Рішення № 101638328, 03.12.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2021
Номер справи
160/19682/21
Номер документу
101638328
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2021 рокуСправа № 160/19682/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засідання Камінській С.В. за участю представників: позивача відповідача Новікова М.О. Похило І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 21.10.2021 Приватне акціонерне товариство «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення за формою «ПС» від 04.06.2021 № 00/8227/0903.

2. Ухвалою суду від 26.10.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні 16.11.2021, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору.

3. 12.11.2021 відповідач надав відзив на позов.

4. 16.11.2021 через систему «Електронний суд» позивач надав відповідь на відзив.

5. 16.11.2021 у судовому засіданні за участі представників сторін заяву позивача про заміну сторони у справі задоволено, допущено в адміністративній справі № 160/19682/21 заміну первісного відповідача Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015), його правонаступником Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658; вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005). У судовому засіданні оголошено перерву з метою надання сторонами доказів та ознайомлення відповідача із відповіддю на відзив до 30.11.2021.

6. 29.11.2021 відповідач надав додаткові пояснення із витребуваними судом доказами.

7. 30.11.2021 позивач надав письмові пояснення із витребуваними доказами.

8. 30.11.2021 у судовому засіданні представники сторін підтримали обрані правові позиції, судом витребувано від позивача докази, з метою надання яких оголошено перерву до 03.12.2021.

9. 03.12.2021 представник позивача надав витребувані докази.

10. 03.12.2021 у судому засіданні позивач просив позов задовольнити, відповідач проти позову заперечив.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

11. Позивач вважає протиправним оскаржуване податкове повідомлення-рішення та необґрунтованими висновки акту перевірки.

12. У наказі на проведення фактичної перевірки відсутні будь-які посилання на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, крім посилання на норми, що їх регулюють, у наказі не відображено в рамках яких заходів контролюючого органу встановлено невідповідність діяльності ПРАТ «ІНГЗК» вимогам чинного законодавства, на підставі яких відомостей або документів (дата, номер, підпис уповноваженої особи) були встановлені факти сумнівності, сумнівність яких саме операцій (дата операції, характер та наслідки такої операції та інші докази вчинення таких операцій, показання свідків, працівників) була встановлена податковим органом.

13. На підставі прийнятого наказу у контролюючого органу не виникло право проведення перевірки дотримання вимог ПК України, зокрема, щодо діяльності акцизних складів. Тому складений на його виконання акт перевірки вважається таким, що виданий з порушенням встановленого законом порядку.

14. Наказ на перевірку від 22.04.2021 № 1893-п та направлення на перевірку від 26.04.2021 № 2077, № 2078 підписано уповноваженою особою - начальником управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Дніпропетровській області Денисом Дегтярьовим, який не мав повноважень на підписання таких документів, що вбачається з обсягу повноважень згідно інформації, розміщеної на сайті ДПС України.

15. Платником податків зареєстровано акцизний склад № 1006029 на одній території (земельній ділянці), що підтверджується копією акту на право постійного користування землею з кадастровим номером 1211000000:12:276:0001.

16. На зазначеній земельній ділянці розташовані резервуари загальною місткістю 2450,32 м3, що знаходяться на території цеху підготовки виробництва (м. Кривий Ріг, Інгулецький район, вул. Рудна, 47-13), які за висновками відповідача мають бути зареєстровані як окремий акцизний склад, незважаючи на факт їх розміщення на одній території.

17. Визначені в акті резервуари, де зберігається бензин, дизельне пальне та керосин (паливо для реактивних двигунів), на місце зберігання котрого отримано ліцензії на зберігання і оптову торгівлю, знаходиться на території цеху підготовки виробництва, що підпорядковується Директору по закупівлі та входить в організаційну структуру ПРАТ «ІНГЗК», також територіально знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 1211000000:12:276:0001, з правом постійного користування.

18. ПРАТ «ІНГЗК» правомірно зареєстрував акцизний склад в реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального за № 1006029 за своєю податковою адресою, що є територією підприємства де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом зберігання пального для власних потреб.

19. Розпорядник акцизного складу може, але не зобов`язаний реєструвати більше одного акцизного складу, якщо на одній території підприємства є кілька різних ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального.

20. Резервуари, що знаходяться на території зазначені в Таблиці 1 Довідки за номерами 22/1006029, 23/1006029, 24/1006029, 11/1006029, 12/1006029, 16/1006029, 92/1006029.

21. Всі зазначені в акті резервуари цеху підготовки виробництва загальною місткістю 2450,32 м3 (сім резервуарів) є складовою акцизного складу № 1006029.

22. Позивач зареєстрував акцизний склад № 1006029, враховуючи ознаки, зазначені пунктом «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України, враховуючи загальну місткість всіх, розташованих ємностей на території ПРАТ «ІНГЗК», та отримав ліцензії на кожне окреме місце зберігання і оптової торгівлі пального.

