Рішення № 101647256, 30.11.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
500/5095/21
Номер документу
101647256
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5095/21

30 листопада 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мандзія О.П. за участю:

секретаря судового засідання Порплиці Т.В.

представника позивача Хоменко І.М.

представника відповідача Чайківська М.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Сток" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерджі Сток" (далі - позивач, ТОВ "Енерджі Сток") звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПC у Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить: визнати протиправним та скасувати податкові-повідомлення рішення від 22.07.2021 №00036690704 та №00036700704.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами фактичної перевірки ТОВ "Енерджі Сток" щодо дотримання суб`єктами господарювання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, викладеними в актах перевірки від 07.07.2021 №3085/19/00/0704/43949412 та №3084/19/00/0704/43949412, Головним управлінням ДПC у Тернопільській області помилково зроблено висновок про використання на акцизних складах додаткових необладнаних резервуарів рівнемірами-лічильниками рівня пального, чим порушено вимоги пп.230.1.2. п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України (далі - ПК України). Контролюючим органом при здійсненні фактичних перевірок автозаправних станціях (далі - АЗС) № 32 та №24 не встановлено фактів неповного відображення господарських операцій з реалізації пального через реєстратори розрахункових операцій, що використовуються у господарській діяльності підприємства, не було проведено жодних вимірювань, обрахунків фактичних залишків нафтопродуктів на вказаних АЗС та не виявлено будь-якого додаткового незареєстрованого резервуара. Твердження про використання позивачем на акцизних складах додаткового незареєстрованого резервуара, який необладнаний рівнеміром-лічильником рівня пального, не відповідає дійсності, адже з врахуванням території та місця розташування наявних резервуарів на АЗС №32 та №24 (підземний резервуар), встановлення додаткового необладнаного резервуару на цих АЗС є фізично неможливим процесом.

За таких обставин, позивач вважає спірні податкові-повідомлення рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, що і зумовило звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 14.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.

На виконання вимог вказаної ухвали, Головним управлінням ДПС у Тернопільській області 06.09.2021 подано до суду відзив на позов. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що в ході проведення перевірки виявлені порушення, оформлені в акті від 07.07.2021 №3084/19/00/0704/43949412 та №3085/19/00/0704/43949412, зокрема пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, а саме: відсутність реєстрації суб`єктом господарювання витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу. Контролюючим органом встановлено різницю між залишками пального згідно бухгалтерського обліку та фактичними залишками. Таким чином, оскаржуваним податковими повідомленнями-рішеннями підставно застосовано до позивача штраф у розмірі 20000,00 грн. за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У відповіді на відзив позивач відзначив, що згідно актів перевірки, інспекторами було зафіксовано припущення наявності додатково необладнаного резервуару рівнеміром-лічильником рівня пального. Однак при проведенні перевірки інспекторами не було виявлено додаткового резервуару. Натомість відповідачем достеменно встановлено, що ТОВ "Енерджі Сток", як розпорядник акцизного складу №1016328, відповідно до вимог ПК України, обладнав його витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєстрував їх 27.03.2021 та акцизного складу №1016328 - 31.03.2021 в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, повірку провів 11.05.2021. Тобто, ТОВ "Енерджі Сток" облік товарних запасів веде у встановленому податковим законодавством порядку.

Відповідно до поданих Головним управління ДПС у Тернопільській області додаткових пояснень, контролюючим органом проведено аналіз інформації, що міститься в ІТС "Податковий блок", Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, довідках про розпорядника акцизною складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (форма І/Р0210301), довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (код форми звітності ТР0210401) та виявлено факти наявності залишків пального на кінець зміни на акцизних складах суб`єктів господарювання в кількості, що перевищує максимально можливий об`єм зберігання, з урахуванням максимально допустимої похибки вимірювання. Вищевказані факти свідчать про використання додаткового не обладнаного резервуару рівнеміром-лічильником рівня пального.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів, викладених у позові та відповіді на відзив, просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав наведених у відзиві та додаткових поясненнях, просив відмовити у їх задоволенні, посилаючись на безпідставність таких

Допитаний в ході судового розгляду свідок ОСОБА_1 , головний державний ревізор-інспектор, який безпосередньо здійснював перевірку ТОВ "Енерджі Сток" повідомив, що згідно поданих щоденних електронних документів даних про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пальною у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, з урахуванням максимально допустимої похибки вимірювання, встановлено перевищення скраплення газу над максимальним об`ємом можливого зберігання. Вказане слугувало підставою для висновку про використання ТОВ "Енерджі Сток" додаткового не обладнаного резервуару рівнеміром-лічильником рівня пального на АЗС №32 та №24. При проведенні перевірки додаткового резервуару виявлено не було. Також не було проведено жодних вимірювань, обрахунків фактичних залишків нафтопродуктів на вказаних АЗС, однак це не є суттєвим, оскільки позивач сам задокументував наявність пального більше ніж об`єм наявного резервуару.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, покази свідка, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийнятті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено, що позивач ТОВ "Енерджі Сток" 06.02.2021 зареєстроване як суб`єкт господарювання в Єдиному державному юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з основним видом економічної діяльності - роздрібна торгівля пальним (а.с.6-8).

Головним управлінням ДПС у Тернопільській області видано наказ про проведення з 01.07.2021 фактичної перевірки ТОВ "Енерджі Сток" щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), за період з 25.03.2021 по 10.07.2021, тривалістю 10 діб, №917-п від 25.06.2021 за адресою провадження діяльності: вул.Дубенська, 37, м.Кременець (а.с.54) та №935-п від 29.06.2021 за адресою провадження діяльності: АДРЕСА_1 (а.с.59).

Головним управлінням ДГІС у Тернопільській області проведено фактичні перевірки позивача, АЗС №24, за адресою: вул. Дубенська, 37, м. Кременець та АЗС №32, за адресою: вул.Вишнівецька, 2, с.Бонівка, Кременецький район, за результатами яких складено акти перевірок 07.07.2021 №3084/19/00/0704/43949412 (а.с.14-17) та №3085/19/00/0704/43949412 (а.с.18-24). Вищевказані фактичні перевірки проведено у відповідності до листа ДПС України №12379/7/99-00-07-05-03-07 від 31.05.2021 (а.с.104-108).

Під час проведення фактичної перевірки АЗС №24 за адресою: вул. Дубенська, 37, м. Кременець, встановлено, що на вказаній АЗС здійснюється реалізація п`яти видів пального, а саме: газ скраплений, який зберігається в ємкості об`ємом 10 м.куб., дизельне пальне, що зберігається в ємкості 25 м.куб., дизельне пальне, що зберігається в ємкості 25 м.куб., бензин марки А-95 Е, що зберігається в ємкості 25 м.куб., бензин марки А-95, що зберігається в ємкості 25 м.куб., бензин марки А-92 Е, що зберігається в ємкості 25 м.куб., обладнаних рівнемірами-лічильниками рівня пального у резервуарах. Відпуск палива здійснюється через чотири паливно-роздавальні колонки, що виконують функцію витратомірів-лічильників. Проте, згідно поданих щоденних електронних документів даних про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах (а.с.109-120), 11.04.2021 залишок скрапленого газу на акцизному складі №1016268 на кінець зміни складав 11275,54 л. З врахуванням похибки вимірювання, перевищення кількості пального на кінець звітної дати над максимальним об`ємом можливого зберігання становило 1162,78 л; 13.04.2021 перевищення становило 1100,01 л, що свідчить про використання додаткового не обладнаного резервуару рівнеміром-лічильником ріння пального.

Під час проведення фактичної перевірки АЗС №32, за адресою: вул.Вишнівецька, 2, с.Бонівка, Кременецький район, встановлено, що на вказаній АЗС здійснюється реалізація п`яти видів пального, а саме: газ скраплений, який зберігається в ємкості об`ємом 10 м.куб., дизельне пальне, що зберігається в ємкості 25 м.куб., дизельне пальне, що зберігається в ємкості 25 м.куб., бензин марки А-95 Е, що зберігається в ємкості 25 м.куб., бензин марки А-95, що зберігається в ємкості 25 м.куб., бензин марки А-92 Е, що зберігається в ємкості 25 м.куб., обладнаних рівнемірами-лічильниками рівня пального у резервуарах. Відпуск палива здійснюється через чотири паливно-роздавальні колонки, що виконують функцію витратомірів-лічильників. Проте, згідно поданих щоденних електронних документів даних про фактичні залишки щільного на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого пі реалізованого щільною у розрізі колін товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах (а.с.121-165), 04.04.2021 залишок скрапленого газу на акцизному складі па кінець зміни становив 11444,79 л. З врахуванням похибки вимірювання, перевищення кількості пального на кінець звітної дати над максимальним об`ємом можливого зберігання складав 1330,34 л; 09.04.2021 перевищення становило 2739,08 л; 11.04.2021 перевищення становило 3876,77 л; 12.04.2021 перевищення становило 1128,94 л; 13.04.2021 перевищення становило 3613,07 л; 14.04.2021 перевищення становило 939,17 л; 15.04.2021 перевищення становило 2463,36 л; 19.04.2021 перевищення становило 2086,83 л; 20.04.2021 перевищення становило 2503,77 л; 22.04.2021 перевищення становило 1346,81 л, що свідчить про використання додаткового не обладнаного резервуару рівнеміром-лічильником ріння пального.

