Рішення № 101620739, 03.12.2021, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
03.12.2021
Номер справи
415/9049/21
Номер документу
101620739
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 415/9049/21

Провадження № 2-а/415/469/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2021 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді - Калмикової Ю.О.,

за участю секретаря - Кравченко О.В.,

за участю представника позивача - Остаповича С.І.,

за участю відповідача - ОСОБА_1,

за участю перекладача - Ле Хонг Тхуй,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Лисичанська адміністративну справу за позовом Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України до громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 про затримання іноземця з метою ідентифікації,

встановив:

Описова частина

Зміст позовних вимог

23.11.2021 року до Лисичанського міського суду Луганської області надійшли матеріали адміністративної справи за позовом Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України до громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 про затримання іноземця з метою ідентифікації.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилалася на те, що Відповідача було виявлено 19 листопада 2021 року близько 21 годині 15 хвилин прикордонним нарядом 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса, в 1000 м від лінії державного кордону України, на напрямку н.п. Нижня Серебрянка (РФ) - н.п. Соснівка (Україна) на околиці н.п. Соснівка Луганської області, на території Білолуцької ОТГ Старобільского району, в межах контрольованого прикордонного району, на ділянці відповідальності 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса, за незаконний перетин державного кордону України, а саме: перетинання державного кордонну України поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України», відповідальність за, що передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.

В подальшому, відповідно до ст. 263 КУпАП, відповідача було затримано в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення.

20.11.2021 року про затримання відповідача повідомлено посольство Соціалістичної Республіки В`єтнам в Україні та 21.11.2021 року з метою ідентифікації відповідача на адресу посольства Соціалістичної Республіки В`єтнам в Україні направлений відповідний запит з матеріалами для встановлення особи.

Частиною 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки В`єтнам про реадмісію громадян обох держав» від 03.09.2008 року, відповідач підлягає реадмісії відповідно до Угоди, разом з тим, також Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки В`єтнам про реадмісію громадян обох держав, ратифікованою Законом України від 3 вересня 2008 року №359-VI, а саме: ст. 2 передбачено що, «кожна Договірна Сторона, відповідно до пункту 1 статті 1, здійснює реадмісію осіб, які підлягають реадмісії та які, відповідно до результатів перевірки, відповідають таким вимогам:

- мають громадянство держави запитуваної Договірної Сторони, одночасно-не маючи громадянства держави запитуючої Договірної Сторони чи будь-якої іншої держави;

- будь-коли до їхнього в`їзду на територію держави запитуючої Договірної Сторони мали законне постійне місце проживання на території держави запитуваної сторони та не мають постійного місця проживання в третій країні;

- підлягають чинному наказу про депортацію згідно із національним законодавством держави запитуючої Договірної Сторони.

З наведеного вбачається, що Україна здійснює реадмісії осіб, зокрема громадян Соціалістичної Республіки В`єтнам, які підлягають чинного наказу про депортацію (примусове видворення) згідно із національним законодавством.

Процедура застосування реадмісії передбачена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.02.2015 року №158 «Про затвердження Інструкції про порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами України міжнародних угод про реадмісію осіб», в якій зазначається.

Проведення заходів реадмісії з будь-якою договірною Стороною передбачає ряд організаційних заходів, які включають процедуру ідентифікації особи, обмін інформацією між сторонами, та сам процес передачі особи від одного компетентного органу до другого компетентного органу.

Таким чином, враховуючи вищевикладене встановлені наступні обставини справи, а саме: відповідач був затриманий за незаконний перетин державного кордону поза встановленим пунктами пропуску з Російської Федерації в Україні, документи, що посвідчують особу, підтверджують законність перебування на території України та дають право на перетин державного кордону - відсутні, у затриманого громадянина відсутні можливості законним шляхом залишити територію України, грошей немає, Українською мовою не володіє, родичів на території України, які б могли надати допомогу у поверненні до країни походження немає, тому з метою реалізації державної політики у сфері міграції 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса вважає за правильним звернутися до суду про затримання відповідача з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.

На підставі викладеного, позивач просив суд затримати громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, документ, що посвідчує особу відсутній, з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, терміном на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Доводи особи, яка подала позов

Позовна заява мотивована тим, що громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 незаконно перебуває на території України.

Надходження позовної заяви та інших заяв до суду

26.11.2021 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/9049/21 було відкрито провадження у цій адміністративній справі.

03.12.2021 року ухвалою суду залучено перекладача.

Представник позивача Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України - Остапович С.І. в судовому засіданні підтвердив факти, викладені в позовній заяві, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач - громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 проти задоволення позову не заперечував.

