Ухвала суду № 101599085, 02.12.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2021
Номер справи
260/1259/21
Номер документу
101599085
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про встановлення нового строку подання звіту

02 грудня 2021 рокум. Ужгород№ 260/1259/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ващиліна Р.О.

при секретарі судового засідання Неміш Т.В.,

за участю сторін:

позивача: представник - Дрюченко О.С.,

відповідача: представник - Борсенко О.В.,

розглянувши у відритому судовому засіданні питання про прийняття звіту Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області у вирішенні заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту із землеустрою та передачі земельної ділянки із кадастровим номером 2124886300:11:023:0121 у власність; 2) зобов`язати Холмківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області вирішити питання щодо затвердження проекту із землеустрою та передачі земельної ділянки із кадастровим номером 2124886300:11:023:0121 площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства у власність ОСОБА_1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 задоволено повністю позов ОСОБА_1 до Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області. Визнано протиправною бездіяльність Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області щодо неприйняття рішення по суті заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту із землеустрою та передачі земельної ділянки із кадастровим номером 2124886300:11:023:0121 у власність. Зобов`язано Холмківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області прийняти рішення по суті поданої ОСОБА_1 заяви щодо затвердження проекту із землеустрою та передачі земельної ділянки із кадастровим номером 2124886300:11:023:0121 площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства у власність ОСОБА_1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Окрім того вказаним рішенням суду зобов`язано Холмківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання цим рішенням законної сили.

На виконання вимог рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 Холмківською сільською радою Ужгородського району Закарпатської області надіслано до суду лист №840/02-23 від 25.10.2021, відповідно до змісту якого повідомлено про винесення на розгляд чергової сесії запропонований комісією з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою проект рішення "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 ". Однак такий проект не набрав необхідної кількості для ухвалення рішення голосів.

З метою з`ясування належного виконання Холмківською сільською радою Ужгородського району Закарпатської області вимог рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 судом призначено судове засідання.

В судовому засіданні 02 грудня 2021 року представник позивача звернув увагу суду на невиконання відповідачем рішення суду від 17.08.2021, оскільки будь-якого рішення по суті розгляду заяви позивача про затвердження проекту землеустрою прийнято не було.

Представник відповідача в засіданні суду повідомив, що на розгляд сесії сільської ради виносилося питання про затвердження поданого позивачем проекту землеустрою, однак таке не набрало достатньої кількості голосів депутатів.

Розглянувши звіт Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про виконання рішення суду по справі, судом встановлено наступне.

Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Зазначене положення Конституції України кореспондується з норами ст.ст. 14, 370 КАС України, відповідно до яких судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював думку в контексті тлумачення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що без ефективної системи виконання судових рішень існування судової системи позбавлене будь-якого сенсу. Як неодноразово підкреслював Суд, органи державної влади є одним із компонентів держави й інтереси цих органів повинні збігатися з необхідністю належного здійснення правосуддя, кінцевим етапом якого є виконання судового рішення. Так, у рішенні по справі "Горнсбі проти Греції" (Hornsby v. Greece) від 19 березня 1997 року, Суд зазначив, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін.

З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах «Алпатов та інші проти України», «Робота та інші проти України», «Варава та інші проти України», «ПМП «Фея» та інші проти України»), якими було встановлено порушення пункту 1 статті 6, статті 13 Конвенції та статті 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з нормою статті 129-1 Конституції України.

Таким чином, своєчасне виконання рішення суду гарантує захист прав та свобод особи і є одним із показників утвердження принципу верховенства права у державі.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 Холмківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області, в тому числі, зобов`язано прийняти рішення по суті поданої ОСОБА_1 заяви щодо затвердження проекту із землеустрою та передачі земельної ділянки із кадастровим номером 2124886300:11:023:0121 площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства у власність ОСОБА_1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Листом №840/02-23 від 25.10.2021 Холмківська сільська рада Ужгородського району Закарпатської області повідомила суд про те, що після набрання рішенням суду №260/1259/21 законної сили комісією з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою рекомендовано невідкладно винести на наступне пленарне засідання сільської ради питання щодо затвердження проекту із землеустрою та передачі земельної ділянки із кадастровим номером 2124886300:11:023:0121 у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства та доручено апарату сільської ради розробити відповідний проект рішення та опублікувати його на офіційному веб-сайті ради.

Так, запропонований комісією проект рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 » був винесений на найближче пленарне засідання Холмківської сільської ради, що відбулося 22.10.2021 року, однак за результатами голосування не набрав необхідної кількості для ухвалення рішення голосів.

Ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених п.п. 4 і 16 ст. 26, п.п. 1, 29 і 31 ст. 43 та ст.ст. 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.

Отже, судом встановлено, що відповідачем не виконано вимоги п. 3 резолютивної частини рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 17.08.2021, оскільки рішення по суті поданої ОСОБА_1 заяви прийнято не було. Суд зазначає, що винесення на розгляд сесії сільської ради проект рішення без його прийняття в порядку, передбаченому ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не може вважатися належним виконанням судового рішення.

З огляду на що суд вважає, що невиконання рішення суду від 17.08.2021 є фактичним порушення органом місцевого самоврядування норм Конституції України, якими гарантовано обов`язковість судових рішень, що, в свою чергу підриває, авторитет судової влади та не дозволяє забезпечити відновлення порушених прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, а саме: у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.

Приписи процесуального законодавства щодо накладення на суб`єкта владних повноважень штрафу за невиконання рішення або неподання звіту не є імперативними, а дозволяють суду діяти на власний розсуд з урахуванням конкретних обставин, тривалості такої бездіяльності та ступеню завданої інтересам позивача шкоди.

Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб`єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення у строк, встановлений судом, та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює.

Разом з тим, дослідивши поданий Холмківською сільською радою звіт та доводи представника відповідача на обґрунтування причин невиконання рішення суду у встановлений судом строк, суд дійшов висновку про необхідність встановлення відповідачу нового строку для подання звіту. Суд вважає, що зазначена міра судового контролю наразі буде достатньою для забезпечення виконання рішення суду від 17.08.2021.

Поряд з цим, суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на те, що тривале ухилення від виконання рішення суду, яке набрало законної сили, в подальшому буде розцінено судом як порушення норм Конституції України та неповага до авторитету судової влади, з огляду на що суд буде змушений застосувати інші, передбачені ст. 382 КАС України, заходи судового контролю, зокрема, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (від 49620,00 грн. до 99240,00 грн.).

Тому враховуючи те, що рішення у даній справі залишається невиконаним, суд встановлює відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 17.08.2021, а саме: 30 днів з дати отримання цієї ухвали.

Керуючись ст. 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В:

1. Визнати поданий Холмківською сільською радою Ужгородського району Закарпатської області звіт про виконання рішення суду від 17.08.2021 №260/1259/21 таким, що не підтверджує виконання рішення суду належним чином та в повному обсязі.

2. Встановити Холмківській сільській раді Ужгородського району Закарпатської області новий строк для подання звіту про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/1259/21 від 17.08.2021, а саме: 30 днів з дати отримання цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України, та окремому оскарженню не підлягає.

Суддя Р.О. Ващилін