Рішення № 101646239, 23.11.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
440/4683/21
Номер документу
101646239
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4683/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бойка С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання Маслак О.Ю.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Максимчук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Центрального округу про стягнення заробітної плати,

В С Т А Н О В И В:

11 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної екологічної інспекції Центрального округу про стягнення заробітної в сумі 42248,70 грн.

Позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що відповідачем не виплачено після звільнення у грудні 2018 року заробітну плату у розмірі 42248,70 грн. Вказує, що неповна виплата заробітної плати є порушенням вимог законодавства про працю та прав позивача як державного службовця на оплату праці, передбачених п.4 ст.7 Закону України "Про державну службу".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, судом вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 15 червня 2021 року /а.с.65/.

15 червня 2021 року судом відкладено підготовче судове засідання по причині неявки відповідача до 29 липня 2021 року /а.с.68/.

27 липня 2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву /а.с.70-78/, в якому представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі з огляду на те, що звільнення ОСОБА_1 з посади начальника відділу екологічного контролю земельних ресурсів, за поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами - старшого інспектора з охорони навколишнього середовища Полтавської області, у зв`язку з ліквідацією установи та поновлення його на посаді в Державній екологічній інспекції. Вказує, що ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з Державною екологічною інспекцією лише з 24.09.2020, на момент розгляду справи про поновлення його на займаній посаді претензій щодо невиплаченої заробітної плати Державною екологічною інспекцією у Полтавській області не заявляв. Державна екологічна інспекція Центрального округу під час звільнення ОСОБА_1 провела повний розрахунок відповідно до вимог ст.116 КЗпП України. Вказує, що перехід прав та обов`язків Державної екологічної інспекції у Полтавській області до Державної екологічної інспекції Центрального округу в трудових правовідносинах не відбувся.

29 липня 2021 року підготовче засідання не проводилося у зв`язку з перебуванням судді у відпустці, підготовче судове засідання перенесено на 12 серпня 2021 року /а.с.110/.

08 серпня 2021 року до суду надійша відповідь на відзив, в якій позивач стверджує, що відповідачем не надані докази на спростування його доводів щодо неповного розрахунку з ним під час звільнення у 2018 році. Вказує, що належним правонаступником Державної екологічної інспекції у Полтавській області є Державна екологічна інспекція Центрального округу/ а.с.113 - 119/.

12 серпня 2021 року протокольною ухвалою закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 09 вересня 2021 року /а.с.125/.

09 вересня 2021 року судом оголошено перерву до 21 вересня 2021 року /а.с.134/.

21 вересня 2021 року судом задоволено клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, розгляд справи відкладено до 21 жовтня 2021 року /а.с.138/.

21 жовтня 2021 року судове засідання не відбулося у зв`язку з перебуванням судді у відпусті, судове засідання перенесено на 04 листопада 202 року/а.с141/.

04 листопада 2021 року судове засідання не відбулося у зв`язку з перебуванням судді на лікарняному, перенесено на 23 листопада 2021 року.

23 листопада 2021 року з`явилися у судове засідання позивач та представник відповідача, у якому позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, а представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ОСОБА_1 працював у Державні екологічній інспекції у Полтавській області на посаді начальника відділу екологічного контролю земельних ресурсів, за поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами - старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області.

Наказом голови ліквідаційної комісії Державної екологічної інспекції у Полтавській області від 18.12.2018 року №23-о ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділу екологічного контролю земельних ресурсів, за поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами - старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області, у зв`язку із ліквідацією установи відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України а.с.94-95/.

Відповідно до цього наказу члену ліквідаційної комісії ОСОБА_2 наказано здійснити розрахунок та виплату грошову компенсацію:

за 8 календарних днів невикористаної щорічної відпустки за період робочого року з 03.01.2013 по 02.01.2014,

за 14 календарних днів невикористаної щорічної відпустки за період робочого року з 03.01.2014 по 02.01.2015,

за 4 календарних дні невикористаної щорічної відпустки за період робочого року з 03.01.2015 по 02.01.2016,

за 29 календарних днів невикористаної щорічної відпустки за період робочого року з 03.01.2016 по 02.0.2017,

за 29 календарних днів невикористаної щорічної відпустки за період робочого року з 03.01.2017 по 02.0.2018,

за 15 календарних днів невикористаної щорічної відпустки за період робочого року з 03.01.2018 по18.12.2018;

