Рішення № 101599518, 03.12.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2021
Номер справи
340/2079/21
Номер документу
101599518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2079/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області про визнання протиправними дій, -

В И К Л А Д О Б С Т А В И Н:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення в м. Світловодську щодо стягнення з надміру виплаченої допомоги, як одинокій матері, здійснення відрахувань в розмірі 20% від суми призначеної допомоги.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідач безпідставно врахував її дохід з липня 2018 року по грудень 2018 року, та з січня 2019 року по червень 2019 року. Додатково позивач вказує, що була працевлаштована до ФОП ОСОБА_2 строком на один місяць. Дії відповідача щодо стягнення з неї надміру виплаченої допомоги, як одинокій матері та здійснення відрахувань в розмірі 20% від суми призначеної допомоги вважає протиправними. Просить суд задовольнити її позов в повному обсязі.

Ухвалою судді від 05.05.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) (а.с.15), сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.

Представником управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області до суду надано відзив на позовну заяву (а.с.22-24), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі та зазначив, що дії управління соціального захисту населення в частинні відрахування з позивача 20% із сум призначеної допомоги одиноким матерям з 01.02.2021 року є правомірним, так як позивачем подано до управління свідомо неправдивих відомостей про отримані нею доходи у вигляді заробітної плати. Вказане й стало причиною зайво нарахованих сум допомоги одиноким матерям, а тому управлінням соціального захисту населення відповідно до п. 49 Порядку, починаючи з лютого 2021 року стягується 20% із суми призначеної допомоги одиноким матерям з лютого 2021 року.

Представником управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області до суду надано письмові пояснення (а.с.47-49) та ще одні пояснення до відзиву (а.с.94).

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (далі за текстом - позивач) перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області як отримувач державної соціальної допомоги, а саме допомоги на дітей одиноким матерям (діти: син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та донка - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

В результаті здійсненого перерахунку допомоги одиноким матерям ОСОБА_1 , у зв`язку з виявленням завідомо поданої неправдивої інформації заявницею, посадовою особою управління соціального захисту населення Світловодської міської ради у телефонній розмові було запрошено позивачку до Управління, щоб повідомити їй про наявність боргу (а.с.94).

Як зазначено представником відповідача у поясненнях до відзиву, під час співбесіди ОСОБА_1 було надано інформацію про розмір заборгованості, яку їй необхідно повернути на користь держави, на підставі чого здійснено перерахунок допомоги одиноким матерям та запропоновано варіанти повернення боргу (а.с.94). Так, позивачу, відповідно до пункту 49 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» було запропоновано декілька варіантів повернення надміру отриманої суми державної допомоги одинокій матері, а саме: отримувачем державної допомоги сім`ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім`ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім`ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги (а.с.94).

У зв`язку з не згодою позивача з жодним із запропонованих варіантів, управлінням соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області 01.02.2021 року прийнято рішення про повернення ОСОБА_1 зайво нарахованих сум допомоги одиноким матерям за рахунок сум наступних виплат допомоги одиноким матерям, у розмірі, що не перевищую 20% щомісячної суми призначеної допомоги (а.с.84).

Вважаючи такі дії відповідача щодо стягнення надміру виплаченої допомоги, як одинокій матері, здійснення відрахувань в розмірі 20% від суми призначеної допомоги протиправними, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, Постановами Верховної Ради України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями та дорученнями міського голови, наказами начальника управління та іншими актами.

Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», визначається право та умови надання одинокої матері на отримання допомоги на дітей одиноким матерям, порядок призначення вказаної допомоги регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» (далі Порядок №1751).

Відповідно до пункту 34 Порядку №1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі - період, за який враховується дохід).

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 р. № 632.

Згідно пункту 35 Порядку №1751, для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подаються такі документи:

1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2) декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - декларація);

3) довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

4) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави для внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або виданий компетентним органом іноземної держави документ про народження, в якому відсутні відомості про батька, за умови легалізації такого документа в установленому законодавством порядку;

5) копія свідоцтва про народження дитини.

10.01.2019 року позивач звернулась до управління соціального захисту населення із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, а саме допомоги на дітей одиноким матерям форма, якої затверджена Наказом Міністерства соціальної політики від 21.04.2015 року №441 та декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 р. №204 (а.с.50-51, 52-53). У декларації позивач зазначила, що трудової книжки та додаткових джерел для існування не має.

Відповідно до наданих документів згідно рішення про призначення допомоги на дітей одиноким матерям рішенням від 17.01.2019 року позивачу призначено допомогу на дітей одиноким матерям з 01.01.2019 року по 30.06.2019 р. в сумі 2780,46 грн. (а.с.28) згідно із розрахунком середньомісячного сукупного доходу сім`ї від 17.01.2019 року з урахуванням доходів за попередні шість місяців, що становлять два квартали, що передують місяцю звернення: а саме допомоги сім`ям з дітьми за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2018 року в загальній сумі 7852,86 грн. (а.с.27).

