
Справа № 203/1054/21
Провадження № 2/0203/708/2021
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.11.2021 року Кіровський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді - Єдаменко С.В.,
при секретарі - Кравченко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за позовом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої суми державної допомоги, -
встановив:
22 березня 2021 року позивач - Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради звернулось до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої суми державної допомоги. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 12 липня 2018 року до позивача звернулась відповідачка із заявою про призначення державно допомоги на дітей одиноким матерям. 20 липня 2018 року відповідачці була призначена допомога. В подальшому на протязі 2019 - 2020 роках відповідачці за її заявами продовжувалась надаватись допомога. При перевірці особової справи відповідачки були встановлені недостовірні дані про доходи, а саме недекларування відповідачкою заробітної плати яку вона отримувала на протязі 2018 - 2020 років. У зв`язку із цим був зроблений перерахунок допомоги, в результаті якого був встановлений факт переплати відповідачці коштів в розмірі 16 120 грн. 34 коп. Вимоги позивача щодо повернення надміру сплачених коштів відповідачкою були проігноровані. За цих обставин позивач просить в судовому порядку стягнути з відповідачки на його користь надміру отриману державну допомогу на дітей одинокими матерями у розмірі 16 120 грн. 34 коп., витрати по справі покласти на відповідачку. (а.с.1-3)
З адресно-довідкового підрозділу на запит суду надійшла інформація про те, що фізична особа ОСОБА_1 станом на 31 березня 2021 року зареєстрованою або знятою з реєстрації не значиться. (а.с.50) Згідно наявної в матеріалах справи інформації ОСОБА_1 була зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 , що територіально розташоване в Центральному районі міста Дніпро (а.с.10). 12 квітня 2021 року ухвалою судді Кіровського районного суду міста Дніпропетровська було прийнято дану позовну заяву на підставі п.9 ст.28 ЦПК України, за останнім відомим місцем проживання, та відкрито провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.274 ЦПК України і призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження в судовому засіданні з викликом сторін та їх представників. (а.с.51-52)
В судове засідання 12 травня 2021 року сторони по справі не з`явились та розгляд справи було відкладено на 03 червня 2021 року. (а.с.57)
Судове засідання 03 червня 2021 року було перенесено на 02 липня 2021 року.
В судове засідання 02 липня 2021 року сторони по справі не з`явились, від представника позивача надійшла заява про відкладення розгляду справи, у зв`язку з чим розгляд справи було відкладено на 10 серпня 2021 року. (а.с.68)
В судовому засіданні 10 серпня 2021 року за участю представника позивача було ухвалено задовольнити клопотання представника позивача та відкласти розгляд справи на 31 серпня 2021 року. (а.с.74)
В судове засідання 02 липня 2021 року сторони по справі не з`явились, від представника позивача надійшла заява про відкладення розгляду справи, у зв`язку з чим розгляд справи було відкладено на 27 вересня 2021 року. (а.с.81)
В судове засідання 27 вересня 2021 року з`явився представник позивача, відповідачка в судове засідання не з`явилась, про причини неявки не повідомила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. У даному судовому засіданні було ухвалено прийняти заяву про зміну розміру позовних вимог та відкласти розгляд справи на 28 жовтня 2021 року. (а.с.107)
Судове засідання 28 жовтня 2021 року за участю представника позивача було відкладено на 24 листопада 2021 року - для повторного виклику відповідачки. (а.с.112)
24 листопада 2021 року було проведено розгляд справи по суті.
Представник позивача в судове засіданні не з`явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій підтримала позовні вимоги в повному обсязі з мотивів зазначених у позовні заяві та заяві про збільшення розміру позовних вимог. (а.с.118)
Відповідачка в судові засідання не з`явилась, відзив на позов до суду не находив. Відповідачка повідомлялась про дату, час і місце розгляду справи шляхом направлення на її адресу судових повісток та шляхом оголошення про виклик на офіційному веб-сайті судової влади України у відповідності до ст.ст.128, 129 ЦПК України. (а.с.а.с.53, 54, 58, 60, 64, 65, 69, 70, 76, 77, 82, 83, 109, 111, 114, 117) Клопотань про розгляд справи за її відсутності відповідачка не надала, про причини неявки не повідомила. Конверти направленні адресу відповідачки, повернулись до суду і позначками - «за закінченням терміну зберігання» та «адресат відсутній за вказаною адресою». (а.с.а.с.62, 73, 79)
З урахуванням викладених вище обставин на підставі ст.ст.280, 287, 288 ЦПК України, розгляд справи проведено в заочному порядку. Враховуючи, що сторони у судове засідання не з`явились, справа розглянута без фіксування судового засідання технічними засобами, згідно ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали даної цивільної справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно п.5 ч.1 ст.3 вказаного Закону (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено надання такого виду державної допомоги сім`ям з дітьми як допомога одинокій матері. Згідно абз.2 ч.2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» дитина - особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом вона не набуває прав повнолітньої раніше.