За висновками перевірок, позивачем порушено вимоги пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, а саме: відсутність реєстрації суб`єктом господарювання -витратомірів-рівнемірів пального витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників у розрізі акцизних складів в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

На підставі актів перевірки, 22.07.2021 Головним управлінням ДПС України у Тернопільській області прийнято податкові повідомлення-рішення №00036690704 та №00036700704, якими за порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України застосовано до позивача фінансові санкції на підставі п.128-1.1 ст.128 ПК України у вигляді штрафу в розмірі 20000,00 грн. кожним (а.с.10-13).

Не погодившись із податковими повідомленнями-рішеннями контролюючого органу, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача, викладених в актах перевірки, і винесених на підставі них спірних рішень на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює ПК України.

Контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення (пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України).

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (п.75.1 ст.75 ПК України).

У пп.75.1.3 п.75.1 ст.75 ПК України визначено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно з п.80.1 ст.80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

У відповідності до пп.80.2.2, 80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:

у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;

у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка (п.86.1 ст.86 ПК України).

Згідно з п.86.8 ст.86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Надаючи оцінку наслідкам проведених контролюючим органом перевірок у вигляді податкових повідомлень-рішень від 22.07.2021 №00036690704 та №00036700704, якими за порушення п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України застосовано до позивача фінансові санкції на підставі п.128-1.1 ст.128-1 ПК України в розмірі 20000,00 грн. кожним, по суті виявлених порушень, суд виходить з наступного.

Як передбачено пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Отже, для вказаних акцизних складів установлений обов`язок щодо обладнання витратомірами або рівнемірами. Водночас для скрапленого газу допускається додатково мати пристрої для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі.

За змістом п.12 підрозділу 5 розділу XX ПК України, норми п.230.1 ст.230 цього Кодексу щодо обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками застосовуються з 1 січня 2017 року.

Відповідно до вимог ст. 230 ПК України, постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку (далі - Порядок №891).

Резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці (пп.3 п.2 Порядку №829).

Відповідно до пп.4 п.2 Порядку №829 обіг пального - будь-які операції, що передбачають: фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції); фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).

Пунктом п.5 Порядку №829 електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять:

1) інформацію про розпорядника акцизного складу (найменування, реєстраційні дані, реквізити документів, на підставі яких здійснюється експлуатація акцизного складу);

2) інформацію про всі наявні у розпорядника акцизного складу акцизні склади (адреса, правовстановлюючі документи на споруди та приміщення акцизного складу) з уніфікованим номером кожного акцизного складу, який автоматично присвоєно в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, з уніфікованою нумерацією кожного акцизного складу та всі резервуари (їх кількість, тип, ємність) з уніфікованою нумерацією кожного резервуара, розташовані на акцизних складах;

3) інформацію про акцизний склад з уніфікованим номером в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, розташовані на такому акцизному складі резервуари з уніфікованою нумерацією, про назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу, та назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери рівнемірів, установлених на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на такому акцизному складі;

4) дату встановлення, заміни, опломбування, технічного обслуговування, ремонту, повірки, калібрування витратоміра, рівнеміра, резервуара, відомості щодо організацій та осіб, які проводили такі роботи;

5) зведені за добу підсумкові облікові дані щодо:

обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту;

добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C, - для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне);

6) інформацію про осіб (прізвище, ім`я, по батькові, посада), які формують та надсилають електроні документи для наповнення Реєстру;

7) інформацію про коригування даних, зазначених у підпунктах 1 - 5 цього пункту, в електронних документах для наповнення Реєстру, надісланих до Реєстру (коригуючі електронні документи для наповнення Реєстру);

8) інформацію про такі ознаки акцизного складу:

акцизний склад, на якому провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне), обладнаний лише витратомірами в кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) шляхом наливу з такого акцизного складу;

акцизний склад, на якому здійснюється виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у тарі виробника без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнаний витратомірами та рівнемірами;

9) інформацію про обсяги залишків пального, що розташовані на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці;

10) інформацію про дні, в які акцизний склад не працює.

Враховуючи норми п.12 та п.22 5 "Особливості справляння акцизного податку та екологічного податку" розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:

1) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яка перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;

2) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;

3) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1січня 2020 року.

