
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
03 грудня 2021 року справа №640/24908/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ЕКО» (далі по тексту - позивач, ТОВ «ЕКО»)доГоловного управління Держпродспоживслужби у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держпродспоживслужби)провизнання протиправною та скасування постанови від 16 вересня 2020 року №76В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи про протиправність оскаржуваної постанови відповідача, оскільки відповідач, всупереч нормам чинного законодавства, не направив позивачу повідомлення про розгляд справи про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин». Крім того, підставою для здійснення заходу державного контролю та винесення оскаржуваної постанови, слугували приписи ГУ Держпродспоживслужби, проте, описані у спірній постанові порушення відсутні в наведених приписах, а ті декілька порушень, які співпадають з описаними в приписах, усунуті позивачем.
Ухвалою від 22 жовтня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/2908/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач у відзиві на позовну заяву вказав на правомірність прийняття оскаржуваної постанови, оскільки невиконання вимог приписів підтверджується повідомленнями позивача, направленими на адресу ГУ Держпродспоживслужби; враховуючи, що оператор ринку відмовився від отримання повідомлення від 04 вересня 2020 року №8280-02.2/20 про призначення справи на 16 вересня 2020 року, вказаний документ направлено за місцезнаходженням оператора ринку та адресою потужності рекомендованими поштовими відправленнями з описом вкладень, та отримані ТОВ «ЕКО» 09 вересня 2020 року, тобто за 6 днів до розгляду справи.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
ГУ Держпродспоживслужби видано наказ від 08 листопада 2019 року №1002-ОД «Про здійснення аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР в ТОВ «ЕКО» та направлено на адресу ТОВ «ЕКО» повідомлення від 08 листопада 2019 року №3345-02.2/19 про проведення планового аудиту постійно діючих процедур, у якому ТОВ «ЕКО» повідомлено, що на підставі щорічного плану державного контролю Держпродспоживслужби у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини на 2019 рік, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 27 листопада 2018 року №965 «Про затвердження», ГУ Держпродспоживслужби у Сумській області у період з 13 листопада 2019 року по 14 листопада 2019 року (включно) здійснюватиметься плановий аудит постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР ТОВ «ЕКО», який розташовується за адресою: 42700, Сумська область, м. Охтирка, вул. Батюка, 47.
Вказане повідомлення вручено представнику ТОВ «ЕКО» 08 листопада 2019 року, про що свідчить розписка про отримання.
Також, ГУ Держпродспоживслужби сформовано направлення від 08 листопада 2019 року №3354-02.2/19 для здійснення аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР в ТОВ «ЕКО», яке отримано заступником директора ТОВ «ЕКО» Ковальовою О.А. 13 листопада 2019 року.
За результатами проведення планового аудиту, відповідач склав припис про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин від 14 листопада 2019 року №32, яким встановлено порушення вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01 жовтня 2012 року №590 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)» (далі по тексту - Наказ №590), які необхідно усунути у строк до 20 листопада 2019 року, 15 грудня 2019 року та 20 лютого 2020 року.
ТОВ «ЕКО» надало пояснення від 20 листопада 2019 року №81/777юв у яких повідомило відповідача про виконання станом на 20 листопада 2019 року пунктів 5, 7, 8, 13, 19, 22, 25, 27, 29, 30-32, 37, 38, 40, 41, 43 припису від 14 листопада 2019 року №32.
Також, у поясненнях від 20 листопада 2019 року №81/777юв ТОВ «ЕКО» повідомило відповідача про виконання у строк до 15 грудня 2019 року наступних пунктів припису від 14 листопада 2019 року №32, а саме: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 21, 23, 26, 33, 34, 35, 39, 42.
На підставі наказу ГУ Держпродспоживслужби від 10 січня 2020 року №36-ОД «Про здійснення позапланового аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР в ТОВ «ЕКО», на адресу позивача направлено повідомлення про проведення у період з 16 січня 2020 року по 17 січня 2020 року позапланового аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР на предмет усунення порушень вимог законодавства, зазначених у приписі від 14 листопада 2019 року №32.
Зазначене повідомлення вручено представнику ТОВ «ЕКО» 13 січня 2020 року, про що свідчить розписка про отримання.
Також, ГУ Держпродспоживслужби у Сумській області сформовано направлення від 10 січня 2020 року №146-02.2/20 для здійснення позапланового аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР в ТОВ «ЕКО», яке отримано директором ТОВ «ЕКО» Хроміним С.Ю.
