
Справа № 242/3040/21
Провадження № 2/242/979/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2021 року м. Селидове
Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Хацько Н.О., за участю секретаря судового засідання Носаль А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення отриманих коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач 10.06.2021 року звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, в якому зазначив, що відповідач ОСОБА_1 та її діти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувають на обліку в УСЗН Селидівської міської ради, з квітня 2015 року, про що нею була отримана довідка про взяття на облік ВПО. 13.11.2015 року відповідач звернулась до УСЗН із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на відповідача та її неповнолітніх дітей. В подальшому відповідач зверталася до УСЗН м. Селидове за призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання. 24.07.2019 року відповідач знов звернулась до УСЗН м. Селидове за призначенням грошової допомоги із заявою в якій зазначила, що вона перебуває у шлюбі з ОСОБА_4 та підтвердила відсутність у будь-якого із члені сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Під час проведення перевірки було встановлено, що чоловік відповідача - ОСОБА_4 має у володінні квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами перевірки відповідачу надіслані повідомлення про необхідність повернення коштів в добровільному порядку, але відповідач у повному обсязі грошову допомогу не повернула. На підставі зазначеного, просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь УСЗН Селидівськох міської ради надміру отримані кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.06.2017 року по 17.07.2019 року у розмірі 55 463 грн. 65 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270 грн. 00 коп.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 10.06.2021 року у справі № 242/3040/21 визначено головуючого суддю Переясловську Ю.А.
31.08.20212 року до провадження судді Хацько Н.О., згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями (у зв`язку із закінченням п`ятирічного терміну повноважень судді Капітонова В. І. з 29.09.2021 року, розпорядження № 9 від 05.10.2021 року) передано справу № 242/3040/21.
Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 01.09.2021 року цивільну справу № 242/3040/21 прийнято до провадження та призначено судове засідання.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримують, просить суд слухати справу у їх відсутність.
Відповідач у судове засідання не з`явилась, надала заяву, в якій позовні вимоги не визнає в повному обсязі, просить суд слухати справу без її участі.
Суд, дослідивши надані докази і матеріали справи, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, прийшов до наступного.
Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УСЗН Селидівської міської ради як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою УСЗН Селидівської міської ради № 1428021042 від 11.03.2015 року.
Надання державної допомоги внутрішньо переміщеним особам визначається Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (далі Порядок № 505).
Згідно із п. 3 Порядку № 505 надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг , затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам), (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї).
Згідно з п. 5 Порядку № 505 надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до уповноваженого органу із письмовою заявою, складеною у довільній формі, про надання грошової допомоги і подає документи, визначені цим пунктом. Уповноважений представник сім`ї пред`являє посадовій особі уповноваженого органу паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус.
Згідно з п. 11 Порядку уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.
Пунктом 3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою КМУ України від 21 серпня 2001 року № 1091 (зі змінами та доповненнями) Головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор: проводять вибіркові перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги за рішенням керівника відповідного органу соціального захисту населення або його заступника; складають акти за підсумками перевірки з висновками щодо правильності призначення державної соціальної допомоги.
При цьому суд зазначає, що за п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
З матеріалів справи вбачається, що 13.11.2015 року ОСОБА_1 подала до УСЗН Селидівської міської ради заяву № 2844 про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 08.12.2015 року, УСЗН призначило ОСОБА_1 грошову допомогу на період з 13.1.2015 року по 12.06. 2016 року у розмірі 2210 грн. 00 коп.; 13.01.2016 року по 12.03.2016 року у розмірі 1989 грн. 00 коп.
14.03.2016 року ОСОБА_1 подала до УСЗН Селидівської міської ради заяву № 601 про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 26.04.2016 року, УСЗН призначило ОСОБА_1 грошову допомогу на період з 14.03.2016 року по 10.09.2016 року в розмірі 1768 грн. 00 коп.
29.12.2016 року ОСОБА_1 подала до УСЗН Селидівської міської ради заяву № 3986 про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 09.02.2017 року, УСЗН призначило ОСОБА_1 грошову допомогу на період з 29.12.2016 року по 28.06.2017 року в розмірі 1768 грн. 00 коп.
30.06.2017 року ОСОБА_1 подала до УСЗН Селидівської міської ради заяву № 1083 про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 25.07.2017 року, УСЗН призначило ОСОБА_1 грошову допомогу на період з 30.06.2017 року по 29.12.2017 року в розмірі 1768 грн. 00 коп.
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 15.12.2017 року, УСЗН здійснено перерахунок в межах терміну призначення ОСОБА_1 грошової допомоги на період з 30.06.2017 року по 06.07.2017 року у розмірі 2210 грн. 00 коп.; з 07.07.2017 року по 15.09.2017 року у розмірі 2400 грн. 00 коп.; з 16.09.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 3031 грн. 60 коп.; з 01.12.2017 року по 29.12.2017 року у розмірі 3110 грн. 90 коп.
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 09.01.2018 року, УСЗН здійснено перерахунок в межах терміну призначення ОСОБА_1 грошової допомого на період з 12.07.2017 року по 15.09.2017 року у розмірі 1754 грн. 00 коп.; з 16.09.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 2147 грн. 60 коп.; з 01.12.2017 року по 29.12.2017 року у розмірі 2226 грн. 90 коп.
02.01.2018 року ОСОБА_1 подала до УСЗН Селидівської міської ради заяву № 6 про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 17.01.2018 року, УСЗН призначило ОСОБА_1 грошову допомогу на період з 02.01.2018 року по 01.07.2018 року в розмірі 2226 грн. 90 коп.
