
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
22 листопада 2021 року м. Рівне №460/9514/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Плеяда Транс-Сервіс" доПоліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Плеяда Транс-Сервіс" звернулося до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №180775 від 03.03.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач повідомив, що за наслідками габаритно-вагового контролю транспортного засобу, що належить йому на праві власності, посадовими особами Укртрансбезпеки складено акт, у якому зафіксовано порушення, а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», у зв`язку з чим застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 17000 грн. Зазначив, що висновок про перевищення вагових параметрів зроблений відповідачем за результатами проведення габаритно-вагового контролю належного позивачу транспортного засобу безпідставно. Наголошує, що уся відповідальність за дотримання законодавства у сфері безпеки руху, заходів збереження автомобільних доріг загального користування покладено на перевізника, який здійснює перевезення вантажів, а не на власника транспортного засобу. Стверджує, що не є автомобільним перевізником в розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт", оскільки транспортний засіб, щодо якого здійснювалася перевірка, на час перевезення вантажу знаходився у користуванні ТОВ "Тартакс" . За таких обставин, вважає, що відповідач, приймаючи оскаржувану постанову діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначені чинним законодавством, а тому просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 28.12.2020 позовна заява залишалася без руху.
Ухвалою суду від 21.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 18.02.2021 (а.с.21-23).
17.02.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав (а.с.35-42). На обґрунтування заперечень зазначив, що за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_1 , здійсненого під час рейдової перевірки встановлено, що навантаження на строєну вісь з одиночними шинами складає 24,9 т при нормативно допустимому - 22 т. Водієм вказаного транспортного засобу не надано дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами загального користування з перевищенням вагових обмежень. Водночас із наданих водієм вказаного транспортного засобу документів встановлено, що власником транспортного засобу є ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс". Вважає, що оскаржувана постанова відповідає вимогам законодавства, оскільки прийнята на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України.
Ухвалою суду від 18.02.2021 задоволено клопотання відповідача та продовжено строк для подання відзиву на позов до 17.02.2021 включно. Цією ж ухвалою замінено відповідача у справі його правонаступником - Поліським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки. У зв`язку з цим відкладено розгляд справи до 18.03.2021 (а.с.87-89).
18.03.2021 ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження у справі та витребувано у Приватного підприємства фірми "Віра-Єврозатишок" додаткові докази по справі, у зв`язку з чим оголошено перерву в підготовчому засіданні до 13.04.2021 (а.с.104-106)
Ухвалою суду від 13.04.2021 у Страхової компанії "Княжа Вієнна Іншуранс Груп" витребувано та зобов`язано надати суду додаткові докази по справі та оголошено перерву в підготовчому засіданні до 20.04.2021.
Ухвалою суду від 20.04.2021 продовжено строк для виконання ухвали про витребування доказів від 13.04.2021 (а.с.131-132). В підготовчому засіданні 20.04.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 27.05.2021.
Ухвалою суду від 27.05.2021 розгляд справи відкладено до 29.06.2021.
В судовому засіданні 29.06.2021 протокольною ухвалою судом оголошено перерву до 29.07.2021.
Судове засідання, призначене на 29.07.2021, не відбулося у зв`язку з перебуванням головуючого судді у щорічній відпустці. Ухвалою суду від 13.09.2021 призначено наступне судове засідання у справі на 29.09.2021.
В судове засідання 29.09.2021 представники сторін не прибули, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином. Ухвалою від 29.09.2021 суд здійснив перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши заяви по суті, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив таке.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 10.05.2018 ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс" зареєстроване як юридична особа. Видами діяльності товариства за КВЕД є 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів (основний); 02.40 Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві; 16.21 Виробництво фанери, дерев`яних плит і панелей, шпону; 16.22 Виробництво щитового паркету; 16.23 Виробництво інших дерев`яних будівельних конструкцій і столярних виробів; 16.24 Виробництво дерев`яної тари; 16.29 Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння; 81.10 Комплексне обслуговування об`єктів; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 69.10 Діяльність у сфері права.
23.01.2020 посадовими особами Укртрансбезпеки відповідно до направлення на перевірку №009441 від 23.01.2020 та щотижневого графіка проведення рейдових перевірок на а/д М-12 км 191-100 м проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення (а.с.55-56).
Під час такої перевірки був зупинений транспортний засіб марки RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 , серія та номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , що належать на праві власності ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс", водій ОСОБА_1 .
Водій вказаного транспортного засобу надав для перевірки посадовим особам управління наступні документи: посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_3 ; свідоцтво про реєстрацію ТЗ марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_1 , серія та номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію ТЗ напівпричепу серії НОМЕР_4 , товарно-транспортну накладну.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу відповідачем встановлено, що навантаження на строєну вісь з одиночними шинами становить 24,9 т, при допустимих 22 т.
Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон про зважування від 23.01.2020, час зважування 13:32 год (а.с.48).
На підставі талону про зважування від 23.01.2020, контролюючими особами управління Укртрансбезпеки складено довідку про результати габаритно-вагового контролю №0018900, якою зафіксовано навантаження на осі, тон: 1) 6,1; 2) 6,75; 3) 8,15; 4) 8,4; 5) 8,35, повна маса транспортного засобу 37,75 т (а.с.51).
У зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідностями фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0248195 від 23.01.2020 (а.с.50).
23.01.2020 посадовими особами Укртрансбезпеки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №211186, згідно з яким під час перевірки виявлено порушення: перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень на строєну вісь - 24,9 т, при допустимих 22 т, що перевищує норму на 13,18%, відповідальність за що передбачена абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт": перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу" (а.с.49).
21.02.2020 начальником Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області на адресу позивача рекомендованим листом надіслано письмове повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 03.03.2020 о 10:00 год (а.с.46,47).
03.03.2020 начальником Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, складено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу №180775, якою до ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс" за порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" на підставі абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", у зв`язку із перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, застосовано штраф у сумі 17000 грн. (а.с.44).
Не погодившись із постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-ІІІ від 05.04.2001 (далі - Закон №2344-ІІІ) державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до ст.34 Закону №2344-ІІІ автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров`я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Статтею 48 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Статтею 60 Закону №2344-ІІІ встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що суб`єктом відповідальності за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм є саме автомобільний перевізник (або власник транспортного засобу при здійсненні ним перевезення вантажу).
Натомість позивач у позовній заяві наголошує, що не є автомобільним перевізником в розумінні положень Закону №2344-ІІІ, а тому застосування до нього адміністративно-господарського штрафу згідно з постановою №180775 від 03.03.2020 є протиправним та безпідставним.
Таким чином, спірним питанням в межах розгляду даної справи є встановлення факту наявності у ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс" статусу автомобільного перевізника в розумінні Закону №2344-ІІІ на час проведення 23.01.2020 рейдової перевірки транспортного засобу марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_1 , серія та номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , з причепом (напівпричепом) Wielton, реєстраційний номер НОМЕР_4 , на а/д М-12 км 191+100.
Так, за визначеннями, наведеними у ст.1 Закону №2344-ІІІ автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах (стаття 33 Закону України «Про автомобільний транспорт»).
Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 затверджено Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі - Правила №363).
Згідно з положеннями глави 1 цих Правил, перевізник - фізична або юридична особа - суб`єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.
Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил (п.11.1 Правил №363).
Поряд з цим, у наданій суду та під час рейдової перевірки товарно-транспортній накладній графа "Автомобільний перевізник" не заповнена, тобто порожня (а.с.53).
Водночас, у позовній заяві позивач стверджує, що не є автомобільним перевізником, позаяк передав автомобіль марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_1 у користування ТОВ "Тартакс" на підставі укладеного між ними договору найму від 22.11.2019.
Відповідно до умов вказаного договору ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс" ("Наймодавець") передає, а ТОВ "Тартакс" ("Наймач") приймає у користування, серед іншого, транспортний засіб автомобіль марки RENAULT MAGNUM, державний номерний знак НОМЕР_1 та причіп WIELTON, державний номерний знак НОМЕР_4 (а.с.5-7).
За умовами пункту 7.4 вказаного Договору Наймач зобов`язується здійснити страхування цивільної відповідальності власника та водіїв транспортного засобу (а.6).
Поряд з цим, наданий суду договір найму від 22.11.2019 суд оцінює критично та до уваги в межах розгляду даної справи не бере, з огляду на таке.
Суд зауважує, що сама по собі наявність такого договору, прибуткових касових ордерів, зовсім не свідчить на користь того, що сторони його реалізували, поміж того, що і зміст вказаного правочину викликає багато питань, позаяк одні його умови протирічать іншим (наприклад договір вміщує випадки дострокового розірвання, в той час як строк договору не визначений), а він фактично був укладений між двома юридичними особами, що перебували під контролем і керівництвом однієї і тієї ж фізичної особи - ОСОБА_2 .
Іншими словами, представник позивача - Лазарчук М.В. надав суду лише ті документи, якими оформлялися договірні стосунки між обома підконтрольними йому на час виникнення спірних правовідносин юридичними особами (ТОВ "Плеяда-Транс-Сервіс" та ТОВ "Тартакс").
Стосовно ж документів, складених за участю третіх осіб, у зв`язку з укладенням вказаного договору найму, судом з`ясовано таке.