За результатами проведення позапланового аудиту, відповідач склав припис про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин від 17 січня 2020 року №03, яким встановлено порушення вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та Наказу №590, які необхідно усунути у строк до 20 лютого 2020 року та 28 квітня 2020 року.
ТОВ «ЕКО» надало пояснення від 20 лютого 2020 року №20/02/777юв у яких повідомило відповідача, що станом на 20 лютого 2020 року на виконання порушень, зазначених в приписі від 14 листопада 2019 року №32, здійснено такі заходи:
1) підпункт 2.8.4 пункту 2.8 розділу ІІ Наказу №590 - розроблена схема постачання холодної води та водовідведення; в наявності договори на надання відповідних послуг; згідно договору з акредитованою лабораторією надіслані зразки на дослідження;
2) підпункт 2.8.7 пункту 2.8 розділу ІІ Наказу №590 - розробляється оцінка можливих ризиків, які можуть виникнути внаслідок використання допоміжних матеріалів для переробки харчових продуктів; впровадження планується на 26 квітня 2020 року;
3) підпункт 2.8.8 пункту 2.8 розділу ІІ Наказу №590 - контрольні заходи для уникнення негативного впливу на продукти в процесі розробки; впровадження планується на 25 квітня 2020 року;
4) пункт 6 абзацу другого частини першої статті 42 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» - виконано, 16 лютого 2020 року виділено в окреме приміщення;
5) підпункт 2.9.7 пункту 2.9 розділу ІІ Наказу №590 - розроблена програма ПП-03-06 «Санітарна обробка приміщень, інвентарю та обладнання»; розроблені графіки генерального прибирання та зведені журнали контролю санітарної обробки приміщень торгівельної площадки, в яких проводиться додатковий контроль при невідповідному прибиранні;
6) підпункти 2.10.5, 2.10.6 пункту 2.10 розділу ІІ Наказу №590 - виконано, розроблена пам`ятка для відвідувачів та зведено відповідний «Журнал реєстрації відвідувачів»;
7) підпункти 2.14.1, 2.14.2 пункту 2.14 розділу ІІ Наказу №590 - заведено журнал вхідного контролю постачальників; впровадження в дію даної програми планується на 10 березня 2020 року;
8) підпункт 2.16.5 пункту 2.16 розділу ІІ Наказу №590 - програма оперування невідповідною продукцією розроблена; кінцевий термін її впровадження планується на 27 лютого 2020 року;
9) розділ ІІІ Наказу №590 - процедури розроблено частково, кінцевий термін впровадження планується на 25 квітня 2020 року;
10) розділ V Наказу №590 - процедури розроблено частково, кінцевий термін впровадження планується на 25 квітня 2020 року.
Також, згідно пояснень ТОВ «ЕКО» від 20 лютого 2020 року №20/02/777юв, станом на 20 лютого 2020 року на виконання порушень, зазначених в приписі від 17 січня 2020 року №03, здійснено такі заходи:
1) підпункт 2.6.1 пункту 2.6 розділу ІІ Наказу №590 - розроблено та впроваджено графік приймання харчової продукції з відокремленням приймання сировини для запобігання фізичному, хімічному та біологічному забрудненню;
2) підпункт 2.6.11 пункту 2.6 розділу ІІ Наказу №590 - розроблена програма ПП-03-04 «Керування скляними та крихкими об`єктами»; впроваджено ведення журналу контролю скляних та дерев`яних предметів, розроблено дії в разі пошкодження виробу зі скла та крихкого матеріалу (акт про пошкодження);
3) підпункт 2.7.2 пункту 2.7 розділу ІІ Наказу №590 - розроблена схема постачання холодної води та водовідведення; в наявності договори на надання відповідних послуг; програма по дезінфекції систем водопостачання та водовідведення в процесі розробки, її впровадження планується на 20 квітня 2020 року;
4) підпункт 2.7.4 пункту 2.7 розділу ІІ Наказу №590 - розроблена схема вентиляції, планові роботи по заміні та очищенню фільтрів; згідно договору з акредитованою лабораторією надіслані зразки повітря на дослідження;
5) підпункт 2.7.6 пункту 2.7 розділу ІІ Наказу №590 - розробка та впровадження даної оцінки ризику планується на 10 березня 2020 року;
6) підпункт 2.8.3 пункту 2.8 розділу ІІ Наказу №590 - розроблена схема постачання холодної води та водовідведення; в наявності договори на відповідні надання послуг; згідно договору з акредитованою лабораторією надіслані зразки на дослідження;
7) підпункт 2.9.4 пункту 2.9 розділу ІІ Наказу №590 - впровадження планується на 10 березня 2020 року;
8) підпункт 2.9.5 пункту 2.9 розділу ІІ Наказу №590 - розроблено та впроваджено програму «Здоров`я та гігієна персоналу»; проведено навчання персоналу; протоколи навчання в наявності;
9) підпункт 2.9.6 пункту 2.9 розділу ІІ Наказу №590 - проведено позапланове генеральне прибирання; проведено косметичний ремонт приміщень; акти виконаних робіт в наявності;
10) підпункт 2.12.1 пункту 2.12 розділу ІІ Наказу №590, пункт 4 частини першої статті 49 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» - впроваджено програму ПП-03-03 «Боротьба зі шкідниками»; види шкідників, характерні для певного оператора ринку визначено;
11) підпункт 2.12.5 пункту 2.12 розділу ІІ Наказу №590 - проведена ідентифікація пасток; розроблена та впроваджена схема розташування пасток та проведена їх нумерація;
12) підпункти 2.13.2 - 2.13.4 розділу ІІ Наказу №590 - розроблено та впроваджено програму «Зберігання та використання токсичних сполук та речовин»; ведуться відповідні журнали;
13) підпункт 2.13.5 пункту 2.13 розділу ІІ Наказу №590 - проведено навчання персоналу щодо поводження з токсичними сполуками; протокол в наявності;
14) підпункт 2.16.1 пункту 2.16 розділу ІІ Наказу №590 - розробляється опис процесів щодо виробництва куриці гриль; впровадження планується на 28 лютого 2020 року;
15) підпункти 2.16.2, 2.16.4 розділу ІІ Наказу №590 - розробляється процедура контролю за непридатними (невідповідними) харчовими продуктами; впровадження планується на 28 березня 2020 року.
У відповідності до пояснень від 27 квітня 2020 року ТОВ «ЕКО» повідомило про здійснення таких заходів на виконання припису від 14 листопада 2019 року №32, а саме:
1) підпункт 2.8.7 пункту 2.8 розділу ІІ Наказу №590 -оцінка можливих ризиків, які можуть виникнути внаслідок використання допоміжних матеріалів для переробки харчових продуктів розроблена та впроваджена;
2) підпункт 2.8.8 пункту 2.8 розділу ІІ Наказу №590 - впровадження контрольних заходів для уникнення негативного впливу на продукти; оператори ринку аналізують небезпечні фактори, які можуть виникнути внаслідок використання води та допоміжних матеріалів для переробки харчових продуктів, предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами; з результатами таких досліджень розробляються та запроваджуються контрольні заходи впроваджено;
3) підпункти 2.14.1, 2.14.2 пункту 2.14 розділу ІІ Наказу №590 - заведено журнал вхідного контролю; розроблена та впроваджена програма щодо контролю постачальників;
4) підпункт 2.16.5 пункту 2.16 розділу ІІ Наказу №590 - запровадження коригувальних дій, якщо непридатні (невідповідні) продукти негативно впливають на безпечність харчових продуктів; програма оперування невідповідною продукцією розроблена;
5) розділ ІІІ Наказу №590 - розробляючи систему НАССР, оператори ринку мають дотримуватись нижчезазначеної послідовності для запобігання неправильній розробці плану НАССР, а також неефективному функціонуванню системи в цілому; процедури розроблено з дотриманням послідовності;
6) розділ V Наказу №590 - процедури, які забезпечують ефективне функціонування системи управління безпечністю харчових продуктів розроблено та впроваджено.
