Рішення № 101601632, 03.12.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2021
Номер справи
520/19165/21
Номер документу
101601632
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2021 р. № 520/19165/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "НОВИЙ СТИЛЬ" до Харківської митниці Державної митної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство "НОВИЙ СТИЛЬ" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UА807000/2021/001431/2 від 19.07.2021, №UА807180/2021/000413/2 від 04.08.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення відповідача є протиправним та таким, що прийняте всупереч нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Ухвалою суду від 07.10.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов, позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п`яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, які міститься в матеріалах справи.

Представником відповідача 11.11.2021 до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що оскаржувані рішення відповідача є правомірними, та прийнятими з дотриманням вимог чинного законодавства. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що у липні та серпні 2021 року позивачем було ввезено на територію України Товар, а саме силові пневмоциліндри лінійної дії, багатоцільового призначення. Країна виробництва - Китай.

16.07.2021 до сектора митного оформлення «Ліски» митного поста «Харків-Товарний» Харківської митниці ПАТ «Новий стиль» (ЄДРПОУ 0032565288) було подано митну декларацію за номером UA807180/2021/004700 на товари «Силові пневмоциліндри лінійної дії ...., (код товару 8412310098). Торгівельна марка: ANHUI. Виробник: ANHUI LATE GAS SPRING CO.,LTD». Країна виробництва Китай, що надійшли на адресу ПАТ «Новий стиль» в рамках зовнішньоекономічної угоди купівлі-продажу за прямою зовнішньоекономічною угодою.

Вказаний товар надійшов на адресу ПАТ «НОВИЙ СТИЛЬ» в рамках зовнішньоекономічної угоди купівлі-продажу №05122019-LANT від 05.12.2019.

У вказаній ЕМД митна вартість товару позивача була визначена за основним методом - за ціною договору щодо товарів, які імпортуються.

Відповідно до Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №651 від 30.05.2012, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за № 1372/21684, у графі 44 митної декларації зазначаються відомості про необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів документи. При цьому відомості щодо кожного документа зазначаються з нового рядка за такою схемою: код документа згідно з класифікатором документів, через пробіл - номер документа, дата та (за наявності даних) кінцевий термін його дії. Класифікатор документів, затверджено наказом Міністерства фінансів України №1011 від 20.09.2012 (далі - Класифікатор документів).

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 54 Митного кодексу України митний орган під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов`язаний здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Згідно з положеннями пп. 1-3 ч. 5 ст. 54 Митного кодексу України митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право, зокрема: 1) упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості; 2) у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості; 3) у випадках, встановлених цим Кодексом, здійснювати коригування заявленої митної вартості товарів.

Таким чином, митниця зобов`язана здійснювати контроль за повнотою нарахування митних платежів та правильністю визначення бази митного оподаткування, зокрема, митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України.

Контроль правильності визначення митної вартості товару, заявленого до митного оформлення за ЕМД №UА807170/2020/004700 від 16.07.2020 здійснювався посадовими особами митниці відповідно до вимог ст. 54 Митного кодексу України шляхом перевірки числових значень митної вартості товарів та наявності в документах усіх відомостей, що їх підтверджують, а також ст.ст. 336, 337, 363 Митного кодексу України в частині контролю із застосуванням системи управління ризиками.

Відповідно до ст. 361 Митного кодексу України, управління ризиками - це робота митних органів з аналізу ризиків, виявлення та оцінки ризиків, розроблення та практичної реалізації заходів, спрямованих на мінімізацію ризиків, оцінки ефективності та контролю застосування цих заходів. Під ризиком розуміється ймовірність недотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи.

Митні органи застосовують систему управління ризиками для визначення товарів, транспортних засобів, документів і осіб, які підлягають митному контролю, форм митного контролю, що застосовуються до таких товарів, транспортних засобів, документів і осіб, а також обсягу митного контролю.

Відповідно до ч. 1 ст. 337 Митного кодексу України перевірка документів та відомостей, які подаються митному органу під час переміщення через митний кордон України, здійснюється візуально, Із застосуванням інформаційних технологій (шляхом проведення формато-логічного контролю, контролю співставлення, контролю із застосуванням системи управління ризиками) та в інші способи, передбачені МК України.