01.07.2019 року позивач звернулась до управління соціального захисту населення із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, а саме допомоги на дітей одиноким матерям та декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.57-58, 59-60) для подовження терміну призначення допомоги на дітей одиноким матерям на наступні 6 місяців.

В розділі II декларації «доходи членів сім`ї» (зареєстрованих у житловому приміщенні\будинку) за період з 01.01.2019 року по 01.07.2019 року позивач зазначила, що трудової книжки не має, інших доходів отриманих за вказаний період не зазначила.

Відповідно до рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 09.07.2019 року (а.с.30) позивачу призначено допомогу на дітей одиноким матерям з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року в сумі 3817,00 грн., згідно із розрахунком від 09.07.2019 року середньомісячний сукупний дохід за попередні шість місяців, що становлять два квартали, що передують місяцю звернення: а саме січень, лютий, квітень, травень, червень 2019 року становив 0,00 грн. (а.с.29).

16.01.2020 року позивачем відповідачу надано заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, а саме допомоги на дітей одиноким матерям та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги для подовження терміну призначення допомоги на дітей одиноким матерям на наступні 6 місяців (а.с.63-64, 65-66). В декларації позивачем зазначено, що трудової книжки та додаткових джерел для існування вона не має.

Відповідно до рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 20.01.2020 року позивачу призначено допомогу на дітей одиноким матерям з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року в сумі 3997,00 грн., згідно із розрахунком від 20.01.2020 року середньомісячний сукупний дохід за попередні шість місяців, що становлять два квартали, що передують місяцю звернення: а саме липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2019 року становив 0,00 грн. (а.с.62).

В подальшому згідно постанови Кабінету Міністрів від 08.04.2020 року №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на період карантину строк виплати допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року автоматично подовжено на наступні 6 місяців в розмірі 3997,00 грн. без звернення позивача.

Суд звертає увагу, що дані обставини сторонами не заперечувались.

Після відновлення порядку прийому громадян 11.08.2020 року позивач звернулась до управління соціального захисту населення із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, а саме допомоги на дітей одиноким матерям та декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.70-71, 72-73). Так, позивачем у декларації у графі «відомості про доходи» зазначено зарплата та додано до декларації копію трудової книжки (а.с.74-75). Згідно відомостей з трудової книжки запис про працевлаштування з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року відсутній. Однак згідно розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї (додаток до протоколу 414699 від 02.12.2020 року), наданого до суду відповідачем, суд убачає, що позивач у квітні, травні та червні 2020 року отримувала дохід у вигляді заробітної плати у розмірі 2500,00 грн. за кожний із вказаних місяців. Сплата ЄСВ за вказаний дохід на здійснювалась (а.с.39).

За результатом розгляду заяви від 11.08.2020 року та наданої декларації у призначенні допомоги відповідачем відмовлено на підставі пункту 35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми №1751, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001, через несплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців.

Разом з тим, як зазначено вище позивачем під час звернення 11.08.2020 року було надано копію трудової книжки.

Як зазначив представник відповідача у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях, управлінням після 11.08.2020 року встановлено факт наявності у позивача трудової книжки (хоча у зверненнях від 10.01.2019 р. 01.07.2019 р. та 16.01.2020 р. позивач в заяві та декларації письмово зазначала та засвідчувала власним підписом відсутність трудової книжки та заробітної плати) (а.с.22-24).

Отже, позивач подаючи заяву про отримання соціальної допомоги, не вказала відомості про те, що вона у зазначений період отримувала дохід у вигляді заробітної плати, оскільки перебувала у трудових відносинах.

Відповідно до відомостей про роботу відображених в трудовій книжці, суд убачає, що позивач в період з 25.09.2018 року прийнята на роботу продавцем-консультантом до ТОВ «Сервіс Персонал Груп», 05.10.2018 року звільнена з роботи за власним бажанням, 03.12.2018 року позивач прийнята на роботу на посаду касира торгівельних залів до ФОП « ОСОБА_2 », 11.01.2019 року звільнена за власним бажанням (а.с.74-75).

22.07.2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», якою затверджено Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги та внесено зміни до Порядку № 1751.

Так, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року №632 пунктом 17 внесені зміни до пункту 49 Порядку №1751, зокрема, в частині подання запитів для отримання інформації, а саме:

«Для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми на запит органу соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються:

відомості про доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування - Пенсійним фондом України (у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики);

відомості про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДПС (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном);

інформація про наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС);

реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України або спеціальний статус особи, - ДМС (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС);

відомості про перетин державного кордону особами з обов`язковим зазначенням дати перетину - Держприкордонслужбою.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від підприємств, установ, організацій інформацію, необхідну для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за її призначенням.

Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть надаватися органу соціального захисту населення у паперовому та електронному вигляді.».