Також, у поясненнях від 27 квітня 2020 року ТОВ «ЕКО» повідомило про здійснення таких заходів на виконання припису від 17 січня 2020 року №03, а саме:
1) підпункт 2.5.1 пункту 2.5 розділу ІІ Наказу №590 - розроблено та впроваджено графік приймання харчової продукції з відокремленням приймання сировини, для запобігання фізичному, хімічному та біологічному забрудненню; протокол проведеного навчання в наявності;
2) підпункт 2.5.2 пункту 2.5 розділу ІІ Наказу №590 - розроблено та впроваджено схему організації потоків руху сировини, персоналу, відходів; протокол проведеного навчання в наявності;
3) підпункти 2.5.4 - 2.5.6 пункту 2.5 розділу ІІ Наказу №590 - виправлено;
4) підпункти 2.6.3 - 2.6.6 пункту 2.6 розділу ІІ Наказу №590, пункти 1, 2 абзацу другого частини першої статті 42 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» - проведені ремонтні роботи, а саме: замінені двері.
У подальшому, на підставі наказу ГУ Держпродспоживслужби у Сумській області від 29 липня 2020 року №1240-ОД «Про здійснення позапланового аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР в ТОВ «ЕКО», на адресу позивача направлено повідомлення про проведення у період з 02 вересня 2020 року по 04 вересня 2020 року позапланового аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР на предмет усунення порушень вимог законодавства, зазначених у приписах від 14 листопада 2019 року №32 та від 17 січня 2020 року №03.
Зазначене повідомлення вручено представнику ТОВ «ЕКО» 03 серпня 2020 року, про що свідчить розписка про отримання.
Також, ГУ Держпродспоживслужби у Сумській області сформовано направлення від 29 липня 2020 року №6647-02.2/20 для здійснення позапланового аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР в ТОВ «ЕКО», яке отримано управляючим ТОВ «ЕКО» Хроміним С.Ю.
За результатами проведення позапланового аудиту, ГУ Держпродспоживслужби складено акт від 04 вересня 2020 року №75, у якому відповідач навів перелік виявлених порушень.
Управляючий ТОВ «ЕКО» Хромін С.Ю. зазначив в наведеному акті про те, що з порушеннями, викладеними у ньому, він не погоджується.
На підставі висновків Акта перевірки ГУ Держпродспоживслужби винесено припис про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин від 04 вересня 2020 року №38, яким встановлено порушення вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та Наказу №590, які необхідно усунути у строк до 12 жовтня 2020 року.
Також, 04 вересня 2020 року ГУ Держпродспоживслужби у Сумській області складено протокол №25 про порушення законодавства про харчові продукти та тварин, яким встановлено невиконання позивачем приписів від 14 листопада 2019 року №32 та від 17 січня 2020 року №03.
Як зазначено у протоколі, представник оператора ринку від отримання примірника протоколу відмовився, у зв`язку із чим примірник протоколу від 04 вересня 2020 року №25 та повідомлення від 04 вересня 2020 року №8280-02.2/20 про розгляд справи на 16 вересня 2020 року надіслані ТОВ «ЕКО» рекомендованими повідомленнями.
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, представник ТОВ «ЕКО» отримав поштові відправлення 09 вересня 2020 року.
За результатами розгляду справи, ГУ Держпродспоживслужби винесено постанову від 16 вересня 2020 року №76, якою на ТОВ «ЕКО» накладено штраф у розмірі 40 000,00 грн. за невиконання приписів від 14 листопада 2019 року №32 та від 17 січня 2020 року №03.
Вважаючи вказаний наказ протиправним, позивач звернувся до суду.
Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров`я та благополуччя тварин визначено Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин».
Згідно із пунктом 9 частини першої статті 1 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» державний контроль - діяльність компетентного органу, його територіальних органів, державних інспекторів, державних ветеринарних інспекторів, помічників державного ветеринарного інспектора та уповноважених осіб, що здійснюється з метою перевірки відповідності діяльності операторів ринку вимогам законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин, а також усунення наслідків невідповідності та притягнення до відповідальності за порушення відповідних вимог.
Відповідно до приписів статті 19 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» заходи державного контролю здійснюються, зокрема, у формі аудиту.
На відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності поширюється дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно із частиною сьомою статті 7 цього Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина восьма статті 7 Закону).
Відповідно до частини одинадцятої цієї статті у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
Разом з тим, відповідно до частини першої статті 12 цього Закону невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб`єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
Згідно пункту 19 частини першої статті 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» невиконання, несвоєчасне виконання законних вимог (приписів) посадової особи компетентного органу, його територіального органу щодо усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі восьми мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі п`яти мінімальних заробітних плат.