За даною ЕМД в АСМО Інспектор було згенеровано профіль ризиків АС АУР, зокрема за кодом за кодом 105-2: «Наявні рішення про визначення митної вартості за подібним товаром по даному підприємству. Необхідно посилити контроль правильності визначення митної вартості. Проаналізувати зазначене рішення на предмет можливості застосування при поточному оформленні зазначеного товару».

Згідно з вимогами п. 2 ч. 2 ст. 52 Митного кодексу України декларант зобов`язаний подавати митному органу достовірні відомості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

Митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів відповідно до ч. 5 ст. 54 Митного кодексу України має право упевнюватися в достовірності або точності будь - якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості та письмово запитувати у декларанта або уповноваженої ним особи встановлені ст. 53 Митного кодексу України додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості.

В результаті вивчення поданих до митного оформлення документів, перевірки числових значень митної вартості товарів та наявності в документах усіх відомостей, що їх підтверджують, порівняння задекларованого за ціною угоди рівня митної вартості оцінюваних товарів з рівнем митної вартості ідентичних та подібних товарів, оформлених митницями ДМС України раніше, було встановлено наступні обставини:

1. Задекларований рівень митної вартості товару нижче, ніж рівень митної вартості на ідентичні, подібні товари оформлені митницями ДержмитслужбиУкраїни у максимально наближений термін;

2. В інвойсі NOWY10/11/2021 від 21.05.2021 вказана підсумкова сума, без врахування кредиту (при розрахунку митної вартості товару кредит необхідно враховувати як складову митної вартості товару);

3. В наданому прайс-листі від 02.04.2021 відсутні умови поставки товару, тобто неможливо встановити чи така ціна прийнятна для умов поставки FOB, оскільки за таких умов в ціну включається доставка до поручнів судна, а у випадку, якщо цей прйас-лист надавався для інших умов (FCA, EXW тощо), то це фактурна вартість, до якої не включені транспортні витрати за межами України.

При цьому пунктом 3.1 зовнішньоекономічного контракту 05122019- LANT від 05.12.2019 передбачені як умови поставки FOB Шанхай, так і EXW Шанхай.

4. Прайс-лист (Quotation) від 02.04.2021, а дата додатку № 40 та дата інвойсу 21.05.2021, тобто має місце невідповідність часу видання документів, що нерозривно пов`язані, тому не може бути прийнятим.

5. Декларантом підприємства було надано до митниці митну декларацію країни відправлення без перекладу на українську мову або офіційну мову митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування, відповідно до вимог статті 254 МКУ, крім того, шляхом здійснення порівняння граф митної декларації країни відправлення №223120210001938733 від 03.06.2021 встановлено розбіжність у коді товару (графа 1 експортної декларації - 8479899990, графі 33 МД UA807170/2021/004700 від 16.07.2021 - 84123100).

Враховуючи наведене, митницею письмово 16.07.2021 було повідомлено декларанта у відповідності з вимогами частини 3 статті 53 Митного кодексу України про необхідність надання додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів.

16.07.2021 декларантом підприємства було надіслано лист, в якому було зазначено про неможливість надання додаткових документів що підтверджують заявлену митну вартість та вимога щодо прийняття митницею рішення про коригування митної вартості.

Відповідно до ч. 3 ст. 54 Митного кодексу України за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 Митного кодексу України.

Частиною 6 статті 54 Митного кодексу України встановлено, що митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом митною вартістю за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів у разі неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах 2-4 ст. 53 Митного кодексу України; відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, згідно п. 2 ч. 6 ст. 54 Митного кодексу України.

Як передбачає ч. 2 ст. 58 Митного кодексу України метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні.

Зазначені обставини в частині заявлених рівнів митної вартості в порівнянні з наявною в митниці ціновою інформацією за фактами митних оформлень ідентичних, подібних товарів у найближчий час до часу митного оформлення оцінюваних товарів, а також не підтвердження відповідними документами задекларованого найнижчого рівня митної вартості, виключали можливість для митного органу визнати заявлену декларантом та розраховану за основним методом митну вартість товару позивача.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 57 Митного кодексу України митним органом було послідовно проаналізовано можливість визначення митної вартості товару позивача за другорядними методами і Харківська митниця 19.07.2021 прийняла рішення про коригування митної вартості товарів №UА807000/2021//001431/2 за резервним методом на підставі цінової інформації ЄАІС Держмитслужби за фактами митних оформлень по Україні відповідно до положень ст. 58-64 Митного кодексу України.

Метод визначення митної вартості за ціною договору щодо ідентичних товарів не застосовувався в зв`язку з вимогами статті 59 Митного кодексу України - «При застосуванні цього методу визначення митної вартості за основу береться прийнята митним органом вартість операції з ідентичними товарами з дотриманням умов, зазначених у цій статті. При цьому під ідентичними розуміються товари, однакові за всіма ознаками з оцінюваними товарами, у тому числі за такими, як: 1) фізичні характеристики; 2) якість та репутація на ринку; 3) країна виробництва; 4) виробник.

Згідно вимог п. 2.2.14 Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб митних органів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України. Затверджених наказом ДМСУ від 01.07.20201 №476 (далі - Методичні рекомендації), під час порівняння рівня заявленої митної вартості товарів з наявною в митному органі інформацією про рівень цін на такі товари, виявлено, що в ціновій базі ЄАІС відсутні факти митних оформлень товарів того ж виробника, тобто не виконуються всі умови щодо ідентичності в розумінні МКУ.

Метод визначення митної вартості за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів не застосовувався в зв`язку з вимогами статті 60 Митного кодексу України - « 2. Під подібними (аналогічними) розуміються товари, які хоч і не однакові за всіма ознаками, але мають схожі характеристики і складаються зі схожих компонентів, завдяки чому виконують однакові функції порівняно з товарами, що оцінюються, та вважаються комерційно взаємозамінними. 3. Для визначення, чи є товари подібними (аналогічними), враховуються якість товарів, наявність торгової марки та репутація цих товарів на ринку».

Згідно вимог п. 2.2.14 Методичних рекомендацій, під час порівняння рівня заявленої митної вартості товарів з наявною в органу доходів і зборів інформацією про рівень цін на такі товари, виявлено, що в ціновій базі ЄАІС відсутні факти митних оформлень товарів з такими ж торговими марками, тобто не виконуються всі умови щодо аналогічних товарів в розумінні МКУ.

Обґрунтування неможливості застосування основного методу визначення митної вартості товарів, передбачених ст. ст. 54,55,57,58 Митного кодексу України наведене у графі 33 рішення про коригування митної вартості товарів №UА807000/2021/001431/2 від 19.07.2021:

« 1) Невідповідність обраного декларантом методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 МКУ, у зв`язку з тим, що використані декларантом відомості не підтверджені в повній мірі документально, а також у зв`язку з тим, що документи подані декларантом та зазначені у частині другій статті 53 Митного кодексу України, містять розбіжності, зокрема: стосовно розбіжностей в реквізитах поданих до митного оформлення товаросупровідних документах та реквізитів цих документів зазначених у графі 44), які мають вплив на правильність визначення митної вартості; до митниці надано митну декларацію країни відправлення без проведення верифікації відповідно до листа ДМСУ від 08.10.2010 №11/2-10.16/11627-еп та без перекладу відповідно до статті 254 Митного кодексу України) та/або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, а також у зв`язку з ненаданням декларантом всіх витребуваних додаткових документів, передбачених частиною 3 статті 53 Митного кодексу України, та вимогою декларанта надати рішення про коригування митної вартості товару;

2) не надана декларантом (відсутня у розпорядженні митного органу) інформація щодо угод на ідентичні товари;

3) не надана декларантом (відсутня у розпорядженні митного органу) інформація щодо угод на подібні товари;

4) не надана декларантом (відсутня у розпорядженні митного органу) інформація:- щодо ідентичних чи подібних товарів, які продаються на митній території України у незмінному стані; - відсутні дані щодо витрат на виплату комісійних винагород, звичайних надбавок на прибуток та загальних витрат у зв`язку з продажем на митній території України;- відсутні дані щодо витрат понесених в Україні на навантаження, вивантаження, транспортування, страхування;

5) не надана декларантом (відсутня у розпорядженні митного органу) інформація та документи, які мали вплив на процес формування ціни товару:- на матеріал та витрат, понесених виробником в зв`язку з виробництвом товарів; - витрат на завантаження, вивантаження, страхування, транспортування до місця перетинання митного кордону України;- прибутку, що одержує експортер у результаті поставки в Україну.

З метою забезпечення повноти оподаткування було проведено аналіз баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України та встановлено, що рівень митної вартості подібних оформлених товарів у максимально наближений до митного оформлення час становить: товари 1) 3,76 $/кг. Враховуючи вищезазначене, митну вартість даного товару було скориговано до цього рівня.

Відповідачем зазначено, що джерелом інформації для даного Рішення є наявна в АСМО Інспектор та ЄАІС цінова інформація щодо товарів, митне оформлення яких вже здійснено у максимально наближений термін: UA500500/2021/28309 від 17.06.2021.

При прийнятті даного Рішення застосовані Методичні рекомендації щодо роботи посадових осіб митних органів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю правильності визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджені наказом Держмитслужби України від 01.07.2021 № 476.»

Таким чином, рішення оформлене з додержанням вимог ч. 2 ст. 55 Митного кодексу України та Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів, затверджених наказом Міністерства фінансів України №598 від 24.05.2012, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.06.2012 за №883/21195, є таким, що винесене на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначений нормами Митного кодексу України та інших підзаконних нормативних актів, а також з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття відповідних рішень, а тому обставини для їх скасування відсутні.

AT «НОВИЙ СТИЛЬ» при випуску товарів у вільний обіг за МД від 19.07.2021 №UA807180/2021/004781 скористалося правом, передбаченим частиною 7 статті 55 Митного кодексу України.

Можливі втрати Державного бюджету України у разі здійснення митного оформлення товару за митною вартістю визначеною позивачем складає: 20 - 53945,60 грн; 28 -226571,55 грн; разом - 280517,15 грн.

Стосовно рішення про коригування митної вартості №UA807000/2021/001431/2 від 19.07.2021, суд зазначає наступне.

04.08.2021 до сектору митного оформлення «Ліски» митного поста «Харків-товарний» Харківської митниці декларантом - AT «Новий стиль» (ЄДРПОУ 32565288) була подана електронна митна декларація за номером UA807180/2021/005400 на товар: «силові пневмоциліндри лінійної дії, багатоцільового призначення, моделі: LT03B-50S15B-100A - 2750 шт.; LT03B-50S22B-120B - 12520 шт.; LT03B-50D70C-180A - 300 шт.; LT03B-50B15В-260В CHROME - 500 шт.; використовуються для виробництва меблів; виробник: ANHUI LAITE GAS SPRING CO.,LTD.; країна виробництва: CN; торгівельна марка ANHUI».

Зазначений товар походженням з Китаю надійшов на адресу підприємства в рамках зовнішньоекономічної угоди купівлі-продажу №05122019-LANT від 05.12.2019.

За ЕМД №UА807180/2021/005400 від 04.08.2021 в ПІК «АСМО Інспектор» АСУР було згенеровано обов`язкову митну формальність за кодом 105-2 «контроль правильності визначення митної вартості товарів» з примітками до формальності «наявні рішення про визначення митної вартості за подібним товаром по даному підприємству; необхідно посилити контроль правильності визначення митної вартості; проаналізувати зазначене рішення на предмет можливості застосування при поточному оформленні зазначеного товару» із посиланням в примітках на рішення від 19.07.2021 №UА807000/2021/001351/2 Харківської митниці із зазначенням розміру митної вартості визначеної митним органом за одиницю подібного товару у розмірі 3,761180 з урахуванням умов поставки, країни походження товару та торгівельної марки».

Посадовою особою митного поста за результатами вивчення поданих до митного оформлення документів, порівняння задекларованого за ціною угоди рівня митної вартості оцінюваних товарів з рівнем митної вартості ідентичних та подібних товарів, оформлених митницями Держмитслужби раніше, було встановлено обставини, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано. Поставка здійснювалась за тим же контрактом, що і за МД №UА807170/2021/004700 від 16.07.2021 та були наявні аналогічні розбіжності:

1. Задекларований рівень митної вартості товару нижче, ніж рівень митної вартості на ідентичні, подібні товари оформлені митницями Держмитсужби України у максимально наближений термін;

2. В наданому прайс-листі від 21.05.2021 (Quotation) відсутні умови поставки товару, тобто неможливо встановити чи така ціна прийнятна для умов поставки FOB, оскільки за таких умов в ціну включається доставка до поручнів судна, а у випадку, якщо цей прйас-лист надавався для інших умов (FCA, EXW тощо), то це фактурна вартість, до якої не включені транспортні витрати за межами України.

При цьому пунктом 3.1 зовнішньоекономічного контракту 05122019- LANT від 05.12.2019 передбачені як умови поставки FOB Шанхай, так і EXW Шанхай.

3. Прайс-лист (Quotation) від 21.05.2021, а дата додатку №41 та дата інвойсу 07.06.2021, тобто має місце невідповідність часу видання документів, що нерозривно пов`язані, тому не може бути прийнятим.

4. Декларантом підприємства було надано до митниці митну декларацію країни відправлення без перекладу на українську мову або офіційну мову митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування, відповідно до вимог статті 254 Митного кодексу України, крім того, шляхом здійснення порівняння граф митної декларації країни відправлення №223120210002177055 від 10.06.2021 встановлено розбіжність у коді товару (графа 1 експортної декларації - 8479899990, графі 33 МД №UА807170/2021/005400 від 04.08.2021 -84123100).

Підстави обрання другорядного методу (резервний метод) визначення митної вартості, джерела зазначені у графі 33 рішення про коригування митної вартості.

З урахуванням листа з вимогою декларанта надати рішення про коригування митної вартості, 04.08.2021 митним постом було прийняте рішення про неможливість визначення митної вартості за першим методом (за ціною угоди) та підготовлено рішення про коригування митної вартості оцінюваного товару №UА807180/2021/000413/2. Коригування митної вартості здійснено за другорядним (резервним) методом у відповідності до статті 64 Кодексу. Розрахунок митної вартості складає 3,76 $/кг. При прийнятті даного Рішення застосовані Методичні рекомендації щодо роботи посадових осіб митних органів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю правильності визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджені наказом Держмитслужби України від 01.07.2021 №476.

Відповідачем зазначено, що джерелом інформації для Рішення є наявна в митному органі цінова інформація про митні оформлення подібних товарів митне оформлення, яких вже здійснено у максимально наближений термін за фактами митних оформлень, що наявні у ЄАІС та АСМО Інспектор. В якості джерела інформації в рішенні від 04.08.2021 №UА807180/2021/000413/2 зазначена цінова інформація за фактами митних оформлень ЄАІС: митна декларація від 31.07.2021 №UА205140/2021/020653; митна декларація від 20.07.2021 №UА500060/2021/200234.

ПАТ «Новий Стиль» при випуску товарів у вільний обіг за митною декларацією від 05.08.2021 №UА807180/2021/005474 скористалося правом, передбаченим частиною 7 статті 55 Кодексу.

Можливі втрати Державного бюджету України у разі здійснення митного оформлення товару за митною вартістю визначеною позивачем в МД №UА807170/2021/005400 від 04.08.2021 складають 147894,70 грн.

За правилами ст. 51 Митного кодексу України, митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.

Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу.

Заявлення митної вартості товарів, відповідно до ст. 52 Митного кодексу України здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 52 - Митного кодексу України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані подавати до митного органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що підлягають обчисленню.

Згідно ч. 1 ст. 53 Митного кодексу України одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Відповідно до Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №651 від 30.05.2012, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1372/21684, у графі 44 митної декларації зазначаються відомості про необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів документи. При цьому відомості щодо кожного документа зазначаються з нового рядка за такою схемою: код документа згідно з класифікатором документів, через пробіл - номер документа, дата та (за наявності даних) кінцевий термін його дії.