Відповідно до п.128-1.1 ст.128-1 ПК України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

З матеріалів справи видно і це не оспорюється відповідачем, що ТОВ "Енерджі Сток", як розпорядником акцизного складу №1016328, обладнано його витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками, які 27.03.2021 зареєстровано в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, та акцизного складу №1016328 - 31.03.2021, повірку проведено 11.05.2021 (а.с.22-42, 78-85).

Натомість контролюючим органом в ході фактичних перевірок проведено аналіз інформації, що міститься в ІТС "Податковий блок", Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, довідках про розпорядника акцизною складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального та виявлено факти наявності залишків пального на кінець зміни на акцизних складах суб`єктів господарювання в кількості, що перевищує максимально можливий об`єм зберігання, з урахуванням максимально допустимої похибки вимірювання.

Вищевказане, на думку відповідача, свідчить про використання позивачем додаткового не обладнаного резервуару скрапленого газу рівнеміром-лічильником рівня пального.

Однак, надані контролюючим органом документи, підтверджуючі залишки пального на кінець зміни на акцизних складах ТОВ "Енерджі Сток" в кількості, що перевищує максимально можливий об`єм зберігання, не є беззаперечним доказом зберігання скрапленого газу на акцизному складі не обладнаного рівнеміром-лічильником рівня пального у резервуарі.

Не відображає обставин використання та зберігання позивачем встановленого перевищення скрапленого газу і зміст актів перевірки, а лише данні про залишки пального згідно поданих щоденних електронних документів даних про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пальною у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах.

Натомість допитаний в ході судового розгляду свідок, який безпосередньо здійснював перевірку ТОВ "Енерджі Сток" на АЗС №24, за адресою: вул. Дубенська, 37, м. Кременець, та АЗС №32, за адресою: вул.Вишнівецька, 2, с.Бонівка, Кременецький район, повідомив, що додаткового не обладнаного резервуару рівнеміром-лічильником рівня пального на АЗС №32 та №24 виявлено не було. Також не було проведено жодних вимірювань, обрахунків фактичних залишків нафтопродуктів на вказаних АЗС.

В той же час, відповідачем не було надано жодних доказів, які б свідчили про використання позивачем додаткового резервуару, за визначенням наведеним у пп.3 п.2 Порядку №829, законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці.

Та обставина, що відповідно до інформації про обсяги залишків пального їх кількість перевищує максимально можливий об`єм зберігання протилежного не доводить.

Суд вважає, що документування працівниками позивача фактів наявності залишків пального на кінець зміни АЗС не завжди свідчить про реальний фізичний відпуск (відвантаження) такого пального.

У свою чергу податковий орган встановлюючи порушення за наслідками фактичної перевірки взяв до уваги лише подані документи ТОВ "Енерджі Сток" без дослідження фактичного руху товару.

Позивачем ж заперечується існування технічної можливості встановлення додаткового резервуару та, відповідно, відсутність реєстрації витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Відтак, враховуючи, що під час проведення перевірки Головним управлінням ДПС у Тернопільській області не встановлено факт наявності у позивача " в перевіряємий період не обладнаного резервуару рівнеміром-лічильником рівня пального на АЗС №32 та №24, а лише констатовано, що кількість скрапленого газу перевищує максимально можливий об`єм зберігання, на підставі інформації про обсяги залишків пального, суд вважає, що висновок відповідача про порушення позивачем п.230.1.2 ст.230 ПК України ґрунтуються виключно на припущеннях.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що відповідач при прийняті податкових повідомлень-рішень від 22.07.2021 №00036690704 та №00036700704 діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) та, як наслідок, невідповідність таких критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, в контексті ч.2 ст.2 КАС України, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" суд визначив, що "... адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі і поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних рішень.

Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1 ст.139 КАС України).

Отже, відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в загальному розмірі 2270,00 грн. відповідно до платіжного доручення №1038 від 11.08.2021 року на суму 4758,00 грн. (а.с.5) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Тернопільській області.

При цьому, суд роз`яснює, що надміру сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, згідно п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області №00036690704 від 22.07.2021р. , №00036700704 від 22.07.2021р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області сплачений позивачем судовий збір в сумі 2270 грн. згідно платіжного доручення від 11.08.2021 року № 1038.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 06 грудня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерджі Сток" (місцезнаходження/місце проживання: пр. Ст. Бандери, 3,м. Тернопіль,46002 код ЄДРПОУ/РНОКПП 43949412);

відповідач:

- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003 код ЄДРПОУ/РНОКПП 44143637);

Головуючий суддя Мандзій О.П.