Рішення № 101637816, 03.12.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2021
Номер справи
140/9687/21
Номер документу
101637816
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9687/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо незарахування стажу роботи за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року до пільгового стажу, що дає право на перерахунок пенсії згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов`язання зарахувати стаж роботи за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року на посаді гірника очисного забою 5 розряду у Відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» (далі - ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля») до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, на підставі абзацу четвертого пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням зазначеного пільгового стажу роботи в розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 12 травня 2021 року.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що отримує пенсію за віком, яка йому призначена згідно зі статтею 13 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII), статтею 114 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV). Після виходу на пенсію позивач продовжував працювати, зокрема, з 01 листопада 2018 року працював гірником очисного вибою 5 розряду з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та звільнився 12 квітня 2021 року.

Позивач вважає, що оскільки він більше 15 років пропрацював на вугільних підприємствах міста Нововолинська у шкідливих та небезпечних умовах праці на посадах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, то розмір пенсії йому повинен бути перерахований з урахуванням вимог статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон №345-VI) - в розмірі 80% від заробітної плати, але не меншому, як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Позивач звертався до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії, однак відповідач рішенням від 26 лютого 2021 року №907510151698 у такому перерахунку відмовив через відсутність відомостей про сплату страхових внесків роботодавцем за період з 01 листопада 2018 року по 31 грудня 2020 року. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04 червня 2021 року у справі №140/4375/21 зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати цей період до пільгового та здійснити перерахунок і виплату пенсії з 23 лютого 2021 року. За розрахунком відповідача на виконання рішення суду пільговий страховий стаж за Списком №1 (шахтарі) по 30 грудня 2020 року становить 14 років 11 місяців 12 днів та навчання за фахом 3 місяці 19 днів, у зв`язку із чим пенсія відповідно до Закону №345-VI не перерахована.

Як зазначив ОСОБА_1 , відповідач також безпідставно не врахував стаж роботи у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року на посаді робітника очисного забою 5 розряду, хоч за вказаний період роботи йому нараховано заробітну плату, з якої сплачені страхові внески. Такі дії відповідача призводять до виплати пенсії у заниженому розмірі.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Відповідач у відзиві на позов позовні вимоги не визнав (а.с.36-39). В обґрунтування цієї позиції вказав, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області з 01 лютого 2016 року та отримує пенсію за віком відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV. Після проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі №140/4375/21 страховий стаж позивача становить 41 рік 27 днів, в тому числі пільговий стаж роботи за Списком №1 ( шахтарі) - 14 років 11 місяців 12 днів, навчання за фахом - 3 місяці 19 днів. Відповідач вважає, що рішення суду виконане у межах та у спосіб, визначені законом, про що позивача повідомлено листом від 20 липня 2021 року.

Відповідач також вважає безпідставними вимоги позову щодо незарахування періоду роботи з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року до пільгового стажу, що дає право на перерахунок пенсії згідно із Законом №345-VI. Позивач із заявою про перерахунок пенсії з 12 травня 2021 року із урахуванням спірного періоду стажу роботи до органів Пенсійного фонду не звертався, ніякого рішення щодо з цього питання ГУ ПФУ у Волинській області не приймало, що вказує на передчасність позовних вимог та відсутність спору.

З урахуванням наведеного відповідач у задоволенні позову просив відмовити повністю.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті, дослідивши письмові докази встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону №1058-IV та ця обставина не є спірною.

Позивач у період з 01 листопада 2018 року по 12 квітня 2021 року працював гірником очисного забою 5 розряду у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 (а.с.22-26).

З матеріалів справи слідує, що 23 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії за нормами статті 8 Закону №345-VI. Рішенням від 26 лютого 2021 року №907510151698 (а.с.68-69) ГУ ПФУ у Волинській області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно із Законом №345-VI у зв`язку із відсутністю необхідного 15-річного пільгового стажу; для обчислення розміру пенсії враховано страховий стаж 27 років 28 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком №1 (шахтарі) - 12 років 8 місяців 06 днів, з них 3 місяці 19 днів - навчання за фахом. За період роботи з 01 листопада 2018 року по 31 грудня 2020 року за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату внесків ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля».

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04 червня 2021 року у справі №140/4375/21 визнано протиправним та скасовано рішення відділу перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ у Волинській від 26 лютого 2021 року №907510151698 про результати розгляду заяви від 23 лютого 2021 року про перерахунок пенсії згідно із Законом №345-VI; зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період роботи з 01 листопада 2018 року по 31 грудня 2020 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та здійснити з 23 лютого 2021 року перерахунок і виплату пенсії з урахуванням цього стажу.

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 червня 2021 року у справі №140/4375/21 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії позивача, про що останнього було повідомлено листом від 20 липня 2021 року №0300-0305-8/29795 (а.с.14). Цим листом проінформовано, що страховий стаж позивача становить 41 рік 27 днів, враховуючи пільговий стаж роботи за Списком №1 (шахтарі) - 14 років 11 місяців 12 днів та навчання 3 місяці 19 днів (при необхідному 15 років).

Позивач, вважаючи порушеним право на отримання пенсії з 12 травня 2021 року за нормами Закону №345-VI у зв`язку із незарахуванням йому до пільгового стажу періоду роботи у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року, звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено обов`язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні відносини врегульовані Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Закон №1058-IV) та Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (Закон №345-VI).

Відповідно до статті 1 Закону №345-VI його дія поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

За приписами статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Такі ж самі умови для виплати у зазначеному розмірі пенсії працівникам, зайнятим повний робочий день під землею, встановлені абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058-IV.

З наведеного слідує, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в розмірі, передбаченому статті 8 Закону №345-VI, є зайнятість на підземних роботах за Списком №1 повний робочий день не менш як 15 років (для чоловіків).

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 62 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення»).

Згідно з пунктами 2, 3, 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за №1451/11731), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).

Пунктом 20 Порядку №637 обумовлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону №1058-IV з 01 лютого 2016 року та на момент призначення пенсії страховий стаж позивача становив 24 роки 03 місяці 26 днів, в тому числі: пільговий стаж роботи за Списком №1 (шахтарі) - 09 років 9 місяців 12 днів, навчання за фахом - 3 місяці 19 днів (а.с.43-44). Після виходу на пенсію позивач продовжував працювати.

01 лютого 2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії за його заявою на підставі частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV (рішення від 07 лютого 2018 року №907510151698) (а.с.45-46). Внаслідок перерахунку страховий стаж становив 25 років 04 місяці 24 днів, у тому числі пільговий - 10 років; навчання за фахом - 3 місяці 19 днів.

За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 23 лютого 2021 року про перерахунок пенсії за нормами Закону №345-VI рішенням від 26 лютого 2021 року №907510151698 ГУ ПФУ у Волинській області встановило відсутність підстав для перерахунку пенсії. При цьому можливість зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача після призначення пенсії (з 01 лютого 2016 року) відповідач пов`язує з наявністю відомостей про сплату ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» страхових внесків із нарахованої позивачу заробітної плати за період з 01 листопада 2018 року по 31 грудня 2020 року. Станом на 23 лютого 2021 року страховий стаж позивача становив 27 років 28 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком №1 - 12 років 08 місяців 06 днів, навчання за фахом - 3 місяці 19 днів.

З копії трудової книжки НОМЕР_1 слідує, що позивач почав працювати у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01 листопада 2018 року (призначений на посаду гірника очисного забою 5 розряду) та звільнений з роботи 12 квітня 2021 року (а.с.22-26).

Період роботи позивача з 01 листопада 2018 року по 31 грудня 2020 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за даними персоніфікованого обліку не був зарахований до страхового та пільгового стажу.

Після перерахунку стажу на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 червня 2021 року у справі №140/4375/21, яким ГУ ПФУ у Волинській області зобов`язано зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період роботи з 01 листопада 2018 року по 31 грудня 2020 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок і виплату пенсії з 23 лютого 2021 року, пільговий стаж становить 14 років 11 місяців 12 днів: 14 років 07 місяців 23 дні за Списком №1 та 3 місяці 09 днів - навчання за фахом (при необхідних для перерахунку пенсії за нормами статті 8 Закону №345-VI не менше 15 років), про що свідчить розрахунок (а.с.81).

Такий розрахунок позивач не оскаржує. Виконавчий лист у справі №140/140/4375/21 позивач отримав 12 листопада 2021 року.

Питання належності розгляду заяви від 23 лютого 2021 року на виконання рішення суду у справі №140/140/4375/21 не охоплено межами розгляду цієї справи, спір у якій стосується перерахунку пенсії позивача з 12 травня 2021 року відповідно до статті 8 Закону №345-VI з урахуванням пільгового стажу за період роботи з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року.

З індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) слідує, що у період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» здійснювала нарахування та виплату ОСОБА_1 заробітної плати, однак відомості про сплату страхових внесків та про зарахування до страхового і пільгового стажу цього періоду роботи позивача у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування відсутні (а.с.43-46).