23. Згідно із пунктом 112.2 статті 112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

24. В акті перевірки відсутні будь-які посилання та доводи про те, що позивач діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

25. Зареєструвавши 25.06.2019 один акцизний склад № 1006029 за податковою адресою Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Рудна 47, ПРАТ «ІНГЗК» діяло відповідно до вимог ПК України та не мало на меті ухилення від незаконного виробництва і обігу пального, що і було підтверджено актом перевірки, адже жодних порушень щодо правил обліку, виробництва та обігу пального на акцизних складах не було встановлено.

26. Дані факти підтверджують відсутність вини з боку позивача та протиправність застосування фінансових санкцій з посиланням на пункт 128-1.2 статті 128-1 ПК України.

27. Із посиланням на правові висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 04.12.2018 у справі № 820/4894/18, від 18.12.2018 у справі № 820/4891/18, від 18.12.2018 у справі № 820/4895/18, від 05.03.2019 у справі № 820/4893/18, від 11.06.2019 у справі № 1440/2045/18, від 08.04.2021 у справі № 640/21528/19, від 08.09.2020 по справі № 640/21536/19, від 04.04.2019 у справі № 815/756/16, від 04.04.2019 у справі № 819/844/16, від 17.03.2018 у справі № 570/7146/12, від 24.10.2018 у справі № 808/1746/15, від 21.05.2020 у справі № 208/6557/16-а, від 23.01.2018 у справі № 804/12558/14, від 24.10.2018 у справі № 808/1746/15, від 04.02.2019 у справі № 807/242/14, позивач просив позов задовольнити.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

28. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначивши, що уповноважена особа відповідно до наказу від 02.04.2021 № 400 мала право як на видання наказу та направлень на проведення перевірки, так і на прийняття оскаржуваного рішення.

29. Підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України визначено альтернативні підстави для провадження фактичної перевірки, зокрема її проведення на виконання функцій контролюючого органу, у зв`язку із чим наказ прийнято правомірно.

30. За адресою Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, буд. 47-13 знаходяться 7 резервуарів загальною місткістю 2450,32 м3 та згідно з наданою ПРАТ «ІНГЗК» інформацією залишки палива в резервуарах станом на 27.04.2021 складають: бензин А-92 7727,4 л, дизпаливо 1567481 л, керосин (паливо для реактивних двигунів) 17492,2 л.

31. Крім того, перевіркою встановлено, що ПРАТ «ІНГЗК» отримано ліцензії на право зберігання пального та на право оптової торгівлі пальним за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, буд. 47-13 та витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно.

32. Водночас, перевіркою встановлений факт не реєстрації ПРАТ «ІНГЗК» в Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового акцизного складу за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, буд. 47-13, чим порушено підпункт 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України.

33. Згідно із пунктом 109.3 статті 109 ПК України необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи, лише у випадках визначених пунктом 119.3 статті 119, пунктами 123.2-123 5 статті 123 пунктами 124.2, 124.3 статті 124, пунктами 125-1.2-125-1.4 статті 125-1 цього Кодексу.

34. Таким чином, ГУ ДПС у Дніпропетровській області при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення на суму 1000000 грн діяло лише на підставі, в порядку та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

35. Із посиланням на правові висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 12.08.2021 у справі № 140/14625/20, від 29.01.2019 у справі № 812/1112/16, від 10.04.2020 у справі № 815/1978/18, від 21.01.2021 у справі № 460/1239/19, відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

36. Державний акт на право постійного користування землею 1-ДП № 002894 Шр-174 від 25.02.1998 видано Відкритому акціонерному товариству «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат», в тому, що зазначеному землекористувачу надається у постійне користування 4141,6641 га землі на землях Миколаївської селищної ради народних депутатів в межах згідно з планом землекористування для виробничих потреб.

37. Приватне акціонерне товариство «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» зареєстровано 17.01.1997, місцезнаходження юридичної особи Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47.

38. 06.05.2010 за ПРАТ «ІНГЗК» зареєстровано право приватної власності на 1/1 нерухомого майна за реєстраційним номером 30360777, тип об`єкта: комплекс будівель та споруд цеху підготовки виробництва; адреса об`єкта: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-13.

39. Згідно із витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер витягу НВ-1202950422015 від 24.11.2015, земельна ділянка кадастровий номер 1211000000:12:276:0001 зареєстрована 17.11.2015, площа 360,6352 га; форма власності комунальна, місце розташування Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Інгулецький район; цільове призначення: 11.01 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користування надрами; категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

40. Згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, об`єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий номер 1211000000:12:276:0001, площа 360,6352 га:

- право власності зареєстровано 31.09.2016; власник: територіальна громада міста Кривого Рогу в особі Криворізької міської ради;

- право постійного користування зареєстровано 13.09.2016; правокористувач: Приватне акціонерне товариство «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат».

