
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2021 року справа №380/13878/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретаря судового засідання Новак Л.М.
за участю
представника відповідача Іванейко Я.Я.
розглянувши у судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправною і скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, в якому просить визнати протиправною і скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 18.02.2021 року №Ф-5074-52 в розмірі 37788 грн. 74 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ним не було отримано ні спірної вимоги, ні постанови про відкриття виконавчого провадження. Стверджує, що 20.10.1995 року ним дійсно було отримано свідоцтво про державну реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності, однак з 2001 року він не веде підприємницьку діяльність. Вказує, що відомості про нього як про фізичну особу підприємницької діяльності відсутні в єдиному державному реєстрі. Жодних листів від відповідача за адресою реєстрації він не отримував та не здогадувався про це виконавче провадження, а дізнався про наявність спірної вимоги лише коли було накладено арешт на його рахунок.
У своїх запереченнях відповідач зазначає, що згідно з реєстром страхувальників позивач перебуває на обліку як платник єдиного внеску з 25.12.1995 року. Відповідно до облікових даних платників податків позивач станом на даний час є фізичною особою-підприємцем та перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Львівській області. У витязі з ЄДРЮОФОПГО, наданому позивачем про відсутність записів за прізвищем ОСОБА_2 зазначено, що інформація про фізичних осіб-підприємців, які були зареєстровані до 01.07.2004 року та не включені до ЄДРЮОФОПГО отримується в органі виконавчої влади, в якому проводилась державна реєстрація. Окрім того, відповідно до інтегрованої картки платника податку для фізичних осіб-підприємців, які проводять незалежну професійну діяльність, станом на 31.01.2021 року у позивача обліковується недоїмка у розмірі 37778 грн. 74 коп. Стверджує, що спірна вимога була скерована позивачем поштовим відправленням та отримана ним 12.03.2021 року, що підтверджується власноручним підписом на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою суду від 25.08.2021 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 21.10.2021 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 23.11.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Підготовчі судові засідання неодноразово відкладалися з мотивів запровадженням карантину, пов`язаного із запобігання поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19).
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
Головним управлінням ДПС у Львівській області відповідно до ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів прийнято вимогу про сплату позивачем боргу (недоїмки) від 18.02.2021 року за №Ф-5074-52, відповідно до якої загальна сума боргу платника єдиного внеску, штрафів, пені станом на 31.01.2021 року становить 37788 грн. 74 коп. (недоїмка - 37788 грн. 74 коп., штрафи - 0 грн. 00 коп., пеня - 0 грн. 00 коп.).
Постановою державного виконавця Шевченківського відділу державної виконавчої служби у м.Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Кінах Лілією Богданівною про відкриття виконавчого провадження від 11.05.2021 року ВП №65316268 відкрито виконавче провадження з виконання вимоги про сплату боргу №Ф-5074-52 У виданої 18.02.2021 року.
Постановою державного виконавця Шевченківського відділу державної виконавчої служби у м.Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Кінах Лілією Богданівною про арешт коштів боржника від 11.05.2021 року ВП №65316268 накладено арешт на грошові кошти, що містяться на відкритих рахунках, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів ОСОБА_1 , крім коштів, містяться на рахунках накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом.
31.05.2021 року позивачем було подано скаргу відповідачу на вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 18.02.2021 року №Ф-5074-52.
Відповідно до рішення Державної податкової служби №14271/6/99-00-06-02-01-06 від 25.06.2021 року про залишення скарги без розгляду вказана скарга подана з порушенням десятиденного строку для її подання. Окрім того, спірна вимога є узгодженою відповідно до вимог п.5 розділу VI Інструкції та передана до органу державної виконавчої служби для примусового стягнення.
Не погодившись з наведеною вимогою про сплату боргу (недоїмки) позивач звернувся з позовом до адміністративного суду.
Змістом спірних правовідносин є вимога Головного управління ДПС у Львівській області від 18.02.2021 року №Ф-5074-52 про сплату боргу (недоїмки).
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №2464-VI).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно із абзацом третім п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Як передбачено в абзаці першому п.2 ч.1 ст.7 Закону №2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Абзацом другим цієї ж норми встановлено, що у разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом є недоїмкою (п.6 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI).
Відповідно до ч.5 ст.8 Закону №2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Аналіз вищенаведених норм права вказує, що необхідною умовою для сплати фізичною особою-підприємцем єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є здійснення такою особою підприємницької діяльності, при цьому, неотримання доходу від такої діяльності, у відповідності до п.2 ч.1 ст.7 Закону №2464-VI, не дає підстав для звільнення від сплати єдиного внеску.
Разом з тим, у відповідності до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Велика палата Верховного Суду у постанові від 01.07.2020 року у справі №260/81/19 дійшов наступних правових висновків: «відсутність офіційного підтвердження в ОСОБА_1 статусу ФОП шляхом проходження реєстраційних процедур у порядку, визначеному Законом №755-IV, що виключає можливість законного здійснення підприємницької діяльності та отримання відповідних доходів, за відсутності фактичних доказів протилежного, виключає і можливість формальної та фактичної участі позивача у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування за відповідним статусом».
Суд звертає увагу, що спірна вимога про сплату боргу (недоїмки) була прийнята 18.02.2021 року.
В матеріалах справи наявна копія свідоцтва про державну реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 №2366 виданого 20.10.1995 року Залізничною районною адміністрацією виконавчого комітету Львівської міської Ради народних депутатів.
Окрім того, як вбачається із витягу з електронного кабінету ДПС України, позивача було взято на облік платників податків також 20.10.1995 року.
Однак, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який наявний в матеріалах справи, у вказаному Реєстрі відсутні відомості про ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця.
Наведе дозволяє суду дійти висновку, що на момент прийняття відповідачем спірної вимоги у Єдиному державному реєстрі не було відомостей щодо позивача як фізичної особи-підприємця.
При цьому, у матеріалах справи відсутні докази протилежного.
Відтак, суд, беручи до уваги правовий висновок Великої палати Верховного Суду у постанові від 01.07.2020 року у справі №260/81/19 та встановлені обставини, вважає, що нарахування відповідачем недоїмки по сплаті єдиного внеску зазначеної у спірній вимозі є протиправним.
Інші доводи відповідача спростовуються викладеними обставинами.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана вимога Головного управління ДПС у Львівській області від 18.02.2021 року №Ф-5074-52 не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
Відтак, позовні вимоги є обгрунтованими, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною і скасувати вимогу прийняту Головним управлінням ДПС України у Львівській області про сплату боргу (недоїмки) від 18.02.2021 року №Ф-5074-52.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне рішення складено 03 грудня 2021 року.
Суддя В.Я.Мартинюк