
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/10591/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Клочка К.І., розглянув у порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом Кременчуцького професійного ліцея ім. А.С. Макаренка до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення про повернення страхових коштів. Під час розгляду справи суд,
В С Т А Н О В И В:
Позивач Кременчуцький професійний ліцей ім.А.С.Макаренка звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення про повернення страхових коштів, у якій просить: визнати протиправним та скасувати рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про повернення страхових коштів Фонду застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду №384 Кременчуцьким професійним ліцеєм ім. А.С. Макаренка в частині суми страхових коштів на повернення у розмірі 10141,77 грн та щодо сплати Кременчуцьким професійним ліцеєм ім. А. С. Макаренка страховику штрафу у розмірі 5070,88 грн .
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначав, що спірне рішення є необґрунтованим та невмотивованим, оскільки листи непрацездатності на які йде посилання в акті, видані у встановленому порядку, містять печатки ФОП, що провадить господарську діяльність з медичної практики, отже відсутні порушення вимог законодавства.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.09.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/1951/21 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
13.10.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що в ході перевірки, проведеної уповноваженими особами Відповідача, встановлено, що нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності проведені по листку непрацездатності, виданому не у встановленому порядку, оскільки видані не безпосередньо фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 , а лікарями, що працюють у ФОП ОСОБА_1 , як наймані працівники, що йде в протиріччя з нормами Інструкції №455.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
В період з 03.08.2021 р. по 06.08.2021 Кременчуцьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області проведено виїзну, планову документальну перевірку Кременчуцького професійного ліцею ім. А.С. Макаренка щодо дотримання порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування України за період з 01.04.2013 по 30.06.2021.
В результаті проведеної документальної перевірки Страховиком 06.08.2021 складено Акт документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України № 108.
20.08.2021 Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області прийнято рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду № 384.
За змістом рішенні Фонду № 384 від 20.08.2021 зазначається, що плановою перевіркою виявлено порушення Кременчуцьким професійним ліцеєм ім. А.С. Макаренка пункту 1 частини другої статті 15, частини першої статті 21, частини першої, третьої статті 30, частини першої статті 31, частини другої статті 33 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.03.1999 р. № 1105-XIV в редакції Закону України від 28.12.2014 № 77-VIII із змінами та доповненнями; абзацу першого пункту 3, пункту 32 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 із змінами та доповненнями.
Відповідно до Рішення Фонду № 384 від 20.08.2021 Кременчуцький професійний ліцей ім. А.С. Макаренка повинен повернути до Фонду соціального страхування України суму страхових коштів у розмірі 42416,28 грн. та сплатити штраф у розмірі 21208,14 грн.
Позивач не погодився із вищевказаним рішенням в частині суми страхових коштів у розмірі 10141,77 грн. та щодо сплати штрафу у розмірі 5070,88 грн. та оскаржив його до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Як вбачається з опису виявлених порушень згідно акту № 108 від 06.08.2021 року, нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності проведені по листкам непрацездатності, виданим не у встановленому порядку (серії АДЯ № 320689; АЛД № 317989, АЛД № 249626), оскільки видані не безпосередньо фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 , а лікарями, що працюють у ФОП ОСОБА_1 , як наймані працівники, що протирічить нормам Інструкції № 455.
Відповідно до преамбули Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я.
Статтею 22 Закону передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві.
Згідно частини 3 статті 30 Закону рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Відповідно до п. 1.4.5. Наказу Міністерства охорони здоров`я України № 455 від 13.11.2001 р., право видачі листків непрацездатності надається лікуючим лікарям закладів охорони здоров`я незалежно від форми власності та лікарям, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці.
Відповідно до п. 32. Постанови кабінету міністрів України № 285 від 02.03.2016 р., суб`єкт господарювання забезпечує наявність щонайменше одного медичного працівника, зокрема з числа працюючих за сумісництвом, за кожною заявленою лікарською спеціальністю, спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою та немедичних працівників, які працюють у системі охорони здоров`я.
Кількість посад медичних і немедичних працівників визначається керівником закладу охорони здоров`я та фізичною особою - підприємцем залежно від обсягу, нормативів надання медичної допомоги відповідного рівня та заявлених спеціальностей.
Відповідно до п. 34. Постанови кабінету міністрів України № 285 від 02.03.2016 р., фізична особа - підприємець має право приймати на роботу лікарів відповідно до заявленої спеціальності, а молодших спеціалістів з медичною освітою - залежно від профілю (спеціальності) за умови, що їх кваліфікаційний рівень відповідає єдиним кадровим вимогам, затвердженим МОЗ.
Фізичні особи - підприємці з числа молодших спеціалістів з медичною освітою провадять медичну практику самостійно або під керівництвом лікаря.
Відповідно до п. 35. Постанови кабінету міністрів України № 285 від 02.03.2016 р., фізична особа - підприємець, яка не має спеціальної освіти та не відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ, має право отримати ліцензію.
У такому разі фізична особа - підприємець зобов`язана укомплектувати штат медичними та немедичними працівниками відповідно до заявлених спеціальностей.