41. 15.08.2019 ПРАТ «ІНГЗК» одержало ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, терміном дії з 15.08.2019 до 15.08.2024, реєстраційний номер 990514201900328, адреса місця торгівлі: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-13.

42. 25.11.2019 ПРАТ «ІНГЗК» одержало ліцензію на право зберігання пального терміном дії з 25.11.2019 до 25.11.2024, реєстраційний номер 04850414201900095, адреса місця зберігання: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-13.

43. Розділом 4 витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового ПРАТ «ІНГЗК», зареєстрованого платником акцизного податку 25.03.2016, визначені відомості про акцизні склади:

1) найменування акцизного складу: комбінат, Інгулецький район; уніфікований номер акцизного складу: 1006029; код за КОаТУУ, де знаходиться акцизний склад: 1211036900, Дніпропетровська область, Інгулецький район; місцезнаходження акцизного складу на території: м. Кривий Ріг, вул. Рудна, буд. 47; дата реєстрації: 25.06.2019;

2) найменування акцизного складу: комбінат, Широківський район; уніфікований номер акцизного складу: 1006030; код за КОаТУУ, де знаходиться акцизний склад: 1225855300, Дніпропетровська область, Широківський район, смт Миколаївка; місцезнаходження акцизного складу на території: с. Карпівка, вул. Центральна, буд. 271; дата реєстрації: 25.06.2019.

44. ПРАТ «ІНГЗК» подано контролюючому органу основну довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри:

- рядок 07: уніфікований номер акцизного складу: 1006029;

- Таблиця 1 рядок 7: інформація щодо стаціонарних резервуарів, установлених на акцизному складі пального:

1) уніфікований номер резервуара 22/1006029, серійний номер 201844, ємність 726,18 м3;

2) уніфікований номер резервуара 23/1006029, серійний номер 201845, ємність 760,37 м3;

3) уніфікований номер резервуара 24/1006029, серійний номер 201846, ємність 726,30 м3;

4) уніфікований номер резервуара 11/1006029, серійний номер 20002070, ємність 50,71 м3;

5) уніфікований номер резервуара 12/1006029, серійний номер 20002071, ємність 50,61 м3;

6) уніфікований номер резервуара 16/1006029, серійний номер 20002030, ємність 50,71 м3;

7) уніфікований номер резервуара 92/1006029, серійний номер 20002074, ємність 49,44 м3;

8) уніфікований номер резервуара 1/1006029, серійний номер 445008, ємність 8 м3;

9) уніфікований номер резервуара 3/1006029, серійний номер 445613, ємність 8 м3;

10) уніфікований номер резервуара 5/1006029, серійний номер 445614, ємність 8 м3;

11) уніфікований номер резервуара 68/1006029, серійний номер 201568, ємність 25,70 м3.

45. Згідно основної довідки, резервуари обладнані рівнемірами та витратомірами.

46. Коригуючою довідкою про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри від 23.04.2021 по акцизному складу уніфікований номер 1006029, доповнено відомостями:

- про резервуари: 2/1006029 ємністю 8 м3, 4/1006029 ємністю 8 м3;

- відомостями про рівнеміри та витратоміри.

47. Наказом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.04.2021 № 400, відповідно до листа ДПС України від 25.03.2021 № 7322/7/99-00-09-02-07, уповноважено начальника управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Дегтярьова Дениса, зокрема, на:

- підписання податкових повідомлень-рішень за формами «Р», «Ш», «ПС», «С» про визначення штрафних (фінансових) санкцій за результатами камеральних та фактичних перевірок, передбачених такими статтями ПК України, зокрема: пунктом 54.3 статті 54 ПК України «Визначення сум податкових та грошових зобов`язань» за результатами перевірок; статті 128-1 ПК України «Порушення правил обігу, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах»;

- підписання наказів та направлень на проведення фактичних перевірок відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України.

48. Уповноваженою особою – начальником управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Денисом Дегтярьовим 22.04.2021 прийнято наказ «Про проведення фактичної перевірки ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ 00190905)» № 1893-п, яким керуючись статтями 19-1, 20, підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75, на підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, наказано:

- провести фактичну перевірку ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ 00190905)» за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-13, з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів;

- період діяльності, який буде перевірятись: згідно статті 102 ПК України;

- перевірку розпочати з 27.04.2021, тривалість не більше 10 діб;

- оформити направлення на проведення фактичної перевірки ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ 00190905)» з додержанням вимог підпункту 81.1 статті 81 ПК України.

