Рішення № 101600818, 02.12.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2021
Номер справи
440/13954/21
Номер документу
101600818
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

02 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/13954/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ України в Полтавській області), у якому просив:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невключення ОСОБА_1 до переліку осіб на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як особи з інвалідністю внаслідок війни та ненаправлення такого списку до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області для проведення нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік;

зобов`язати відповідача включити ОСОБА_1 до переліку осіб на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни та направити такий список до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області для проведення нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.

Позовні вимоги обґрунтував посиланням на порушення його права на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у належному розмірі, оскільки така допомога йому виплачена як учаснику бойових дій, тоді як він з 05.11.2020 визнаний особою з інвалідністю другої групи та відповідно має право на пільги, передбачені статтею 13 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Звертав увагу на те, що ГУПФ України в Полтавській області уповноважене на подання до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області списків осіб з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни, які мають право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, однак за зверненням ОСОБА_1 про надання уточнень до такого списку за 2021 рік позивач отримав відмову, що й зумовило його звернення до суду з цим позовом.

2. Позиція відповідача.

Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивував посиланням на відсутність підстав для включення позивача до списку на виплату грошової допомоги як особі з інвалідністю внаслідок війни.

3. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Обставини справи

Позивач з 04.08.2006 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по 30.09.2020 - у Національній поліції, що підтверджено копією трудової книжки серії НОМЕР_1 /а.с. 20-22/.

04.09.2015 ОСОБА_1 видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 /а.с. 18/.

27.04.2021 позивачем отримано щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 1491,00 грн /а.с. 30/.

Разом з цим, Центральною МСЕК МОЗ України ОСОБА_1 з 05.11.2020 встановлено другу групу інвалідності, причина інвалідності - травма, пов`язана з виконанням службових обов`язків.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.08.2021 у справі №440/2127/21 зобов`язано Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни з урахуванням висновків суду /а.с. 31-44/.

На виконання цього судового рішення Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради 18.08.2021 видано ОСОБА_1 посвідчення серії НОМЕР_3 особи з інвалідністю внаслідок війни другої групи терміном дії до 01.12.2021 /а.с. 45/.

На цій підставі позивачу призначена пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та він перебуває на обліку у ГУПФ України в Полтавській області /а.с. 47-48/.

Позивач упродовж серпня - жовтня 2021 року неодноразово звертався до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, ГУПФ України в Полтавській області із заявами про виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни, однак за результатами розгляду таких звернень отримав повідомлення про відсутність підстав для включення у списик осіб на проведення виплати грошової допомоги як особі з інвалідністю внаслідок війни /а.с. 46-76/.

На цій підставі, позивач звернувся до суду з позовом.

Норми права, якими урегульовані спірні відносини

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначаються Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XII).

У силу пунктів 12, 13 частини другої статті 7 Закону №3551-XIІ до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа: осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів; осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.

За змістом частини п`ятої статті 13 Закону №3551-XIІ щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога.

У силу частини першої статті 17-1 Закону №3551-XIІ щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відповідно до частин четвертої - шостої цієї статті, особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Громадянам, які належать до кількох категорій осіб згідно з цим Законом, виплачується одна допомога - у більшому розмірі.

Разова грошова допомога не виплачується в разі смерті отримувача до 5 травня або набуття громадянином статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 11 цього Закону після 5 травня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" визначено забезпечити подання до 14 квітня поточного року структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад переліків осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” (...) Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.

Оцінка судом обставин справи

Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Спір у цій справі стосується наявності підстав для подання ГУПФ України в Полтавській області до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області інформації про необхідність виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни.

Позиція відповідача у спірних відносинах полягає у тому, що ОСОБА_1 посвідчення особи з інвалідністю видано у серпні 2021 року, тобто після 5 травня, а тому він не має права на отримання грошової допомоги до 5 травня у 2021 році як особа з інвалідністю внаслідок війни.

Однак, суд не погоджується з наведеною позицією пенсійного органу з таких підстав.

Відповідно до абзацу першого пункту 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302, посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

Пунктом 10 названого Положення передбачено, що посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності.

Суд зауважує, що позивачу у спірних відносинах інвалідність встановлена з 05.11.2020 по 01.12.2021, на підтвердження чого до матеріалів справи залучено копію довідки до акта огляду МСЕК серії АВ №0032737 /а.с. 28/.

Крім того, до посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, виданого ОСОБА_1 18.08.2021, внесено запис "вважати з 23.12.2020 до 01.12.2021" /а.с. 45/.

За наведених обставин, суд визнає помилковими доводи пенсійного органу про те, що позивач набув статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з 18.08.2021 - дати видачі йому відповідного посвідчення, адже залученою до матеріалів справи копією посвідчення серії НОМЕР_3 підтверджено, що позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни з 23.12.2020.

Отже, позивач мав у 2021 році право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня як особа з інвалідністю внаслідок війни.

Факт виплати позивачу такої допомоги у 2021 році як учаснику бойових дій не позбавляє його права на отримання доплати, адже відповідно до частини п`ятої статті 17-1 Закону №3551-XIІ громадянам, які належать до кількох категорій осіб згідно з цим Законом, виплачується одна допомога - у більшому розмірі.

А оскільки розмір грошової допомоги до 5 травня для особи з інвалідністю внаслідок війни є більшим, аніж розмір такої допомоги для учасника бойових дій, суд дійшов висновку про наявність підстав для доплати позивачу грошової допомоги у розмірі, передбаченому для особи з інвалідністю внаслідок війни.

Позивач із заявою про проведення доплати такої допомоги звернувся до пенсійного органу та органів соціального захисту населення у строк до 30 вересня 2021 року.

Як на дату виплати спірної допомоги, так і на дату розгляду справи у суді позивач був пенсіонером та перебував на обліку у ГУПФ України в Полтавській області, а тому відповідач зобов`язаний надати Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області доповнення до переліку осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” із зазначенням відомостей про необхідність доплати позивачу такої допомоги у розмірі, передбаченому для осіб з інвалідністю внаслідок війни за вирахуванням фактично отриманої ним суми цієї допомоги як учасником бойових дій.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат

Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Позивач від сплати судового збору звільнений.

Інші судові витрати у справі відсутні.

Отже, підстав для розподілу судових витрат немає.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо невключення ОСОБА_1 до переліку осіб на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як особи з інвалідністю внаслідок війни та ненаправлення такого списку до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області для проведення нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.

Зобов`язати відповідача скласти та надати Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області доповнення до переліку осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, із зазначенням відомостей про необхідність доплати ОСОБА_1 такої допомоги у розмірі, передбаченому для осіб з інвалідністю внаслідок війни, за вирахуванням фактично отриманої ним суми цієї допомоги як учасником бойових дій.

Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга в електронній формі подається через Електронний кабінет користувача підсистеми "Електронний суд" безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду, а у паперовій формі – через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.О. Кукоба