за 5 календарних днів невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за стаж державної служби понад 14 років за 2013 рік;

за 15 календарних днів невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за стаж державної служби понад 15 років за 2014 рік;

за 15 календарних днів невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за стаж державної служби понад 16 років за 2015 рік;

за 15 календарних днів невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за стаж державної служби понад 17 років за 2016 рік;

за 15 календарних днів невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за стаж державної служби понад 18 років за 2017 рік;

за 15 календарних днів невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за стаж державної служби понад 19 років за 2018 рік,

а також вихідну допомогу у розмірі середньомісячної заробітної плати та грошову компенсацію у подвійному розмірі за чергування у святковий день 09.05.2018.

На запит ОСОБА_1 ліквідаційною комісією Державної екологічної інспекції у Полтавській області видано ОСОБА_1 довідку про нарахування заробітної плати у 2018 році втому числі нарахування коштів за грудень 2018 року в сумі 30050,75 грн, в яку входить виплата вихідної допомоги, що становить 9636,88 грн.

Позивач, вважаючи свої права порушеними внаслідок невиплати відповідачем заробітної плати за грудень 2018 року (12 робочих днів), а саме: посадового окладу, надбавку за вислугу років та надбавки за ранг держслужбовця; виплати грошової компенсації за 179 календарних днів невикористаних відпусток (щорічні основні та додаткові оплачувані відпустки за стаж державної служби) та грошові компенсації у подвійному розмірі за чергування у святковий день 09.05.2018, вказані у наказі від 18.12.2018 року №23-о, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 45 Конституції України передбачено, що кожен, хто працює, має право на відпочинок.

Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час.

Максимальна тривалість робочого часу, мінімальна тривалість відпочинку та оплачуваної щорічної відпустки, вихідні та святкові дні, а також інші умови здійснення цього права визначаються законом.

Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон №889-VIII) визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону №889-VIII державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Частинами 2, 3 статті 5 Закону №889-VIII передбачено, що відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом. Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.

Законом України «Про державну службу» гарантовано державним службовцям право на щорічну відпустку.

Пунктом 5 ч.1 ст.7 Закону №889-VII визначено, що державний службовець має право на відпустки відповідно до закону.

Згідно з ч.1 ст. 57 Закону №889-VII державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про відпустки» у разі звільнення працівників йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки.

Статтею 58 Закону №889-VII передбачено, що за кожний рік державної служби після досягнення п`ятирічного стажу державної служби державному службовцю надається один календарний день щорічної додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як 15 календарних днів.

Порядок надання державним службовцям додаткових оплачуваних відпусток визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до п.2 Порядку надання державним службовцям додаткових оплачуваних відпусток, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 р. № 270 (далі Порядок №270) державним службовцям, які мають стаж державної служби понад п`ять років, надається додаткова відпустка тривалістю один календарний день.

Починаючи з шостого року стажу державної служби ця відпустка збільшується на один календарний день за кожний наступний рік.

Тривалість додаткової відпустки не може перевищувати 15 календарних днів.

Згідно з п.3 Порядку №270 додаткова відпустка конкретної тривалості надається державним службовцям після досягнення відповідного стажу державної служби.

Відповідно до п.4 Порядку №270 додаткова відпустка, яка надається державним службовцям, належить до щорічних відпусток.

Як вбачається з матеріалів справи позивачу на момент звільнення 18.12.2018 року відповідно до наказу від 18 грудня 2018 року №23-о відповідач повинен був нарахувати:

- заробітну плату (посадовий оклад, надбавка за вислугу років та надбавка за ранг державного службовця) за грудень 2018 року (12 робочих днів)

-грошова компенсація за 179 календарних днів невикористаних щорічних відпусток;

- вихідна допомога,

- грошова компенсація у подвійному розмірі за чергування у святковий день 09.05.2018.

Відповідно до розрахунку заробітної плати за грудень, станом на 18.12.2018 (дату звільнення), а саме:

- посадового окладу, надбавки за вислугу років у розмірі 3000 грн. та надбавки за ранг державного службовця, що в цілому становить - 3600 грн, з розрахунку: 600 грн :20 *12 дн. + 3600 грн., де:

6000 грн - сума посадового окладу за один місяць;

20 дн. - кількість робочих днів у грудні 2018 року;

12 дн. - кількість відпрацьованих позивачем днів у грудні 2018 року.

- надбавки за вислугу років за грудень 2018 року, що становить: 1800 грн., з розрахунку: 3000 грн : 20 дн. * 12 дн. = 1800 грн., де:

3000 грн - сума надбавки за вислугу років за один місяць;

20 днів - кількість робочих днів у грудні 2018 року;

12 днів кількість відпрацьованих позивачем у грудні днів у 2018 році.

- надбавка за ранг державного службовця за грудень 2018 року становить: 360 грн, з розрахунку : 600 грн : 20 дн.* 12 дн = 360 грн, де:

600 грн - сума надбавки за ранг державного службовця за один місяць;

20 днів - кількість робочих днів у грудні 2018 року;

12 днів кількість відпрацьованих позивачем у грудні днів у 2018 році.

Таким чином, заробітна плата (посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за рагн державного службовця) за грудень 2018 (12 робочих днів) становить 5760 грн, з розрахунку: 3600 +1800 грн +360 грн = 5760 грн, де:

3600 грн - посадаовий оклад за грудень 2018 року;

1800 грн - надбавка за вислугу років за грудень 2018 року;

360 грн - надбавка за ранг державного службовця за грудень 2018 року.

Згідно Наказу голови ліквідаційної комісії Державної екологічної інспекції у Полтавській області від 18.12.2018 року №23-о ОСОБА_1 необхідно було здійснити розрахунок та виплату грошової компенсації:

за 8 календарних днів невикористаної щорічної відпустки за період робочого року з 03.01.2013 по 02.01.2014,

за 14 календарних днів невикористаної щорічної відпустки за період робочого року з 03.01.2014 по 02.01.2015,

за 4 календарних дні невикористаної щорічної відпустки за період робочого року з 03.01.2015 по 02.01.2016,

за 29 календарних днів невикористаної щорічної відпустки за період робочого року з 03.01.2016 по 02.0.2017,

за 29 календарних днів невикористаної щорічної відпустки за період робочого року з 03.01.2017 по 02.0.2018,

за 15 календарних днів невикористаної щорічної відпустки за період робочого року з 03.01.2018 по18.12.2018;

за 5 календарних днів невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за стаж державної служби понад 14 років за 2013 рік;

за 15 календарних днів невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за стаж державної служби понад 15 років за 2014 рік;

за 15 календарних днів невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за стаж державної служби понад 16 років за 2015 рік;

за 15 календарних днів невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за стаж державної служби понад 17 років за 2016 рік;

за 15 календарних днів невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за стаж державної служби понад 18 років за 2017 рік;

за 15 календарних днів невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за стаж державної служби понад 19 років за 2018 рік.

Тобто виплатити компенсацію за 179 днів невикористаної основної та додаткової відпустки за стаж державної служби.

Пунктом № Порядку №100 визначено виплати, що включаються у розрахунок середньої заробітної плати. По відношенню до структури заробітної плати позивача, за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки, це так і виплати, як : посадовий оклад, надбавки з а вислугу років, надбавка за ранг державного службовця, премія, надбавка за інтенсивність праці, виплати за час попередньої щорічної відпуски.

Означені виплати є складовими сумарного заробітку, визначення якого необхідне для розрахунку середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки.

Так, сумарний заробіток за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпуски, становить: 153688,49 грн, з розрахунку: 65976,61 грн + 32988,32 грн + 6720,67 грн + 16605,51 грн + 23224,02 грн + 8173,36 грн = 153688,49 грн, де:

65976,61 грн - посадовий оклад за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки, який складається з:

4500,00 грн - посадового окладу за грудень 2017 року;

4857,14 грн - посадового окладу за січень 2018 року;

6000,00 грн - посадового окладу за лютий 2018 року;

6000,00 грн - посадового окладу за березень 2018 року;

6000,00 грн - посадового окладу за квітень 2018 року;

5428,57 грн - посадового окладу за травень 2018 року;

5100,00 грн - посадового окладу за червень 2018 року;

4636,36 грн - посадового окладу за липень 2018 року;

6000,00 грн - посадового окладу за серпень 2018 року;

6000,00 грн - посадового окладу за вересень 2018 року;

5727,27 грн - посадового окладу за жовтень 2018 року;

5727,27 грн - посадового окладу за листопад 2018 року.