Відтак, з метою дотримання вимог Порядку №1751 суд убачає, що управління соціального захисту населення Світловодської міської ради звернулось до ФОП ОСОБА_2 із запитом щодо надання довідок про заробітну плату позивача за 2018 - 2020 рр. (а.с.31) та до ТОВ «Сервіс Персонал Груп» із запитом щодо надання довідок про заробітну плату позивача у 2018 році (а.с.34).

Відповідно до довідки про доходи, виданою ФОП ОСОБА_2 суд убачає, що в грудні 2018 року нараховано заробітну плату в розмірі 3800,49 грн., а в січні 2019 року 3182,80 грн., що разом складає 6983,29 грн. (а.с.44). Вказане підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків (а.с.25, 26).

Відтак, у позові позивач безпідставно зазначає про неправомірність включення до її доходу сум за роботу у ФОП ОСОБА_2 . Твердження ОСОБА_1 про те, що вона була працевлаштована до ФОП ОСОБА_2 на строк одним місяць не відповідають дійсності.

Відповідно до довідки про доходи, виданою ТОВ «Сервіс Персонал Груп» судом встановлено, що позивачу нараховано заробітну плату в вересні 2018 року в розмірі 751,00 грн., а в жовтні 2018 року 980,70 грн., що разом становить разом 1731,70 грн. (а.с.35).

Враховуючи встановлені вище обставини, суд констатує, що вказані суми доходу у вигляді заробітної плати (в вересні 2018 року в розмірі 751,00 грн., в жовтні 2018 року в розмірі 980,70 грн., в грудні 2018 року - 3800,49 грн., в січні 2019 року - 3182,80 грн.) позивачем не зазначено у деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які вона подавала разом із заявами від 10.01.2019 року та від 01.07.2019 року.

Також як описано судом вище, у липні 2020 року позивач отримала допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 3997,00 грн. Вказана допомога була виплачена ОСОБА_1 як автоматично подовжена згідно постанови Кабінету Міністрів від 08.04.2020 року №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на строк карантину. Із копій трудової книжки позивача, наданих позивачем разом із заявою від 11.08.2020 року, суд убачає, що остання з 07.07.2020 року була працевлаштована у ТОВ «Радуга» (а.с.74-7зв - 75). Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків (а.с.25) та розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї (додаток до протоколу 414699 від 02.12.2020 року), наданого до суду відповідачем, суд також убачає, що позивач з 07.07.2020 року по 25.09.2020 року отримала дохід у вигляді заробітної плати у загальному розмірі 13877,99 грн. (а.с.39). Однак вказану суму доходу ОСОБА_1 не вказала при подачі до відповідача заяви про призначення їй допомоги та декларації про доходи та майновий стан.

Суд звертає увагу, що позивач у позові не спростовує дані стосовно того, що вона під час звернення із заявами про отримання соціальної допомоги у деклараціях про доходи та майновий стан зазначила не повні відомості щодо сум отриманих доходів.

Таким чином, суд вважає, що позивачем в порушення вимог Порядку №1751 свідомо надано недостовірні дані щодо отриманого доходу, що в свою чергу призвело до надміру нарахованих сум допомоги на дітей одиноким матерям.

Управлінням соціального захисту населення проведено перерахунок допомоги одиноким матерям за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 рік з урахуванням заробітної плати за вересень, жовтень та грудень 2018 року, після перерахунку розмір допомоги становить 2165,78 грн. (замість 2780,46 грн.), сума надміру отриманих коштів склала 614,68 грн. (а.с.96). також позивачу управлінням проведено перерахунок з 01.07.2019 року по 30.12.2019 року з урахуванням заробітної плати отриманої за січень 2019 в сумі 3182,80 грн. після перерахунку розмір допомоги становить 3463,36 (замість 3817,00 грн.), сума надміру отриманих коштів склала 353,64 грн. (а.с.96). Відтак, переплати допомоги одиноким матерям за період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 рік становить 5809,92 грн., а за липень 2020 року - 3997,00 грн., разом 9806,92 грн. (а.с.96-зв.).

Відповідно до абзаців 1, 2 та 3 пункту 49 Порядку №1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім`ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім`ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім`ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

Як зазначено судом вище, управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області, у відповідності до пункту 49 Порядку №1751 прийняло рішення 01.02.2021 року про повернення ОСОБА_1 зайво нарахованих сум допомоги одиноким матерям за рахунок сум наступних виплат допомоги одиноким матерям, у розмірі, що не перевищую 20% щомісячної суми призначеної допомоги (а.с.84).

Вказані дії відповідача, як на переконання суду, є правомірними, а відтак суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити.

Судові витрати у справі не понесені.

Керуючись статей 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області (вул. Героїв України,4, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27501; код в ЄДРПОУ 23091198) про визнання протиправними дій.

Копію рішення суду направити сторонам у справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук