
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2021 р. № 400/4566/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54001,
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), в якій просив суд:
визнати протиправними дії Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо зменшення надбавки за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 65%, замість 100% від посадового окладу, та щодо зменшення премії у розмірі 35 % замість 130 % (для військовослужбовців льотного складу) при обчисленні грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 а;
зобов`язати Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про збільшення надбавки за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 100 % від посадового окладу та збільшення премії у розмірі 130 % (для військовослужбовців льотного складу) при обчисленні грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення суду від 12.10.2020р. по справі № 400/3111/20 виготовлено довідку від 11.11.2020р. № 9/1/14 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019р., до якої було включено надбавку за особливості проходження служби 65 % та премію 35 %. Позивач вважає, що відповідачем неправильно зазначено у довідці процентні розміри додаткових складових, оскільки вони згідно вимог нормативно-правових актів мають складати: надбавка за особливості проходження служби (виконання польотів) - 100 % від посадового окладу, премія - 130 % (для військовослужбовців льотного складу).
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. В обгрунтування своєї позиції, відповідач у письмовому відзиві пояснив, що Миколаївським обласним військовим комісаріатом відпрацьована та направлена до Головного управління ПФУ довідка від 11.11.2020р. № 9/1/14 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019р. Така довідка видана згідно відомостей особової справи позивача та складена згідно рішення Міністра оборони України від 28.12.2018р. № 248/9240. Крім того, відповідач зазначив у відзиві, що конкретних розмірів додаткових видів грошового забезпечення у спірних правовідносинах є дискреційними повноваженнями відповідача під час виконання якого останній повинен дотримуватися положень Постанови КМУ №704.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що доводи відповідача викладені у відзиві на позов є помилковими та безпідставними. Позовні вимоги позивач підтримав в повному обсязі.
Ухвалою від 25.06.2021р. суд відкрив провадженя у справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст.260 КАС України (без виклику сторін у судове засідання).
Відповідно до ст. 262 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку про наступне.
Позивач є військовим пенсіонером, який з 1999 року перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від грошового забезпечення.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.10.2020р. в адміністративній справі № 400/3111/20 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено:
визнано протиправними дії Миколаївського обласного військового комісаріату щодо відмови позивачу у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницькою складу та деяких інших осіб, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії;
зобов`язано Миколаївський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08299180) підготувати та надати до Головного управління Пенсійною фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XІІ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019р. перерахунку основного розміру пенсії позивача.
На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.10.2020р. по справі № 400/3111/20 Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії від 11.11.2020 р. № 9/1/14, в якій відповідач вказав: надбавку за особливості проходження служби - 65%, премію - 35%.
Вважаючи, що складові довідки від 11.11.2020 р. № 9/1/14 вказано не вірно, позивач звернувся із заявою до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо видачі довідки із зазначенням належних складових грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби в розмірі - 100%, премії - 130% з урахуванням окладу за військовим званням та вислуги років.
Листом від 05.05.2021р. Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки відмовлено позивачу в підготовці нової довідки про грошове забезпечення та повідомлено про те, що згідно з пунктом 4 додатку 2 рішення Міністерства оборони України від 28.12.2018 р. № 248/9240 та відповідно до роз`яснення департаменту фінансів Міністерства оборони України від 30.12.2020р. №248/10136 військовослужбовцям, усунутим від льотної роботи за медичними показниками з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, ці виплати у збільшених розмірах припиняються, про що оголошується в наказі командира військової частини. Виплату їм надбавки за особливості проходження служби та премії здійснювати на загальних підставах.
Вважаючи дії відповідача щодо зазначення у довідці від 11.11.2020р. № 9/1/14 надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 % замість 100 %; премії в розмірі 35 % замість 130 %, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
При вирішенні даної справи суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).
Особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років (ч.1 ст.1 Закону № 2262).
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (ч.3 ст.52 Закону № 2262).
За змістом ч.4 ст.63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
В межах розгляду даної справи, спірним між сторонами є відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби (виконання польотів) та премії позивача.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п.10 Постанови № 704 вона набирає чинності з 01 березня 2018 року.
Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.п.5, 6 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
1) установлювати: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 р. № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260).
Цей Порядок № 260 визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Дія цього Порядку № 260 (крім розділів II, V-IХ, ХІI-ХХV) поширюється на військовослужбовців, умови виплати грошового забезпечення для яких встановлено іншими нормативно-правовими актами.
Згідно п.2 Порядку № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.
Відповідно до п.3 Порядку № 260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов`язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Згідно п.4 Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад`юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військово-службовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
Абзацом 6 пункту 7 Порядку № 260 передбачено, що у разі виникнення спірних питань щодо нарахування грошового забезпечення виплата здійснюється у безспірному розмірі до вирішення питань у встановленому чинним законодавством порядку.
Крім того, розділом VІІ Порядку № 260 передбачено виплату надбавки за особливості проходження служби.