49. 26.04.2021 Уповноваженою особою – начальником управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Денисом Дегтярьовим виписано направлення № 2078, № 2027 на проведення фактичної перевірки на підставі наказу № 1893-п від 22.04.2021, мета перевірки: дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів.

50. Направлення на проведення перевірки пред`явлено та копія наказу на проведення перевірки вручена 27.04.2021 представникові суб`єкта господарювання Кривулі Владиславу Миколайовичу.

51. З 27.04.2021 по 06.05.2021 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на підставі наказу від 22.04.2021 № 1893-п, направлень від 26.04.2021 № 2078, № 2077 проведена фактична перевірка ПРАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, за результатом якої складено акт № 1487/04-36-09-03/00190905.

52. Перевіркою встановлено:

- суб`єктом господарювання ПРАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ 00190905) не зареєстровано акцизний склад у системі електронного адміністрування пального та спирту етилового розпорядником акцизного складу за адресою: м. Кривий Ріг, Інгулецький район, вул. Рудна, 47-13, а саме:

- фактичною перевіркою встановлено, що за даною адресою знаходяться 7 (сім) резервуарів загальною місткістю 2450,32 м3 (726,18 м3 + 760,37 м3 + 762,30 м3 + 50,71 м3 + 50,61 м3 +50,71 м3 + 49,44 м3 );

- відповідно даних, наданих підприємством, залишки пального станом на 27.04.2021 складають: дизельне пальне 1567481 л, бензин А-92 7727,40 л, керосин 17492,20 л;

- на вищезазначену адресу підприємством придбано ліцензії на право зберігання пального та на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі та отримано витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 06.05.2020 № 26053134.

53. Згідно із висновком акта перевірки, перевіркою встановлено порушення розділу «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14, підпункту 230.1.2 пункту 230 статті 230 ПК України.

54. 04.06.2021 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 00/8227/0903, яким на підставі акта перевірки від 06.05.2021 № 1487/04-36-09-03/00190905, у зв`язку із встановленням порушення пункту «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14, підпункту 230.1.2 пункту 230 статті 230 ПК України, на підставі підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54, абзацу першого пункту 128-1.2 статті 128-1 ПК України до ПАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1000000 грн.

55. Не погодившись із податковим повідомленням-рішенням, ПРАТ «ІНГЗК» 17.06.2021 подано до Державної податкової служби України скаргу № 10/3567 на податкове повідомлення-рішення за формою «ПС» № 00/8227/0903 від 04.06.2021 та доповнення до скарги від 23.06.2021.

56. Рішенням ДПС України від 04.10.2021 № 22439/6/99-00-06-01-02-06 про результати розгляду скарги (отримано позивачем 05.10.2021) Державна податкова служба України податкове повідомлення-рішення № 00/8227/0903 від 04.06.2021 залишила без змін, а скаргу без задоволення.

57. Контролюючим органом з 27.04.2021 по 06.05.2021 також проведено фактичні перевірки суб`єкта господарювання ПРАТ «ІНГЗК» за місцем торгівлі та зберігання пального:

1) на підставі наказу від 22.04.2021 № 1894-п: за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-06, за результатами якої складено акт від 06.05.2021 № 1486/04-36-09-03/00190905, перевіркою встановлено:

- суб`єкт господарювання отримав 17.12.2019 ліцензію на право зберігання пального терміном дії з 17.12.2019 до 17.12.2024, реєстраційний номер 04850414201900122, адреса місця зберігання: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-06;

- суб`єкт господарювання отримав 30.07.2019 ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, терміном дії з 30.07.2019 до 30.07.2024, реєстраційний номер 990514201900285, адреса місця торгівлі: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-06:

- витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 15.12.2009 № 24800272;

- суб`єктом господарювання не зареєстровано акцизний склад у системі електронного адміністрування пального та спирту етилового розпорядником акцизного складу за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-06, а саме, фактичною перевіркою встановлено, що за даною адресою знаходяться 3 (три) резервуари загальною місткістю 24 м3 (8 м3 + 8 м3 + 8м3);

- перевіркою встановлено порушення розділу «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14, підпункту 230.1.2 пункту 230 статті 230 ПК України;

2) на підставі наказу від 22.04.2021 № 1892-п: за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-05, за результатами якої складено акт від 06.05.2021 № 1485/04-36-09-03/00190905, перевіркою встановлено:

- суб`єкт господарювання отримав 17.12.2019 ліцензію на право зберігання пального терміном дії з 17.12.2019 до 17.12.2024, реєстраційний номер 04850414201900123, адреса місця зберігання: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-05;

- суб`єкт господарювання отримав 30.07.2019 ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, терміном дії з 30.07.2019 до 30.07.2024, реєстраційний номер 990514201900284, адреса місця торгівлі: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-05:

- витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 25.12.2009 № 24922205;

- суб`єктом господарювання не зареєстровано акцизний склад у системі електронного адміністрування пального та спирту етилового розпорядником акцизного складу за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-05, а саме, фактичною перевіркою встановлено, що за даною адресою знаходяться резервуар загальною місткістю 25,7 м3;

- перевіркою встановлено порушення розділу «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14, підпункту 230.1.2 пункту 230 статті 230 ПК України.

58. Згідно із довідкою ПРАТ «ІНГЗК» від 23.11.2021 № 03/7489, товариство у власні господарській діяльності використовує наступні резервуари;

1) резервуари, розташовані на території цеху підготовки виробництва ПРАТ «ІНГЗК» (вул. Рудна, 47-13):

- цистерна 700 м3, уніфікований номер резервуару 22/1006029, серійний номер 201844, загальна ємність 726,18 м3;

- цистерна 700 м3, уніфікований номер резервуару 23/1006029, серійний номер 201845, загальна ємність 760,37 м3;

- цистерна 700 м3, уніфікований номер резервуару 24/1006029, серійний номер 201846, загальна ємність 762,30 м3;

- резервуар горизонтальний сталевий 50 м3, уніфікований номер 11/1006029, серійний номер 20002070, загальна ємність 50,712 м3;

- резервуар горизонтальний сталевий 50 м3, уніфікований номер 12/1006029, серійний номер 20002071, загальна ємність 50,61 м3;

- резервуар горизонтальний сталевий 50 м3, уніфікований номер 16/1006029, серійний номер 20002030, загальна ємність 50,712 м3;

- резервуар горизонтальний сталевий 50 м3, уніфікований номер 92/1006029, серійний номер 20002074, загальна ємність 49,437 м3;

2) резервуари, розташовані на території авто-транспортного цеху ПРАТ «ІНГЗК» (вул. Рудна, 47-06):

- контейнерна автозаправна станція КАЗС КО 0811, уніфікований номер резервуару 2/1006029, серійний номер 4500000616, загальна ємність 8 м;

- контейнерна автозаправна станція КАЗС КО 0812, уніфікований номер резервуару 4/1006029, серійний номер 4500000617, загальна ємність 8 м3;

- контейнерна автозаправна станція КАЗС КО 0813, уніфікований номер резервуару 5/1006029, серійний номер 4500000618, загальна ємність 8 м3;

3) резервуар, що знаходиться на території залізничного цеху ПРАТ «ІНГЗК» (вул. Рудна, 47-05):

- ємність 25 м3, уніфікований номер резервуару 68/1006029, серійний номер 201568, загальна ємність 25,7 м3.

59. Довідкою ПРАТ «ІНГЗК» від 23.11.2021 № 05/7489 надані відомості, що майновий комплекс цеху підготовки виробництва (ЦВП), що зареєстрований за адресою м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-13, включає резервуари уніфіковані номери 22/1006029, 23/1006029, 24/1006029, 11/1006029, 12/1006029, 16/1006029, 92/1006029, розташовані в межах земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:12:276:0001, площа 360,6352 га. Земельна ділянка була утворена внаслідок зміни адміністративних меж міста Кривого Розу, шляхом координування та внесення до Державного земельного кадастру окремих територій, що були раніше передані в користування комбінату відповідно до Державного акту на право постійного користування землею 1-ДП № 002894 Шр-174 в певних адміністративних межах.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

60. Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, в редакції Закону № 466-IX від 16.01.2020, чинній на час виникнення спірних правовідносин, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:

- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

61. Статтею 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-BP (далі – Закон № 481/95-BP) визначено терміни:

- місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування;

- місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;

- зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;

- Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального містить відомості про: ліцензіатів; місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (адреса); дату видачі/призупинення/анулювання та термін дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.

62. Відповідно до пункту «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, акцизний склад це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

63. Не є акцизним складом:

а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;

б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб`єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам. Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб`єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;

в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб`єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;

г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару;

64. Згідно із пунктом 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

65. Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України, зокрема, визначено, що платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

66. Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

67. Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

68. Згідно із пунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов`язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15°C.

69. Відповідно до пункту 2 «Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 891 (далі – Порядку № 891), у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

1) витратомір-лічильник (далі - витратомір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безперервного вимірювання, запам`ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих, повністю заповнених трубопроводах;

2) рівнемір - лічильник рівня пального у резервуарі (далі - рівнемір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об`єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара;

3) резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці.