18.07.2018 року ОСОБА_1 подала до УСЗН Селидівської міської ради заяву № 1015 про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 01.08.2018 року, УСЗН призначило ОСОБА_1 грошову допомогу на період з 18.07.2018 року по 17.01.2019 року в розмірі 2307 грн. 50 коп.
18.01.2019 року ОСОБА_1 подала до УСЗН Селидівської міської ради заяву № 65 про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 04.02.2019 року, УСЗН призначило ОСОБА_1 грошову допомогу на період з 18.01.2019 року по 17.07.2019 року в розмірі 2388 грн. 10 коп.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 175059209 від 25.07.2019 року, у власності ОСОБА_4 перебуває квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_1
Рішенням від 29.07.2019 року, УСЗН Селидівської міської ради припинило виплату ОСОБА_1 допомоги.
Рішенням начальника УСЗН Селидівської міської ради від 30.07.2019 року вирішено утримати з ОСОБА_1 занадто отримані кошти за період з 01.06.2017 року по 17.07.2019 рлку у розмірі 100 %.
08.08.2019 року ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_2 , направлено повідомлення про повернення суми переплати державної допомоги у розмірі 55 463 грн. 65 коп.
Відповідно до довідки УСЗН Селидівської міської ради № б/н від 09.06.2021 року загальна сума отриманої ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.06.2017 року по 17.07.2019 року складає 55 463 грн. 65 коп.
Суд звертає увагу, що механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна виплата відбулась з вини отримувача такої допомоги, тобто внаслідок його зловживань, зокрема, шляхом повідомлення недостовірних відомостей.
Відповідно до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» 01.12.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Розпорядження № 1275-р, (в редакції розпорядження від 23.01.2019 року №28-р) яким було затверджено «Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», згідно із п. 19 ч. 1 якого м.Українськ Донецької області, де розташовано житлове приміщення чоловіка відповідача входить до «Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».
23.04.2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року № 212, якою внесені зміни до абз. 2 п. 6 Порядку, з урахуванням яких було передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Оскільки м. Українськ Донецької області відноситься до «Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», у своїх заявах про призначення щомісячної адресної допомоги, діючі добросовісно, відповідач повідомила правдиві відомості при поданні такої заяви.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до п.6 Порядку № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Між тим, на час звернення ОСОБА_1 до позивача з відповідною заявою 13.11.2015 року, Порядок № 505 діяв в редакції від 09.09.2015 року. Пункт 6 Порядку також діяв в іншій редакції, зокрема: грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно Додатку до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція…», м. Українськ входило до даного переліку населених пунктів на час звернення ОСОБА_1 із заявою до УСЗН Селидівської міської ради.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 січня 2019 р. № 28-р підтверджено, що м. Українськ входило до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Дане розпорядження є чинним на час ухвалення рішення.
Операція Об`єднаних сил (ООС) - це комплекс військових і спеціальних організаційно-правових заходів українських силових структур, спрямований на протидію діяльності незаконних російських та проросійських збройних формувань у війні на сході України. Проведення операції передбачається виконанням Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях». Операція Об`єднаних сил, фактично, є переформатуванням Антитерористичної операції (АТО) з введенням воєнного або надзвичайного стану, початком якої визначено - з 14:00 год. 30 квітня 2018 року.
Тобто, подаючи заяву про призначення допомоги, відповідач вказала правдиві відомості. Факт призначення адресної допомоги підтверджує наявність у ОСОБА_1 права на отримання такої допомоги на час звернення. Звертаючись в подальшому неодноразово з відповідними заявами відповідач жодним чином не змінювала даних, які підлягають зазначенню в заяві, вказуючи про відсутність змін.
Крім того, суд звертає увагу, що позивач у заяві від 25.07.2020 року повідомила, що вона не мешкає з чоловіком, якому належить квартира на праві приватної власності за адресою: АДРЕСА_1 , з 2013 року, оскільки він має іншу сім`ю та мешкає на території Російської Федерації.
Суду не надано належних доказів тому, що відповідач мала можливість користуватися квартирою, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , власником якої є чоловік відповідача, та проживала в ній.
Відповідно до принципу «належного урядування», як зокрема визначено Європейським судом з прав людини в рішенні від 20 жовтня 2011 року в справі «Рисовський проти України» № 29979/04, п.71., відповідно до якого державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (див. зазначене вище рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatismutandis, зазначене вище рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (PincovaandPine v. theCzechRepublic).
Отже, в періоди з 01.06.2017 року по 17.07.2019 року включно, відповідачу обґрунтовано призначено щомісячну адресну допомогу, враховуючи той факт, що квартира, яка належить чоловіку відповідача на праві власності, знаходиться у місті, що відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Аналогічні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 23.10.2019 року у справі 265/3794/17, від 26 червня 2019 року у справі № 265/3454/17, від 08.08.2019 року у справі № 265/3399/17, від 04 вересня 2019 року у справі № 265/2614/17, від 05.09.2019 року у справі № 265/4671/17.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 4, 5, 10, 13, 19, 23, 27, 76, 82, 89, 141, 223, 259, 263, 264, 280-283 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення отриманих коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач - Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради, місцезнаходження: Донецька область, м. Селидове, вул. Пушкіна, буд. № 8, ЄДРПОУ 25953988.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення виготовлено 06 грудня 2021 року.
Суддя Н.О. Хацько