На підтвердження реальності виконання договору найму від 22.11.2019 на вимогу суду позивач долучив до матеріалів справи в якості доказів страхування наймачем ТОВ "Тартакс" цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, зокрема:
1) поліс обов`язкового страхування №ЕР-187152926 стосовно транспортного засобу марки, моделі: RENAULT MAGNUM, номерний знак НОМЕР_1 , VIN (номер кузова, шасі,рами: НОМЕР_5 ), 2007 року випуску, в графі "Страховик" якого зазначено: ПрАТ "Княжа Вієнна Іншуранс Груп", в графі "Страхувальник" - ТОВ "Тартакс", строк дії договору з 26.11.2019 по 25.11.2020 (а.с.126);
2) поліс обов`язкового страхування №ЕР-103762963 стосовно причепу WIELTON, номерний знак НОМЕР_4 , де страховиком зазначено: ПрАТ "Княжа Вієнна Іншуранс Груп", страхувальником: ТОВ "Тартакс", строк дії договору з 26.11.2019 по 25.11.2020 (а.с.127).
Натомість, з наданих суду на виконання вимог ухвали від 13.04.2021 страховиком ПрАТ "Княжа Вієнна Іншуранс Груп" належним чином засвідчених копій полісів обов`язкового страхування №ЕР-187152926 та №ЕР-103762963 зі строком дії з 26.11.2019 по 25.11.2020, судом встановлено, що в графі "Страхувальник" вказано ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс" (а.с. 137, а.с.138), а не ТОВ "Тартакс".
Вказане свідчить, що у наданих стороною позивача полісах обов`язкового страхування наявні ознаки підробки, зокрема в графі "Стахувальник", у зв`язку з чим судом винесено окрему ухвалу в порядку ст.249 КАС України.
З огляду на викладене, будь-яких належних та допустимих доказів того, що автомобіль марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_1 станом на 23.01.2020, тобто на час проведення рейдової перевірки, дійсно був переданий ТОВ "Тартакс" у встановленому порядку в користування та перебував у володінні (користуванні) цього товариство на законних підставах позивачем суду не надано та в матеріалах справи відсутні.
При цьому, згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань одним з видів діяльності ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс" є вантажний автомобільний транспорт.
Таким чином суд вважає, що під час розгляду матеріалів про порушення законодавства про автомобільний транспорт і вирішенні питання стосовно того, хто має нести відповідальність, Управління Укртрнсбезпеки підставно виходило з того, що автомобільним перевізником є саме позивач, так як в товарно-транспортній накладній жодної інформації про перевізника не зазначено і стороною позивача не було надано жодного доказу на підтвердження того, що відповідний вантажний автомобіль з причіпом вибув з його розпорядження і знаходився у правомірному користуванні іншої особи.
Отже, посадові особи Укртрансбезпеки, які здійснювали перевірку, зважаючи на надані водієм документи, правових підстав та жодних інших можливих варіантів поведінки, окрім як визначити ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс" автомобільним перевізником, не мали.
З огляду на наведене, у суду відсутні підстави сумніватися, що у спірних правовідносинах ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс" є як власником транспортного засобу, так і автомобільним перевізником в розумінні Закону №2344-ІІІ, тобто особою відповідальною за порушення законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів. Натомість твердження позивача про зворотне не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи та спростовуються наявними в ній доказами.
Надаючи правову оцінку спірній постанові про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу, суд виходить з такого.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами (надалі - Порядок №1567).
Пунктом 15 Порядку №1567 встановлений виключний перелік питань, що з`ясовується під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено: перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з пунктом 16 Порядку №1567, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до пункту 20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Згідно з пунктами 21, 22 Порядку №1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом).
Разом з тим, відповідно до пункту 6 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 №422, у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів) і 3 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів) до цього Порядку та повідомляють відповідний підрозділ МВС про такі порушення.
Відповідно до ч.2 ст.29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-ХІІ (далі - Закон № 3353-ХІІ) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За правилами ст.33 Закон №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі- Правила №30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Відповідно до пункту 4 Правил №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Як вже зазначалося судом раніше, відповідно до вимог ст.48 Закону №2344-ІІІ, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
За підпунктом 2 пункту 2 Порядку №879 вимірювання (зважування) - це процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Також положеннями п.3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно з п.16-18 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. У разі коли за допомогою автоматичних зважувальних пунктів виявлено факт перевищення встановлених габаритно-вагових параметрів, габаритно-ваговий контроль транспортного засобу здійснюється на найближчому стаціонарному та/або пересувному пункті габаритно-вагового контролю. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Відповідно до п.28 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Матеріалами справи підтверджується, що 23.01.2020 посадовими особами Укртрансбезпеки проведений габаритно-ваговий контроль транспортного засобу, який належить на праві приватної власності ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс" , що передбачало визначення його фактичної маси із застосуванням зважувального обладнання.
Після проведення зважування сформовано талон від 23.01.2020 (час зважування 13:32год.), згідно з яким зафіксовано навантаження на осі: 1) 6,1; 2) 6,75; 3) 8,15; 4) 8,4; 5) 8,35, повна маса транспортного засобу 37,75 т (а.с.48). Тобто, навантаження на строєну вісь склало 24,9 т при допустимих 22 т.
Вказане також підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0018900 від 23.01.2020, де відображено результати вагового контролю, відповідно до якого навантаження на строєну вісь становить 24,9 т (п.6) (а.с.51).
На виконання п.20 та п.21 Порядку №1567 за результатами проведеної перевірки щодо транспортного засобу позивача посадовими особами Управління Укртрансбезпеки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 23.01.2020 №211186, яким зафіксовано порушення: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Водночас перевіркою зафіксовано, що документи, передбачені ч.4 ст.48 Закону №2344-ІІІ (дозвіл або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів) у водія автомобіля під час проведення рейдової перевірки відсутні.
Вказаний акт підписаний водієм ОСОБА_1 із зазначенням, що про перегруз останній не знав (а.с.49).
В силу приписів абз.15 ч.1 ст.60 Закону №2344-ІІІ відсутність в автомобільного перевізника вищевказаних документів, за умови перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20 %, є достатньою правовою підставою для застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що розмір штрафу в сумі 17000 грн. відповідає вимогам абз.15 ч.1 ст.60 Закону №2344-ІІІ.
Стосовно аргументів позивача про відсутність обов`язку у спірному випадку (при перевезенні подільного, сипучого вантажу) отримувати дозвіл на рух автомобільними дорогами при перевищенні встановлених законодавством габаритно-вагових норм, то суд вважає їх необґрунтованими з огляду на таке.
Згідно зі статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 № 2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Аналогічні вимоги містяться у частині другій статті 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII, відповідно до змісту якої, з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України..
Суд звертає увагу, що у цих положеннях законодавець не встановив жодних винятків щодо обов`язкової наявності дозволу на рух в залежності від виду вантажу, який перевозиться (подільний, неподільний вантаж, сипучий вантаж, рідини тощо), тобто, обов`язок отримати дозвіл на участь у дорожньому русі виникає у разі перевищення транспортним засобом вагових та габаритних параметрів над нормативними незалежно від виду вантажу.
Доводи позивача про те, що відповідач не повідомив його у встановленому порядку про розгляд 03.03.2020 справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, суд відхиляє як безпідставні та такі, що спростовуються зібраними у справі доказами.
Так, згідно з п.26 та п.27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
Як свідчать матеріали справи, 21.02.2020 на адресу ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс" посадовою особою відповідача надіслано письмове повідомлення про розгляд 03.03.2020 справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт рекомендованим листом із повідомленням про вручення (а.с.46).
Суд також зазначає, що порушення процедури прийняття рішення суб`єктом владних повноважень може бути окремою і єдиною підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст прийнятого рішення.
Саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.04.2020 у справа №813/1790/18, від 22.05.2020 у справі № 825/2328/16.
У даному випадку, відповідачем дотримано процедуру прийняття спірного рішення, в тому числі щодо повідомлення позивача про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт (а.с.119).
З огляду на наведене, суд вважає, що позивач не довів наявності порушень суб`єктом владних повноважень процедури прийняття оскаржуваного рішення, які б могли вплинути на кінцевий результат розгляду відповідачем питання про притягнення позивача до відповідальності. Жодних доказів зворотного судом не здобуто та матеріали справи не містять.
Решта доводів та аргументів учасників справи судом не оцінюються, позаяк не впливають на правомірність оскаржуваного рішення, а тому не мають значення для правильного вирішення судового спору по суті та не спростовують встановлені судом обставини справи.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, при прийнятті постанови від 03.03.2020 №180775 про застосування до позивача штрафу в розмірі 17000 грн. діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а відтак вказана постанова відповідає критеріям правомірності і підстави для її скасування у суду відсутні.
З огляду на викладене, в задоволенні позовних вимог ТОВ "Плеяда Транс-Сервіс" слід відмовити.
Підстави для застосуванні положень статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Плеяда Транс-Сервіс" (вул.Костромська, буд. 1, кв.2, місто Рівне, 33027, код ЄДРПОУ 42124429) до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул.Небесної сотні, 34, м.Рівне, 33013, ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови №180775 від 03.03.2020 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 22 листопада 2021 року
Суддя Н.С. Гудима