
Справа № 286/3814/21
У Х В А Л А
03.12.2021 м. Овруч
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Кулініч Я. В. розглянувши в м. Овручі позовну заяву ОСОБА_1 до Ігнатпільського закладу дошкільної освіти «Струмочок» Овруцької міської ради про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
30.11.2021 року ОСОБА_1 , який проживає в с. Підруддя, Овруцького району Житомирської області звернувся з позовом до відповідача Ігнатпільського закладу дошкільної освіти «Струмочок» Овруцької міської ради, що знаходиться в с. Ігнатпіль по вул. Вокзальна, 3 Овруцького району Житомирської області, в якому просить визнати незаконним та скасувати виданий Наказ №49-К від 8.11.2021 року Ігнатпільського закладу дошкільної освіти «Струмочок» Овруцької міської ради; поновити його на посаді музичного керівника Ігнатпільського закладу дошкільної освіти «Струмочок» з 08 листопада 2021 року; стягнути з відповідача на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 08 листопада 2021 року по день поновлення на роботі, виходячи із середнього заробітку 307,81 грн.; стягнути з відповідача на його користь моральну шкоду в розмірі 5000 грн..
Крім того, позивачем надано клопотання про звільнення його від сплати судового збору, яке мотивоване тим, що він в даний час не працює, відсторонений від роботи. Його дохід із січня 2020 по 31 грудня 2020 року становить 32752,42 грн.. Відповідно до норм закону він повинен сплатити судовий збір за 3 позовні вимоги в сумі 2724 грн., що більше 5 відсотків його річного доходу (5% від 32752,42 грн =1637,62 грн.). З цих причин він фактично позбавлений можливості захистити свої права шляхом подачі позову до суду, адже у разі сплати судового збору він повинен не зможе купити собі ліки, продукти харчування, оплатити комунальні послуги та залишиться без їжі і лікування.
Вирішуючи вказане клопотання слід звернути увагу на наступне.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
При цьому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
При цьому, вирішуючи такі заяви, суд повинен враховувати те, що якщо при сплаті необхідних судових витрат середньомісячний дохід особи буде меншим від рівня прожиткового мінімуму, встановленого законом для відповідної категорії осіб, тоді в суду є підстава для застосування заходів щодо зменшення, звільнення, розстрочення або відстрочення сплати судового збору.
Повне звільнення від оплати усіх судових витрат застосовується до тих осіб, рівень статків яких не дозволяє взагалі робити будь-які судові витрати, інакше вони не спроможні будуть забезпечити свої найнеобхідніші життєві потреби (житло, харчування, тощо).
Крім того, судові витрати - це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи.
Приписами статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
При цьому, положення Закону України "Про судовий збір" кореспондуються з положеннями статті 12 ЦПК України, якими розкривається зміст однієї із засад цивільного судочинства, а саме, рівності всіх учасників справи щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Таким чином, всі учасники процесу є рівними при здійсненні своїх прав та обов`язків, в тому числі у питанні необхідності сплати судового збору.
У розумінні приписів статті 8 Закону України № "Про судовий збір" відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин. При цьому, позивач має довести існування фінансових труднощів.
З долученої до матеріалів справи копія відомостей з Державного реєстру фізичних осіб платника податків про суми виплачених доходів видно, що з січня 2020 року по грудень 2020 року дохід позивача склав 38051,03 грн.. тобто 5% річного доходу останнього складає 1902,55 грн..
Суддя звертає увагу, що надана позивачем копія відомостей не може свідчити про те, що останній не має інших джерел для існування та забезпечення своїх потреб - зокрема для сплати судового збору (вклади, нерухоме та рухоме майно з якого отримується дохід, компенсації, сукупний дохід родини, тощо). Позивачем не надано документів, що могли б беззаперечно свідчити про його скрутне матеріальне становище.
Так, відповідно п. 1 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
ЗУ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2270,00 грн..
Згідно ЗУ « Про судовий збір » за подання до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору складає 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 908,00 грн.
Отже, позивачу необхідно було сплатити судовий збір в розмірі 1816,00 грн..
З огляду на те, що надані позивачем докази не підтверджують в повній мірі того, що його майновий стан перешкоджає сплаті ним судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі не знаходить правових підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.
Крім того, позовна вимога позивача про поновлення на роботі суперечить викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Так, викладаючи такі обставини, позивач вважає незаконним наказ відповідача про його відсторонення від роботи, а в прохальній частині позовної заяви просить також поновити його на роботі.
В той же час, поняття відсторонення від роботи і звільнення з роботи не є ідентичними, оскільки поновлення на попередній роботі можливе лише в разі визнання незаконним звільнення працівника або переведення його на іншу роботу (що передбачає остаточне припинення попередніх трудових обов`язків працівником та отримання ним винагороди (заробітної плати) за виконану роботу) на відміну від відсторонення, яке передбачає лише тимчасове припинення виконання працівником трудових обов`язків без позбавлення займаної посади, та поновлення виконання працівником попередніх трудових обов`язків на займаній посаді після припинення обставин, що слугували причинами відсторонення.
В даному випадку позивач лише відсторонений від роботи, трудові відносини з відповідачем продовжують існувати, а поновити на роботі можна лише працівника, який був звільнений з роботи.
Таким чином, позивачу слід усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом уточнення позовних вимог та подання позовної заяви в новій редакції, здійснити оплату судового збору в сумі 1816,00 грн..
Виходячи з вищезазначеного і відповідно до ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст.175,177 ЦПК України, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків. В разі невиконання вимог, вказаних в ухвалі про залишення позовної заяви без руху, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачеві.
Керуючись ст.ст.175,177,185, ЦПК України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволені клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ігнатпільського закладу дошкільної освіти «Струмочок» Овруцької міської ради про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди, залишити без руху.
Надати позивача строк для виправлення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог закону заява вважатиметься неподаною й буде повернута.
Суддя Я. В. Кулініч