Вислухавши сторони, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та зміст спірних правових відносин.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Згідно з протоколом про адміністративне затримання від 19.11.2021 року, складеного іпс 2 категорії ВПС «Білалуцьк» штаб-сержантом Ткаченко О.І. громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 був затриманий о 21 годині 15 хвилин 19.11.2021 на термін до трьох діб з метою з`ясування обставин правопорушення, складення протоколу про адміністративне правопорушення у зв`язку з вчиненням правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, а саме: 19.11.2021 року о 21.15 годині в районі іпт 742 на відстані 1000 м від ДКУ був затриманий громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 в групі осіб, по напрямку Верхня Серебрянка РФ - Соснівка Укр., який перетнув кордон з РФ на територію України поза ППР. Українською мовою громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 не володіє, послуги перекладача потребує.

Згідно з поясненнями громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , які перекладені представником посольства Хау ІІгуєном. Зазначив, що в жовтні 2021 року зв`язався із знайомими з В`єтнаму, які теж працювали на території РФ, але в інших містах та запропонували йому спробувати незаконним шляхом виїхати з РФ транзитом через Україну потрапити до Англії з подальшим працевлаштуванням. 18.11.2021 року на таксі привезли до кордону з Україною. Всі документи знаходяться в особи, яка здійснювала допомогу незаконного переміщення через кордон з РФ до України. З даною особою раніше не знайомий.

Згідно з листом №21/16281 від 21.11.2021 р., 3 прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України направив до Посольства Соціалістичної Республіки В`єтнам в Україні повідомлення про затримання 4 осіб, без документів, що посвічують особу, які представились громадянами Соціалістичної Республіки В`єтнам. Просять ідентифікувати осіб та оформити їм проїзні документи. У затриманих осіб відсутні будь-які кошти, тому просять звільнити їх від сплати консульського збору за оформлення проїзного документу.

Мотивувальна частина

Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ, рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення. Порядок провадження за заявами іноземців та осіб без громадянства про добровільне повернення визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, частиною 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно з п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону (ч. 1 ст. 23 Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України).

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

З наведеного суд доходить висновку, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства повинні передувати дві обставини: перша - прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; друга - ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в`їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.

Частиною 15 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які в`їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами 2 - 14 цієї статті, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в`їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.

За змістом пункту 2 ст. 25 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

Частиною 2 ст. 263 КУпАП передбачено, що осіб, які незаконно перетнули або зробили спробу незаконно перетнути державний кордон України, порушили порядок в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, порушили прикордонний режим, режим в пунктах пропуску через державний кордон України або режимні правила у контрольних пунктах в`їзду - виїзду, вчинили злісну непокору законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця чи працівника Державної прикордонної служби України або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а також іноземців та осіб без громадянства, які порушили правила перебування в Україні або транзитного проїзду через територію України, може бути затримано на строк до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи і з`ясування обставин правопорушення - до трьох діб з повідомленням про це письмово прокурора протягом двадцяти чотирьох годин з моменту затримання.

Відповідно до п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством України; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Крім того, суд враховує відсутність встановлених Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод заборон на примусове видворення відповідача.

Суд враховує також ту обставину, що відповідач мав час та можливість для того, щоб в установленому законом порядку звернутися із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Докази того, що в країні походження відповідач піддавався переслідуванням за політичні чи релігійні переконання, расові або етнічні ознаки в матеріалах справи відсутні.

Крім того, відповідно до п. 30 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25 червня 2009 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов`язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» при вирішенні справ про примусове видворення суди повинні враховувати положення статей 9, 29 Загальної декларації прав людини 1948 року та статті 9 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 року, статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання, а при здійсненні своїх прав і свобод кожна людина може зазнавати лише таких обмежень, які встановлені законом виключно для забезпечення належного визнання та поваги прав і свобод інших людей, а також забезпечення справедливих вимог моралі, суспільного порядку і загального добробуту.

Таким чином, враховуючи все вищезазначене у сукупності та приймаючи до уваги наявність фактів порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, незаконного перебування на території України, не виконання відповідачем рішення про примусове повернення у зв`язку з відсутністю документів для перетинання державного кордону, які визначені ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а також не бажання залишати територію України, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про примусове видворення відповідача повністю.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 289 КАС України, ст.ст. 23-25, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України до громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 про затримання іноземця з метою ідентифікації, задовольнити повністю.

Затримати громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документ, що посвідчує особу відсутній, з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, терміном на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Відповідно до вимог п. 3 ч. 2 статті 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.

Рішення може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники судового розгляду:

Позивач: Луганський прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України , місцезнаходження за адресою: буд. 58, пр. Перемоги, м. Лисичанськ, Луганська область, 931200, код ЄДРПОУ 14321736.

Відповідач: громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , фактичне місце перебування: спеціальне приміщення віпс «Розсипне» впс «Троїцьке» 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса за адресою: буд. 1, вул. Попугаєва, с. Розсипне, Сватівського району, Луганська область.

Перекладач: Ле Хонг Тхуй , на підставі сертифікату володіння мовою, місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_1.

Повний текст судового рішення складено 03.12.2021.

Суддя Ю.О. Калмикова