
"03" грудня 2021 р.
Справа № 642/5809/21
Провадження № 2/642/2084/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2021 року Ленінський районний суд м. Харкова
у складі: головуючого судді - Бородіної О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Добронос Д.С.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ленінського районного суду м. Харкова цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
30 серпня 2021 року представник позивача звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з позовною заявою до ОСОБА_1 , з позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 , зареєстрована та мешкає у будинку за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем послуг газопостачання. Житлове приміщення за вищевказаною адресою обладнано газовими приладами (АГВ, ПГ-4, ПГ-2, ПЛД побутовий лічильник газу).
За вищевказаною адресою на ім`я ОСОБА_1 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .Для належного обліку спожитого природного газу у відповідача був встановлений побутовий лічильник газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810.
14.04.2021 за результатами огляду газового обладнання та лічильника газу за адресою АДРЕСА_1 представниками Позивача виявлено наступне: зупинка відлікового механізму лічильника газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810.
В присутності Відповідача (споживача), за підписами Відповідача та представника Позивача було складено: акт про порушення № 2439 від 14.04.2021.
За умови виявлення ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу проводиться демонтаж лічильника газу для направлення на проведення експертизи. Протокол про демонтаж лічильника газу щодо направлення ЗВТ та/або і пломби на експертизу складається відповідно до гл.10 р.Х Кодексу ГРМ. Порядок пакування та пломбування ЗВТ після зняття, передбачений гл.10 р.Х Кодексу ГРМ.
14.04.2021 газовий лічильник Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 було демонтовано для направлення на експертизу в сервісний центр з ремонту та повірки газових лічильників АТ «Харківміськгаз». Відповідно до вимог гл.10 р.Х І Кодексу ГРМ представниками Позивача було складено відповідний Протокол про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 2439 о/р 1310299387 від 14.04.2021, який підписаний відповідачем без зауважень.
Для захисту лічильника газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник позивач додатково опломбував вхідний (пломба № 00194516) та вихідний (пломба № 00194517) патрубки лічильника газу та пакет пломбою № 10794331 і повідомив відповідачу (споживачу) про дату, час та місце проведення експертизи.
Так, 20.04.2021 комісією АТ «Харківміськгаз» спільно з уповноваженим представником від метрологічної організації - ДП «Укрметртестстандарт» було проведено експертизу лічильника газу Gallus 2000 04, зав.№ U00179810. При цьому відповідач не скористався своїм правом бути присутнім при проведенні експертизи лічильника газу.
При проведенні експертизи за результатами зовнішнього огляду лічильника газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 встановлено: «Наскрізний отвір між корпусом відлікового пристрою та кронштейном кріплення, є доступ до відлікового механізму. При відкритті виявлено механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці з`єднання з кронштейном кріплення з середини, механічні пошкодження передаточних шестерень та відлікових І баранів. Під кришкою відлікового пристрою виявлено два шматка проволоки. При пропусканні повітря облік не ведеться».
За результатами проведеної експертизи газового лічильника Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 було складено відповідний Акт експертизи лічильника газу № 939Е від 20.04.2021, підписаний членами комісії і представником ДП «Укрметртестстандарт» з висновком комісії: втручання в газовий лічильник.
Представниками Позивача при проведенні експертизи проводилася фотофіксація.
За результатами позачергової повірки встановлено, що лічильник газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 не відповідає вимогам п.п. 6.4 Р50-071-98 «Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Підставою для визнання лічильника газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 непридатним є наявні ознаки пошкодження відлікового пристрою, що можуть перешкоджати роботі лічильника або впливати на його функціонування, про що ДП «Укрметртестстандарт» було видано Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/1491 ЦСБ 939Е від 20.04.2021.
Несанкціоноване втручання в роботу лічильника Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 знайшло своє подальше підтвердження при проведенні експертизи з комісійним висновком, викладеним в Акті експертизи, а невідповідність лічильника газу Відповідача законодавчо встановленим параметрам підтверджена Довідкою про непридатність.
Через непридатність лічильника газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 відповідача, облік природного газу не може вестися належним чином. «Непридатність» лічильника газу, щодо якого видано Довідку про непридатність І законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, свідчить про несанкціонований режим обліку спожитого природного газу, що є по-перше, порушенням законодавчо встановленого порядку ведення обліку спожитого природного газу, по-друге, зумовлює викривлення даних обліку таким лічильником газу.
Відповідно до п.п.З п.1 гл.2 р.ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, ^несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до п.п.З п.1 гл.2 р.ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Крім цього, відповідно до п.10 гл.10 р.Х Кодексу ГРМ після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку..
Своїми діями Відповідач - споживач послуг з газопостачання - порушив норми Кодексу ГРМ, а порушення відповідає п.п.З п.1 гл.2 р.ХІ Кодексу ГРМ.
Відповідно до п. 8 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Листом від 24.04.2021 № 03.1/246 Відповідача було запрошено на засідання Комісії з питань, пов`язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРМ побутовими споживачами природного газу (далі - Комісія Позивача з розгляду актів) на 18.05.2021.
18.05.2021,керуючись вимогами пунктів 8, 9 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ на відповідній Комісії Позивача з розгляду актів було розглянуто документи щодо виявленого порушення та, зокрема, Акт про порушення № 2439 від 14.04.2021.
18.05.2021 Комісією позивача з розгляду актів було прийнято рішення про задоволення Акту про порушення № 2439 від 14.04.2021, зазначене в Протоколі необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості від 18.05.2021.
Відповідач був присутній на засіданні Комісії позивача з розгляду актів 18.05.2021. але з висновками Комісії Позивача з розгляду актів не згодний, про що свідчить запис відповідача в Регламенті засідання постійно діючої комісії з питань, пов`язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРМ побутовими споживачами природного газу від 18.05.2021.
Враховуючи задоволення Комісією Позивача з розгляду актів Акту про порушення № 2439 від 14.04.2021, на виконання вимог п.11 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ, було складено Акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківміськгаз», що за період з 14.10.2020 по 13.04.2021 складає 21 339,73 грн.
Відповідач з висновком Комісії Позивача з розгляду актів від 18.05.2021 був ознайомлений, розрахунок та платіжний рахунок отримав. Відповідно до Протоколу необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості від 18.05.2021 строк для оплати рахунку складає 10 календарних днів з дати отримання цього рахунку. Остаточний розрахунок мав бути проведений до 28.05.2021 року.
Оскільки, станом на момент звернення з позовом Відповідачем не проведено розрахунок з Позивачем по сплаті вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі Позивача, що за період з 14.10.2020 по 13.04.2021 складає 21 339,73 грн. та не оскаржено в судовому порядку вартість необлікованого (донарахованого) природного газу, то заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу вважається простроченою та нараховується 3% річних у розмірі 161 грн. 28 коп та індекс інфляції в розмірі 341,44 грн.
Крім того, згідно з п.8 гл.9 р.Х Кодексу ГРМ, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому, якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Відповідно до вказаної норми Кодексу ГРМ, після проведення експертизи лічильника газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810, враховуючи підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, Відповідачу було нараховано витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ відповідно до Рахунку № 939Е від 20.04.2021 на сплату послуг з експертизи побутового лічильника газу на суму 3096,00 грн.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 10 вересня 2021 року за позовом відкрито провадження в порядку спрощеного з повідомленням сторін.
Представник позивача у судовове засідання надав заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення яке повернулося на адресу суду, як отримане, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідач в установлений ч. 7 ст.178 ЦПК України строк не подала до суду відзив на позовну заяву, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами, що передбачено ч.8 ст.178 ЦПК України.
У зв`язку з викладеним, на підставі ч. 2ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, встановив, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.Згідно зіст. 2 ЦПК Українизавданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно положеньст. 5 ЦПК Україниздійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором
Відповідно до положень ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За приписами п.п. 17 п. 1ст. 1ЗУ «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Статтею 1ЗУ«Про ринок природного газу» визначено ,що споживач це -фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа,яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб,а не для перепродажу,або використання в якості сировини (пп.37цієїстатті); побутовий споживач-фізична особа,яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб,у томучислі для приготування їжі,підігріву води та опалення своїх жилих приміщень,що невключає професійну та комерційну діяльність (п. п. 23 цієї статті); суб`єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (п.п. 39 цієї статті).
У відповідності достатті 38 ЗУ«Проринок природного газу» права та обов`язки оператора ГРМ, визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, Кодексом газотранспортної системи, Кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
Кодексом газорозподільних систем визначені наступні поняття (п.п 4 п. 1 гл. І): несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання; пошкодження ЗВТ/лічильника газу механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання; пошкодження пломб відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).
Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування визначені главою 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем. Зокрема п. 3 цієї глави зазначено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Згідно з п.п. 1, 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цьогоКодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Відповідно до п. 1 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
АТ « Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року №2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1379/27824.
Згідно з п.п. 3.1.3, 3.2.2 3.2.5, 3.2.8, 3.3.1, 3.3.2, 3.3.4 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженихнаказом Міністерства палива та енергетики України N619 від 27.12.2005 р. (далі Положення N619 від 27.12.2005 р.), лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника.
У разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення, який підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків. У разі відмови споживача від підпису в акті про виявлені порушення представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.
При наявності акту про виявлені порушення або заяви споживача про проведення експертизи лічильника газу газопостачальна (газотранспортна) організація зобов`язана протягом трьох робочих днів у містах та п`яти робочих днів у сільській місцевості від дати реєстрації заяви або акта про виявлені порушення у відповідних журналах реєстрації газопостачальної (газотранспортної) організації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу.
Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.
У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації.
Представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. У разі відмови споживача від підпису в акті про демонтаж лічильника газу представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.
Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу.
Експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. За результатами експертизи складається акт, який підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , зареєстрована та мешкає у будинку за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем послуг газопостачання. Житлове приміщення за вищевказаною адресою обладнано газовими приладами (АГВ, ПГ-4, ПГ-2, ПЛД побутовий лічильник газу). За вищевказаною адресою на ім`я ОСОБА_1 відкрито зсобовий рахунок № НОМЕР_1 .Для належного обліку спожитого природного газу у відповідача був встановлений побутовий лічильник газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810.
14.04.2021 за результатами огляду газового обладнання та лічильника газу за адресою АДРЕСА_1 представниками позивача виявлено наступне: зупинка відлікового механізму лічильника газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810.
В присутності Відповідача (споживача), за підписами відповідача та представника позивача було складено: акт про порушення № 2439 від 14.04.2021. (а.с. 11)
За умови виявлення ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу проводиться демонтаж лічильника газу для направлення на проведення експертизи. Протокол про демонтаж лічильника газу щодо направлення ЗВТ та/або і пломби на експертизу складається відповідно до гл.10 р.Х Кодексу ГРМ. Порядок пакування та пломбування ЗВТ після зняття, передбачений гл.10 р.Х Кодексу ГРМ.
14.04.2021 газовий лічильник Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 було демонтовано для направлення на експертизу в сервісний центр з ремонту та повірки газових лічильників АТ «Харківміськгаз». Відповідно до вимог гл.10 р.Х І Кодексу ГРМ представниками Позивача було складено відповідний Протокол про лічильника газу для проведення експертизи № 2439 о/р 1310299387 від 14.04.2021, який підписаний відповідачем без зауважень. (а.с. 12)
Так, 20.04.2021 комісією АТ «Харківміськгаз» спільно з уповноваженим представником від метрологічної організації - ДП «Укрметртестстандарт» було І проведено експертизу лічильника газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810. При цьому відповідач не скористався своїм правом бути присутнім при проведенні експертизи лічильника газу.
При проведенні експертизи за результатами зовнішнього огляду лічильника газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 встановлено: «Наскрізний отвір між корпусом відлікового пристрою та кронштейном кріплення, є доступ до відлікового механізму. При відкритті виявлено механічні пошкодження І корпусу відлікового пристрою в місці з`єднання з кронштейном кріплення І зсередини, механічні пошкодження передаточних шестерень та відлікових І баранів. Під кришко відлікового пристрою виявлено два шматка проволоки. При пропусканні повітря облік не ведеться».
За результатами проведеної експертизи газового лічильника Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 було складено відповідний Акт експертизи лічильника газу № 939Е від 20.04.2021, підписаний членами комісії і представником ДП «Укрметртестстандарт» з висновком комісії: втручання в газовий лічильник. (а.с.13)
Представниками Позивача при проведенні експертизи проводилася фотофіксація.
За результатами позачергової повірки встановлено, що лічильник газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 не відповідає вимогам п.п. 6.4 Р50-071-98 «Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Підставою для визнання лічильника газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 непридатним є наявні ознаки пошкодження відлікового пристрою. що можуть перешкоджати роботі лічильника або І впливати на його функціонування, про що ДП «Укрметртестстандарт» було видано Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/1491 ЦСБ 939Е від 20.04.2021.
Несанкціоноване втручання в роботу лічильника Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 знайшло своє подальше підтвердження при проведенні експертизи з комісійним висновком, викладеним в Акті експертизи, а невідповідність лічильника газу Відповідача законодавчо встановленим параметрам підтверджена довідкою про непридатність. (а.с. 14).
Листом від 24.04.2021 № 03.1/246 Відповідача було запрошено на засідання Комісії з питань, пов`язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРМ побутовими споживачами природного газу на 18.05.2021.
18.05.2021,керуючись вимогами пунктів 8, 9 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ на відповідній Комісії Позивача з розгляду актів було розглянуто документи щодо виявленого порушення та, зокрема, Акт про порушення № 2439 від 14.04.2021.
