Рішення № 101601608, 03.12.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2021
Номер справи
520/18020/21
Номер документу
101601608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

03 грудня 2021 року Справа № 520/18020/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (вул. Сумська, буд. 78,м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 03196601) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати незаконними дії та скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради від 29.03.2021 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 , допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до її заяви від 29.10.2020 року.

Відповідач надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_1 народився син - ОСОБА_2 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 видане повторно 26.06.2019).

Відповідно до довідок Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради позивача із сином взято на облік як внутрішньо переміщених осіб.

ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення соціальної допомоги при народженні дитини.

Листом відповідач повідомив позивача про те, що в період з 12.06.2016 вона перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради за адресою: АДРЕСА_3 . Для прийняття / не прийняття рішення щодо призначення державної допомоги при народженні дитини Управлінням направлений відповідний запит до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, про що позивача буде проінформовано.

Представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом, в якому просив надати письмові роз`яснення щодо підстав відмови в призначенні ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини на сина.

Відповідно до листа відповідача повідомлено, що під час виходу головного спеціаліста Управління 08.10.2020 за адресою місця проживання ОСОБА_1 , яке було зазначено у заяві про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, встановлено, що власник будинку АДРЕСА_4 , ОСОБА_1 не знає, вона та її діти за адресою не проживали та не проживають. Враховуючи викладене, на підставі п. 5 ч.1 ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" Управлінням прийняті рішення від 12.10.2020 про скасування дії довідок від 28.09.2020 про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Розпорядження про відмову ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини не приймалось.

Не погоджуючись з відмовою, позивач звернувся до суду з позовом.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" №2811-XII (далі Закон №2811-XII) громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Пунктом 2 ч.1 ст.3 Закону № 2811-XII передбачено, що відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини.

Відповідно до ст. 10 Закону № 2811-XII допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Умови призначення допомоги при народженні викладені у положеннях ст.11 Закону №2811-XII, де вказано, що допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним. Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини.

Процедура призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми відповідно до ч.4 ст.1 Закону №2811-ХІІ деталізована затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751 Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми (далі - Порядок № 1751).

Згідно з п.11 Порядку №1751 для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається, зокрема: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу).

У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви (пункт 44 Порядку № 1751).

За правилами ст.11 Закону №2811-XII допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Суд звертає увагу, що позивач звернувся до суду з цим позовом з приводу оскарження рішення відповідача про відмову у призначенні грошової допомоги, при цьому судовим розглядом встановлено, що відповідачем такого рішення не прийнято.

Суд зазначає, що вирішальним чинником у розгляді даної справи є акт індивідуальної дії, а саме рішення про призначення чи вмотивовану відмову у призначенні позивачу вказаної грошової допомоги із зазначенням підстав та нормативно-правових актів.

Суд вважає, що волевиявлення владного суб`єкта і з приводу призначення вказаної грошової допомоги, і з приводу відмови у призначенні такої грошової допомоги має втілюватись виключно у формі письмового розпорядчого документа, адже відсутність такого рішення свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

При цьому, суд зважає, що відмова суб`єкта владних повноважень як різновид форми реалізації владно-управлінської функції може бути втілена як у рішенні владного суб`єкта, так і в дії владного суб`єкта, котра має певну документальну фіксацію.

Згідно з ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (вул. Сумська, буд. 78,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 03196601) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати незаконними дії та скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради від 29.03.2021 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 , допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до її заяви від 29.10.2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (вул. Сумська, буд. 78,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ03196601) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 908,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Роз`яснити особам, які беруть участь у справі, що відповідно до ч. 5-7 ст. 18 КАС України суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їх офіційні електронні адреси, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Повний текст рішення складено 03 грудня 2021 року.

Суддя Сагайдак В.В.