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно із частиною другою статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За правилами частини третьої статті 24 Закону №1058-IV періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

За змістом статті 20 вказаного Закону страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Системний аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті страхувальниками. Обчислення розміру пенсії та її перерахунок провадиться з урахуванням страхового стажу особи, а саме, періоду, протягом якого особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. При цьому обов`язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Таким чином, несвоєчасна сплата або несплата страхованих внесків не може бути підставою для відмови у зарахуванні відповідного періоду трудової діяльності до страхового стажу, необхідного для призначення та обрахунку пенсії в належному розмірі. Відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків покладається на підприємство, а не на працівника.

Частина перша статті 21 Закону №1058-IV визначає, що персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.

Відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду, зокрема, для визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом (підпункт 1 пункту 2 Закону №1058-IV).

Як уже зазначалося судом, позивачу пенсія на пільгових умовах призначена на підставі статті 114 Закону №1058-IV. Заяву про перерахунок пенсії на умовах статті 8 Закону №345-VI позивач подав 23 лютого 2021 року. Оцінку правовідносинам, пов`язаним із розглядом відповідачем заяви ОСОБА_1 від 23 лютого 2021 року, надано судом у рішенні від 04 червня 2021 року у справі №140/4375/21 та спір по суті вирішено.

Суд звертає увагу, що згідно із частиною першою статті 44,частиною четвертою статті 45 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За приписами частини п`ятої статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Пунктом 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1) встановлено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) … подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Пунктом 2.7 розділу ІІ Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

За приписами пунктів 4.1, 4.8 розділу ІV Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший … приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій. Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року №55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

Підставою звернення позивача з цим позовом стало непроведення перерахунку пенсії в розмірі, передбаченому статтею 8 Закону №345-V, з 12 травня 2021 року з урахуванням пільгового стажу його роботи період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року.

За змістом вимог статті Закону №1058-IV, положень Порядку №22-1 питання про перерахунок призначеної пенсії ініціює пенсіонер шляхом подання відповідної заяви.

Відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 22 Закону №1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду, зокрема, для підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім`ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.

Таким чином, в разі прийняття відповідачем відповідного рішення з використанням даних системи персоніфікованого обліку (зокрема щодо перерахунку пенсії) позивач вправі його оскаржити в установленому порядку.

Проте як свідчать матеріали справи, позивач із заявою про перерахунок пенсії з 12 травня 2021 року в розмірі, передбаченому статтею 8 Закону №345-V, з урахуванням стажу з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року не звертався ні після припинення трудових відносин у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», ні після проведеного перерахунку стажу на виконання рішення суду у справі №140/4375/21.

ГУ ПФУ у Волинській області жодних рішень щодо відмови позивачу у зарахуванні спірного періоду роботи до його спеціального пільгового та страхового стажу або відмови у здійсненні з 12 травня 2021 року перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону №345-VI не приймало та таких матеріали справи не містять.

Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, підставою для звернення до адміністративного суду є наявність у позивача порушених прав, свобод або інтересів зі сторони суб`єкта владних повноважень. В такому випадку порушені права підлягають захисту судом у спосіб, що дозволить відновити таке порушене право.

Однак, як було встановлено судом, позивач будь-яких заяв про зарахування спірного періоду роботи чи заяв встановленої форми про перерахунок пенсії з 12 травня 2021 року до органу Пенсійного фонду не подавав. Тобто, питання про зарахування стажу (за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року) та перерахунок пенсії (з 12 травня 2021 року) перед Пенсійним фондом у встановлений законодавством спосіб позивачем не ініціювалося і таке суб`єктом владних повноважень не вирішувалося; відповідач не давав оцінки наявним у позивача документам на предмет наявності чи відсутності у нього підстав для зарахування роботи у період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» до пільгового стажу.

У свою чергу Пенсійний фонд є тим органом, до повноважень якого входить вирішення питань щодо наявності чи відсутності в особи права на зарахування того чи іншого періоду роботи до страхового (пільгового) стажу. Така перевірка проводиться в межах поданих заяв про призначення чи перерахунок пенсії.

Оскільки позивачем не було подано заяву відповідно до Порядку №22-1 про зарахування вказаного періоду роботи у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» до пільгового стажу та відповідач не приймав рішень з приводу відмови в зарахуванні стажу та перерахунку пенсії, то і відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо незарахування вказаного періоду роботи та відповідно зобов`язання вчинити дії щодо зарахування спірного періоду роботи до пільгового стажу роботи, перерахування та виплати з 12 травня 2021 пенсії в розмірі, передбаченому статтею 8 Закону №345-VI.

Таким чином, встановлені у цій справі обставини та аналіз наведених вище норм законодавства дають суду підстави для висновку про передчасність спору та відсутність порушеного права, яке підлягає судовому захисту на день звернення до суду із цим позовом, атому у задоволенні позову за взаємопов`язаними вимогами належить відмовити.

Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, то підстави для відшкодування позивачу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк