1 отримав дозвіл на працевлаштування іноземця НОМЕР_1 від 05.10.2021 року, виданий Київським міським центром зайнятості та в подальшому після звернення до Генерального консульства України в м. Стамбул отримано багаторазову візу (М) Y05605218 типу D, яка дійсна з 21.10.2021 року по 18.01.2022 року.
Вказане рішення в частині заборони в`їзду на територію України позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки жодних підстав для встановлення такої заборони не було.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 25.11.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін в судове засідання на 06.12.2021 року та витребувано від відповідача копію матеріалів на підставі яких ухвалене спірне рішення щодо позивача (а.с. 39-39 зв.).
Позивач в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи.
Представником позивача ОСОБА_1 Сорокою Р.Л. до суду подано заяву в якій просить провести розгляд справи у його відсутності, вказав, що позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи.
Відзив на позов не подавався.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно вимог ч. 1 ст. 288 КАС України, позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Судом встановлено, що 13.09.2021 року головним спеціалістом ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Максименком Є.П. відносно громадянина Туркменістану ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МКМ № 007583, відповідно до якого 13.09.2021 року о 16 год. 00 хв. за адресою: м. Київ, станція метро «Академмістечко» виявлено громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України, а саме проживав без документів на право проживання в Україні, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП (а.с. 12).
На підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 13.09.2021 року заступником начальника ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Лемеш Д.Л. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МКМ № 007569 відносно громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 о 16 год. 00 хв. за адресою: м. Київ, станція метро «Академмістечко» виявлено громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України, а саме проживав без документів на право проживання в Україні, чим порушив ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП (а.с. 13-14).
Вказаною постановою на ОСОБА_1 накладене адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 5 100,00 грн.
13 вересня 2021 року головним спеціалістом відділу протидії нелегальній міграції управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Максименком Є.П. за результатами розгляду матеріалів щодо громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ухвалено рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов`язано покинути територію України у термін до 09.10.2021 року та заборонено в`їзд на територію України терміном на три роки до 13.09.2024 року (а.с. 29-31).
Як убачається зі змісту даного рішення, 13.09.2021 року співробітниками ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області був виявлений громадянин Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться на території України з порушенням Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Вперше в Україну прибув прямим рейсом з Туркменістану 31.08.2017 року з метою навчання в Київському національному лінгвістичному університеті на слов`янському факультеті, кордон перетнув через КПП «Бориспіль-D». В останнє перетинав кордон 09.04.2018 року через КПП «Гоптівка» з приватною метою. Був документований посвідкою на тимчасове проживання № НОМЕР_2 від 01.11.2017 року, яка закінчила свою дію 01.08.2021 року. Після закінчення терміну перебування не виїхав з території України у зв`язку з наявністю справ на території України. Мав можливість покинути територію України, але не виїхав у зв`язку зі своїм небажанням. Усвідомлюючи, що цими діями умисно порушив законодавство України. Після закінчення дозволеного строку перебування на території України за його продовженням не звертався, оскільки не бачиву цьому необхідності. З питань отримання дозволу на імміграцію в Україні не звертався. До компетентних органів про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні не звертався. Про те, що потрібно було покинути територію України після закінчення дозволеного строку перебування на території України йому було відомо. Проживає за адресою: АДРЕСА_1 . За порушення правил перебування іноземних громадян на території України громадянин Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП. Встановлені обставини, а саме: нелегальне становище, відсутність у громадянина Туркменістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підстав для подальшого перебування на території України свідчать про те, що ним порушені вимоги ст. 4, ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Вказаним рішенням громадянину Туркменістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серед іншого, заборонено в`їзд в Україну терміном на три роки до 13.09.2024 року.
За вимогами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в`їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Відповідно до частини 1 ст. 13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в`їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється: в інтересах забезпечення національної безпеки України або охорони громадського порядку, або боротьби з організованою злочинністю; якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні; якщо при клопотанні про в`їзд в Україну така особа подала про себе завідомо неправдиві відомості або підроблені документи; якщо паспортний документ такої особи, віза підроблені, зіпсовані чи не відповідають установленому зразку або належать іншій особі; якщо така особа порушила у пункті пропуску через державний кордон України правила перетинання державного кордону України, митні правила, санітарні норми чи правила або не виконала законних вимог посадових та службових осіб органів охорони державного кордону, митних та інших органів, що здійснюють контроль на державному кордоні; якщо під час попереднього перебування на території України іноземець або особа без громадянства не виконали рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або мають інші не виконані майнові зобов`язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи пов`язані з попереднім видворенням, у тому числі після закінчення терміну заборони подальшого в`їзду в Україну; якщо така особа з порушенням встановленого законодавством України порядку здійснила в`їзд на тимчасово окуповану територію України або до району проведення антитерористичної операції чи виїзд з них або вчинила спробу потрапити на ці території поза контрольними пунктами в`їзду-виїзду.
Рішення про заборону в`їзду в Україну приймається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, Службою безпеки України або органом охорони державного кордону.
Згідно норми ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Згідно ч. 3 ст. 13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», рішення про заборону в`їзду в Україну строком на три роки приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, Службою безпеки України або органом охорони державного кордону, або уповноваженим підрозділом Національної поліції України. У разі невиконання рішення про заборону в`їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства забороняється подальший в`їзд в Україну на десять років, що додається до частини строку заборони в`їзду в Україну, який не сплив до моменту прийняття повторного рішення про заборону в`їзду в Україну.
Мотивуючи заявлені позовні вимоги позивач вказує, що підстав для встановлення йому заборони в`їзду на територію України не було, а відтак спірне рішення відповідачем було винесено протиправно.
Надаючи оцінку наведеним позивачем доводам, як на підставу для скасування спірного рішення, суд приходить до наступного.
Відповідно до положень п. 2 розділу ІІ Інструкції про порядок про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, рішення про примусове повернення оголошується іноземцю протягом 72 годин з дати його ухвалення, за винятком випадків, коли місцезнаходження іноземця не встановлено, в присутності перекладача та/або законного представника (на вимогу особи) під підпис та обліковується посадовою особою органу ДМС, органу охорони державного кордону та органу СБУ, яка уповноважена складати документи для примусового повернення, у журналі обліку прийнятих рішень про примусове повернення та видворення з України іноземців та осіб без громадянства. У разі відмови іноземця від особистого підпису в рішенні про примусове повернення посадова особа робить про це запис у рішенні про примусове повернення в присутності двох свідків.
Як убачається зі змісту спірного рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винесеного відповідачем 13.09.2021 року, останнє містить підпис в графі «Перекладач (підпис, прізвище, ім`я, по батькові)», натомість відсутні відомості про прізвище, ім`я, по батькові перекладача, що об`єктивно ставить під сумнів факт наявності перекладача під час надання ОСОБА_1 примірника спірного рішення.
Крім цього, враховуючи розгляд посадовою особою відповідача справи про адміністративне правопорушення в присутності позивача, та беручи до уваги те, що країною походження позивача ОСОБА_1 є Республіка Туркменістан, у суду є об`єктивні сумніви, що позивач дійсно розумів українську мову і у такому випадку відсутні підстави вважати, що позивачу були роз`яснені всі його права, у тому числі на отримання правової допомоги та що позивач в повній мірі розумів зміст прийнятого щодо нього рішення і його наслідки.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому будь яких доказів від відповідача, які б могли спростувати доводи позивача викладені у позовній заяві суду не надано.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, а саме скасування спірного рішення в частині заборони в`їзду на територію України позивача.
В частині вимог про визнання протиправними дій головного спеціаліста відділу протидії нелегальній міграції управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області Максименка Є.П. щодо прийняття рішення від 13.09.2021 року про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині заборони в`їзду на територію України строком на три роки до 13.09.2024 року суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Відтак, враховуючи положення вищевказаної норми ч. 3 ст. 286 КАС України, за результатами розгляду справи суд не наділений повноваженнями при вирішенні спорів щодо притягнення до адміністративної відповідальності визнавати протиправними дії суб`єктів владних повноважень.
Керуючись ст. ст. 3, 19 Конституції України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012 року № 353/271/150, ст. ст. 1, 2, 5, 8-10, 77, 241-246, 250, 268, 269, 271, 286, 288 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про визнання дій протиправними та скасування рішення в частині заборони в`їзду на територію України строком на три роки задовольнити частково.
Скасувати рішення головного спеціаліста відділу протидії нелегальній міграції управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області Максименка Є.П. від 13 вересня 2021 року про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в частині заборони в`їзду на територію України строком на три роки до 13.09.2024 року.
У іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_3 .
Відповідач - Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, місцезнаходження: м. Київ, вул. Березняківська, 4-А, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 42552598.
Суддя