
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
______________
УХВАЛА
03 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3163/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом`якової В.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 , поданої в порядку ст. 383 КАС України, про визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу, в адміністративній справі за позовом за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції, задоволено частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області , зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення, що вказані в довідці Херсонського обласного військового комісаріату від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум пенсії. В решті вимог відмовити. Рішення суду набрало законної сили 13.05.2021.
ОСОБА_1 (надалі - заявник) звернувся до суду із заявою, в якій просить визнати протиправними:
- бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, що полягає у невиконання ним рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 боргу по його пенсії за період з 01.04.2019 по 30.05.2021 включно з урахуванням виплачених сум;
- дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, що скоєні в порушення норм ст. 19 Конституції України та ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну службу" та полягають у маніпулюванні нормами законодавства з метою ухилення від належного виконання судового рішення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області забезпечити поновлення порушених його діями та бездіяльністю захищених рішенням суду прав ОСОБА_1 на виплату йому боргу по його пенсії за період з 01.04.2019 по 30.05.2021 в сумі 80 132,60 грн.;
Просить постановити окрему ухвалу про зобов`язання:
- Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли невиплаті ОСОБА_1 боргу по його пенсії за період з 01.04.2019 по 30.05.2021 включно з урахуванням виплачених сум;
- Пенсійного фонду України розглянути питання щодо притягнення до відповідальності керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ОСОБА_2 та співробітників Управління ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які є виконавцями та підписантами листа від 10.08.21 № 2100-0801-5/37857 з неправдивою інформацією щодо дотичних до виконання судового рішення норм матеріального права;
Ухвалою від 27.08.2021 суд призначив розгляд заяви ОСОБА_1 в порядку письмового провадження, зобов`язано відповідача в строк до 02.09.2021 надати до суду завірені належним чином копії матеріалів, що підтверджують виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20; надати докази проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення, надати письмові пояснення з приводу вимог, викладених у заяві, в порядку ст. 383 КАСУ, довідку про розмір пенсії позивача за 2021 рік.
Від відповідача надійшли пояснення, відповідно до яких відповідач повідомив про проведення перерахунку пенсії позивача з червня 2021 року, розмір пенсії становить 10431 грн. 21 коп. Щодо виплати заборгованості в сумі 80132,60 грн., яка виникла за період із 01.04.2019 по 31.05.2021, то ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило, що виплата пенсій військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України ( ст. 8 Закону України № 2262). Порядок виплати пенсій за рішенням суду встановлено Законом "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 №4901-VI (далі - Закон №4901). Згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №4901 бюджетні асигнування на погашення заборгованості за рішеннями суду визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має. Отже, виходячи з аналізу вищевказаних норм бюджетного законодавства, Пенсійний фонд України є одержувачем бюджетних коштів, а не їх розпорядником.
Оскільки Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра, тож управління Фонду при виконанні рішення суду зобов`язано виконувати Бюджетний Кодекс України та Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Сума заборгованості в розмірі 80132,60 грн за судовим рішенням у справі №540/3163/20 обліковується в органах Пенсійного фонду, відповідний пакет документів надіслано до Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ 14.06.2021 № 2100-0404-5/28295.
На ці пояснення позивач надав заперечення, в яких посилається на постанову Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у справі № 160/8324/19 про те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат у сфері соціального забезпечення , а також на практику Європейського Суду з прав людини. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
В доповненнях до пояснень від 29.10.2021 Головне управління ПФУ в Херсонській області повідомило, що затверджено бюджет Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на 2020 рік на суму 3680100,00 грн, на 2021 рік - 4023400,00 грн. Фактично за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у 2020 році виплачено коштів 246 особам на суму 3680125,85 грн, у 2021 році - 163 особам на суму 4023402,79 грн. Виплата здійснена за рішеннями судів, які набрали законної сили по 11 листопада 2019 року (включно), за пенсійними програмами, фінансування яких передбачено з коштів державного бюджету (пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" тощо). Підтвердженням цього є реєстри судових рішень, по яких виплачені кошти у 2020, 2021 роках. З 01.04.2021 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", якою передбачене централізоване перерахування коштів на фінансування пенсійних виплат. Зокрема, цією постановою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів від 11 травня 2017 р. № 312 "Деякі питання казначейського обслуговування коштів загальнообов`язкового державного пенсійного страхування", а саме п.10 викладений в редакції: "Асигнування з державного бюджету, які виділяються для забезпечення пенсійних виплат, і кошти Пенсійного фонду України, що надходять на видатковий рахунок, Пенсійний фонд України розподіляє та спрямовує на фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а також видатків головним управлінням Пенсійного фонду України згідно з потребою на виплату допомоги на поховання, відрахувань з пенсії, недоотриманої пенсії, перерахування частини пенсії установам (закладам), у яких пенсіонери перебувають на повному державному утриманні, установам за місцем відбування покарання, на оплату послуг, пов`язаних з виплатою та доставкою пенсії уповноваженими організаціями, що здійснюють її виплату і доставку, на оплату послуг АТ "Ощадбанк" (комісійних винагород, витрат, пов`язаних з підкріпленням кас банку для пенсійних виплат і для забезпечення готівкою відокремлених підрозділів (філія, представництво, відділення тощо) уповноваженої організації, яким (якою) надаються послуги із безпосередньої виплати та доставки пенсій, грошової допомоги їх одержувачам за місцем проживання в межах України) та інших витрат".
