Ухвала суду № 101641608, 30.11.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
380/11650/21
Номер документу
101641608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

№ 380/11650/21

УХВАЛА

про призначення експертизи та зупинення провадження у справі

30 листопада 2021 р. м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Лубоцької Н.І., представника позивача Гирича О. В., представника відповідача Франасюка В. В. розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до 2 Спеціального центру реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на службі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою 2 Спеціального центру реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій, у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника 2 Спеціального центру реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій (по особовому складу) «Про виключення з кадрів ДСНС України ОСОБА_1 » № 251 від 22.11.2019;

- поновити позивача на службі цивільного захисту у званні сержанта служби цивільного захисту на посаді машиніста автогрейдера відділення інженерно-дорожньої техніки групи ліквідації наслідків аварій аварійно-рятувальної частини 2 Спеціального центру реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій (м. Дрогобич) з 22.11.2019;

- стягнути з відповідача на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 22.11.2019 по день винесення судового рішення.

Ухвалою від 20.07.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом сторін.

Ухвалою суду від 16.09.2021 витребувано від сторін докази по справі.

На електронну адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про витребування доказів, призначення експертизи та зупинення провадження у справі (вх. № 9793ел від 16.09.2021), у якому просить призначити в адміністративній справі судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити судовим експертам Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (79040 м. Львів вул. Конюшинна 24; 79040 м. Львів вул. Збиральна 24); на вирішення експертизи поставити наступне питання: чи виконано підпис від імені позивача на звороті наказу начальника 2 Спеціального центру швидкого реагування державної служби України з надзвичайних ситуацій (по особовому складу) від 22.11.2019 № 251 «Про виключення з кадрів ДСНС України ОСОБА_1 » тією особою, від імені якої він зазначений, або ж іншою особою; витрати з проведення такої експертизи покласти на позивача. Обґрунтовуючи необхідність проведення зазначеної експертизи, вказав, що відповідно до доводів відповідача ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду із пропуском встановленого КАС України строку, оскільки з наказом начальника 2 Спеціального центру швидкого реагування держаної служби України з надзвичайних ситуацій (по особовому складу) «Про виключення з кадрів ДСНС України ОСОБА_1 » № 251 від 22.11.2019 позивача ознайомлено в день його видачі. Позивач стверджує, що на оскаржуваному наказі стоїть не його підпис та такий він ніколи не підписував. Відтак, на думку представника позивача, існує необхідність у проведенні почеркознавчих досліджень.

При вирішення клопотання представника позивача щодо призначення почеркознавчої експертизи суд керується таким.

Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Згідно з ч. 3 ст. 102 КАС України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Частинами 4, 5 ст. 102 КАС України визначено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Відповідно до підпункту 3.3 розділу 3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 у документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначаються такі дані: місце й дата винесення постанови чи ухвали; посада, звання та прізвище особи, що призначила експертизу (залучила експерта); назва суду; назва справи та її номер; обставини справи, які мають значення для проведення експертизи; підстави для призначення експертизи; прізвище експерта або назва експертної установи, експертам якої доручається проведення експертизи; питання, які виносяться на вирішення експертові; перелік об`єктів, що підлягають дослідженню (у тому числі порівняльних зразків та інших матеріалів, направлених експертові, або посилання на такі переліки, що містяться в матеріалах справи); інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Відповідно до ч. 1 ст. 103 КАС України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Згідно з ч. 3 ст. 103 КАС України ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).

В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків (ч. 5 ст. 103 КАС України).

Як встановлено судом, відповідач просить залишити позовну заяву без розгляду, про що подав відповідне клопотання (вх. № 59523 від 16.08.2021). У зазначеному клопотанні вказує, що позивач наводить неправдиву інформацію щодо того, що йому не було відомо дати, з якої його звільнено зі служби. Відповідач зазначив, що у 2 Спеціальному центрі реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій знаходиться оригінал наказу № 251 від 22.11.2019 «Про виключення з кадрів ДСНС України ОСОБА_1 », в якому позивач у присутності свідків проставив свій особистий підпис 22 листопада 2019 року про ознайомлення із указаним наказом. Відтак, на думку відповідача, позивачем пропущено строк звернення до суду.

Представник позивача стверджує, що на наказі № 251 від 22.11.2019 «Про виключення з кадрів ДСНС України ОСОБА_1 » стоїть підпис, який не вчинено позивачем. Для установлення вказаних обставин просить призначити вищезазначену експертизу.

Суд зазначає, що подане клопотання представника позивача про призначення судової будівельно-технічної експертизи є обґрунтованим, оскільки для всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи необхідні спеціальні знання.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.

За таких обставин, враховуючи обмежений строк розгляду справи та з метою недопущення його порушення, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі до одержання результатів експертизи.

Керуючись ст.ст. 72, 102, 103, 236, 243, 248, 256, 293, 294 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання представника позивача про проведення почеркознавчої експертизи задовольнити.

2. Призначити в адміністративній справі судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити судовим експертам Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (79040 м. Львів вул. Конюшинна 24; 79040 м. Львів вул. Збиральна 24); на вирішення експертизи поставити наступне питання: чи виконано підпис від імені позивача на звороті наказу начальника 2 Спеціального центру швидкого реагування державної служби України з надзвичайних ситуацій (по особовому складу) від 22.11.2019 № 251 «Про виключення з кадрів ДСНС України ОСОБА_1 » тією особою, від імені якої він зазначений, або ж іншою особою.

Витрати з оплати експертизи покласти на позивача.

Попередити експертів, які проводитимуть експертизу про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.

3. Зупинити провадження у справі № 380/11650/21 до одержання результатів почеркознавчої експертизи.

4. Ухвалу та матеріали адміністративної справи № 380/11650/21 направити до Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (79040 м. Львів вул. Збиральна 24).

5. Копію ухвали надіслати сторонам.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.

Повний текст ухвали складено та підписано 03.12.2021.

Суддя Р.П. Качур