Оскільки дитина відповідачки народилась в 2012 році, на момент звернення відповідачки до позивача дитина була неповнолітньою, позивачка набула права на відповідну допомогу відповідно до законодавства, чинного на той час.
Згідно ч.1 ст.181 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (у відповідній редакції) право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачка звернулась до позивача із заявою 27 липня 2017 року про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми: у тому числі, допомоги на дітей одинокій матері. (а.с.99-100)
Відповідачці була призначена допомога одинокій матері, що підтверджується копією відповідного рішення позивача на строк з 01 липня 2017 року по 31 грудня 2017 року. (а.с.105)
16 січня 2018 року відповідачка повторно звернулась до позивача із заявою про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми: у тому числі, допомоги на дітей одинокій матері. (а.с.91-92) Рішенням позивача була встановлена виплата державної допомоги на строк з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року. (а.с.98)
12 липня 2018 року відповідачка повторно звернулась до позивача із заявою про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми: у тому числі, допомоги на дітей одинокій матері. (а.с.7-8) Рішенням позивача була встановлена виплата державної допомоги на строк з 01 липня 2018 року по 31 грудня 2018 року. (а.с.14)
18 січня 2019 року відповідачка повторно звернулась до позивача із заявою про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми: у тому числі, допомоги на дітей одинокій матері. (а.с.16-17) Рішенням позивача була встановлена виплата державної допомоги на строк з 01 січня 2019 року по 30 червня 2019 року. (а.с.22)
30 липня 2019 року відповідачка повторно звернулась до позивача із заявою про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми: у тому числі, допомоги на дітей одинокій матері. (а.с.24-25) Рішенням позивача була встановлена виплата державної допомоги на строк з 01 липня 2019 року по 31 грудня 2019 року. (а.с.29)
21 січня 2020 року відповідачка повторно звернулась до позивача із заявою про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми: у тому числі, допомоги на дітей одинокій матері. (а.с.31-32) Рішенням позивача була встановлена виплата державної допомоги на строк з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року. (а.с.36)
Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (у відповідній редакції) одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Згідно ст.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ї з дітьми затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги.
Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.
При поданні декларації для призначення вказаної вище допомоги відповідачкою не були зазначені її доходи, а саме отримання заробітної плати в період з 2017 по 2020 рік, та приховано факт наявності трудової книжки, що підтверджується копіями декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідками про доходи, відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків, копією трудової книжки ОСОБА_1 (а.с.а.с.9-13, 18-21, 26-28, 33-35, 38-41, 93-96, 101-104)
Таким чином, відповідачка не мала права на отримання відповідних видів державної допомоги.
Сума надміру виплаченої державної допомоги по догляду за дитиною одинокій матері складає 30 336 грн. 56 коп.
Листами від 25 лютого 2021 року № 49, від 18 березня 2021 року № 80 відповідачці повідомлено про необхідність повернути переплату з виплати державної допомоги одинокій матері. (а.с.44-45)
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ч.2 ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Оскільки відповідачка не подала до позивача відомості про свої доходи, що спричинило їй надмірну виплату державної допомоги, суд приходить до висновку що відповідачка зберегла вказані кошти без достатньої на це правової підстави.
Доказів повернення надміру сплаченої державної допомоги на дітей одиноким матеріям до справи не надано, факт повернення коштів заперечується представником позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Згідно ч.1 ст.141 ЦПК України, враховуючи результати розгляду справи, з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним судовий збір в повному розмірі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.15, 16, 1212 ЦК України, ст.ст.1, 3, 181, 22 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, ст.ст.81, 141, 209, 258, 263-265, 268, 274, 279-287 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої суми державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788347, адреса: 49005, м. Дніпро, вул. Василя Жуковського, буд. 39/41, р/р IBAN: UA648201720343170021000049086 у ДКСУ м. Київ) суму надмірно отриманої державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 30 336 грн. 56 коп., витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 270 грн. 00 коп., а разом: 32 606 (тридцять дві тисячі шістсот шість) гривень 56 копійок.
Заочне рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 273, 289 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на заочне рішення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 29.11.2021 р.
Суддя С.В. Єдаменко