Рішення № 101647017, 06.12.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2021
Номер справи
460/1937/21
Номер документу
101647017
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

06 грудня 2021 року м. Рівне №460/1937/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просив:

- визнати протиправною відмову відповідача у призначенні, нарахуванні та виплаті пенсії за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов`язати відповідача здійснити призначення, нарахування та виплату пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 27.08.2020.

Мотивуючи вимоги позову зазначав, що є учасником бойових дій, має 47 років страхового стажу, з яких більше 14 років спеціального. Повідомив, що 27.07.2020 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проте 30.11.2020 отримав відмову щодо призначення такої пенсії. Позивач вважав таку відмову протиправною та просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 22.03.2021 відкрито письмове провадження у справі.

Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена ним у відзиві на позов від 14.04.2021, відповідно до змісту якого він заперечував проти їхнього задоволення. Зазначав на обґрунтування такої позиції про те, що для призначення пенсії за вислугу років позивачу до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не надходив необхідний пакет документів з Рівненського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, тож у відділу пенсійного забезпечення військовослужбовців Головного управління не було підстав для призначення пенсії за нормами ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також наголошував на пропуску строку звернення до суду із відповідним позовом. Просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.23-26).

У зв`язку з перебуванням головуючої судді у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, справу передано для розподілу до автоматизованої системи документообігу суду.

Відповідно до проведеного повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану адміністративну справу 31.05.2021 передано в провадження судді Борискіна С.А.

Ухвалою суду від 03.06.2021 справу прийнято до розгляду судді Борискіна С.А.

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, то у відповідності до вимог ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1 від 30.04.2015 (а.с.7), а також потерпілим від Чорнобильської катастрофи (3 категорія), що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_2 (а.с.37).

Згідно з довідкою Варашського міського військового комісаріату від 29.06.2017 №82 позивач проходив військову службу по частковій мобілізації з 22.08.2014 по 18.08.2016 (а.с.6).

14.09.2017 Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області видало ОСОБА_1 довідку про те, що він зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків як учасник бойових дій з 01.07.2015 по даний час та маєправо на пільги передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (а.с.8).

Також в матеріалах справи наявна копія трудової книжки позивача № НОМЕР_3 від 20.10.1993, що містить записи про роботу ОСОБА_1 , зокрема, в органах внутрішніх справ, органах виконання покарань та поліції (а.с.9-11).

27.07.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив призначити йому пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Додатками до поданої заяви позивач зазначив: копії паспорта, ідентифікаційного коду, чорнобильського посвідчення, трудової книжки, довідки, посвідчення бойових дій (а.с.13, 32).

26.08.2020 Головне управління Пенсійного фонду в Рівненській області надіслало ОСОБА_1 лист №7316-7037/М-03/8-1700/20, в якому повідомило, що пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб проводиться на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також повідомив порядок подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до цього закону. Зокрема, зауважив, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях через уповноважені структурні підрозділи силових Міністерств та відомств. Для остаточного з`ясування можливості призначення пенсії за вислугу років, з врахуванням норм Закону України "Про пенсійне забезпеченняосіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідач радив позивачу звернутися до кадрової структури силового відомства, в якому він проходив службу (а.с.30-31).

30.10.2020 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про надання роз`яснення щодо права на дострокову пенсію, оскільки є учасником бойових дій, має загальний трудовий стаж 26 років, з яких 16 років військового стажу (а.с.27).

Листом від 26.11.2020 за №9104-8920/М-03/8-1700/20 відповідач повторно роз`яснив порядок призначення пенсії за вислугу років. Наголосив, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях через уповноважені структурні підрозділи силових Міністерств та відомств. Тому, радив позивачеві для остаточного з`ясування можливості призначення пенсії за вислугу років, з врахуванням норм Закону України "Про пенсійне забезпеченняосіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" звернутися до кадрової структури силового відомства, в якому він проходив службу (а.с.28-29).

Не погоджуючись із діями пенсійного органу та вважаючи підтвердженим своє право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог п."б" ч.1 ст.12 ЗаконуУкраїни "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до преамбули Закону№2262-ХІІ цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Положеннями п."б" ч.1 ст.12 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Згідно із пунктом 1 Порядку, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Порядок), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Пунктом 7 Порядку визначено документи, необхідні для призначення пенсії за вислугу років:

- заява про призначення пенсії;

- грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

- військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);

- документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону);

- довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;

- копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

- довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк";

- копія паспорта.

Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.

У відповідності до вимог п.17 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Тобто, виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону №2262-ХІІ.

При цьому, для вирішення питання щодо призначення чи відмови у призначенні пенсії до головного управління повинні надійти відповідні документи від уповноваженого органу.

Уповноважений орган, який оформляє всі необхідні документи для призначення пенсії і своє подання про призначення пенсії, відповідальний за достовірність документів, відповідальний за правильність їх формування. Уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення.

Доказів звернення ОСОБА_1 до уповноваженого структурного підрозділу проходження ним служби із заявою про підготовку та направлення документів, необхідних для призначення йому пенсії за вислугу років Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, а також доказів отримання пенсійним органом таких документів матеріали справи не містять.

За наведеного суд дійшов висновку, що оскільки станом на час розгляду заяви позивача про призначення йому пенсії за вислугу років у відповідача були відсутні документи, визначені пунктом 7 Порядку, то в діях Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні порушення прав позивача.

Поряд з цим суд зауважує про безпідставність тверджень сторони відповідача про пропуск строку звернення до суду з відповідним позовом, з огляду на те, що лист пенсійного органу, з яким позивач пов`язує порушення його прав датований 26.11.2020, а з даним адміністративним позовом ОСОБА_1 звернувся 16.03.2021, тобто в межах шестимісячного строку звернення до суду.

Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході розгляду справи довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах. Натомість, доводи та аргументи позивача, якими останній обґрунтовував позовні вимоги, не знайшли свого підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинення певних дій - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Повний текст рішення складений 06 грудня 2021 року

Суддя С.А. Борискін