На ці доводи відповідача позивач надав заперечення, в яких вказує, що відповідач не додав до них жодних документів та доказів на підтвердження вказаних ним розмірів його бюджету на 2020 та 2021 роки та виплачених на виконання судових рішень сум та кількості отримавших ці кошти осіб, не наведено жодних доказів того, що розуміючи недостатність бюджетного фінансування для виконання судових рішень у справах про пенсійні виплати та у справі, що розглядається, зокрема, ним було вжито хоч якихось заходів для подолання ситуації, що склалася.
Суд розглянув заяву позивача про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, що полягає у невиконання ним рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 боргу по його пенсії за період з 01.04.2019 по 30.05.2021 включно , та дійшов наступних висновків.
Підставою звернення позивача із даною заявою є факт не виплати Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області недоплати пенсії, яка виникла після перерахунку її розміру з 01.04.2019, виходячи з грошового забезпечення, яке вказано в довідці Херсонського обласного військового комісаріату від 26.08.2020 № 6/2/341 . Ця сума заборгованості дорівнює 80132 грн. станом на 01.06.2021.
Позивач вимагає виплату всієї суми негайно, в свою чергу відповідач посилається на існування певного порядку виплати вказаної заборгованості.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Більше того, згідно зі статтею 121 Бюджетного Кодексу України передбачено, що посадові особи, з вини яких допущено порушення бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законом. Крім цього, порушення бюджетного законодавства, вчинене розпорядником чи одержувачем бюджетних коштів, може бути підставою для притягнення до відповідальності згідно з законами України його керівника чи інших відповідальних посадових осіб, залежно від характеру вчинених ними діянь.
Статтею 22 Бюджетного кодексу України визначено виключний перелік розпорядників бюджетних коштів за видами бюджетних призначень. У вказаному переліку Пенсійний фонд України, його регіональні та територіальні органи відсутні. Разом з цим, відповідно до ст. 2 Кодексу Пенсійний фонд України є одержувачем бюджетних коштів, тобто суб`єктом, уповноваженим розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.
Отже, виходячи з аналізу вищевказаних норм бюджетного законодавства, Пенсійний фонд України є одержувачем бюджетних коштів, а не їх розпорядником.
Органи Пенсійного фонду при виконанні рішення суду зобов`язані виконувати Бюджетний Кодекс України та Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", в якому зазначено, що бюджетні асигнування на погашення заборгованості за рішеннями суду визначаються Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік.
Виплата пенсій за рішеннями суду проводиться в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету, в порядку загальної черговості надходжень рішень суду , які набрали законної сили.
14.06.2021 комплект документів для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду ОСОБА_1 в сумі 80132грн. скерований до Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ. При цьому суду не повідомлено, яким чином буде в подальшому виконуватись рішення суду, в порядку якої черговості та коли орієнтовно буде виплачена сума 80132 грн. 60 коп. позивачу. Також суд приймає до уваги, що доказів закінчення виконавчого провадження немає, отже, позивач не використав всі передбачені законодавством засоби для отримання вказаної суми боргу по пенсії в примусовому порядку за допомогою державної виконавчої служби. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення державний виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, та попередження про кримінальну відповідальність. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, виконавець має право надіслати органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення.
Пояснення відповідача у справі свідчать, що фактична невиплата позивачу суми заборгованості по пенсії зумовлена відсутністю необхідних бюджетних асигнувань, що може бути поважною причиною не виконання судового рішення у повному обсязі. Разом з тим достатніх доказів неможливості виконання судового рішення через відсутність бюджетних асигнувань відповідачем не надано. Суд не має можливості встановити дійсні причини затримки у виконанні судового рішення, оскільки не надано жодних доказів того, які дії були вчинені органом ПФУ після направлення пакету документів до Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ України, відсутні пояснення, яким чином контролюється виконання судового рішення.
З метою забезпечення виконання судового рішення ст.382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, згідно з положеннями ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст. 382 КАС України).
Правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.
Звіт про виконання судового рішення – це окремий процесуальний документ, який, на думку суду, має містити пояснення відповідача щодо виконання судового рішення та докази, які підтверджують виконання судового рішення. Разом з тим, пояснення, які надавались відповідачем, подано не у формі звіту, крім того, відповідачем не додано достатньо доказів виконання рішення суду.
Таким чином, суд дійшов до висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №540/3163/20.
Щодо винесення окремих ухвал по відношенню до Головного управління ПФУ в Херсонській області та ПФУ, суд зазначає наступне.
Статті 382 і 383 Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі. Для направлення окремої ухвали на адресу пенсійного органу суд повинен встановити причини невиконання рішення суду. Якщо під час судового розгляду цього питання буде встановлено, що посадова особа або орган, відповідальні за виконання рішення, діяли добросовісно, то саме лише невиконання судового рішення не містить ознак протиправної бездіяльності, як обов`язкову умову для прийняття окремої ухвали. З огляду на викладене наразі відсутні підстави для винесення окремих ухвал. Твердження позивача про викладення в листі від 10.08.2021 за підписом керівника ГУ Лазаєвої Зінаїди неправдивої інформації судом не приймається, оскільки суд не встановив факту неправдивості. Тому до питання щодо винесення окремих ухвал суд повернеться після розгляду звіту відповідача про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України.
Керуючись ст. ст. 256, 294, 382, 383 КАС України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Херсонській області задовольнити частково.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області 60-ти денний строк для подання звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 в частині виплати ОСОБА_1 80132 грн. 60 коп. перерахованої пенсії .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області разом із звітом про виконання судового рішення подати докази на підтвердження виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20.
Ухвалу надіслати сторонам.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Суддя В.В. Хом`якова