З наведених положень вбачається, що суб`єкт господарювання звільняється від фінансових та адміністративних санкцій лише в разі виконання вимог припису у повному обсязі та у встановлений строк. В іншому випадку до такого суб`єкта господарювання застосовуються відповідні санкції.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з письмових пояснень ТОВ «ЕКО», та не заперечується позивачем, станом на 04 вересня 2020 року ним не у повному обсязі усунуті порушення, які зазначені в приписах від 14 листопада 2019 року №32 та від 17 січня 2020 року №03.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що виявлені відповідачем порушення, станом на дату винесення оскаржуваної постанови не усунуті.
Крім того, у відповідності до положень частин першої, третьої, сьомої статті 66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» провадження у справах про порушення юридичними особами та фізичними особами - підприємцями цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин здійснюється відповідно до положень цієї статті.
Протокол про порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин (далі - протокол) за результатами здійснення заходів державного контролю мають право складати державні інспектори та державні ветеринарні інспектори.
Протокол складається у двох примірниках та підписується особою, яка його склала. Один примірник протоколу вручається під розписку особі, щодо якої складено протокол, або її представникові, а другий - зберігається у компетентному органі або його територіальному органі. У разі відмови особи, щодо якої складено протокол, або її представника від отримання примірника протоколу в ньому робиться відповідний запис, і не пізніше наступного робочого дня після складення протокол надсилається такій особі рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення. У разі ненадання особою, щодо якої складено протокол, інформації про її місцезнаходження (місце проживання) протокол надсилається за відповідною адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, і вважається врученим незалежно від факту його отримання такою особою.
Згідно частин восьмої-одинадцятої статті 66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» справа про порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин (далі - справа) розглядається компетентним органом або його територіальними органами. Від імені зазначених органів розглядати справи мають право, зокрема, головні державні інспектори.
Справа розглядається не пізніше п`ятнадцяти робочих днів з дня отримання відповідною посадовою особою протоколу та інших матеріалів справи. За письмовим клопотанням особи, щодо якої складено протокол, розгляд справи відкладається, але не більше ніж на десять робочих днів, для подання нею додаткових матеріалів або з інших поважних причин.
Час і місце розгляду справи повідомляються особі, щодо якої складено протокол, не пізніше ніж за п`ять робочих днів до дня її розгляду. Повідомлення про час і місце розгляду справи вручається особі, щодо якої складено протокол, або її представникові під розписку або надсилається їй рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення. Повідомлення про час і місце розгляду справи, надіслане рекомендованим поштовим відправленням за місцезнаходженням (місцем проживання) особи, щодо якої складено протокол, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, вважається врученим незалежно від факту його отримання такою особою.
Справа може бути розглянута за відсутності особи, щодо якої складено протокол, якщо є відомості про її належне повідомлення про час і місце розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно з частиною чотирнадцятою статті 66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» за результатами розгляду справи головний державний інспектор виносить одну з таких постанов: 1) про накладення штрафу; 2) про закриття справи.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ Держпродспоживслужби у Сумській області складено протокол від 04 вересня 2020 року №25 про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та тварин, яким встановлено невиконання позивачем пунктів приписів від 14 листопада 2019 року №32, від 17 січня 2020 року №03.
Як встановлено вище, примірник протоколу представник ТОВ «ЕКО» отримав 09 вересня 2020 року.
Таким чином, повідомлення про розгляд справи отримано представником позивача за 5 робочих днів до дати її розгляду, що відповідає вимогам частини десятої статті 66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин».
З огляду на зазначене, доводи позивача стосовно несвоєчасного повідомлення про розгляд справи спростовуються матеріалами справи, а тому відхиляються судом.
Водночас, позивач на розгляд справи не з`явився, своїм правом на відкладення розгляду справи та надання відповідних пояснень по суті виявлених порушень не скористався, у зв`язку із чим справа розглянута за його відсутності та за результатами її розгляду відповідач виніс оскаржувану постанову.
Будь-яких порушень з боку відповідача інших вимог статті 66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», суд не встановив.
Інші доводи та аргументи учасників не спростовують висновків суду.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідач довів правомірність оскаржуваного рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ «ЕКО» не підлягає задоволенню.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено розподіл судових витрат не здійснюється.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕКО» у задоволенні адміністративного позову повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКО» (03039, м. Київ, проспект Науки, 8; ідентифікаційний код 32104254);
Головне управління Держпродспоживслужби у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Гамалія, 25; ідентифікаційний код 40356714).
Суддя В.А. Кузьменко