Пунктом 2 зазначеного розділу Порядку № 260 передбачено, що розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Разом з тим, в додатку до Порядку № 260 (п.27) визначено, що військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотних екіпажів повітряних суден збільшується коефіцієнт надбавки на 1,45.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 був військовослужбовцем Збройних Сил України, проходив службу на посадах льотного складу авіації та при отриманні грошового забезпечення йому нараховувалась надбавка за льотний склад при виконанні польотів у розмірі 35%.
У зв`язку з чим, з 05.03.2019 р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати пенсіонери мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262 та статті 9 Закону України № 2011.
Таким чином, формуючи нову довідку, Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в порушення чинних норм законодавства проігноровано норми прямої дії, а саме наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 р. № 260, відповідно до якого урегульовано порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, за змістом якого позивач має право на нарахування надбавки за особливості проходження служби з 65 % із множенням на коефіцієнт 1,45, а було застосовано телеграму Міністерства оборони України від 28.12.2018 р. № 248/9240 із установленням мінімального розміру надбавки - 65 %.
Відповідно до п.8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 р. № 671 Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.
Тобто, з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони та очолюване ним міністерство видає накази та директиви. Телеграма від 28.12.2018 р. № 248/9240 не є наказом чи директивою, не встановлює правил поведінки та не є обов`язковою до виконання її адресатами. Отже зазначена телеграма не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом керівника, яким встановлено сталий розмір надбавки чи премії.
З викладеного слідує, що відповідачем в порушення чинних норм права протиправно не застосовано норми наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 р. № 260 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" в частині визначення розміру надбавки за особливості проходження служби.
Щодо зазначення у довідці премії в розмірі 130 % суд вважає за необхідне вказати наступне.
Як встановлено вище, відповідно до пп.2 п.5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктами 1, 2 розділу XVI Порядку № 260 передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Згідно п.ІV додатку 2 телеграми Міністерства оборони України від 28.12.2018р. № 248/9240 з 01.01.2019р. встановлено щомісячну премію військовослужбовцям, які станом на 01.01.2019р. проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів - у розмірі 100 % посадового окладу.
Військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показниками з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, ці виплати у збільшених розмірах припиняються, про що оголошується в наказі командира (начальника) військової частини (установи). Виплату їм, зокрема премії здійснювати на загальних підставах.
Таким чином, оскільки, телеграма від 28.12.2018 р. № 248/9240 не є нормативно-правовим актом, а конкретні розміри премії не встановлені Кабінетом Міністрів України, тому для перерахунку пенсій має бути застосовано абзац п.5 Порядку № 45, згідно якого інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія зазначають у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Зважаючи на викладене, розмір премії 35 %, який вказано у довідці Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.11.2020р. № 9/1/14 визначено на загальних підставах та відповідає вимогам законодавства.
Згідно ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд звертає увагу на рішення Європейського суду з прав людини по справі "Ольсон проти Швеції", а саме, норма спеціального закону не може розглядатися як право, якщо її не сформульовано з достатньою точністю так, щоб громадянин мав змогу, якщо потрібно, з відповідними рекомендаціями, до певної міри передбачити наслідки своєї поведінки.
Окрім того, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідальність за подолання недоліків законодавства, правових колізій, прогалин, інтерпретаційних сумнівів лежить, в тому числі, і на судових органах, які застосовують та тлумачать закони (рішення у справах "Вєренцов проти України", "Кантоні проти Франції").
Водночас необхідно зазначити, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10 квітня 2008 року в справі "Вассерман проти Росії" вказав, що засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути "ефективним" як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством.
Виходячи з наведеного та згідно з усталеною практикою Європейського суду, поняття "якість закону" означає, що національне законодавство повинне бути доступним і передбачуваним, тобто визначати достатньо чіткі положення, аби дати людям адекватну вказівку щодо обставин і умов, за яких державні органи мають право вживати заходів, що вплинуть на права осіб (рішення у справах "Олександр Волков проти України", "G.G. та інші проти Болгарії").
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не зазначення в оновленій довідці про грошове забезпечення ОСОБА_2 надбавки за особливості проходження служби в розмірі 130%, оскільки не бажання відповідача застосовувати норми наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 р. № 260 на які посилається позивач, і який є нормативно-правовим актом, свідчать лише про протиправність дій останнього.
У зв`язку з чим, суд приходить до висновку, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 р. № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру його пенсії з зазначенням відомостей розміру пенсії: надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 %.
Відповідно до положень ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем не у повному обсязі доведено правомірність дій щодо визначення розміру складових довідки від 1.11.2020 р. № 9/1/14 про розмір грошового забезпечення, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати по справі розподіляються відповідно до вимог ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 08299180) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08299180) щодо не зазначення в довідці від 11.11.2020 р. № 9/1/14 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 %.
3. Зобов`язати Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08299180) скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 ) із обов`язковим зазначенням надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 % , станом на 05.03.2019р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 р. № 704, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Спаська, 33, м.Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 08299180) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908,00грн., сплачений квиатнцією від 17.06.2021р. за №0.0.2164633081.1.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов