
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2021 року м. Київ № 320/3241/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
до суду звернувся ОСОБА_1 (код: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з позовом, в редакції від 12.04.2021, до комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (адреса: 01196, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1), Київської обласної державної адміністрації (код: 00022533, адреса: 01196, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян щодо встановлення позивачу статусу «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС»;
- зобов`язати комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян встановити позивачу статус "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС";
- зобов`язати Київську обласну державну адміністрацію видати позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС встановленого зразка.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що у відповідності до витягу з протоколу засідання комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян від 28.01.2021 №25-21, мала місце протиправна відмова у встановленні позивачеві статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та наданні відповідного посвідчення, оскільки позивачем були надані усі необхідні документи для встановлення такого статусу і отримання вказаного посвідчення.
Ухвалою суду від 19.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Запропоновано відповідачеві протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та всі не обхідні документи (докази), які слугували підставою відмови позивачеві у встановлені статусу "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".
Копія ухвали суду від 19.04.2021 про відкриття провадження у справі надсилалася 26.04.2021 о 15:15 год. засобами електронного зв`язку на адресу електронної пошти структурного підрозділу, відповідального за приймання і реєстрацію вхідної кореспонденції Київської обласної державної адміністрації (doc@koda.gov.ua), що вказана на офіційному веб-сайті Київської обласної державної адміністрації (http://koda.gov.ua/kontakti_1394010669).
Успішна доставка відповідного електронного листа підтверджується сформованим автоматизованою системою документообігу суду звітом від 26.04.2021.
Згідно пункту 2 частини 6 статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.
Однак, враховуючи дату вручення - 26.04.2021 - відповідачеві копії ухвали суду від 19.04.2021, останній своїм правом на подання відзиву не скористався, оскільки протягом встановленого строку (по 11.05.2021 включно) та зокрема станом на час складення даного рішення - будь-яких матеріалів, у тому числі клопотань від відповідачів не надходило.
Відтак, враховуючи положення частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 та частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи суд вирішив здійснити за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , виданого 10.06.1997 Сквирським РВ ГУ МВС України в Київській області.
Як зазначено позивачем, 1986 році він виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме на момент виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС перебував у трудових відносинах зі Сквирською райспоживспілкою, з якої відповідно до розпорядження від 23.06.1986 №96 був відкомандирований до с. Ковшилівка Чорнобильського району Київської області для виконання будівельних робіт з 23.06.1986 по 27.06.1986, а також відповідно до розпорядження №128 від 23.09.1986 був направлений до с. Ковшилівка Чорнобильського району Київської області для ремонту магазинів в населених пунктах, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС з 23.09.1986 по 30.09.1986, що встановлено рішенням Сквирського районного суду Київської області від 21.12.1992 по справі № 2-278.
30.06.2020 позивач звернувся із заявою №0-41 до Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації, у якій просив направити на розгляд комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян справу про встановлення позивачеві статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надання посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зокрема, як вбачається із додатків до вказаної заяви, позивачем були надані:
- Особиста заява ОСОБА_1 до комісії;
- Копія паспорта ОСОБА_1 ;
- Дві фотокартки 3х4;
- Завірена належним чином копія розпорядження від 23.06.1986 №96 про відрядження;
- Завірена належним чином копія відомостей по заробітній платі за червень 1986 року;
- Завірена належним чином копія табелю обліку робочого часу в червні 1986 року;
- Завірена належним чином копія посвідчення про відрядження ОСОБА_1 ;
- Завірена належним чином копія списку працівників Сквирського райспоживчсоюзу, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
- нотаріально завірена копія довіреності представника.
У заяві, адресованій заступнику голови (голові комісії) Київської обласної державної адміністрації, позивач просив визначити йому статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та видати відповідне посвідчення на підставі поданих ним документів.
10.11.2020 комісією Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян складено протокол засідання №21-20 щодо слухання питання «Про визначення статусу «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».
Згідно наявної в матеріалах справи копії витягу вказаного протоколу, комісією вирішено повернутись до розгляду питання стосовно визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за умови надання довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту (суми заробітної плати та застосованого коефіцієнту), підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особові рахунки з розшифруванням кодів (1986, 1991-1993), відомості, табелі обліку робочого часу, шляхові листи, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника (пункт 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551).