32988,32 грн - надбавка за вислугу років за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки, яка складається з:

2250,00 грн - посадового окладу за грудень 2017 року;

2428,57 грн - посадового окладу за січень 2018 року;

3000,00 грн - посадового окладу за лютий 2018 року;

3000,00 грн - посадового окладу за березень 2018 року;

3000,00 грн - посадового окладу за квітень 2018 року;

2714,29 грн - посадового окладу за травень 2018 року;

2550,00 грн - посадового окладу за червень 2018 року;

2318,18 грн - посадового окладу за липень 2018 року;

3000,00 грн - посадового окладу за серпень 2018 року;

3000,00 грн - посадового окладу за вересень 2018 року;

2863,64 грн - посадового окладу за жовтень 2018 року;

2863,64 грн - посадового окладу за листопад 2018 року.

6720,67 грн - надбавка за ранг державного службовця за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки, яка складається з:

600,00 грн - посадового окладу за грудень 2017 року;

458,71 грн - посадового окладу за січень 2018 року;

600 грн - посадового окладу за лютий 2018 року;

600,00 грн - посадового окладу за березень 2018 року;

600,00 грн - посадового окладу за квітень 2018 року;

542,86 грн - посадового окладу за травень 2018 року;

510,00 грн - посадового окладу за червень 2018 року;

463,64 грн - посадового окладу за липень 2018 року;

600,00 грн - посадового окладу за серпень 2018 року;

600,00 грн - посадового окладу за вересень 2018 року;

572,73 грн - посадового окладу за жовтень 2018 року;

572,73 грн - посадового окладу за листопад 2018 року.

16606,51 грн - премія за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки, яка складається з:

1125,00 грн - премії за грудень 2017 року;

971,43 грн - премії за січень 2018 року;

600,00 грн - премії за квітень 2018 року;

13909,08 - премії за липень 2018 року.

23224,02 грн - надбавка за інтенсивність праці за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки, яка складається з:

3350,00 грн - надбавка за інтенсивність праці за грудень 2017 року;

2428,57 грн - надбавка за інтенсивність праці за січень 2018 року;

18545,45 грн - надбавка за інтенсивність праці за липень 2018 року.

8173,36 грн - виплати за час попередньої щорічної відпустки за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки, яка складається з:

2089,25 грн - виплати за час попередньої відпуски за січень 2018 року;

952,17 грн - виплати за час попередньої щорічної відпустки за травень 2018 року;

5131,94 грн - виплати за час попередньої щорічної відпустки за червень 2018 року.

Пунктом 7 Порядку 100 передбачено, що нарахування грошової компенсації за невикористані відпустки, проводиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні 12 календарних місяців роботи, на відповідну кількість календарних днів, за винятком святкових та неробочих днів встановлених законом.

У відповідності зі ст.73 Кодексу законів про працю України, кількість святкових і робочих днів становить: 354 дні, з розрахунку: 365 - 11 дн = 354, де:

365 дн. - кількість днів за останні 12 календарних місяців роботи позивача, що фактично становить один рік;

11 дн. - встановлена кількість святкових і неробочих днів у році.

Так, грошова компенсація за невикористані відпустки (середньоденна заробітна плата для оплати часу щорічних відпусток), становить:434,15 грн, з розрахунку: 153688,48 грн : 354 = 434,15 грн, де:

153688,49 грн - сумарний заробіток Позивача за останні 12 календарних місяців роботи;

354 дн. - кількість днів року. за винятком святкових і неробочих.

Пунктом 7 Порядку №100 передбачено, що нарахування виплат компенсації невикористаної відпустки здійснюється шляхом перемноження грошової компенсації невикористаної відпустки на число календарних днів відпустки, яку необхідно компенсувати. Так грошова компенсація за 179 днів невикористаних щорічних відпусток, яку позивачу відповідачем необхідно було виплатити при звільненні 18.12.2018, становить: 77712,85 грн, з розрахунку: 434,15 грн * 179 кал. дн. = 77712,85 грн, де:

434,15 грн - грошова компенсація за невикористані відпустки (середньоденна заробітна плата для оплати часу щорічних відпусток);

179 кал. дн. - число календарних днів відпустки, яку необхідно компенсувати.

Також згідно наказу голови ліквідаційної комісії Державної екологічної інспекції у Полтавській області від 18.12.2018 року №23-о про звільнення позивача, ОСОБА_1 необхідно було виплатити компенсацію у подвійному розмірі за чергування у святковий день 09.05.2018.