18.05.2021 Комісією позивача з розгляду актів було прийнято рішення про задоволення Акту про порушення № 2439 від 14.04.2021, зазначене в Протоколі необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості від 18.05.2021. (а.с. 15)
Відповідач був присутній на засіданні Комісії позивача з розгляду актів 18.05.2021. але з висновками Комісії Позивача з розгляду актів не згодний, про що свідчить запис відповідача в Регламенті засідання постійно діючої комісії з питань, пов`язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРМ побутовими споживачами природного газу від 18.05.2021.
Враховуючи задоволення Комісією Позивача з розгляду актів Акту про порушення № 2439 від 14.04.2021, на виконання вимог п.11 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ, було складено Акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківміськгаз», що за період з 14.10.2020 по 13.04.2021 складає 21 339,73 грн.
Відповідач з висновком Комісії Позивача з розгляду актів від 18.05.2021 був ознайомлений, розрахунок та платіжний рахунок отримав. Відповідно до Протоколу необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості від 18.05.2021 строк для оплати рахунку складає 10 календарних днів з дати отримання цього рахунку. Остаточний розрахунок мав бути проведений до 28.05.2021 року.
Станом на момент звернення з позовом Відповідачем не проведено розрахунок з Позивачем по сплаті вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу нарахованого за період з 14.10.2020 по 13.04.2021 у розмірі 21 339,73 грн.
Таким чином, заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу вважається простроченою та позивачем нараховано 3% річних у розмірі 161 грн. 28 коп та індекс інфляції в розмірі 341,44 грн.
Згідно з п.8 гл.9 р.Х Кодексу ГРМ, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому, якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Відповідно до вказаної норми Кодексу ГРМ, після проведення експертизи лічильника газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810, враховуючи підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, Відповідачу було нараховано витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ відповідно до Рахунку № 939Е від 20.04.2021 на сплату послуг з експертизи побутового лічильника газу на суму 3096,00 грн.
Стороною відповідача не було наведено власного розрахунку, який би спростував розрахунок наданий позивачем.
За таких обставин у суду не має передбачених ЦПК України підстав для відхилення зазначеного Акту про порушення №2439 від 14.04.2021 та акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Приписамист. 22 ЦК Українивстановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором абозакономне передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до ч. 1ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частиною 3статті 12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1статті 76 ЦПК Українипередбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ознаками судових доказів є їх достовірність і достатність. Достовірність доказів - це їх якість, точність і правильність відображення обставин, що входять в предмет доказування. А достатність це сукупність доказів, яка дозволяє вирішити справу.
Відповідно достатті 77 ЦПК Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Статтею 78 ЦПК Українипередбачено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які зазакономмають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно з ч.ч. 1,5,6ст. 81 ЦПК Україникожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як вбачається з положень ч. 1ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судовим розглядом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 допустила несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, сума збитків становить 21339,73 грн.
У разі порушення зобов`язання згідно вимог ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитору зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Позивач нарахував відповідачу інфляційні витрати в сумі 341,44 грн. та 3% річних у розмірі 161,28 грн.
Після проведення експертизи лічильника газу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810, враховуючи підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, Відповідачу було нараховано витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ відповідно до Рахунку № 939Е від 20.04.2021 на сплату послуг з експертизи побутового лічильника газу на суму 3096,00 грн.
За таких обставин, з огляду на вищенаведені положення чинного законодавства України, приймаючи до уваги наявність у позивача повноважень на здійснення перевірки дотримання вимог Кодексу газорозподільних систем відповідачем (як споживачем) за адресою: 61177, м. Харків .вул. Золочівська, 50, а також складання відповідних актів та вжиття заходів реагування, доведеність факту несанкціонованого втручання в роботу Gallus 2000 G4, зав. № U00179810 , суд вважає що позовні вимоги АТ «Харківміськгаз» підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений відповідно до платіжного доручення № 6663 від 03.08.2021 у сумі 2270,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 76-83, 141, 263-265, 268, 280, 354-355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» ( п/р НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ 03359552) грошові кошти у розмірі 24 938 грн. (двадцять чотири тисячі дев`ятсот тридцять вісім) 45 коп. з яких 21 339,73 грн. –вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, 341,44 грн.-інфляційні витрати, 161,28 грн.-3 % річних, 3,096 грн.-вартість експертизи побутового лічильника.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» ( п/р НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ 03359552) суму судового збору у розмірі 2270 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного тексту рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної чинності, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішеннч склоадений 03.12.2021
Суддя О.В. Бородіна