
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
06 грудня 2021 р. Справа № 120/17191/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Яремчук Костянтин Олександрович, розглянувши матеріали позовної заяви Погребищенської міської ради до головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання дій протиправними, а також визнання протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Погребищенської міської ради до головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 5 КАС України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Норми статей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв`язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.
Так, відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Проте, позивачем не надано доказу, що свідчить про сплату судового збору, як і не надано доказу звільнення від його сплати.
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (частина 2 статті 169 КАС України).
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою, встановлено ставку судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за подання юридичною особою адміністративного позову немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2021 року встановлено в розмірі 2270 гривень.
Таким чином, ставка судового збору за подання юридичною особою адміністративного позову із однією вимогою немайнового характеру становить 2270 гривень, а за подання юридичною особою адміністративного позову майнового характеру - 1,5 відсоток ціни позову, але не менше, ніж 2270 гривень та не більше ніж 22700 гривень.
Як свідчить зміст позовної заяви, позивач оскаржує дії відповідача щодо виконання виконавчого листа №120/4726/21-а, виданого Вінницьким окружним адміністративним судом 23 вересня 2021 року, а також постанову про відкриття виконавчого провадження серії ВП №67494257 від 12 листопада 2021 року, що є вимогою немайнового характеру.
Крім того, позивачем оскаржуються постанови про стягнення витрат виконавчого провадження серії ВП №67494257 від 12 листопада 2021 року та про стягнення виконавчого збору серії ВП №67494257 від 12 листопада 2021 року, що є вимогами майнового характеру.
Отже, подана позовна заява містить позовні вимоги як майнового, так і немайнового характеру.
Водночас, частиною 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Отже, позивачу слід сплатити судовий збір в розмірі 2270 гривень за звернення до суду із вимогою немайнового характеру, а також за звернення до суду із вимогою майнового характеру в розмірі 2270 гривень.
Наведене свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам частини 3 статті 161 КАС України.
Ще однією підставою для залишення позовної заяви без руху є невідповідність її вимогам частини 7 статті 161 КАС України, згідно із якою до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Так, позивачем оскаржуються постанови органу державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження, стягнення витрат виконавчого провадження, а також стягнення виконавчого збору.
Однак, до позовної заяви не надано належним чином засвідчених копій оскаржуваних постанов державного виконавця (у разі ж відсутності такої постанови у позивача - клопотання про витребування такого рішення).
Окрім того, відповідно до пункту 2 частини 5 статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються, зокрема, повне найменування сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження.
Частиною 1 статті 46 КАС України визначено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Водночас, в поданій позивачем позовній заяві сторонами визначено заявника, особу, з приводу рішення якої подається позовна заява, та стягувача, що не відповідає зазначеним вище приписам Кодексу.
При цьому, частиною 3 статті 287 КАС України визначено, що відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Водночас, у позовній заяві як особу, до якої подається позовна заява, визначено головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), тобто посадову особу органу державної виконавчої служби, що не узгоджується з положеннями частини 3 статті 287 КАС України
Відтак, зазначені вище недоліки є перешкодою для відкриття провадження у справі.
Частиною 1 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовну заяву слід залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, що містить позовна заява, шляхом усунення недоліків, що містить мотивувальна частина даної ухвали.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 287 КАС України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Погребищенської міської ради до головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Паламарчука Володимира Володимировича про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування постанов залишити без руху.
Запропонувати позивачу у 7-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до частини 3 статті 293 КАС України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович