
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2021 р. Справа № 480/4689/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області, які полягають у відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням довідки від 11.05.2021 № 21/32ПФ вих-21 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Центрального регіону;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі наданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Центрального регіону довідки від 11.05.2021 № 21/32ПФ вих-21 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням фактично виплачених сум.
Свої вимоги мотивував тим, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Центрального регіону було видано довідку від 11.05.2021 для перерахунку основного розміру пенсії позивача з урахуванням всіх видів такого забезпечення, однак, відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі такої довідки. Такі дії позивач вважає протиправними, оскільки з 05.03.2019 він має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Центрального регіону було видано довідку від 11.05.2021. Тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 07.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі отримано представником відповідача 14.06.2021, про що свідчить підпис штамп вхідної кореспонденції ГУ ПФУ в Сумській області на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.19), однак, відзиву на позовну заяву до суду у встановленій в ухвалі строк надано не було.
Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Разом з тим, ухвалами суду від 30.07.2021, від 20.09.2021, від 08.11.2021 у відповідача було витребувано додаткові докази у справі, на виконання яких було надано такі докази, а також пояснення, в якому представник ГУ ПФУ в Сумській області вказав, що позивач перебуває на обліку у відповідача з 01.01.2007 як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а останній перерахунок його пенсії було здійснено з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". У серпні 2021 на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2021 у справі № 480/2853/21 Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки надано довідку №11/47360/3317 від 28.07.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 станом на 05.03.2019, яка долучена до матеріалів пенсійної справи. Однак, оскільки вказаним рішенням суду жодних зобов`язань до ГУ ПФУ в Сумській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з наданою довідкою не визначено, то перерахунок йому не здійснювався на підставі вказаної довідки.
Крім того, ухвалою суду від 08.11.2021 у позивача було витребувано письмове обґрунтування вимог, яке позивачем суду було надано (а.с.71-72). В даному поясненні позивач зазначив, що відповідно до п.8 Постанови №704 умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України. Вважає, що оскільки він є військовим пенсіонером та отримує пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ураховуючи приписи п. 8 Постанови КМУ №704 просив провести перерахунок пенсії на підставі Постанови №704. Водночас просив суд застосувати положення і Постанови КМУ №505 від 31.05.2012, оскільки довідка від 11.05.2021 містить як окремі складові грошового забезпечення встановлені як Постановою КМУ №505, так і інші складові грошового забезпечення встановлені Постановою №704, які відсутні у Постанові №505.
Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що з 11.12.2004 позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі – Закон №2262-ХІІ), з 01.01.2007 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, що підтверджується копією пенсійного посвідчення, розрахунку на призначення пенсії, протоколом про призначення пенсії, наказом військового прокурора Сумського гарнізону від 10.12.2004 №173 (а.с.7, 36, 50), а також вбачається з пояснень позивача та представника відповідача (а.с.91).
У 2018 році відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі – Постанова КМУ №103) з урахуванням складових грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. N704, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії (а.с.38), а також вбачається з пояснення представника відповідача (а.с.91).
Разом з тим, 11.05.2021 Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Центрального регіону позивачу було видано довідку від 11.05.2021 №21/32ПФ вих-21 було видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, в якій зазначено складові грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 за посадою старшого помічника військового прокурора Сумського гарнізону, яка прирівнюється до посади прокурора військової прокуратури гарнізону (а.с.14, 57) та листом від 11.05.2021 направлено таку довідку до ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.56).
Позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку його пенсії на підставі зазначеної довідки (а.с.8, 14, 57), однак, на звернення позивача, відповідач повідомив, що ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на виконання Постанови КМУ №103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом. Разом з тим, на виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 28.04.2021 у справі №640/24603/20 Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Центрального регіону ГУ ПФУ в Сумській області було надано довідку про розмір грошового забезпечення позивача у відповідності до вимог постанови КМУ від 31.05.2012 №505. Постановою Верховного Суду України від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, якою залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, положення постанови КМУ №505 протиправними та нечинними не визнавалися. Крім цього, вказане рішенням суду не містить жодних зобов`язань до ГУ ПФУ в Сумській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з наданою довідкою не визначено. Відтак, підстави для перерахунку відсутні (а.с.9, 31-32).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом №2262-ХІІ, частиною 3 статті 43 якого передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”. Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Відповідно до ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Згідно з ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття. Отже, пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Тобто зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, що набрала чинності 01.03.2018, якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років (далі - Постанова №704).
Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац 4 підп.1 п.5 постанови №704);
надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови № 704).
Крім того, підп.2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 залишено без змін та висновки якого є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", дійшов висновку, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Також Верховний Суд у вказаному рішенні врахував залишення без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 рішень судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18. Зокрема, суд касаційної інстанції вказав, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. До моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Верховний Суд у зазначеній зразковій справі дійшов висновку (п.53 рішення від 17.12.2019), що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
При цьому, обов`язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.
Таким чином, дійсно з 05.03.2019 (як вважає позивач) - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", однак, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ №704.
Саме відповідно до постанови КМУ №704 на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі №480/2853/21 Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки і була видана довідка від 28.07.2021 №11/47360/3317 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 (а.с.49), хоча перерахунок пенсії позивача, як вбачається з пояснень представника відповідача станом на момент розгляду справи не проведений (а.с.91).
Водночас, позивач, з посиланням на п.8 Постанови КМУ №704 просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 11.05.2021 №21/32ПФ вих-21, виданої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505.
У той же час, постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури” (далі - Постанова №505), відповідно до якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії, призначеної відповідної до Закону №2262-ХІІ, затверджено схеми посадових окладів працівників о р г а н і в п р о к у р а т у р и згідно з додатками 1-7.
Відповідно до п.2 Постанови №505 ( в редакції до 04.03.2020) керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці надано право:
1) установлювати:
працівникам органів прокуратури посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів;
надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи:
- працівникам - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки (винагороди) за вислугу років;
- прокурорам та слідчим органів прокуратури, а також іншим працівникам прокуратури, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положеннями про підрозділи передбачено виконання такої роботи) - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за класний чин та вислугу років.
Додатком 7 до Постанови №505 передбачено Схему посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657), відповідно до якої посадовий оклад старшого слідчого і прокурора прокуратури складає 5660,00грн.
Тобто довідка Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 11.05.2021 №21/32ПФ вих-21, на підставі якої позивач просить зобов`язати відповідача здійснити йому перерахунок з 01.04.2019, була видана відповідно до Постанови КМУ №505 та за посадою старшого помічника військового прокурора Сумського гарнізону, яка прирівнюється до посади прокурора військової прокуратури гарнізону.
Однак, суд зауважує, що з 11.12.2004 позивачу було призначено пенсію за вислугу років саме відповідно до Закону №2262-ХІІ, а з 01.01.2007 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ (а.с.7, 36, 50, 91). Відтак, позивач є військовим пенсіонером.
Крім того, у 2018 році відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі Постанови КМУ №103 з урахуванням таких складових грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ N704 як посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (а.с.38). Проте, з 05.03.2019 (як вже зазначалось вище) - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення, однак саме відповідно до Постанови КМУ №704. Саме з цією датою Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 залишено без змін, пов`язує право на отримання пенсії, призначеної відповідно до Закону №2011-ХІІ, виходячи з розміру складових, о д н а к р о з р а х о в а н и х згідно з Постановою КМУ №704 (а не Постанови КМУ №505) відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, враховуючи той факт, що позивачі мають право на перерахунок пенсії, у зв`язку із прийняттям Постанови КМУ №704 саме з урахуванням всіх додаткових складових.
Дійсно, відповідно до п.8 Постанови КМУ №704, на яку посилається позивач в обґрунтування позовних вимог, умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України.
З посиланням на вказану норму ОСОБА_1 просить зобов`язати здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019, відповідно не тільки Постанови КМУ №704, а й Постанови КМУ №505, оскільки, 05.03.2019, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, у нього виникли підстави для перерахунку пенсії, виходячи із складових грошового забезпечення, розрахованого згідно із Постановою КМУ №704.
Однак, суд відмічає, що пунктом 1 Постанови КМУ №103, у зв`язку із визнанням нечинним судовим рішенням у справі №826/3858/18 якою, ОСОБА_1 пов`язує виникнення свого права на перерахунок пенсії, було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ №704 (а не Постанови КМУ №505), відповідно до якого в 2018р. і було здійснено перерахунок пенсії позивачу (а.с.38), а згодом, Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки і була видана довідка від 28.07.2021 №11/47360/3317 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, у зв`язку з набранням судовим рішенням у справі №826/3858/18 законної сили.
Таким чином, враховуючи, що позивач є військовим пенсіонером, отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, з огляду на відсутність рішення про зміну виду його пенсії саме з цієї дати відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 11.05.2021 №21/32ПФ вих-21, у відповідача були відсутні підстави для проведення перерахунку та виплату раніше призначеної пенсії з 01.04.2019, виходячи з розмірів основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону, дії відповідача у даному випадку відповідають критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У зв`язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 03.12.2021.
Суддя І.Г. Шевченко