70. Пунктом 5 Порядку № 891 встановлено, що електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять:

1) інформацію про розпорядника акцизного складу (найменування, реєстраційні дані, реквізити документів, на підставі яких здійснюється експлуатація акцизного складу);

2) інформацію про всі наявні у розпорядника акцизного складу акцизні склади (адреса, правовстановлюючі документи на споруди та приміщення акцизного складу) з уніфікованим номером кожного акцизного складу, який автоматично присвоєно в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, з уніфікованою нумерацією кожного акцизного складу та всі резервуари (їх кількість, тип, ємність) з уніфікованою нумерацією кожного резервуара, розташовані на акцизних складах;

3) інформацію про акцизний склад з уніфікованим номером в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, розташовані на такому акцизному складі резервуари з уніфікованою нумерацією, про назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу, та назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери рівнемірів, установлених на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на такому акцизному складі;

4) дату встановлення, заміни, опломбування, технічного обслуговування, ремонту, повірки, калібрування витратоміра, рівнеміра, резервуара, відомості щодо організацій та осіб, які проводили такі роботи;

5) зведені за добу підсумкові облікові дані щодо: обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту; добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C, - для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне);

6) інформацію про осіб (прізвище, ім`я, по батькові, посада), які формують та надсилають електроні документи для наповнення Реєстру;

7) інформацію про коригування даних, зазначених у підпунктах 1 - 5 цього пункту, в електронних документах для наповнення Реєстру, надісланих до Реєстру (коригуючі електронні документи для наповнення Реєстру);

8) інформацію про такі ознаки акцизного складу:

- акцизний склад, на якому провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне), обладнаний лише витратомірами в кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) шляхом наливу з такого акцизного складу;

- акцизний склад, на якому здійснюється виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у тарі виробника без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнаний витратомірами та рівнемірами;

9) інформацію про обсяги залишків пального, що розташовані на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці;

10) інформацію про дні, в які акцизний склад не працює.

71. Згідно із абзацом першим пункту 14 Порядку № 891 уніфікованою нумерацією акцизних складів є автоматичне присвоювання в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового уніфікованого номера кожному акцизному складу

72. Уніфікованою нумерацією резервуарів є присвоювання розпорядником акцизного складу уніфікованого номера кожному резервуару послідовного порядкового номера, який містить лише цифрові значення (не повинен містити літер чи інших символів), не може починатися з "0" та складається з двох частин, розмежованих знаком дробу: у першій частині проставляється послідовний порядковий номер резервуара; у другій частині проставляється порядковий номер акцизного складу, на якому розташований такий резервуар.

73. Згідно із пунктом 15 Порядку № 891 реєстрацією у Реєстрі розпорядників акцизних складів, акцизних складів, резервуарів, прийнятих в експлуатацію, витратомірів та рівнемірів у розрізі акцизних складів є прийняття надісланих розпорядником акцизного складу електронних документів для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 1 - 4 і 6 пункту 5 цього Порядку.

74. Податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом (абзац перший пункту 109.1 статті 109 ПК України).

75. Порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України (пункт 109.2 статті 109 ПК України).

76. У випадках, визначених пунктом 119.3 статті 119, пунктами 123.2 - 123.5 статті 123, пунктами 124.2, 124.3 статті 124, пунктами 125-1.2 – 125-1.4 статті 125-1 цього Кодексу, необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи (пункт 109.3 статті 109 ПК України).

77. Особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом (пункт 112.1 статті 112 ПК України).

78. Особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання. Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності (пункт 112.2 статті 112 ПК України).

79. Особа не може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення інакше, як на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом (пункт 112.3 статті 112 ПК України).

80. У разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків. Порядок доведення обставин, за яких особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинене податкове правопорушення, в межах судового провадження визначається процесуальним законодавством. Усі сумніви щодо наявності обставин, за яких особа може бути притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган, трактуються на користь такої особи (пункт 112.7 статті 112 ПК України).

81. Відповідно до частини першої пункту 128-1.2 статті 128-1 ПК України відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

82. Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, заявлений спір пов`язаний із застосуванням пункту «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України.

83. Зокрема, спірними є питання:

- чи має платник акцизного податку обов`язок зареєструвати окремий акцизний склад за адресою нерухомого майна за місцем розташування резервуарів;

- чи має платник акцизного податку право зареєструвати один акцизний склад по всіх наявних резервуарах із різними адресами в межах однієї земельної ділянки (території), у тому числі із урахуванням одержання окремих ліцензій на право зберігання та право оптової торгівлі пальним;

- чи є підстави для застосування штрафу до платника акцизного податку згідно частини першої пункту 128-1.2 статті 128-1 ПК України у разі не реєстрації окремого акцизного складу та за умови включення резервуарів з такого окремо незареєстрованого акцизного складу до зареєстрованого акцизного складу.

84. Позивач також зазначає про порушення порядку призначення фактичної перевірки та відсутності у особи, яка прийняла наказ та видала направлення на її проведення, повноважень на видання вказаних документів, відповідач проти вказаних доводів заперечив.

щодо повноважень на видання наказу та направлень на проведення фактичної перевірки

85. Надаючи оцінку доводам позивача про відсутність повноважень уповноваженої особи - начальника управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Дениса Дегтярьова на видання наказу від 22.04.2021 № 1893-п та направлень на проведення фактичної перевірки у зв`язку із відсутністю таких повноважень згідно відомостей офіційного сайту ДПС України, суд зазначає про їх необґрунтованість, оскільки матеріалами справи підтверджено надання таких повноважень вказаній особі наказом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.04.2021 № 400.

86. Зокрема, наказом від 02.04.2021 № 400, за погодженням із ДПС України, начальника управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Дегтярьова Дениса уповноважено як підписання наказів та направлень на проведення фактичних перевірок відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України, так і підписання податкових повідомлень-рішень форми «ПС» й визначення грошових зобов`язань за результатами перевірок, у тому числі на підставі статті 128-1 ПК України.

щодо наказу на проведення перевірки

87. Надаючи оцінку доводам позивача щодо правомірності призначення фактичної перевірки, зокрема, не обґрунтуванням наявності підстав для її проведення, відсутності відомостей про можливі порушення платником податків норм законодавства, суд зазначає наступне.

88. Підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено право контролюючого органу на проведення фактичної перевірки:

- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками,

- а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу пального.

89. Отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства для призначення фактичної перевірки необхідно в частині проведення контролю в частині обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками.

90. Таким чином, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу пального, є самостійною обставиною, з якою законодавець пов`язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб`єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.

91. Застосування судом пункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, у редакції на час виникнення спірних правовідносин, відповідає правовому висновку Верховного Суду, висловленому у постанові від 12.08.2021 у справі № 140/14652/20.

92. Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої у постанові від 30.01.2019 у справі № 755/10947/17, суди під час вирішення подібних спорів мають враховувати саме останню правову позицію.

93. Таким чином, контролюючим органом у межах відповідних функцій правомірно призначено фактичну перевірку.

94. Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.09.2021 у справі № 816/228/17 дійшла висновку, що у разі якщо контролюючий орган був допущений до проведення перевірки на підставі наказу про її проведення, неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки. При цьому, підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення такої перевірки, а лише ті, що вплинули або об`єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та, відповідно, на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення.

щодо застосування пункту «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України

95. Проведеною фактичною перевіркою встановлено порушення платником податків пункту «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України, відповідно до якого акцизний склад це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

96. Зокрема, за висновком контролюючого органу платник акцизного податку порушив обов`язок реєстрації окремого акцизного складу за адресою м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-13.

97. Надаючи оцінку доводам сторін у цій частині, суд зазначає, що пунктом «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України надано визначення акцизного складу де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність визначених видів, зокрема, це приміщення або територія на митній території України.

98. Таким чином, вказаним пунктом визначено дві альтернативні ознаки акцизного складу, які пов`язані (1) з певним приміщенням або (2) з територією.

99. З аналізу норм ПК України вбачається використання терміну «територія на митній території України» в однині, що із урахуванням мети утворення акцизного складу, означає вимоги до такої «території»: територія має бути одна, тобто мати самостійні межі, розпорядник акцизного складу має здійснювати свою господарську діяльність на такій території.

100. Єдиною ознакою акцизного складу як для приміщення так і для території, є провадження в ньому (на неї) визначених видів господарської діяльності суб`єктом господарювання як розпорядником акцизного складу.

101. Отже, оскільки визначення акцизного складу містить альтернативну для платника податків ознаку, розпорядник акцизного складу має право самостійного обрання такої ознаки, та реєстрації акцизного складу або складів в залежності від обраної ознаки.

102. В такому випадку досягається мета утворення акцизного складу, визначена пунктом 230.1 статті 230 ПК України, а саме - підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

103. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про право розпорядника акцизного складу зареєструвати один акцизний склад на території, де він здійснює свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

104. Доводи контролюючого органу, які зводяться до обов`язку платника податків зареєструвати окремий акцизний склад за адресою комплексу будівель та споруд цеху підготовки виробництва м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-13, у розглянутому випадку суд вважає необґрунтованим, та таким, що ґрунтується на редакції підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України до внесення змін Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 № 2628-VIII.

105. Зокрема, у попередній редакції підпунктом 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України було визначено, що акцизний склад це приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального.

106. Надаючи оцінку доводам відповідача про необхідність реєстрації окремого акцизного складу з огляду на одержання платником акцизного податку ліцензій на право зберігання пального та на право оптової торгівлі пальним саме із зазначенням адреси місця зберігання та місця торгівлі: м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-13, суд зазначає, що Законом № 481/95-BP визначено, що саме є місцем зберігання та місце оптової торгівлі пальним.

107. Зокрема:

- місце зберігання пального це - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування;

- місце оптової торгівлі пальним це - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.

108. Встановлений статтею 15 Закону № 481/95-BP порядок отримання ліцензій, у редакції станом на дату отримання позивачем у серпні-листопаді 2019 року ліцензій, передбачав, що суб`єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно.

109. Таким чином, спеціальний закон вимагав для визначення місця зберігання та оптової торгівлі пальним встановлення місця (території), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для вказаної мети на праві власності або користування.

110. Отже, при видачу суб`єкту господарювання вказаних ліцензій у 2019 році контролюючим органом визначено місце як зберігання так і оптової торгівлі пальним за адресою нерухомого майна - комплексу будівель та споруд цеху підготовки виробництва за адресою м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-13.

111. Чинне законодавство не містить імперативної умови реєстрації акцизного складу виключно за адресою місць, за якими видано ліцензії на право зберігання та оптової торгівлі пальним.

щодо застосування штрафу

112. З матеріалів справи встановлено, що ПРАТ «ІГНГК» використовує на праві постійного користування земельну ділянку кадастровий номер 1211000000:12:276:0001, на якій розташовані різні об`єкти нерухомого майна (комплекси будівель та споруд), у тому числі комплекс будівель та споруд цеху підготовки виробництва за адресою м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-13.

113. Право власності на комплекс будівель та споруд цеху підготовки виробництва за адресою м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-13 належить позивачу на підставі наказу органу Фонду державного майна № 12/274-АО від 09.01.1997, переліку майна, переданого до статутного фонду відкритого акціонерного товариства регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області від 14.03.2008 № 12/11-1862, та право власності на вказане майно зареєстровано за позивачем 06.05.2010.

114. У складі комплексу будівель та споруд за адресою м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47-13 платником акцизного податку використовуються 7 (сім) резервуарів загальною місткістю 2450,32 м3 (726,18 м3 + 760,37 м3 + 762,30 м3 + 50,71 м3 + 50,61 м3 +50,71 м3 + 49,44 м3 ), які визначені в акті фактичної перевірки.

115. При цьому, сторони не заявляють про використання необлікованих резервуарів.

116. Судом встановлено, що ПРАТ «ІНГЗК», як платник акцизного податку, 25.06.2019 зареєстрував акцизний склад із найменуванням «комбінат, Інгулецький район», уніфікований номер акцизного складу 1006029, місцезнаходження акцизного складу на території: м. Кривий Ріг, вул. Рудна, буд. 47.

117. У складі акцизного складу уніфікований номер 1006029 платником акцизного податку зареєстровані резервуари:

1) уніфікований номер 22/1006029, серійний номер 201844, загальна ємність 726,18 м3;

2) уніфікований номер 23/1006029, серійний номер 201845, загальна ємність 760,37 м3;

3) уніфікований номер 24/1006029, серійний номер 201846, загальна ємність 762,3 м3;

4) уніфікований номер 11/1006029, серійний номер 20002070, загальна ємність 50,712 м3;

5) уніфікований номер 12/1006029, серійний номер 20002071, загальна ємність 50,61 м3;

6) уніфікований номер 16/1006029, серійний номер 20002030, загальна ємність 50,712 м3;

7) уніфікований номер 92/1006029, серійний номер 20002074, загальна ємність 49,437 м3.

118. Таким чином, позивач як платник акцизного податку та розпорядник акцизного складу зареєстрував 25.06.2019 акцизний склад, до якого увійшли визначені актом перевірки резервуари, при цьому право обрання ознаки за якою реєструвати акцизний склад – за місцем знаходження приміщення або на певній території, належить виключно платнику акцизного податку.

119. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для притягнення ПРАТ «ІНГЗК» до відповідальності та застосування до позивача штрафної санкції, передбаченої абзацом першим пункту 128-1.2 статті 128-1 ПК України в розмірі 1000000 гривень, як за відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального платником податку - розпорядником акцизного складу.

120. Окремо суд зазначає, що умовою застосування такого виду відповідальності є відсутність реєстрації акцизних складів саме з вини платника податків. Вина позивача при не реєстрації окремого акцизного складу матеріалами перевірки та матеріалами справи не підтверджується.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

121. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову, у зв`язку із чим підлягає визнанню протиправним та скасуванню оскаржуване податкове повідомлення рішення із покладенням на відповідача витрат на сплату судового збору за подання цього позову.

122. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ 00190905; вул. Рудна, буд. 47, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50064) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658; вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 04.06.2021 № 00/8227/0903, прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.

3. Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 15000 грн.

4. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

5. Повне рішення складено 06.12.2021.

Суддя І.О. Верба