Так, позивач до звільнення отримував місячний оклад, а у відповідності зі ст.107 Кодексу законів про працю України, працівникам, які одержують місячний оклад, - оплата у святкові і неробочі дні здійснюється у розмірі подвійної денної ставки місячного окладу, так:

- грошова компенсація у подвійному розмірів за чергування у святковий день 09.05.2018, становить: 914,28 грн., з розрахунку: 9600 грн : 21 дн * 2 = 914,28 грн, де:

9600 грн - сума місячного окладу. який складається з: посадового окладу за один місяць у розмірі 600 грн, надбавки за вислугу років за один місяць у розмірі 3000 грн та надбавки за ранг державного службовця за один місяць у розмірі 600 грн.

21 дн. - кількість робочих днів у травні 2018 року;

2 - подвійний розмір.

Окрім цього у наказі голови ліквідаційної комісії Державної екологічної інспекції у Полтавській області від 18.12.2018 року №23-о ОСОБА_1 необхідно було виплати вихідну допомогу при звільненні.

Як вбачається з довідки №136/4 /а.с.33/ ОСОБА_1 виплачена вихідна допомога в сумі 9636,88 грн.

Отже, з приведених розрахунків вбачається, що ОСОБА_1 на дату звільнення необхідно було виплатити:

- заробітну плату за грудень (12 робочих днів) - 5760 грн;

- грошову компенсацію за 179 календарних днів невикористаної відпустки - 77712,85 грн;

- грошову компенсацію у подвійному розмірі за чергування у святковий день 09.05.2018 - 914,28 грн;

- вихідну допомогу - 9636,88 грн (довідка №136/4).

Загальна сума за вказаними видами оплат становить - 94024,01 грн.

У відповідності до виписки АТ КБ "ПРИВАТБАНК" від 11.05.2021 №D96U7MSJEQLE69OP за період з 10.08.2018 по 10.07.2019 (дата ліквідації) відповідач перерахував на заробітну карту позивачу кошти з коментарем "Заробітна плата", а саме:

14.12.2018 платіж сумою 30266,04 грн;

14.12.2018 платіж сумою 3000,0 грн;

26.12.2018 платіж сумою 32391,30 грн;

23.05.2019 платіж сумою 16384,01 грн.

Платіж від 14.12.2018 сумою 30266,04 грн, це заборгована відповідачем позивачу заробітна плата (суми доходів) за чотири місці 2018 року, а саме: серпень - 9600 грн, вересень 9600, грн, жовтень 9163,64 і листопад 9233,93 грн, які виплачену позивачу після обов`язкових відрахувань: прибуткового і військового збору і складається з розрахунку: 7728,00 грн/серпень + 7728,00 грн/вересень + 7376,73/жовтень + 7433,31 грн./листопад + 30266,04 грн.

Платіж від 14.12.2018 сумою 3000 грн є авансом за грудень 2018 року.

Платіжи від 26.12.2018 сумою 32391,30 грн та від 23.05.2019 сумою 16384,01 грн, остаточний розрахунок Державної екологічної інспекції у Полтавській області, який повинен бути виплаченим 18.12.2018.

Загальна сума означених платежів становить відповідачем позивачу становить - 51775,31 грн.

Таким чином, позивачу не виплачено позивачу після звільнення у грудні 2018 році заробітну плату у розмрі 42248,70 грн, з розрахунку: 94024,01 грн (борг підприємства) - 51775,31 грн (сплачено підприємством).

Відповідачем, по суті не заперечувався борг Державної екологічної інспекції у Полтавській області перед позивачем, проте відповідач вважає, що Державна екологічна інспекція Центрального округу не є правонаступником Державної екологічної інспекції в Полтавській області в частині трудових відносин та боргу цього підприємства перед працівниками.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №102 "Питання реалізації Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища" в структурі Державної екологічної інспекції України відбувається реформування, в рамках якого деякі територіальні органи інспекції об`єднуються і утворюються міжтериторіальні.

Таким чином, відповідно до вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України підлягають ліквідації Державна екологічна інспекція в Полтавській області та Державна екологічна інспекція Черкаської області, з утворенням міжтериторіальної структури - Державної екологічної інспекції Центрального округу.

Змістом Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 82 від 17.05.2018, підтверджується, що на Державну екологічну інспекцію Центрального округу покладені повноваження та функції, які були віднесені до повноважень Державної екологічної інспекції у Полтавській області, наведені у Положенні про Державні екологічні інспекції у Полтавській області, затвердженому наказом Державної екологічної інспекції України №652 від 28.09.2017 "Про затвердження Положень про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції".