Як вбачається з матеріалів справи, на листах непрацездатності наявні печатки ФОП ОСОБА_1 з написом "Для листків непрацездатності".
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міністерства юстиції України ФОП ОСОБА_1 зареєстровано. Видами діяльності ФОП ОСОБА_1 є: загальна медична практика (основний) - 86.2); діяльність лікарняних закладів (КВЕД -86.10); спеціалізована медична практика (КВЕД - 86.22); інша діяльність у сфері охорони здоров`я (КВЕД - 86.90), інші. ФО-П ОСОБА_1 має ліцензію Міністерства охорони здоров`я України на здійснення медичної практики.
Відповідно до Договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №0000-6145-М000 та Договору №0000-6145-М000/20.01.2021 про внесення змін до договору №0000-6145-М000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладеного ФОП ОСОБА_1 та Національною службою здоров`я України, ФОП ОСОБА_1 має право на оформлення листів непрацездатності. Тобто, право на видачу листків непрацездатності надано ФОП ОСОБА_1 державою.
Відповідно до роз`яснень МОЗ України, для виписування листків непрацездатності лікарям-ФОП не потрібна державна акредитація. Лікар-ФОП, який отримав ліцензію МОЗ України на надання медичних послуг, є таким самим лікуючим лікарем, як і лікарі, які працюють у державних та недержавних закладах охорони здоров`я і відповідно мають ті самі права, в тому числі - виписувати листки непрацездатності. Лікарі-ФОП мають право на отримання бланків листків непрацездатності.
Відповідно до Наказу (Розпорядження) про прийняття на роботу №2-0000000004 від 10.03.2020 р., з 12.03.2020 р. у ФОП ОСОБА_1 в структурному підрозділі "Амбулаторія" на посаді «Лікар загальної практики-сімейний лікар", працює ОСОБА_2 . Відповідно до Наказу (Розпорядження) про прийняття на роботу № 6-0000000008 від 06.10.2020 р., з 07.10.2020 р. у ФОП ОСОБА_1 в структурному підрозділі "Амбулаторія" на посаді "Лікар загальної практики-сімейний лікар", працює ОСОБА_3 . Відповідно до Наказу (Розпорядження) про прийняття на роботу № 1-0000000002 від 27.02.2020, з 27.02.2020 у ФОП ОСОБА_1 в структурному підрозділі "Амбулаторія" на посаді "Лікар загальної практики-сімейний лікар", працює ОСОБА_4 . Відповідно до Наказу (Розпорядження) про прийняття на роботу № 1-0000000002 від 27.02.2020, з 27.02.2020 у ФОП ОСОБА_1 в структурному підрозділі "Амбулаторія" на посаді "Лікар загальної практики-сімейний лікар", працює ОСОБА_4 . Крім того, у ФОП ОСОБА_1 працюює лікар ОСОБА_7, що відповідачем не заперечується.
Лист непрацездатності ОСОБА_5 (№ АДЯ 320689 від 06.10.2020) підписаний лікарем ОСОБА_4 , який працює у ФОП ОСОБА_1 . Лист непрацездатності ОСОБА_6 (№АЛД 317989 від 09.11.2020) підписаний лікарем ОСОБА_7 , яка працює у ФОП ОСОБА_1 . Лист непрацездатності ОСОБА_8 (№ АЛД 249626 від 08.12.2020) підписаний лікарем ОСОБА_3 , яка працює у ФОП ОСОБА_1 та продовжений з 18.12.2020 лікуючим лікарем ОСОБА_2 , яка також є працівником ФОП ОСОБА_1 .
Таким чином, суд вважає, що листи непрацездатності на які йде посилання в пункті 7 опису Акту, видані у встановленому законодавством порядку, містять печатки фізичної особи - підприємця, що провадить господарську діяльність з медичної практики та немає жодних порушень вимог норм законодавства, перелічених в пункті 7 опису Акту. Відтак, підстави для повернення Кременчуцьким професійним ліцеєм ім. А.С. Макаренка Страховику суми страхових коштів по вищевказаним листам непрацездатності відсутні.
Відповідно до п. 6 ст. 15 Закону України " Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у діях позивача відсутній склад правопорушення у вигляді неправомірної виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності на користь ОСОБА_5 у розмірі 611,80 грн, ОСОБА_8 у розмірі 5160,87 грн та ОСОБА_6 у розмірі 4369,10 грн, а, відтак, рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 20.08.2021 № 384 в частині повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 10141,00 грн та сплати штрафу у розмірі 5070,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на користь Кременчуцького професійного ліцею ім. А.С. Макаренка.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Кременчуцького професійного ліцею ім. А.С.Макаренка ( вул. Троїцька 103, м. Кременчук, Полтавська область, ідентифікаційний код 05385750) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, ідентифікаційний код 41319427) про визнання протиправним та скасування рішення про повернення страхових коштів задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 20.08.2021 № 384 в частині повернення коштів Фонду у розмірі 10141,00 грн та сплати штрафу у розмірі 5070,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м.Полтава, 36011; код ЄДРПОУ 41319427) на користь Кременчуцького професійного ліцею ім. А.С. Макаренка судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень)
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя К.І. Клочко