Як зазначено позивачем, на виконання вимог комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян ним було надано довідку №126 від 09.12.2020 про підвищену оплату праці в зоні відчуження ЧАЕС, у якій зазначено, що за роботу у с. Ковшилівка з 23.06.1986 по 27.06.1986 останньому було виплачено підвищену заробітну плату в розмірі 106,36 крб.
Однак, 28.01.2021 комісією Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян складено протокол засідання №25-21 щодо слухання питання «Про визначення статусу «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», у відповідності до витягу з якого, наявного в матеріалах справи, комісією було вирішено, що відсутні підстави для зміни попереднього рішення комісії від 10.11.2020 (протокол №21-20).
Тобто фактично відповідач прийняв рішення про повернення до розгляду питання стосовно визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач вважаючи вказане рішення комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян протиправним та таким, що порушує його право на соціальний захист, а також що цим рішенням йому незаконно відмовлено у встановленні статусу «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та наданні відповідного посвідчення, вирішив звернутись до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, та вирішуючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, визначення соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796-XII).
Згідно статті 65 Закону №796-XII (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин), учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України (абзац перший пункту першого).
Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом (пункт третій).
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт четвертий).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок №551).
Згідно пункту 11 Порядку №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії) (абзац перший).
У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами (абзац сімнадцятий).
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів (абзац вісімнадцятий).
Розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації від 23.08.2018 №469 затверджено Положення про комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, зареєстровано в Головному територіальному управлінні юстиції у Київській області 07.09.2018 за №109/1136, яким встановлено, зокрема, що комісія Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Регіональна комісія) - це постійно діючий колегіальний орган, що утворюється розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації (пункт 1.2).
До основних завдань та повноважень комісії входить перевірка правильності визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідних категорій, та іншим категоріям громадян, на підставі первинних документів, які надходять за поданням районних державних адміністрацій Київської області, державних установ, департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації та опрацювання особових справ громадян (пункт 3.2).
Пунктом 3.3 Положення про комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян визначено, що регіональна комісія відповідно до покладених на неї завдань приймає рішення про визначення/відмову у визначенні статусу осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян; про підтвердження/відмову у підтвердженні статусу осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян; про встановлення факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії.
Відповідно до статті 14 Закону №796-XII, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:
1) особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10,11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1;
2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;
- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов`язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2;
3) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали:
- у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів;
- у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів;
- у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів;
- на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.
Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів:
- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);
- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.
Системний аналіз положень Закону №796-XII дає підстави для висновку, що до числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС віднесено окремі самостійні категорії громадян, зокрема: - громадян, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів; - громадян, які працювали не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки. При цьому перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абзацом 1 пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
Розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації від 23.08.2018 №469 затверджено Положення про комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, зареєстровано в Головному територіальному управлінні юстиції у Київській області 07.09.2018 за №109/1136, яким встановлено, зокрема, що комісія Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян - це постійно діючий колегіальний орган, що утворюється розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації (пункт 1.2).
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення на підставі абзацу 18 пункту 11 Порядку №551 приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.
Отже, належним суб`єктом встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є вищевказана комісія, яка зобов`язана розглядати подані документи щодо встановлення статусу, зокрема учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та за наслідками розгляду таких документів приймати владне рішення організаційно-розпорядчого характеру з такого питання.
Як вбачається з матеріалів справи, за наслідками розгляду поданих позивачем заяви та документів щодо встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, комісією Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян було вирішено повернутися до розгляду питання визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС після надання документів передбачених Порядком №551.
Разом з тим, в силу вимог Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 комісією Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян мало бути прийняте відповідне управлінське рішення, у той час як останньою лише направлено позивачеві процесуальне рішення щодо дій, вчинених комісією за результатами розгляду заяви позивача, без надання належної відповіді по суті порушеного позивачем питання.
Витяг з протоколу засідання комісії від 28.01.2021 не є "рішенням про відмову" у розумінні викладених вище норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини, оскільки не містить чіткого та однозначного результату розгляду комісією відповідних документів позивача, та не містить конкретних підстав і обґрунтувань, що характерні для владного припису.
Як наслідок, суд робить висновок, що не прийняття одного із допустимих рішень комісією Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян про встановлення позивачеві статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та, відповідно, видачу або про відмову у видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС встановленого зразка, в розумінні закону, свідчить про допущення протиправної бездіяльності даним суб`єктом владних повноважень.
Таким чином, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян прийняти рішення щодо заяви ОСОБА_1 від 30.06.2020 стосовно встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, в якому мають бути чітко зазначені визначені законом підстави щодо вказаного у ньому результаті її розгляду.
При цьому, заявлена позивачем вимога щодо зобов`язання Київську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС встановленого зразка задоволенню не підлягає, оскільки комісією Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян відповідне рішення про видачу або відмову у видачі позивачеві посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, згідно матеріалів справи, наразі не приймалось.
Відповідно до ч. 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочиснтва України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У постанові від 05.05.2018 у справі № 826/9727/16 Верховний Суд зробив висновок, що суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, за сукупності наступних умов:
1) судом встановлено порушення прав, свобод чи інтересів позивача;
2) на час вирішення спору прийняття рішення належить до повноважень відповідача;
3) виконано усі умови, визначені законом для прийняття такого рішення, зокрема подано усі належні документи, сплачено необхідні платежі і між сторонами немає спору щодо форми, змісту, повноти та достовірності наданих документів;
4) прийняття рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Суд також звертає увагу на те, що на рівні конкретних адміністративних процедур захист прав, свобод та інтересів особи від порушень з боку держави реалізується через механізми контролю за діяльністю носіїв публічної влади, які включають або пов`язані з механізмами оскарження. Зокрема, у п. 55 рішення ЄСПЛ у справі "Класс та інші проти Німеччини" (06.09.1978р.) Суд наголосив: Із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури. Суд вважає, що у сфері, яка надає, в окремих справах, такі великі можливості для зловживань, котрі можуть призводити до шкідливих наслідків для демократичного суспільства загалом, у принципі функцію наглядового контролю доцільно доручати судді (п. 56 абз. 2 рішення). Ця ж теза приведена і у Рішенні у справі "Волохи проти України". У справі "Броуґан та інші проти Сполученого Королівства" і "Алтай проти Туреччини" Суд зазначив, що згідно з принципом Верховенства права судовий контроль за діяльністю виконавчої влади є одним з основоположних принципів демократичного суспільства.
При цьому законність, пропорційність, обмеження дискреції, добросовісність (дотримання суб`єктом владних повноважень законної мети) і процедурні гарантії є тими законодавчими інструментами, які мають забезпечити захист особи від державного свавілля. Зокрема, у справі "Ечюс проти Латвії" Суд акцентує увагу на тому, що захист від свавілля становить сполучну ланку між Конвенцією і принципом Верховенства права.
За загальним правилом, суди повинні дослідити прийняті суб`єктом владних повноважень акти, якщо їх об`єктивність та обґрунтованість є ключовим питанням правового спору. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.
Суду не надано жодних доказів прийняття відповідачем рішення за результатом розгляду звернення позивача.
Тобто відповідачем не ухвалено жодного рішення внаслідок здійснення суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій, що свідчить про відсутність у суду можливостей для фактично повторної (після адміністративного органу) оцінки доказів, встановлення обставин, які були підставою для прийняття оскаржуваного адміністративного рішення, належного поновлення прав особи за результатами розгляду справи по суті.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що підлягає захисту порушене право позивача шляхом зобов`язання відповідача розглянути заяву (клопотання) заявника та прийняти обґрунтоване рішення з цього приводу.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до положень частини першої, частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
За подання даного адміністративного позову до суду позивачем за реквізитами Київського окружного адміністративного суду було сплачено судовий збір в сумі 908,00 грн., що підтверджується квитанцією від 05.04.2021 №29.
Враховуючи, що судом вирішено задовольнити заявлені позивачем вимоги частково, то сума судового збору, що підлягає відшкодуванню позивачеві за рахунок бюджетних асигнувань відповідача становить 454,00 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян щодо не прийняття рішення по заяві ОСОБА_1 від 30.06.2020 з доданими документами про визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Зобов`язати комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян у місячний строк з дати набрання законної сили даним рішенням повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.06.2020 з доданими документами щодо встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (код: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Київської обласної державної адміністрації (код: 00022533, адреса: 01196, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1) судові витати в сумі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено та підписано: 03.12.2021.
Суддя Панченко Н.Д.