Класифікатор документів, затверджено наказом Міністерства фінансів України №1011 від 20.09.2012.

Згідно з положеннями ч. 5 ст. 54 Митного кодексу України митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право, зокрема: 1) упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості; 2) у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості; 3) у випадках, встановлених цим Кодексом, здійснювати коригування заявленої митної вартості товарів.

Таким чином, митниця зобов`язана здійснювати контроль за повнотою нарахування митних платежів та правильністю визначення бази митного оподаткування, зокрема, митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України.

Відповідно до пункту 2(а) статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі оцінка ввезеного товару для митних цілей повинна ґрунтуватися на дійсній вартості ввезеного товару, який обкладається митом, або аналогічного товару.

Відповідно до пункту 2(b) статті під «дійсною вартістю» повинна розумітись ціна, за якою такий або аналогічний товар продається або пропонується для продажу при нормальній ході торгівлі в умовах вільної конкуренції.

Стаття 17 Угоди передбачає, що ніщо не повинно тлумачитися так, що обмежує або ставить під сумнів право митних адміністрацій упевнитися в істинності або точності будь-якої заяви, документа чи декларації, поданої для цілей митної оцінки.

З огляду на це, митний орган при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товару повинен впевнитися, що заявлена декларантом митна вартість товару ґрунтується на дійсній вартості. Зазначене можливо здійснити, зокрема, шляхом порівняння рівня заявленої митної вартості товарів з наявною у митному органі інформацією - рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких вже здійснено і інформація про які ретельно перевіряється.

Щодо правового обґрунтування використання цінової бази ЄАІС суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 31 Митного кодексу України проведення передбачених цим Кодексом митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється з використанням інформаційних технологій, у тому числі заснованих на інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах, і засобів їх забезпечення, що функціонують на національному та/або міжнародному рівні.

Частиною 3 вказаної статті передбачено, що у державній митній справі можуть застосовуватися інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані органами доходів і зборів.

Відповідно до ч. 5 ст. 31 Митного кодексу України можливість використання для здійснення державної митної справи інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем і засобів їх забезпечення, а також порядок і умови їх застосування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Положенням про ЄАЇС, затвердженим наказом Державної митної служби України №1341 від 04.11.2010, встановлено, що ЄАІС це багатофункціональна інтегрована автоматизована система, що забезпечує інформаційну підтримку та супроводження митної справи в Україні і становить сукупність кількох взаємопов`язаних інформаційних систем.

Згідно з розділом 5 «Джерела довідкової інформації, які можуть бути використані під час роботи з аналізу, виявлення та оцінки ризиків» Методичних рекомендацій, в якості джерела інформації під час робіт з аналізу, виявлення та оцінки ризиків можуть використовуватися, зокрема, спеціалізовані програмно-інформаційні комплекси ЄАІС.

Отже, оскаржувані рішення про коригування митної вартості товарів оформлені з додержанням вимог ч. 2 ст. 55 Митного кодексу України та Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів, затверджених наказом Міністерства фінансів України №598 від 24.05.2012, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.06.2012 за №883/21195.

Таким чином, відповідачем правомірно обрано метод визначення митної вартості та прийнято відповідні рішення.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що оскаржувані рішення про коригування митної вартості товарів №UА807000/2021/001431/2 від 19.07.2021, №UА807180/2021/000413/2 від 04.08.2021 винесені на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначений нормами Митного кодексу України та інших підзаконних нормативних актів, а також з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття відповідних рішень, а тому обставини для їх скасування відсутні.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, враховуючи вище обставини, суд доходить до висновку, що позивачем не доведена протиправність дій та рішень відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "НОВИЙ СТИЛЬ" не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 262, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "НОВИЙ СТИЛЬ" (Григорівське шосе, буд. 88, м. Харків, 61020, ЄДРПОУ 23565288) до Харківської митниці Державної митної служби України (вул. Короленка, буд. 16-Б, м. Харків, 61003, ЄДРПОУ 44017626) про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов