
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2021 р. № 520/19006/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/19006/21 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТБУД-2019" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради про визнання протиправними та скасування припису та постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТБУД-2019" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати припис № 132-Пр-У про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 08.09.2021;
- визнати незаконною та скасувати постанову № 25/1029/0/250-21-П, видану Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради від 15.09.2021.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані припис та постанова є протиправними, а тому, підлягають скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2021 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
09.11.2021 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки при проведенні перевірки товариства інспекція діяла з дотриманням норм чинного законодавства України, а тому, підстави для скасування припису та постанови відсутні.
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Головними спеціалістами відділу інспекційної роботи архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради на підставі наказу № 102 від 16.08.2021, направлення для проведення планового (позапланового) заходу № 132-Н від 16.08.2021 проведена перевірка на об`єкті "Нове будівництво гуртожитку по вул. Коломенській, 4 у м. Харкові".
За результатами проведеної перевірки посадовими особами відповідача складено акт № 132-А від 08.09.2021 про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об`єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та припис № 132-Пр-У про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 08.09.2021 з вимогою "У термін до 22.09.2021 допустити на об`єкт будівництва посадових осіб Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради". Також, перевіряючими складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 08.09.2021, яким призначено розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності 15.09.2021.
15.09.2021 начальник Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради, розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, постановив визнати ТОВ "ІНВЕСТБУД-2019" винним у вчинені правопорушення передбаченого п.2 ч. 6 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накласти штраф у сумі 71370,00 грн, про що винесено постанову № 25/1029/0/250-21-П про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.09.2021.
Не погоджуючись з приписом № 132-Пр-У від 08.09.2021 та постановою № 25/1029/0/250-21-П від 15.09.2021, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.
Закон України "Про основи містобудування" визначає містобудування (містобудівну діяльність) як цілеспрямовану діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об`єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об`єктів містобудування, спорудження інших об`єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об`єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" суб`єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Згідно з ч.1 ст. 41 Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 (далі - Порядок).
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом; у присутності суб`єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об`єкт будівництва (пункти 5, 9 Порядку).
Пунктом 12 Порядку передбачено, що у разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки, відмови суб`єкта містобудування в наданні документів, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, відсутності суб`єкта містобудування, якому у визначений цим Порядком строк було надіслано повідомлення про проведення перевірки, або його уповноваженої особи (за довіреністю) на об`єкті під час перевірки складається відповідний акт.
Згідно з пунктом 17 Порядку у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
Припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб`єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль (пункт 19 цього Порядку).
Суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль зобов`язаний, зокрема виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (пункт 14 Порядку).
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб`єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Отже, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється щодо суб`єктів містобудування, якими, зокрема є замовники. Після проведення перевірки контролюючий орган, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки складає протокол разом з приписом. Один примірник припису надає суб`єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Виконання цього припису покладається на суб`єкта містобудування.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначив, що станом на час проведення перевірки, в реєстрі була наявна інформація щодо об`єкта будівництва "Нове будівництво гуртожитку по вул. Коломенській, 4 у м. Харкові" повідомлення про початок підготовчих робіт № ХК 010201500947 від 29.05.2020, замовник - ТОВ "ІНФЕСТБУД-2019", код ЄДРПОУ 43017913. Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно земельна ділянка з кадастровим №6310136300:07:006:0143, площею 0,0794 га по вул. Коломенській, 4 у м. Харкові належить ТОВ "ІНВЕСТБУД-2019".
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому, судовим розглядом встановлено, що позивач є власником вказаної земельної ділянки.
Проте, представником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради не надано до суду жодних доказів, які б підтверджували факт того, що ТОВ "ІНФЕСТБУД-2019" є замовником об`єкта будівництва "Нове будівництво гуртожитку по вул. Коломенській, 4 у м. Харкові".
Крім того, суд звертає увагу на те, що ухвалою суду від 12.11.2021 витребувано від Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради докази на підтвердження того, що товариство з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТБУД-2019" є замовником будівництва "Нове будівництво гуртожитку по вул. Коломенській, 4 в м. Харкові".
Однак, станом на 06.12.2021 витребувані докази до суду не надійшли.
Враховуючи те, що в матеріалах справи відсутні докази щодо того, ТОВ "ІНФЕСТБУД-2019" є замовником об`єкта будівництва "Нове будівництво гуртожитку по вул. Коломенській, 4 у м. Харкові", суд приходить до висновку про те, що припис № 132-Пр-У про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 08.09.2021 та постанова № 25/1029/0/250-21-П від 15.09.2021 є незаконними та підлягають скасуванню.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТБУД-2019" підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТБУД-2019" (місцезнаходження: вул. Коломенська, буд. 4,м. Харків,61166, ідентифікаційний код - 43017913) до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради (місцезнаходження: пров. Соборний, буд. 1, м. Харків, 61003, ідентифікаційний код - 44151454) про визнання протиправними та скасування припису та постанови - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради № 132-Пр-У про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 08.09.2021.
Визнати незаконною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради № 25/1029/0/250-21-П від 15.09.2021 про накладення штрафу на товариство з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТБУД-2019" в розмірі 71370 (сімдесят одна тисячі триста сімдесят) грн 00 коп.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТБУД-2019" (ідентифікаційний код - 43017913) за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради (ідентифікаційний код - 44151454) судовий збір у розмірі 4540 (чотири тисячі п`ятсот сорок) грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Мороко