Відповідно до положень частини першої статі 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняє свою діяльність, передаючи все своє майно, права та обов`язки іншим юридичним особам - правонаступникам внаслідок реорганізації (через злиття, приєднання, поділ, перетворення) або ліквідації.

Тобто, при реорганізації юридична особа припиняється, але її права та обов`язки в порядку правонаступництва переходять до нової (іншої) юридичної особи. При цьому до правонаступника переходять обов`язки не тільки в частині майнових прав, а й трудових відносин, в тому числі обов`язок щодо працевлаштування працівника (переведення працівника на іншу роботу).

Ліквідація юридичної особи публічного права здійснюється розпорядчим актом органу державної влади, органу місцевого самоврядування або уповноваженою на це особою. У цьому акті має бути наведено обґрунтування доцільності відмови держави від виконання завдань та функцій такої особи або їх передачі іншим органам виконавчої влади. Якщо таке обґрунтування наведене, то у такому випадку має місце ліквідація юридичної особи публічного права, а якщо ні, то саме посилання на те, що особа ліквідується, є недостатнім. У зв`язку з цим при вирішенні спорів щодо поновлення на роботі працівників юридичної особи публічного права, стягнення заробітної плати, про ліквідацію яких було прийнято рішення, судам належить, крім перевірки дотримання трудового законодавства щодо таких працівників, з`ясовувати фактичність такої ліквідації (чи мала місце у цьому випадку реорганізація). При вирішенні зазначеної категорії спорів підлягає оцінці і правовий акт, що став підставою ліквідації, зокрема: припинено виконання функцій ліквідованого органу чи покладено виконання цих функцій на інший орган.

Встановлена законодавством можливість ліквідації державної установи (організації) з одночасним створенням іншої, яка буде виконувати повноваження (завдання) установи, що ліквідується не виключає, а передбачає зобов`язання роботодавця (держави) по працевлаштуванню працівників ліквідованої установи, стягнення заробітної плати.

Аналогічна позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом України у постановах від 04.03.2014 №21-8а14, від 27.05.2014 №21-108а14, від 28.10.2014 №21-484а14, від 19.01.2016 №21-2225а15 та була підтримана Верховним Судом у постановах від 10 жовтня 2018 року по справі № 816/979/17, від 20 червня 2018 року по справі №П/811/3349/15.

Таким чином, у випадку ліквідації державної установи (організації) з одночасним створенням іншої, яка буде виконувати повноваження (завдання) установи, обов`язок щодо стягнення заробітної плати працівників ліквідованої установи (організації) поширюється не лише на цю установу (організацію), а й на відповідну новостворену установу (організацію), оскільки, як зазначено Верховним Судом України, роботодавцем у такому випадку є держава, а не окрема установа, що діє від імені держави.

Зі змісту Положення про Державну екологічну інспекцію в Полтавській області суд дійшов висновку, що зміст повноважень, завдань і функцій свідчить про те, що фактично відбулася реорганізація шляхом ліквідації територіального органу - Державної екологічної інспекції в Полтавській області з одночасним створенням Державної екологічної інспекції Центрального округу як структурного підрозділу Державної екологічної інспекції України. Функції та повноваження вказаних територіальних органів, які ліквідуються покладено на новоутворені територіальні органи як структурні підрозділи апарату Державної екологічної інспекції України.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про стягнення з Державної екологічної інспекції Центрального округу на користь ОСОБА_1 недоплачену заробітну плату після звільненя у 2018 році в сумі 42248,70 грн.

Таким чином, позов підлягає задоволенню повністю.

Позивач звільнений від сплати судового збору, а тому судові витрати відсутні.

Керуючись статтею 129-1 Конституції України, статями 241-246, 250, 255, 295, 371, 373, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул.Коцюбинського, буд.6, м.Полтава, 36039, код ЄРДПОУ 42149108) задовольнити.

Стягнути з Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул.Коцюбинського, буд.6, м.Полтава, 36039, код ЄРДПОУ 42149108) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) недоотриману заробітну плату після звільнення у 2018 році в сумі 42248,70 грн. (сорок дві тисячі двісті сорок вісім гривень сімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 03 грудня 2021 року.

Суддя С.С. Бойко